Jak usunąć rysy z okularów? Poradnik

Każdy, kto nosi na co dzień okulary, ma świadomość tego, jak bardzo dokuczliwym i irytującym problemem są powstające na nich rysy uniemożliwiające ostre i wyraźne widzenie. Jeśli zdarza się to tuż przed wymianą szkieł na nowe, nie ma nad czym płakać. Zdecydowanie gorzej, gdy całość ma miejsce po zakupie nieużywanych soczewek.

 
Jak usunąć rysy z okularów? Czy w ogóle się da? Na szczęście odpowiedź brzmi: tak! Poniżej zebraliśmy listę najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych metod w rozwiązywaniu problemu rys na szkłach. Zapraszamy do czytania!

Domowe sposoby – soda oczyszczona

Soda oczyszczona to jeden z najbardziej znanych domowych sposobów na oczyszczanie okularów z rys. Nie trzeba tutaj wiele – raptem odrobinę produktu – by poradzić sobie z rozwiązaniem problemu bez większego wysiłku. Rysy na okularach to coś, co zdarza się każdemu okularnikowi – w przypadku sody oczyszczonej wystarczy delikatnie skropić proszek wodą, a następnie wmasowywać powstałą pastę w powierzchnię szkieł. Kolejne kroki to spłukanie całości wodą i polerowanie. Po wdrożeniu każdego z tych zadań rysy na okularach powinny zniknąć bez śladu.

Usunięcie rys z okularów – woda z mydłem

Wiele zależy też od tego, w jakim stopniu zauważalne są rysy na okularach – jeśli delikatnie je widać, nie powinno być większego problemu z ich usunięciem. Najprostszą metodą na pozbycie się wspomnianego powyżej kłopotu jest przetestowanie wody z mydłem. Dzięki temu możesz sprawdzić, jak bardzo uszkodzone zostały szkła, a w razie potrzeby wykorzystać pozostałe techniki, dzięki którym możemy przywrócić okulary do poprzedniego stanu nowości.

Jak usunąć rysy z okularów? Proszek do pieczenia

Myślisz, że kuchenne przyprawy mogą być wykorzystywane tylko w kuchni? Błąd! To dzięki wielu składnikom tego pochodzenia możemy cieszyć się domowymi sposobami przede wszystkim na niezarysowane szkła na okularach. Jednym z takich produktów jest proszek do pieczenia – niepozorny, a jednak pozwalający na usunięcie wszelkich draśnięć z powierzchni szkieł. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy zmieszać proszek z wodą, a następnie powstałą pastę wmasować w powierzchnię okularów – podobnie jak w przypadku pierwszego sposobu, jakim była soda oczyszczona.

Biorąc pod uwagę to, jakie właściwości ma omawiany produkt, możemy spodziewać się efektu ubocznego w postaci wyczyszczenia naszych okularów z całego brudu zebranego przez ostatnie dni ich użytkowania. Oczywiście, rysy znikną ze szkieł w mgnieniu oka – trzeba jednak pamiętać o wytarciu pasty z ich powierzchni.

Sposób na rysy na szkłach – pasta do zębów

Jednym z ulubionych przez internautów sposobem na naprawianie okularów pod kątem usuwania z nich zanieczyszczeń czy rys ze szkieł jest pasta do zębów. Kolejny niepozorny produkt, który może wiele zmienić w pozytywnym znaczeniu – szkła będą lśniły czystością, a wraz z brudem pożegnasz się ze wszelkimi zadrapaniami. Co więcej, niekwestionowaną zaletą takiego rozwiązania jest to, że właściwie każdy z nas ma w swoim posiadaniu choć jedną pastę do zębów – nie trzeba zatem nawet wychodzić do sklepu, bo wszystko, co potrzebne do usunięcia rys z okularów, mamy pod nosem.

Najważniejsze jest to, by pamiętać, że produkt musi być równomiernie rozłożony na powierzchni szkieł, a następnie zostawiony na kolejne dwie minuty, podczas których będziemy przecierać delikatnie okulary chusteczką. Ostatnim etapem jest zmycie produktu ze szkieł i odczekanie kilku minut, aż wyschną. Później można cieszyć się efektem czystych, nieskazitelnych okularów, które posłużą nam na kilka kolejnych lat.

(materiał partnera)