Jak w Gliwicach działa Strefa Płatnego Parkowania? ZDM zapyta o opinię mieszkańców

Czy gliwiczanie są zadowoleni z płatnego parkowania w Gliwicach? Co funkcjonuje dobrze, a co trzeba poprawić? Odpowiedzi na te pytania chcą poznać gliwiccy drogowcy.

Do 6 czerwca każdy z nas może wyrazić swoje zdanie w ogłoszonym w poniedziałek badaniu opinii publicznej.

– Otwieramy się na mieszkańców, ponieważ zależy nam na tym, by korzystanie z SPP było dla nich komfortowe – mówi Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. – Z naszego punktu widzenia priorytetem jest zapewnienie rotacji w strefie. Rozważane są różne możliwości np. rozszerzenie strefy czy zmiana godzin jej funkcjonowania, ale celowo pytania w ankiecie zadajemy metoda otwartą, tak aby nie narzucać użytkownikom SPP żadnej odpowiedzi – dodaje.

REKLAMA

Dlaczego ZDM właśnie teraz zdecydował się na ocenę funkcjonującego od sierpnia 2015 roku rozwiązania? Drogowcy unikają szczegółów, choć przyznają, że po 4 latach rozważają wprowadzenie zmian w systemie.

– Nie jest jednak tak, że ZDM został nagle zasypany uwagami dotyczącymi funkcjonowania strefy – przekonuje Stiborska.

Nie trzeba być jednak specjalistą od rozwiązań drogowych, by zauważyć, że SPP od co najmniej kilkunastu miesięcy w wielu rejonach miasta jest zatkana, a rotacja w pobliżu Urzędu Miejskiego czy starówki to fikcja – o znalezienie wolnego miejsca parkingowego jest równie trudno, jak przed wprowadzeniem opłat.

Ryzyko podwyżek za parkowanie?

Wyprzedzając wnioski z badania, już teraz można wskazać, że jednym z głównych problemów są nieszczelne procedury wydawania Abonamentów Mieszkańca. Już przed laty, gdy strefa debiutowała pojawiały się rozsądne głosy, że abonamenty powinny dawać możliwość parkowania jedynie w pobliżu faktycznego miejsca zamieszkania, a nie na terenie całej strefy.

Nie chodzi przecież o to, żeby mieszkaniec strefy korzystał z abonamentu przy okazji dojazdu na zakupy czy do pracy, a jedynie w rejonie własnego mieszkania.

Kolejnym słabym punktem, “zjadającym” SPP od środka, są abonamenty, które nie trafiają do faktycznych mieszkańców śródmieścia, ale np. do pracowników firm zlokalizowanych w centrum Gliwic. Nie brakuje zresztą opinii, że wśród nich znajdują się sami urzędnicy, przyjeżdżający do pracy w Urzędzie Miejskim (w czwartki kiedy Magistrat pracuje dłużej, aż do godziny 17 trudno zaparkować w pobliżu urzędu).

Skalę problemu dobrze obrazują liczby. W 2017 roku wydano 3357 Abonamentów Mieszkańca, podczas gdy w SPP przewidziano jedynie około 2800 miejsc parkingowych. Być może problem zostałby zauważony przez urzędników, gdyby nie zagadkowa forma zbierania danych statystycznych. W podsumowaniach nie są bowiem brane pod uwagę samochody posiadaczy ryczałtów wielodniowych i… abonamentów mieszkańca.

Co ciekawe o sprawie informowaliśmy wielokrotnie. Na próby interwencji głuchy pozostał nie tylko urząd, ale sprawa nie zainteresowała też żadnego z radnych.

Dlatego w tym kontekście badanie zaproponowane przez ZDM otwiera wreszcie szansę na usprawnienie systemu.

Ewentualne zmiany mogą jednak pociągnąć za sobą ryzyko podwyższenia opłat za parkowanie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że taki scenariusz także jest przez drogowców rozważany. Pierwszym sygnałem do jego wprowadzenia były pytania zawarte przez Magistrat w badaniu CBOS z 2018 roku. Urzędnicy zapytali mieszkańców o możliwość podwyższenia stawek. 63% gliwiczan było przeciw. 16% ankietowanych poparło ten pomysł. Z kolei 44% badanych poparło rozszerzenie strefy, a 38% było przeciw.

To dane, które zapewne także posłużą drogowcom do wyciągania wniosków na temat SPP. Warto jednak zamiast suchych liczb, przedstawić urzędnikom bardziej szczegółowe opinie. Zwłaszcza, że tego typu konsultacje do tej pory w Gliwicach należały do rzadkości, a ewentualna wysoka frekwencja może zachęcić urzędników do ponownego sięgania po głos mieszkańców Gliwic.

Michał Szewczyk

JAK WYRAZIĆ OPINIĘ O SPP?

Zgodnie z informacją przekazaną przez ZDM: formularz i regulamin dostępne są pod adresem www.zdm.gliwice.pl w zakładce „Jak załatwić sprawę”, w Biuletynie Informacji Publicznej Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach w zakładce “Komunikaty” lub w Biurze Obsługi Interesanta Zarządu Dróg Miejskich, którego siedziba znajduje się w Gliwicach, przy ul. Płowieckiej 31. Wypełniony formularz można przekazać drogą mailową: konsultacje@zdm.gliwice.eu, składać osobiście w ZDM lub wysłać pocztą.
Badanie opinii publicznej prowadzone będzie od 6 maja 2019 r. do 6 czerwca 2019 r. Udział w nim możliwy jest tylko jeden raz i jest on całkowicie bezpłatny. Wyniki badania przedstawione zostaną na stronie Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
wnerwiony

Haha, mistrzowie propagandy. “otwieramy się na mieszkańców”, czyt. rozważamy poszerzenie strefy, podwyżkę opłat i zawężenie abonamentów do rejonu wokół miejsca zamieszkania. Rzeczywiście wesprze to mieszkańców jak cholera :)))) Ubawilem się. A może od razu wprost napisać, że trzeba z nas zedrzeć jeszcze więcej? Śpieszcie się, bo potem będziemy biedni, starzy, grubi i wszyscy będziemy siedzieć w pojeździe alternatywnym jeżdżąc wzdłuż Zwycięstwa.

Perez®

Nie mieszkasz, ale chcesz parkować? Zapłać na tych, którzy muszą znosić twój samochód pod nogami i oknami. To uczciwa umowa. Mieszkańcy stref płatnego parkowania nie przyjeżdżają pod twój odległy od centrum domek, nie hałasują, nie smrodzą, nie zanieczyszczają plamami oleju i nie psują ci widoku. Mogę się zgodzić z tym, że to nie jest normalne współczesne, dobrze zarządzane miasto. Ale to zło nie polega na niedostatecznym dbaniu o interes kierowców. Jest przeciwnie. Gdybyś w normalnym mieście mieszkał w strefach p.p. nie potrzebowałbyś samochodu, bo wszystko potrzebne do życia, pracy i rozrywki miałbyś na odległość kilku metrów pieszo lub do komunikacji… Czytaj więcej »

wnerwiony

Nie wiem po co tyle jadu. Zgadzam się, że to miasto potrzebuje dobrej komunikacji zbiorowej, parkingów na obrzeżach i zamknięcia pewnych stref w ogóle dla samochodów. Ja tu mieszkam, chce być pieszym, chce mieć czysto, zielono i ładnie…. tylko niech nikt mi nie pieprzy, że poszerzenie strefy płatnego parkowania to pomoc dla mieszkańców. Starówka powinna być wyłączona z ruchu. Zwycięstwa w większości też. I porządne parkingi w pewnej odległości od centrum. To rozwiązuje problem aut w centrum a nie szersza strefa bo to łatanie budżetu.

Miejski esteta

A tam od razu psują widok. Fiatów Multipla już prawie nie widać na ulicach

Jola

Nie do końca się zgadzam z tym co piszesz. Autka z centrum parkują pod naszymi domami odwożąc dzieci do szkoły i przedszkola, odwiedzając znajomych, rodzinę. Jeden taki stoi na rogu mojej ulicy, zresztą nieprawidłowo zaparkowany, od kilku miesięcy. Ktoś sobie zrobił bezpłatne miejsce parkingowe na przechowanie samochodu. Więc nie ten argument. Nie jestem przeciwna płatnemu parkowaniu zaznaczam, tylko zwracam uwagę że ja muszę płacić za parkowanie kiedy wykonuję swoje wizyty u noworodków czy u pacjentek pooperacyjnych i to powinno być jakoś rozwiązane. Muszę zaparkować blisko bo targam sprzęt medyczny, od kiedy są miejsca płatne wreszcie mam jakąś szansę je znaleźć

krzysztof

moja opinia dla mnie okradacie mnie jako mieszkańca nie tylko za parkowanie ale za opłaty np śmieciowe , skubiecie mieszkańców z woli frankiewicza. Inne miasta potrafią dbać o mieszkańców a wy ich gnębicie

Katarzyna

Sugeruje Pan, że w innych miastach nie ma opłat za śmieci, parkowanie itp ?

Perez®

Krzysio wierzy, że jak wybory wygrają dziwni ludzie z Konfederacji, to wszystko będzie gratis, jak za komuny.

tak tylko pytam

W innych miastach też metraż produkuje śmieci?

Perez

W Zabrzu placi sie normalnie, od osoby.

?!

Ty, Perez, ale przecież cały czas twierdzisz, że Zabrze to syf, a wiesz dobrze, bo tam rzekomo mieszkałeś, za to w Gliwicach wszystko jest lepsze. :)

Perez

Wszystko oprocz CIEBIE! :D

LOL

No to Perez, teraz żeby zachować pozory twarzy musisz opowiedzieć jak było ci źle w Zabrzu, czym przekonały cię Gliwice i dlaczego okazały się nieatrakcyjne że pot wyciskasz zagranicą zamiast w super Gliwicach?

Zenek

JEDENO I DRUGIE TO DNO

Tak tylko odpowiadam

A w innych miastach mają metro i dostęp do morza i do jeziora i do gór…….

tak tylko pytam

…powalający argument

taki żarcik, nie punktować:)

My w Gliwicach też mamy dostęp do morza przez Neptuna na Rynku, do gór obok wyrośniętego wysypiska, do jeziora Czechowickiego przez Toszecką i do innych ciekawych miejsc przez bramki autostradowe ustawione na wszystkich zjazdach i wyjazdach z miasta na A4

Gnaj koniku gnaj idioto

Jakbyś nie kombinował, wszystkie atrakcje daleko od Gliwic. Trzeba wsiąść do byle czego i pojechać w dal… I na tym ma polegać atrakcyjność Gliwic? Hehe… Kutafonia, dawno nic mnie tak nie dowiozło do śmiechowego zawalca, jak gliwicka propaganda, od której nauki pobiera tandeciaż Jaco Kurwski. heta, wiśta, wio! A barany idą na rzeź jak za fujarką. Ma to sens?

tulipaTender

TARNOWSKIE GÓRY TO JEST PIĘKNE MIASTO ……

krzysztof

Katarzyno. w innych miastach też są opłaty za śmieci i parkowanie pojazdów , a w niektórych nie ma opłat za parkowanie.ale to mniej dla mnie istotne,ważniejsze są opłaty śmieciowa.W Gliwicach jak i w wielu miastach w kraju jest firma Remondis lecz stawek takich jak u mas nie ma nigdzie-a jeżdżę dużo i pytam się jak u nich to wygląda i szlag mnie trafia że opłaty są o wiele niższe.U nas ta firma ma konszachty z UM i jest totalny bałagan z winy frankiewicza uroił sobie w mózgu opłaty od metra i nieda sobie nawet łopatą w łeb wsadzić że metry… Czytaj więcej »

.pat.

To jak działa ZDM najlepiej obrazuje regulamin składania wniosku z podanego linku – punkt pierwszy:
“Składając wniosek, korespondencję lub inne dokumenty do Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach wyraża Pani/Pan zgodę na przetwarza zawartych w złożonych dokumentach. Na skutek niepodania danych wymaganych przez ZDM sprawa, z jaką Pan/Pani zwrócił/a się do ZDM może zostać załatwiona z opóźnieniem, załatwiona nieprawidłowo lub nie będzie możliwa do rozpatrzenia.”
Bełkot na poziomie 3. klasy podstawówki a nie na poziomie organizacji o statusie urzędu.

ja234

@PAT, żaden bełkot.Trzeba czytać ze zrozumieniem.Jest to typowy urzędniczy slang.
Poza tym, można wysłać mejla na podanego mejla.(18:31)

naked

w 20 na jednym mieszkaniu zameldowani rejestracje so si sr sgl itp tak działa strefa

?!

Ale czemu się dziwisz? Miasto nie zadbało o interes mieszkańców, czyli własny, a cwaniactwo to druga natura Polaka. Widzę co się dzieje na wspólnotowych parkingach ze szlabanami – przez cały dzień parkują auta z rejestracjami spoza miasta. Ktoś im użyczył pilotów do otwierania szlabanu. Pytanie kto i za co?

Fiku Miku

@?!. Jaki jest związek z samochodami zaparkowanymi na prywatnej posesji – wspólnoty mieszkaniowe? Tak samo jakbyś miał pretensje, że na parkingu np. CH Forum stoją samochody z numerami rejestracyjnymi zaczynającymi się od A-Z.

Kropl*wa

Wtórny analfabetyzm jest ciągle obecny, chociaż komuniści dużo robili, żeby zlikwidować pierwotny. A tu masz 30 lat kapitalizmu, a analfabetyzm znowu robi “karierę”.

Mirek

Urodziłem się w Gliwicach, mieszkam w Gliwicach, dostałem samochód służbowy, leasingowany. Nr rej zaczynają się od SK- kim jestem? Spoza miasta czy swój? Dodam, że parkuję pod blokiem za szlabanem a mieszkanie jest moje własne.

HAHAHA

Ładnie, a ilu takich Mirków jest na parkingach w Gliwicach? A ilu w klasycznym czasie pracy parkuje pod blokiem zamiast uprawiać wciskanie kitu kontrahentom? Miruś, czym sie poręczy.

black_horse

Parkometry wielkości telewizora rubin są nieekologiczne i niefunkcjonalne. Przez 24h na dobę żrą tyle prądu, ze można by za te zmarnowane pieniądze zrobić niejeden remont ulicy. A im w ZDM nawet na biała farbę nie starcza, żeby dostosować miejsca parkingowe do wymogów prawa.

Joe

Dlaczego miasto nie buduje parkingów podziemnych? Jeździłem ostatnio po Hiszpanii i tam na takie rozwiązania decydują się nawet niewielkie miasteczka. Podjeżdża się do gęsto zabudowanej starówki, tam plac z ławeczkami, przy placu niepozorne P i wjazd pod ziemię. Za 3 godziny stania zapłaciłem 1 EUR. W większych miastach jest drożej – 2, 3 EUR/godzinę.

Joe

Miasto mogłoby postanowić tak – chcesz wybudować budynek/plombę w centrum miasta to pod budynkiem musi mieć ogólnodostępny podziemny parking. Ceny za parking ustala sobie właściciel budynku – ale parking musi być. Obecnie jest tak, że bardziej opłaca się kombinować z zameldowaniem niż inwestować w infrastrukturę parkingową.

Kropl*wa

Ciekawe pytanie. Odpowiedzią niech będzie miejska inwestycja w naziemny parking, która kosztowała podatników 100 tys za 1 miejsce parkingowe. To koszt 2 razy większy niż budowa podzienmego parkingu.
Ktoś w Gliwicach zapytał o sensowność tej inwestycji?

Kret

Właśnie! Nawet dziennikarze nie zapytali o ten fenomen skupiając się na bzdurach typu szmata na elewacji albo ogłoszenie przetargu na zarzadcę parkingu. O miliardowych klapach miejskich pomysłów nikt nie informuje jakby został do tego zmuszony, albo przekupiony.

Bajtek

Joe, wskaż gdzie konkretnie w centrum miałyby powstać takie podziemne parkingi? A raczej pod czym. Bo chyba zdajesz sobie sprawę, że nie możesz po prostu zrobić podkopu pod istniejącą zabudową, a nawet w jej sąsiedztwie, bez naruszania stabilności gruntów?

Joe

A mało w centrum niezabudowanych placów? Do niedawna największy był przy poczcie. Popatrz na widok satelitarny.

Red

Pl. Piłsudskiego, Pl. Krakowski, Skwer Doncaster, pod projektowanym Centrum Przesiadkowym, w okolicy Dworca PKP ….

Przy współczesnych technologiach sprawa stabilności gruntów jest do opanowania na większą skalę niż 30 lat temu.

Gnaj koniku gnaj idioto

Bajtuś gadający z sobą Joe, nie gdzie ale za czyje? Jaki interes ma mieć Miasto w budowaniu parkingów, które z założenia mają być komercyjne? Pierwszy eksperyment TBS już pokazał, że budujecie drogo i nie możecie znaleźć frajerów do zarządzania taką kupą marnotrawstwa.

Szef

I kolejna zaleta, że zamiast ludzików parkingowych i wielkich parkometrów w których muszę z góry określać na jak długo parkuję (coż za niewygoda) – przy wjeździe jest jeden zwykły szlaban i guzik do brania papierka. A przy wyjeździe kolejny szlaban i płacę za tyle ile mi stał.

Zrezygnowana

Na rybnickich parkingach tak jest. Znowu Rybnik nas zawstydza.

popo

Wprowadzenie tych ukrytych po mieście telewizorów nic nie zmieniło…. jak nie było miejsca do parkowania tak nie ma…. Jedyna różnica to, że ktoś ma z tego całkiem niezłą kasę i to chyba wcale nie miasto Gliwice. Chyba nie powstał żaden parking na którym można zostawić auto i dojść do centrum więc każdy kto potrzebował załatwił sobie abonament mieszkańca (pozdrowienia dla pracowników UM).

Perez®

Bo jest za tanio, a cała masa cwaniaków załatwiła sobie zezwolenia albo nie płaci. Jeżeli ktokolwiek uwierzył, że po wydaniu milionów na system z gadżetami i zwiększenie liczby miejsc parkingowych na chodnikach i ulicach, gdzie wcześniej były zakazy, to okazał się naiwnym frajerem. Takim samym frajerem jak ludzie okradani metodą “na wnuczka” itp. To nasze pieniądze są marnowane w tak idiotyczny sposób, który nie dość, że nie przynosi dochodu miastu, to nawet sam się nie finansuje. To są miliony strat rocznie. Jedyną skuteczną metodą na wolne miejsca parkingowe jest regularne podnoszenie opłat, stała kontrola i wysokie kary. A jaka jest… Czytaj więcej »

Maciek

Może należałoby się wrócić, wrócić do dnia w którym wprowadzono strefę. Spróbujcie dotrzeć do uzasadnienia wprowadzenia strefy płatnego parkowania w Gliwicach. Tam są wszystkie pytania i odpowiedzi dotyczące wyprowadzenia SPP w Gliwicach. Szkoda tylko że podstawowe założenia tj zatłoczenie ulic poprzez pojazdy szukające miejsc parkingowych i poprawa dostępności miejsc parkingowych nie zostały spełnione!

Kizia

Tyle krytycznych komentarzy ale jak przyjdzie do wyborów znów wygra ten sam człowiek czyli obecnie panujący pan i władca

Duduś

“Tyle krytycznych komentarzy ale jak przyjdzie do wyborów znów wygra ten sam człowiek czyli obecnie panujący pan i władca”- znaczy się albo pan i władca jest dobry, albo komentarze niesłuszne, albo narzekający stanowią promil wyborców. No chyba, że przekonasz mnie, że wybory sfałszowane?

...

albo że władza kiepska ale alternatywą są ludzie tylko gorsi…

Duduś

No to w takim razie władza warta jest swoich wyborców:-)

Cóż dodać?

Brak znaków poziomych powoduje, że wiele miejsc się marnuje. Kierowcy stawiają auta tak jak im wygodnie zajmując zbyt dużo miejsca. Widać to przy urzędzie przy ul. Wyszyńskiego.

Po przeciwnej stronie urzędu tam gdzie są namalowane znaki poziome jest zdecydowanie lepiej. Czy ZDM nie dostrzega tak oczywistej rzeczy, aby w całej SPP namalować znaki poziome?

Poprawili parkowanie na Pl. Inwalidów Wojennych i na tym zakończyli swoje prace.

Jeszcze jedno, pobieranie opłat w SPP tam gdzie brak jest znaków poziomych P-18 jest niezgodne z prawem i mimo, że rada miejska tak uchwaliła nie usprawiedliwia to ZDM do łamania prawa.

Parkingowy

A mnie z kolei wkurza jak ktoś za priorytet uważa znaki poziome przewidziane dla Tico i przykleja się do mnie tak, że wchodzić do auta muszę przez bagażnik. Parkując ustalam odstęp do pojazdu, który już stoi. Jeżeli stoi na liniach trudno, zostawiam mu miejsce żeby mógł swobodnie wsiąść i oczekuję tego samego od innych.
Oświadczam wszystkim taki ułomkom, że wsiadając do auta, ja oraz moi pasażerowie otwieramy drzwi na rympał do pierwszego zaskoku. Jeśli nie chcecie mieć szpetnych wgniotów zachowujcie normalny odstęp.

Kapsel

Panie parkingowy. Jak zobaczę kiedyś jak otwierasz te swoje drzwiczki na rympał, to Ci ten rympał wsadzę tak głęboko, że Ci buzią wyjdzie, razem z ząbkami. A szpetnymi wgniotami nikt normalny się nie przejmuje bo takie szkody likwiduje się z auto-casco. Oczywiście jak kogoś stać na takie ubezpieczenie i ma coś lepszego niż 12-letnie passeratti.

Parkingowy

Jak mnie zobaczysz, to nic nie zrobisz. Tak jak mówiłem. Do pierwszego zaskoku.

Rympał.

Panie parkingowy. Bełkoczesz bez sensu. Trafisz na większego od ciebie cwaniaka i zobaczysz wtedy co to jest rympał.

Hesuniu

@Rympał itp. Karny K*tas na trwałe” na szybie i olana karoseria na zawsze i wszędzie.

nie parkingowy, ale szanujący

Biedny ten twój MAŁY Fiacik, bo tylko jego drzwi otwierały się szerzej niż miał gabaryty . A u ciebie widać słoma jeszcze z butów nie zamieniła się w onuce, że nie szanujesz innych i ich pojazdów. Zaś “ułomek” to człowieczek o niskiej samoocenie i wygląda, że należysz do tego typu ludzi.

Kogo/co szanujący?

A ktoś, kto zostawia 20-30 cm na wejście do auta szanuje innych?

Hania

Cóż, w Katowicach już dorośli do tego, że parkowanie samochodu w centrum jest usługą, a nie prawem każdego kierowcy. A usługa to koszt, dlatego trzeba podnosić cenę parkowania do takiego poziomu, żeby kierowca nie zostawiał grata na cały dzień. W Gliwicach opłata jest śmiesznie niska, poza tym nagle zniknęli kontrolerzy i efekt jest taki, że oszuści masowo zaczęli parkować bez opłat. Standardem jest też parkowanie w strefach “na chwilę” bez opłat przez rodziców podwożących i odbierających dzieci ze żłobków, przedszkoli i szkół. Ci wjeżdżają nawet na zakazy, chodniki, trawniki, a miasto na to nie reaguje.

Olo

Polacy to taki głupi naród że jak im władza każe płacić to płacić będą a płacą już za wszytko niedługo nawet za chodzenie po chodnikach i nie potrafią powiedzieć nie sprzeciw stawić się zaprotestować

Gliwiczanin

Jeżeli opłaty mają służyć wymuszeniu rotacji to dlaczego pierwsze 15 min nie jest za darmo?

Skoro parkowanie w centrum to usługa to dlaczego chodzenie chodnikiem nią nie jest?

Gnaj koniku gnaj idioto

Polak wolny, suwerenny i niezależny, to ma opiekę medyczną gratis, bez względu ile zarabia. To samo gratis ma na parkingach i chodnikach, ale z chodników nie korzysta bo jest gruby i słaby, więc wszędzie musi wjechać poniemieckim gratem. Grat poniemiecki to wstyd, dlatego Polak rekonpensuje go sobie chamstwem pospolitym. Ale jak Polaka stać na poniemieckiego grata lepszej marki, to jego chamstwo staje się bardziej wyrafinowane. Dużo na to dowodów. Wystarczy wyjść z domu i rejestrować. Kłopot w tym, że jeśli by się chciało dokumentować odwrotne, czyli fajne, prospołeczne zachowania kierowców, to nie ma takich okazji. Możesz chodzić z aparatem po… Czytaj więcej »

Perez

Nie mieszkam w PL, dlatego zawsze gdy jestem w Gliwicach mam ten sam problem….NIE MOZNA PLACIC KARTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

?!

Nie mieszkasz też już w Zabrzu, ale w Gliwicach podoba ci się wszystko. Tak pisałeś ledwie parę dni temu.

Perez

Nie podoba mi sie wszystko, powiedzialem ze Gliwice sa lepsze niz Zabrze.
Od wczoraj zyjesz na tym swiecie?Nie ma tylko czarnego i bialego koloru, szarosci rowniez wystepuja

?!

Temat: 15 lat temu wstąpiliśmy do Unii Europejskiej “Bedac szczery musze powiedziec, ze miasto na tle pozostalych wyglada lepiej”. Co wygląda lepiej? – “calosc”. “Nie powiedzialem ze jest fajnie, powiedzialem ze jest lepiej niz u sasiadow.” Konkretnie, z czym jest gorzej i u których sąsiadów, niż w Gliwicach. Zaniedbane Zabrze? Czyli Gliwice są zadbane? Wskaż w którym miejscu. Konkretnie, kolego, nie wstydź się! Przecież jesteś taki dumny i zadowolony, że z łatwością wymienisz z czego tak się cieszysz. 02/05/2019 07:55 Nie wymieniłeś. Teraz się okazuje, że nawet nie mieszkasz w Polsce, ale masz egzystencjalny “problem” i “drzesz ryja” używając wielkich… Czytaj więcej »

Perez

O matko, ktos ma problem sam z soba, wspolczuje Ci :)

Mirek

No to użyj szarości zainstaluj apkę Mobilet i już możesz płacić kartą. A mnie tylko czarne i białe

=====

Propozycja: nie przyjeżdżaj do Gliwic, nie będziesz musiał tu płakać.

obserwator

A czego się można spodziewać gdy w tym mieście od lat trwa dedrengolada, faranek obral sobie za cel dotrwać do emerytury na sowitym stanowisku i trwa, a że to truteń, zwyły wiejski cwaniak bez smaku i chęci by miasto mogło się rozwijać , to jest , jak jest

Jaro

Przecież wybrało go niedawno ponad 70% głosujących, a więc ocenę dostał świetną, skąd ta krytyka?

Zosia

Stąd, że to nie krytyka cwaniaka, a wiernych wyborców i tych, którzy przestali wierzyć i nie głosują. Przy okazji, Jaro, 2 miesiące spóźniasz się z alimentami. Poproś Frankiewicza o podwyżkę, jak nie wyrabiasz na portalach.

kolik

burak to rodzaj męski, więc napisze że brukiew z ciebie Zosia

Duduś

Bo w państwie glajwickim ma być tak jak chce mniejszość

Olo

Ja już mogę wyrazić opinie ZLODZIEJE każą płacić mi pod domem za parkowanie, tak Frankiewiczu za to że mieszkaniec musi płacić za parking pod domem nie masz u mnie poparcia i wszędzie będę negowal twoja osobę, może wptowadzisz opłatę za poruszanie się chodnikiem , albo za oddychanie tym smierdzacym powietrzem, od dawna myślę aby się przeprowadzić z tego głupiego przez rządzących miasta.

guy fawkes

Kiedy parkomat zwróci mi resztę jeśli zwolnięmiejsce przed upływem zadeklarowanego czasu? Obecnie brak takiej funkcji.

popo

gdybyś używał aplikacji MoBilet to byś miał tą funkcję:-) A dodatkowym plusem jest to że nie musisz szukać parkomatu

Gliwiczanin

Ale tu nie chodzi o Mobilet a o parkomat. Dlaczego taka wielka szafa ma tak upośledzoną funkcjonalność? Przyjeżdżając do urzędu nie wiem ile czasu urzędnik każe na siebie czekać. Niedoszacujesz o 5 min i pyk “opłata dodatkowa”. A co stoi na przeszkodzie dodać funkcję zwrotu biletu wg numeru rejestracyjnego? Po co w ogóle fizyczne papierowe świstki skoro kontrolerzy i tak weryfikują je w swoich terminalach?

Gliwiczanin

A może, żeby było więcej miejsc parkingowych, wystarczy dobudować miejsc parkingowych? Kiedy te 4 lata temu uruchamiano strefę masowo ściągano zakazy i wyznaczano zamiast nich parkingi, żeby ten cudowny system przypadkiem nie nawalił…

Ad

“np. rozszerzenie strefy czy zmiana godzin jej funkcjonowania”

Tak! Najlepiej na całe miasto i przez 24h/dobę 7 dni w tygodniu i jeszcze rozszerzyć na prywatne podwórka, a co tam!

a “rotacji” jak nie było tak nie ma, bo nie o to urzędnikom chodziło, chodziło wyłącznie o kasę

Damian

Jak działa? W większości miejsc nielegalnie ( nie spełnia wymogów ustawy o strefach płatnego parkowania w związku z czym nie ma podstaw prawnych do pobierania opłat).

Henryk

Wszedzie parkomaty a dlaczego na lipowej niema parkomatow??? Gdzie na stale sa postawione stare graty od chandlarzy widocznie pan Franiu dostaje dzialke w kieszen lub ma za darmo kwiaty i inne artykuly z Targu gratis.moze ktos przemysli ta sprawe postawienia tam parkomatow i skwer przy hotelu bedzie ladniejszym wizerunkiem dla Gliwic i gosci hotelowych.

Lipowa

Dobra myśl, ale trzeba z nią wystąpić do miejskiej inicjatywy uchwałodawczej, co z góry skazuje ją na niechęć i skasowanie przez populistów wybranych do RM i Zarządu Miasta przez kretynów, którzy dbają tylko o swoje oddalone od miasta siedliska.

ech, poeci

HANDLARZY! Kwiaty za darmo, a inne artykuły gratis! Jak to możliwe?

ja234

“Jak w Gliwicach działa Strefa Płatnego Parkowania?” W ogóle nie działa,urzędasy oczywiście nie wezmą pod uwagę opinii kierowców. Opłaty powinny być wyższe.Jak się chce wjeżdżać auteczkiem kochanym do samego centrum i mieć ten “luksus” wjechania pod drzwi, to trzeba płacić.
Sugerowałbym opłatę w wysokości 20 zł za godzinę, zaraz zrobiłoby się pusto.!12:41)

Gliwiczanin

Sugeruję 1000zl za minutę, luksus musi kosztować. Za to miejsce wybierasz które chcesz.