Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Liczba plików, które gromadzą ludzie, z dnia na dzień rośnie. Bardzo często dysk komputera nie jest w stanie pomieścić wszystkich informacji.

Konieczny jest zakup dodatkowego dysku zewnętrznego, na którym będą przechowywane wszystkie dane lub na których zostanie utworzona kopia zapasowa ważnych informacji. Na rynku dostępnych jest wiele różnych dysków zewnętrznych – jak wybrać najlepszy sprzęt?

Do czego będzie służył dysk zewnętrzny?

Przed decyzją dotyczącą zakupu dysku zewnętrznego powinieneś zastanowić się, do czego będzie służył Ci sprzęt. Dysk zewnętrzny w ofercie Sferis.pl to sprzęt występujący w dwóch wersjach:

  • HDD,
  • SSD.

Czym te dwa typy urządzeń różnią się między sobą? Starsze modele HDD są znacznie wolniejsze, jednak idealnie sprawdzą się, jeżeli dysk będzie wykorzystywany wyłącznie jako miejsce przechowywania kopii danych, które są dla Ciebie ważne. Ich zaletą jest bardzo niska cena w stosunku do dużej pojemności. Nie jest to jednak wybór bez wad. Dyski typu HDD są bardzo wrażliwe na wstrząsy i uderzenia dlatego, jeżeli planujesz przenosić dysk ze sobą – to może nie być najlepszy sprzęt. Dysk zewnętrzny typu SSD wykorzystuje pamięć flash,
w związku z czym działa znacznie szybciej. Bezpiecznie może być także transportowany bez obawy o utratę danych. Jedyną wadą jest bardzo wysoka cena za modele o niewielkiej pojemności. Jeżeli określisz, do czego będziesz wykorzystywał dysk – łatwiej będzie Ci także wybrać jego pojemność.

Rozmiar ma znaczenie

Wielkość, a także waga urządzenia powinny być dopasowane do Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb.  Producenci oferują modele dysków zewnętrznych w trzech rozmiarach:

  • 1,8 cala,
  • 2,5 cala,
  • 3,5 cala.

Które z nich są najpopularniejsze? Najczęściej można spotkać dyski 2,5-calowe, zasilane poprzez USB. Można je łatwo przenosić, są poręczne i nie zajmują zbyt dużo miejsca. Gwarantują cichą pracę i są energooszczędne. Nie są jednak bez wad – są znacznie wolniejsze niż większe dyski oraz mają mniejszą pojemność. Dyski 3,5-calowe są cięższe, większe i potrzebują dodatkowego zasilacza. Jednak jest to wybór zdecydowanie tańszy.

Dyski zewnętrzne 1,8 cala to głównie urządzenia SSD – sprawniej działające, ale także
o mniejszej pojemności i znacznie droższe. Są one w stosunku do poprzednich wybierane znacznie rzadziej.

Sprawdź interfejs urządzenia

Przy wyborze dysku zewnętrznego warto zwrócić uwagę na jego interfejs – czyli rodzaj podłączenia do komputera lub innego sprzętu w domu. Najpopularniejsze jest oczywiście podłączenie USB – obecnie dostępne w opcji 2.0 i 3.0. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Popularne są także eSATA i Thunderbolt. Jeżeli natomiast cenisz sobie wygodę, to powinieneś zastanowić się nad dyskiem z możliwością połączenia za pomocą sieci WIFI.

Dodatkowe funkcje sprzętu

Podczas wyboru dysku zewnętrznego warto także zwrócić uwagę na takie kwestie jak dodatkowe wyposażenie ułatwiające pracę. Niektórzy producenci oferują opcję wbudowanego czytnika kart SD czy automatycznego szyfrowania. Na rynku dostępne są także urządzenia o znacznie większej wytrzymałości. Niektóre z nich w ramach dodatkowej funkcji mogą służyć jako powerbank. Te kwestie mogą być istotne dla osób, które na co dzień często korzystają z dysku. Jeszcze jednym kryterium wyboru może być wygląd urządzenia. W ofercie sklepu Sferis dostępne są dyski zewnętrzne w wielu wzorach i kolorach. Są to zarówno modele klasyczne, jak i nowoczesne – dzięki temu masz możliwość wyboru idealnego sprzętu dopasowanego do Twoich indywidualnych wymagań.

(materiał partnera)