To jedna z najczęstszych przyczyn kolizji. Jazda “na zderzaku” może skończyć się tak jak na tym filmie

scr. youtube

Chyba każdy regularnie spotyka się z tym zjawiskiem. “Władcy lewego pasa” dojeżdżający pod sam zderzak poprzedzającego samochodu są według statystyk sprawcami co piątej kolizji lub wypadku.

Modelowy przypadek takiego zachowania możemy zobaczyć na krótkim filmie w serwisie Youtube. Warto obejrzeć – ku przestrodze.

Kilka dni temu w rejonie zjazdu z autostrady A4 na A1, na wysokości Europy Centralnej, doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia. W sprawie nadal trwają czynności policji autostradowej, ale wszystko wskazuje na winę kierowcy BMW.


Już bez policyjnego dochodzenia widać jednak, że rozpędzone BMW z dużą prędkością porusza się lewym pasem, wyprzedzając autora nagrania. Pada deszcz, jest ciemno, jednym słowem warunki są trudne. Spieszący się kierowca podjeżdża pod sam zderzak toyoty aygo, która prawdopodobnie zwalnia przed poprzedzającym pojazdem. Ułamek sekundy później, BMW taranuje małe aygo. Całość możecie zobaczyć na filmie poniżej.

Samochody podjeżdżające pod sam zderzak, czasem wręcz spychające innych z pasa to prawdziwa plaga polskich dróg.

I nie chodzi o przypadki gdy ktoś faktycznie zapomniał, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny (też się zdarza). Chodzi o sytuację, gdy poprzedzający samochód wykonuje na przykład manewr wyprzedzania.

Co piąte zdarzenie drogowe to najechanie na tył poprzedzającego pojazdu. Zachowanie prawidłowych odstępów między samochodami wkrótce uregulować ma prawo.

Nowe przepisy, które niebawem – bo 1 czerwca, wejdą w życie, zakładają, że na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między samochodami wynosić ma połowę aktualnej prędkości. To oznacza, że jadąc 100 km/h, należy zachować odstęp 50 m od poprzedzającego auta. Analogicznie, jadąc maksymalną dopuszczalną prędkością 140 km/h, wymagana odległość będzie wynosiła 70 m – komentuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.

Na chwilę obecną przepisy mówią, że kierowca zobowiązany jest jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem oraz utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się pojazdu poprzedzającego. Tyle kodeks drogowy. Trudno jednak ocenić, jak długi powinien być bezpieczny odstęp, bo zależy on od prędkości samochodów oraz panujących w danym momencie na drodze warunków – dodaje Marek Słomski.
– Powiem coś oczywistego: musimy uwzględniać warunki na drodze. To one wpływają na długość drogi hamowania – inną na suchym asfalcie, inną podczas opadów deszczu czy śniegu. Niestety, wśród naszych, wiecznie spieszących się, kierowców panuje brzydki zwyczaj „siedzenia komuś na zderzaku”. Pytanie, czemu to ma służyć. Pewnie wymuszeniu szybszej jazdy…

(żms/emef)
fot. scr. youtube.com

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
RamPamPam

I tłumaczenie kierowcy BMW pewnie w stylu ” Przeciez świeciłem Toyocie długimi by zjexhala mi z drogi”

M Pakiet

I doda jeszcze “Klaksoniłem Toyocie klaksonem”.

antydresiarz

BMW – Burak Mający Wóz

Jawna niesprawiedliwość

Właściciele BMW powinni płacić wyższe składki OC. Dlaczego ci z Renault ze znaczkiem ryby na klapie finansowo są traktowani na równi z nimi?

The Tiger@

Jeśli powodują wypadki to płacą wyższe składki. I właściciele BMW już płacą wyższe OC.

chrzanisz głupoty

Kto płaci ? Właściciele BMW jeżdżą przerdzewiałymi samochodami bez ważnych i opłaconych przeglądów, nieopłaconym OC, niezapłaconymi mandatami za przekroczenie dozwolonej prędkości i bez prawa jazdy odebranego przez sąd za jazdę pod wpływem alkoholu i narkotyków oraz oszukują ubezpieczalnie w celu wyłudzenia odszkodowań na lewych ustawionych kolizjach.

The Tiger@

Wartość merytoryczna Twojego posta wynosi 0. Większość nowych BMW i tak jest rejestrowana na firmy, więc one płacą. Widzę, że ktoś Tobie w samochodzie tej marki zrobił krzywdę…

chrzanisz głupoty

Wartość merytoryczna Twojego posta wynosi poniżej 0. Co ma do rzeczy rejestracja nowych samochodów. Naucz się czytać ze zrozumieniem, pisałem przecież o starych wrakach, wciąż poruszających się po ulicach. Po za tym każdy nowy samochód jest w swoim końcu stary, no chyba że od razu jako nowy zostanie rozwalony przez kierującego BMW. Krzywdę to sam sobie robi właściciel samochodu tej marki…

The Tiger@

Napisałeś, że właściciele BMW jeżdżą przerdzewiałymi samochodami, wrakami etc. To pokazuje, że jednak tak nie jest. Jak napiszesz, że Tobie się wydaje, że tak jest to będzie początek. No ale Ty wolisz uogólniać i pluć jadem. Co tylko potwierdza moją tezę o Twojej krzywdzie.

chrzanisz głupoty

Dokonałeś książkowego samozaorania. A firmy które są właścicielami nowych BMW to mają swoich właścicieli czy są bezpańskie ?
Za nowe BMW to ich użytkownik czy właściciel jak zwał tak zwał to płaci za to ? Czy wszystko jest wrzucane w koszty i za jazdę BMW nie płaci właściciel/użytkownik tylko biedny żuczek, szary obywatel będący ostatnim ogniwem, klientem firmy płacącym za wszystko co jest towarem wyprodukowanym przez firmę lub usługą, jeżeli tylko działalność firmy nie polega na kręceniu korbą napędzającą karuzelę VATowską ? Masz brak podstawowych wiadomości z zakresu ekonomii.

The Tiger@

To Ty dokonujesz permanentnego samozaorania. Ekonomii to możesz się ode mnie uczyć… Ale to kosztuje. Właściciel to właściciel – obojętnie czy jest osobą fizyczną czy prawna.
A zdradzisz coś o Twojej krzywdzie?

chrzanisz głupoty

Jako permanentny Troll bez przerwy beblasz monotematycznie o krzywdzie jak 4 letnie dziecko. Nic merytorycznie nie potrafisz powiedzieć. Nie wiem kto cię skrzywdził, szukasz podobnych sobie skrzywdzonych i chcesz się wymienić z nimi doświadczeniami w zakresie krzywdy ale pod zły adres trafiłeś i szukaj gdzie indziej.

The Tiger@

Nie, to nie ja jestem monotematyczny. To Ty zaatakowałeś w reakcji na mój merytoryczny komentarz.

chrzanisz głupoty

Nie zaatakowałem ale możliwie jak najbardziej delikatnie wytłumaczyłem i uświadomiłem ci jak świat się kręci, działa, jest zbudowany i dokąd zdąża i dzięki temu uratowałem ci życie i za to powinieneś mi być wdzięczny a ty w swojej dziecięcej nadwrażliwości w niczym nieuzasadniony sposób odebrałeś to jako atak. Najwyższa pora abyś krótkie spodenki zamienił na długie spodnie i spojrzał na otaczającą cię rzeczywistość chłodnym, racjonalnym i rozsądnym umysłem. To pozwoli ci się stać człowiekiem spełnionym i z optymizmem, wiarą i nadzieją spojrzeć w swoją przyszłość i wziąć się z nią za bary w codziennym trudzie i bólu istnienia. Inaczej zginiesz… Czytaj więcej »

The Tiger@

Wypowiedź, która ma zupełnie nie pasuje do Twojego stylu jakim rozpocząłeś. Więc zauważyłeś swój błąd. Przyjmuje Twoje przeprosiny.
Natomiast wątpię byś znalazł dużo osób, które tak obiektywnie obserwują rzeczywistość jak ja. I jestem człowiekiem spełnionym i z odpowiednią dozą optymizmu – czego Tobie też szczerzę życzę.
PS. Nie zginę – na razie bardzo dobrze mi idzie w życiu.

chrzanisz głupoty

No nie ma sprawy, proszę bardzo i na zdrowie, jeżeli tylko zmiana stylu już wywołuje u ciebie ciężki uraz psychiczny, obniżenie nastroju i z tego powodu domagasz się przeprosin to mogę cię przepraszać nawet codziennie, nie chciałbym cię więcej krzywdzić.

The Tiger@

Zły styl, a przede wszystkim niemerytoryczne lub nieprecyzyjne argumenty nie wywołują u mnie urazu tylko absmak. Jak będziesz na to uważał to nie musisz przepraszać.

chrzanisz głupoty

Pracuj nad stylem to nie będziesz odczuwał niechcianego dyskomfortu absmaku ani chcianych przeprosin a być może dostąpisz nawet spontanicznej pochwały.

The Tiger@

Widzę, że nie masz już nic do dodania.

chrzanisz głupoty

Widzę, że nic od początku nie masz do napisania.

The Tiger@

To spójrz jeszcze raz.

chrzanisz głupoty

Nie ma najmniejszej potrzeby.

The Tiger@

Czyli te z widzisz, że mój pierwszy post jest konkretną odpowiedzią na pytanie, a Twój ogólnym atakiem. Dobrze.

Jan

Ale przy okazji posyła do nieba kilku niewinnych….

tor

Ci z rybką są z reguły wredni,

Tymon

Klasyka polskich autostrad i sytuacji pod bramkami. Zastanawia mnie zawsze, co chce ugrać kierowca lecąc to 160 a mając przed sobą bramki (przed którymi tworzą się zatory)?
Bodajże 3 lata temu, przed bramkami we Wrocławiu, kierowca Tira “nie zauważył” korka przed sobą i posłał dwie osoby ekspresem do Nieba.

Ikinyw

Podjeżdżający pod sam zderzak to wyjątkowa ch…ta wśród użytkowników dróg. Do tego śmieszna wysokość mandatów. Władza boi się je podnieść bo rozlegnie się niebywały jazgot, że chcą okraść ludzi.

jaki jazgot ?

Przecież aktualna władza wprowadziła 40 nowych podatków zwanych dla niepoznaki przez tępego suwerena opłatami, daninami, zobowiązaniami.

black_horse

To mi podchodzi albo pod niesprawny układ hamulcowy, albo pod nie bojąc się tego nazwać wprost próbę zabójstwa w zamiarze ewentualnym. I jeszcze jedno: prawo jazdy powinno być dawane powyżej pewnego progu IQ, niestety.

piotr

Wolałem sobie kupić skodę a nie BMW. Chodż jeżdzę przepisowo to mając wczesniej BMW co chwilę mnie policja zatrzymywała, a pytając się o powód zatrzymania to się dowiedziałem że kierowcy z BMW to cwaniacy i buraki

azaz

pewnie z zabrza beemką na alusach i w skórze

wowoj

Pomijajac to ze BMW za szybkie na panujace warunki, mam wrazenie ze biale autko w panice zmienia pas wjezdzajac pod Tira i okrecajac sie uderza w BMW jadace juz po pasie trawy…moge sie mylic. W Niemczech kierowca fabryczny Mercedesa zostal skazany za dojazd na zderzak kobiety ( bez uderzenia ) ktora w panice spowodowala kolizje i ktos stracil zycie…

Filip

Dopiero będzie najechan ,od 1.06. przez piechurow, i łazików szwendajacych się i niezdecydowanych przejść czy nie

ekologizm

Po roku 2030, kiedy już uratujemy planetę albo i nie, takie kolizje nie będą się w ogóle zdarzały bo wszystkie jeżdżące wtedy samochody zarówno te elektryczne osobowe i elektryczne ciężarówki jak również rajdowe zapędy kierujących będą centralnie sterowane i nadzorowane przez centralny komputer zwany Matrix z Polskiego Narodowego Centrum Cybernetyzacji Sterowania Ruchem Drogowym, Umysłami i Strategicznymi Przepływami, obsługiwany przez wysoce wykwalifikowanych niezależnych ekspertów kształconych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

Jizi

To już ostatnie wypadki tego typu,niedługo to się zmieni.Ja se będę jeździł nazbyt ostrożnie do 30 km/h

123456

O ile zgadzam się z tezą, o tyle ten filmik nie ma nic wspólnego z jechaniem na zderzaku.

Borys

Dokładnie!

nie związane z tematem

Redakcja zapomniała pod filmikiem zamieścić napisu “materiał poglądowy”.

SGx3

Teza poprawna, ale dobór materiału dowodowego jak zwykle całkowicie z czapy, podobnie jak całe dzisiejsze tzw. “dziennikarstwo”.
A na filmiku przykład zwykłego zapie…lania bez pomyślunku.

Obserwujący

Tak właśnie jeździcie, jak dzicy na drogach.Nie umiecie poprawnie,zgodnie z przepisami jeźdźcie.
W ogóle nie umiecie prowadzić auta.
Zabierałbym wam auta i prawa jazdy i po mandacie w wysokości 20 tys

wiesław

Nie widzę tutaj winy kierowcy BMW. Winny jest ten w białym samochodzie, bo blokował lewy pas.

Neo

Na autostradach pełno jest pajaców jadących 120 cały czas lewym pasem,a lewy pas jest do wyprzedzania.

Morfeusz

Bo na dwu pasowych autostradach to są tylko dwie możliwości: wlec się 90 km/h za TIRem albo za********ć lewym 160 km/h bo kiedy tylko próbujesz ciężarówkę wyprzedzić to zaraz nadlatuje ci na plecy migające światłami BMW.

Odo

160 to nie jest żadne “za…..nie” na autostradzie. To normalna prędkość.

Morfeusz

To normalna prędkość dla nie normalnych, sprawdź co na ten temat mówi “Prawo o Ruchu Drogowym”.

Odo

Mam to gdzieś co mówi. To JEST normalna prędkość i tylko takie śłimaki drogowe jak ty tego nie ogarniają

The Tiger@

No i Cię zminusowali. Niestety w Polsce nie jest to normalna prędkość na autostradzie.

Dziadek

@ Odo.W dwóch państwach europejskich ,w Polsce i Bułgarii obowiązuje dopuszczalna prędkość na autostradach-140 km/h .W jednym państwie, w Niemczech teoretycznie bez limitu,w pozostałych jest NIŻSZA niż 140 km/h.Na przykład w Norwegii-100 km/h.

Dziadek

@Odo.W Norwegii i w szwajcarskich Kantonach Gryzonia oraz Jura, za jazdę na autostradzie prędkością 160 km/h….odbierają dożywotnio prawo jazdy !!!