Janusz Moszyński: “Nie mam żalu o to, że nasze drogi z Z. Frankiewiczem się rozeszły” (wywiad TV)


– Jak się długo w jakimś miejscu siedzi, to człowiek czasami zatraca poczucie rzeczywistości. To dotyczy każdego, kto długo lub zbyt długo pełni jakąś funkcję

– ocenia Janusz Moszyński, pełniący funkcję Prezydenta Miasta Gliwice. – Ja na przykład dobrze oceniam pomysł ograniczenia kadencji, przy wydłużeniu jej z 4 do 5 lat. Potrzebne jest po jakimś czasie, nieco świeższe spojrzenie.

– (Michał Szewczyk) Powiedział Pan na konferencji takie zdanie: mam wrażenie, że w mieście nie ma gospodarza.


– Przez ostatni rok pracowałem w Bytomiu, dojeżdżałem DK88 z Gliwic do Bytomia. Na zjeździe z DK88 na DTŚ, przez 2,5 tygodnia stał uszkodzony samochód, dwoma kołami na trawniku, dwoma na jezdni, na samym zjeździe. Interweniowałem w jednym z lokalnych mediów, potem widziałem straż miejską koło tego auta. Zrobiłem zdjęcia i posłałem je do jednej z lokalnych gazet, wiem, że dziennikarze interweniowali. Uprzątnięcie tego auta zajęło 2,5 tygodnia, a powinno z tego miejsca zniknąć w ciągu góra sześciu godzin. To symbol oczywiście, ale dla mnie to jest dowód (na brak gospodarza w mieście – przyp. red.) – mówi Moszyński.

– Gliwice są miastem zamożnym, proponuję, żeby pan redaktor porobił zdjęcia wokół drzew i chodników, tu za plecami, w promieniu 50 metrów od pomnika Piłsudskiego, gdzie 11 listopada będzie obchodzone święto narodowe. Proszę pokazać jak wyglądają chodniki o otoczenie wokół drzew na tym, niby najbardziej reprezentacyjnym placu miasta.

– (MSz): Rozumie Pan decyzję byłego prezydenta o starcie do Senatu?

– Nie rozumiem. Rozumiałbym wszystko, gdyby decyzję o niekandydowaniu (na prezydenta – przyp. red.) podjął rok temu. Dał ofertę mieszkańcom, twierdząc, że nie może porzucić miasta. Zawarł z nimi kontrakt na 5 lat.
– Nasze drogi się rozeszły (z Zygmuntem Frankiewiczem-przyp. red.), ale żeby było jasne, nie mam o to żalu, nie mam o to pretensji i nie mam z tym żadnego problemu. Kategorycznie będę zwalczał jakiekolwiek sugestie, że teraz próbuję się odegrać. Absolutnie nie. Przez wiele lat na szczęście udało mi się przewietrzyć głowę i zresetować. Można powiedzieć żartem, że byłem na wieloletnim odwyku od polityki, co nie znaczy, że jej pilnie nie obserwowałem i nie śledziłem.

– (MSz): Będzie Pan kogoś konkretnie mianował na stanowiska zastępców prezydenta w najbliższych dwóch miesiącach?

– Powiem tak, jeżeli chcę “dożyć” do wyborów, to będę musiał. Nie da się samemu wszystkiego poprowadzić za cztery osoby. W pierwszej kolejności będę szukał wśród obecnej administracji miejskiej. Dlatego, że to muszą być osoby, które znają urząd od środka i potrafią to robić. Niestety, jest tak, że ja mogę zapewniać kogoś, że będę oceniał go jako apolitycznego urzędnika, natomiast nie mogę mieć pretensji, jeżeli ten urzędnik dostając propozycję pracy teraz, może ją potraktować jak “pocałunek śmierci”, bo gdyby ten, który mu to zaproponował, po wyborach odszedł, to ci co później przyjdą, się na nim zemszczą. Takie obawy rozumiem i nie mam prawa wymagać od ludzi nadmiernego heroizmu. Jeżeli nie znajdę wśród urzędników, najchętniej naczelników wydziałów, osób gotowych pomóc, będę musiał ściągnąć kompetentnych ludzi z zewnątrz. Jednak w ich przypadku wyłącznie do prowadzenia bieżących spraw i bieżącego zarządzania.

– (MSz): Gdyby Pan miał możliwość kandydowania w styczniowych wyborach, jak by się Pan do niej odniósł?

– Mam możliwość kandydowania, bo posiadam pełnię praw obywatelskich. Na chwilę obecną bardzo poważnie to rozważam. Na pewno w tym wszystkim istotne jest to, że jeżeli bym się zdecydował, to pod własnym nazwiskiem. Ostatni raz legitymację partyjną miałem w czerwcu 2007 roku, minęło 12 lat i dobrze mi z tym.

Cały wywiad znajduje się w pliku wideo.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
PERLICZKA Z WOLNEGO WYBIEGU !

O la boga ! Słuchać tego nie idzie !!! ………..”Gliwicom potrzeby jest młody, energiczny i pełen wizji i pomysłu gospodarz, a nie leśne wypalone dziadki”

KURCZAK ZAGRODOWY

Zanim on rozwikła wszystkie sprawy, w które tutaj jest uwikłany minie kolejnych 20 LAT !!!

A TERAZ MAMUSIA!

GLIWICE SĄ BRUDNE i ZAPUSZCZONE ! . Minęły już DWA TYGODNIE od objęcia funkcji !. CZY KTOŚ WIDZIAŁ , jakieś dodatkowe służby sprzątające miasto ?.
ILE CZASU potrzeba na podjęcie odpowiednich decyzji ? miesiąc ?, dwa ?, rok????

Podatnik

W Gliwicach? Jakieś 2÷4 lat

Tatuś

@A TERAZ MAMUSIA!
…tak, ja widziałem – dzisiaj rano maszyna sprzątająca umyła (sic !) powierzchnię Rynku.
Czyli jak widać, wystarczyła zmiana władzy nawet na tymczasową, i już widać efekty.

SYNUŚ

GLIWICE TO trochę więcej niż RYNEK TATUSIU !!!
DUUUUUUUUUUUUUUUŻO WIĘCEJ !

:)

W wielu komentarzach pobrzmiewa wiara w to, że kiedy już udało się pozbyć starego gruchota, to najlepszym wyborem będzie kupno równie starego grata, ale z nieco mniejszym przebiegiem. To by tłumaczyło nieustającą defiladę starych gratów na gliwickich ulicach.

Ba

Jeśli pojawi się ktoś młody, kto ma dobry pomysł na to miasto, to chętnie na niego zagłosuję. Póki co Moszyński jest najbardziej przekonujący. Ale zobaczymy, co będzie dalej.

Rett

@ :) napisał(a): W wielu komentarzach pobrzmiewa wiara w to, że kiedy już udało się pozbyć starego gruchota, to najlepszym wyborem będzie kupno równie starego grata, ale z nieco mniejszym przebiegiem.

W przypadku Gliwic odpowiednim wyrażeniem będzie “z mniej kręconym licznikiem”.

''

Najlepszy jest nowy gruchot z wadami fabrycznymi, planowo postarzony produkt dla którego mały przebieg to śmierć techniczna.

Kajtek

Panie Prezydencie. Od razu radzę zrobić przegląd kadry zarządzającej spółkami i jednostkami miejskimi. Taki np. pan Krystian T., który z wiceprezydenckiego stołka powrócił na ciepłe i mięciutkie łono Miejskiej Zieleni ma chyba dużo czasu jako nad dyrektor, że w trakcie pracy udostępnia posty swojego niedawnego light-pryncypała Adama N. Proszę się rozejrzeć po internecie i wziąć do roboty. Bo zostanie Pan daleko z tyłu…

Biko

Jeśli Pan to przeczyta, potem wygra wybory – to mam nadzieję że jedno z najbogatszych miast w Polce będzie tak wyglądało, a nie tylko trochę lepiej jak zagrożone upadłością Zabrze, że jako urbanista zabuduje liczne “dziury” w zabudowie rżące mieszkańców i przyjezdnych, tworząc spójny ład estetyczny i funkcjonalny, że wróci tramwaj jako jedyny sensowny środek komunikacji w gęstej zabudowie, że… w końcu będzie gospodarz tego miasta który będzie miał wizję i misję zmiany miasta – dla którego miasto nie będzie żłobem.
Powiedział Pan to co wprowadziłem do obiegu, Nieomylny… więc myślimy podobnie

krzysztof

jak masz jaja to zrób audyt, i pokaż mieszkańcom ,że nie jesteś z ” kolesi” frankiewicza, miasto jest zapuszczone brudne i śmierdzące , rusz wreszcie skamielinę urzędniczą z UM ,weź ich na obchód miasta ,może pierdzistołek zobaczy na własne oczy cały syf frankiewiczowski

jamal

Bezpartyjny rowerzysta, już pis wiedział kogo dać na komisarza, oni już mają swój plan na Gliwice, a bajdurzenie przed szkiełkiem o bezpartyjności to złuda, pamiętam dobrze schowanych przed wyborami do szafy trupy które miały nie wyskoczyć. Tak szybko można zepsuć w 5 lat co budowano przez dekady.

Ba

To może niech popierany przez ciebie kandydat wypowie się, co chce zrobić poza lakoniczną obietnicą „kontynuacji dzieła”? Ten tutaj przynajmniej ma jakieś własne przemyślenia, a wy tylko potraficie szczuć i straszyć PiSem. Zachowujecie się gorzej niż dzieci, które się boją, że ktoś im zabierze foremki z piaskownicy. Gliwice to nie monarchia. To naturalne, że władza co jakiś czas się zmienia. A przynajmniej tak powinno być.

AndrzejD

@Ba
…ja mam nadzieję że niedługo zabiorą im nie tylko foremki, ale całą piaskownicę :)
I tego się trzymajmy.

Dekadencja

Akurat przez dekady w Gliwicach nic nie budowano

Ba

Z tym się nie zgodzę. Może nie było idealnie, ale swego czasu obecna ekipa całkiem dobrze się spisywała. Z tym, że gdzieś się zatrzymali i przestali nadążać. Pora na zmiany.

404

Wiele osób się z tym nie zgodzi. Przecież mają bombastyczną instalację pod radiostacją za melona, mają absurdalnie przerośnięty system utrudniania ruchu z centralną sterownią na Płowieckiej, mają na Rynku stałą ekspozycję pt. “kostki brukowe świata” oraz pole namiotowe bo “Iglo” nie miało klimatu. No i mają halę Frankiewicza, dzięki której mają też zapuszczone ulice. Mają opłatę za śmieci od m2. Mają zapaść służby zdrowia. Mają zabytkowe … ruiny. Autobus spalinowy zamiast tramwaju mają, Wycieczki do Rybnika, albo Bytomia celem zrobienia Prawa Jazdy mają. O smogu wspomniałem?

''

A mieszkania+, przez ostatnie 4 lata ?

Nieomylny

Mieszkania Frankiewicz+ o to chodziło? Za 20 lat ok 200 – 10 na rok – komunalne.

Nieomylny

Co się budowało przez dekady? Może demokrację? wyzywając i obrażając mieszkańców twierdząc że nie ma co się ich pytać bo nawet jak się sprzeciwią to nie znają się – i głos nie powinien być brany pod uwagę, konsultacje bez konsultacji; przebieg dts, Podium, podział miasta na osiedla, basen przeciwpowodziowy na Słowackiego, tramwaj – w du..pie mieli mieszkańców. Jedno wiem kiedyś miasto inteligencji dziś robolowo – transformacja Frankiewicza. Pan Neuman superbudowniczy 20 lat – 7000 mieszkań z czego 1700 TBS większość ok 90% komercyjnie sprzedanych – sukces jak cholera, Wrocław ponad 100 000 mieszkań. Na 40 miast powyżej 100tys mieszkańców zajmujemy… Czytaj więcej »

Nie ufam mu.

Frankiewicz Pszonak Moszynski :)

prawda

Odpowiedni człowiek na stanowisko Prezydenta. Zna dobrze środowisko polityczne, odświeży skostniały gliwicki system oraz spojrzy bacznie na rozwój naszego miasta. Nie ma co ukrywać, że Frankiewicz wypalił się już dobrych kilka lat temu. Gliwice potrzebują porządnego gospodarza. Na chwilę obecną to mamy jeden wielki brud w mieście, który jest widoczny na ulicach oraz na stołkach kierowniczych.

Ba

Moim zdaniem sensownie się wypowiada. Pożyjemy, zobaczymy.

''

Racja, jest całkiem świeży i Gliwicom się należy.

AndrzejD

Ja też uważam że na razie gada do rzeczy. Zobaczymy czy zdecyduje się wystartować w wyborach i jeżeli tak, to jaki program przedstawi. Ale skoro zauważa takie rzeczy jak syf w centrum miasta czy zepsute auto z którym odpowiedzialne służby nic nie robią, to jest to dobry prognostyk na przyszłość. Do tego zna ten gliwicki cooorwidołek od środka. Mając wybór między satrapą Neumanem czy jakimiś innymi pajacami z obecnej skostniałej władzy, a tym gościem, to wybór jest raczej oczywisty. Pożyjemy zobaczymy. W każdym razie obecna władza będzie robić wszystko żeby wygrał kandydat frankiewicza, bo oni dobrze wiedzą że to jest… Czytaj więcej »

Ba

To prawda, widocznie czują się zagrożeni i póki co klikają minusy, jak dzieci w przedszkolu albo i gorzej. Dno totalne!

:)

Ciekawie wypada jako obywatel i doświadczony samorządowiec, który zgłasza porzucone auto do mediów, zamiast do straży miejskiej lub policji. Media alarmuje się dopiero wtedy, gdy służby oleją temat. Poza tym niemiłosiernie ględzi, odwraca wzrok od rozmówcy i widzów, a przy temacie Frankiewicza, chociaż się zarzeka, że nie żywi urazy, o mało nie złamał długopisu. Śmietnik na chodnikach i ulicach wszyscy widzimy, ale nie usłyszałem, żeby odpowiedzialny za miasto komisarz Moszyński zapowiedział zmiany. Znowu wysyła dziennikarza, żeby nakręcił filmiki, jakby od tego miało się zrobić czyściej. Mało mu tego widoku na żywo? Na Lubelskiej szykują się do pozwu zbiorowego przeciw ZDM,… Czytaj więcej »

404

Człowiek dobrany do sytuacji a nie do stanowiska. Przeciwnikom został wytrącony z rąk argument o braku doświadczenia, był “skonfliktowany” z byłym a jednak z nim współpracujący. Moim zdaniem majstersztyk.

ranne kapcie

Takie ma doświadczenie i kompetencje, że nikt go nie chciał zatrudnić ani w tysiącach urzędów, ani w państwowych lub prywatnych firmach i był zmuszony założyć własną, ale jak zauważono bardzo tajemniczą. Faktycznie, taki to majstersztyk jak bat ukręcony z g…na.

Rett

@AndrzejD

Wieszcz mawiał, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Wszelkie stołki osiągalne w jakichkolwiek wyborach mają to do siebie, że po przylepieniu do nich odpowiedniej części ciała, delikwenta dopada krótkowzroczność i amnezja.

ja234

Byłoby dobrze. gdyby kandydował.Sensowne wypowiedzi.
Powinien wywalić wszystkich urzędasów,zrobić wielkie wywalanie z różnych spółek miejskich,zakładów, ja bym tak zrobił.(1518)

Gliwiczanin

To startuj na prezydenta miasta kto ci broni ?

Edmund

Na szczęście tak nie zrobisz, bo jesteś jak mały ratlerek, który tylko potrafi dużo szczekać…

Nieomylny

Edmund, a co z demokracją, czyżbyś chciał napisać że kto nie ma układów nie ma szans – i widzisz, być może tak jest ale ja chciałbym to zmienić a Ty lokujesz się jako utrwalacz – jeśli wiesz co to słowo kiedyś znaczyło…

Pfff

Widać “sztab wyborczy” głównego pretendenta na stanowisko, o którym mowa w wywiadzie, już prężnie działa “minusując” mniej lub bardziej pozytywne komentarze nt. pełniącego obowiązki ;)

Ba

Też odniosłem takie wrażenie. I chyba nie wiedzą, do czego się przyczepić.

AndrzejD

Bo dla nich to jest walka na śmierć i życie. Utrata stołka w magistracie czy spółce miejskiej, oznacza trwałe bezrobocie, bo człowiek z takim CV i brakiem kompetencji nigdzie nie znajdzie pracy.
Powiedz mi, gdzie znajdzie robotę np. taki Jarzębowski ? On się nawet nie nadaje do kopania rowów kablowych, bo zbyt cherlawy.

Ba

Przeraża mnie tylko poziom… Byłoby smutne, gdyby ludzie, od których dużo w tym mieście zależy faktycznie zachowywali się w taki sposób.

dog

“Sztab wyborczy” jedynie słusznego N. zapewne brzydzi się takim zachowaniem ;-)

atas

ludzie dajcie mlodemu szanse nie zostanie widuch co do tramwaju to zastanowic sie musimy czy w gliwicach w centrum chcemy smog i kopconce autobusy czy ekologiczny tramwaj i czyste powietrze