Jaki telewizor kupić? – Wszystko, co trzeba wiedzieć

Nowoczesne telewizory to wielofunkcyjne urządzenia, daleko wykraczające poza swoją podstawową, klasyczną rolę. Nic dziwnego, że do ich kupna przykładamy tak dużą wagę. Warto przy tym pamiętać, że podczas wyboru należy zwrócić uwagę na szereg wytycznych – bezpośrednio przekładających się na komfort oglądania. Jedynie w ten sposób będziemy mogli w pełni cieszyć się z poczynionej inwestycji. Jaki więc telewizor kupić? Dowiedz się już teraz!

 

  1. Jaki telewizor kupić? – Podstawowe przygotowania.
  2. Liczy się nie tylko rozmiar telewizora – rodzaje ekranów.
  3. O czym jeszcze warto pamiętać? – Dane techniczne.

Wbrew pozorom wybór telewizora nie jest zadaniem łatwym. Producenci dostarczają na rynek szereg modeli, różniących się między sobą zarówno rozmiarem, jak i technologią, na podstawie której działają. Początkowo może to powodować pewne zagubienie, lecz tak naprawdę ma jeden cel: umożliwić konsumentom dopasowanie urządzenia ściśle pod potrzeby i oczekiwania. Dlatego też w pierwszej kolejności wyposażmy się w wiedzę absolutnie niezbędną…

Jaki telewizor kupić? – Podstawowe przygotowania

Telewizor zajmuje bardzo ważne miejsce w salonie czy pokoju dziennym. Zbiera się przy nim cała rodzina, szukając wzajemnego towarzystwa i odpoczynku po codziennych trudach. Odpowiednio dobrany sprzęt wzniesie te chwile na jeszcze wyższy poziom.

Pragnąc znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki telewizor kupić, należy najpierw spojrzeć na pomieszczenie, w którym zagości – powinien być dopasowany rozmiarem do metrażu. Dlaczego? Zbyt duże urządzenie rozproszy uwagę widza, jednocześnie męcząc jego wzrok. Z kolei mały ekran telewizora w wielkim pokoju nadto wtopi się w otoczenie, a wszelkie wyświetlane szczegóły będą po prostu niewidoczne.

Nieocenioną pomocą wykaże się tu profesjonalny ranking telewizorów, wskazujący najlepsze urządzenia o zróżnicowanej przekątnej.

Liczy się nie tylko rozmiar telewizora – rodzaje ekranów

Powszechnie spotykamy dzisiaj telewizory OLED i LED (do niedawna wielką popularnością cieszyły się także modele LCD). Co istotne, nie jest to przypadkowy ciąg znaków, lecz jedna z kluczowych specyfikacji sprzętu. Co dokładnie oznacza?

Otóż mówi nam to o sposobie wyświetlania obrazu na ekranie TV, kolorach, ich intensywności i kontraście. Najnowocześniejszym rozwiązaniem są tu urządzenia typu OLED, będące ulepszoną wersją ekranów ledowych (pojedyncze organiczne diody generują własne światło).

Co ciekawe, znajdziemy również sprzęt QLED. Technologia ta występuje w telewizorach Samsunga oraz TCL. Jest nieco inną, ulepszoną wersją ekranów LED, jeszcze bardziej podnoszącą intensywność i jakość obrazu.

Wysokiej klasy ranking telewizorów 65 cali zawiera każdy z powyższych rodzajów ekranu.

O czym jeszcze warto pamiętać? – Dane techniczne

Oprócz powyższych wytycznych, zwróćmy uwagę na:

  • rozdzielczość ekranu – absolutnym minimum jest Full HD (1920 × 1080 px), choć lepiej zainwestować w 4K (3840 × 2160 px) lub nawet 8K (to aż 7680 × 4320 px);
  • częstotliwość odświeżania ekranu (im wyższa, tym płynniejszy obraz);
  • rodzaj Smart TV – może to być np. Android TV, Google TV, webOS;
  • HDR (High Dynamic Range) – szeroki zakres dynamiki;
  • Dolby Vision – technologia dolby vision odpowiada za głębię obrazu i ilość wyświetlanych kolorów.
  • typ złącza HDMI – jeśli sprzęt będzie służył nie tylko do oglądania telewizji i planujemy podłączyć np. konsolę, warto wybrać HDMI 2.1.

I w tym przypadku kluczowy okaże się specjalistyczny ranking telewizorów 55 cali. Wyszczególnione w nich urządzenia to jednocześnie najpopularniejsze i najlepsze dostępne modele, wyczerpująco odpowiadające na pytanie, jaki telewizor kupić.

materiał partnera