Jedna z najlepszych adaptacji obiektu zabytkowego. Dom Pamięci wyróżniony w prestiżowym konkursie

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, po odrestaurowaniu, został wyróżniony w konkursie na najlepszą adaptację obiektu zabytkowego. W tej kategorii zgłoszono 20 pomników kultury, w tym 3 ze Śląska.

Decyzją Ministerstwa Kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków, organizatorów konkursu Zadbany Zabytek, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich został wybrany jedną z najlepszych adaptacji obiektu zabytkowego. Jego remont kosztował 6,5 miliona złotych i został sfinansowany z budżetu Miasta. Teraz do Gliwic trafiło wyróżnienie za właściwe użytkowanie i ochronę tego miejsca.

Nagrodę odebrał dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk, podczas uroczystej gali, która odbyła się 19 kwietnia br. w Bydgoszczy. Dom Pamięci jest oddziałem Muzeum od początku 2016 roku.

Neogotycki dom przedpogrzebowy powstał w 1903 roku przy cmentarzu żydowskim. Zaprojektował go wiedeński architekt Max Fleischer. Budynek jest świadectwem wielonarodowej przeszłości naszego miasta. Obecnie w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich organizowane są wystawy, spotkania autorskie, wykłady i warsztaty. Misją instytucji jest krzewienie dialogu międzykulturowego. Intensywna działalność kulturalno-edukacyjna przyciąga wielu zwiedzających, również z odległych miast i krajów.

Rewitalizację Domu Pamięci docenił także marszałek województwa śląskiego, nagradzając ją w 2016 roku w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego.

(żms)/UM(mm)
fot. UM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ja234
ja234

Renowacja kosztowała tyle co ( prawie)roczne futrowanie piasta…
Nie sztuką jest wydać kupę kasy na renowację a potem zbierać nagrody.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

To już są podwaliny pod premie i wyróżnienia za przeprowadzony remont (z nagrodą).

Blondi
Blondi

Dom przedpogrzebowy Bardzo zasadne miejsce dla będacych w agonii ekstraklasowej piłkarzy Piasta.Możena kopaczom jakiś odczyt czy stypę urządzić