Jedni chcą zakazu dla węgla, inni nawet nie słyszeli o zakazie dla kopciuchów

W województwie śląskim za niespełna dwa miesiące zacznie obowiązywać zakaz dla najstarszych kotłów na paliwa stałe. Z badań Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) wynika, że o antysmogowych przepisach nie słyszał niemal co trzeci mieszkaniec regionu. Jednocześnie aż 65 proc. badanych poparłoby wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem w całym województwie.

 
Przyjęta w 2017 roku uchwała antysmogowa wprowadziła ograniczenia dotyczące pozaklasowych kotłów na paliwa stałe. Urządzenia, które w dniu wejścia w życie uchwały miały 10 i więcej lat mogą być użytkowane jedynie do końca roku. Fakt, że tak wiele osób nie słyszało o obowiązku wymiany starych kotłów stawia w fatalnym świetle samorządy w województwie.

To efekt zaniedbań z zakresie działań informacyjnych. W zbyt wielu miejscowościach ich zabrakło. Niestety brak znajomości przepisów, nie zwalnia z konieczności dostosowania sposobu ogrzewania domu do wymogów uchwały antysmogowej. W myśl antysmogowego prawa użytkowanie starych „kopciuchów” od 1 stycznia 2022 r. będzie wykroczeniem. Przed paroma tygodniami Śląski Związek Gmin i Powiatów opublikował rekomendacje dla samorządów dotyczące egzekwowania uchwały antysmogowej. Wynika z nich jasno, że właściciele „kopciuchów” muszą liczyć się z karami – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.


Oddychamy trującym powietrzem, a władze robią za mało, by to zmienić

Z badań PAS wynika także, że rośnie świadomość problemu. Aż 67 proc. mieszkańców woj. śląskiego uważa, że jakość powietrza w ich miejscowości w sezonie grzewczym jest zła, 75 proc. ankietowanych twierdzi, że to czym oddychają może szkodzić zdrowiu. Przeważająca większość (68 proc.) dostrzega też, że jakość powietrza ulega pogorszeniu w zimie.

Mieszkańcy województwa surowym okiem patrzą na antysmogowe działania władz, które zyskują więcej uwag krytycznych niż pozytywnych. Ocena działań rządowych jest nieznacznie bardziej negatywna niż samorządowych: te pierwsze krytycznie ocenia 59 proc. mieszkańców, drugie – 47 proc.

– Budujące jest to, że mieszkańcy nie tylko krytykują, ale też mają własny pogląd na to, jakie działania powinny zostać podjęte w celu poprawy jakości powietrza. To przede wszystkim dostępne i odpowiednio wysokie dofinasowanie do wymiany starych kotłów na paliwo stałe – podkreśla Aleksandra Antes-Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego.

Oczekiwanie zdecydowanych działań

Mieszkańcy województwa śląskiego są pozytywnie nastawieni do rozwiązań mających poprawić jakość powietrza. Największą popularnością (średnio 87 proc.) cieszy się obowiązek wymiany starych kotłów na węgiel i drewno na nowoczesne urządzenia grzewcze (co jest wprowadzane przez uchwałę antysmogową). Mieszkańcy popierają również podwyższenie kar za spalanie odpadów, obowiązkowy przegląd urządzeń grzewczych co dwa lata, powołanie straży gminnej w każdej miejscowości, a nawet wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem w całym województwie.

– Poparcie tego ostatniego przez średnio 65 proc. respondentów można uznać za wynik wysoki jak dla województwa z silnym sektorem wydobywczym węgla. Wyniki te, wraz z negatywną oceną dotychczasowych działań administracji, pokazują że mieszkańcy regionu oczekują od rządzących zdecydowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza – dodaje Aleksandra Antes-Szewczyk.

Na horyzoncie kłopoty z rejestrem źródeł ogrzewania

Nie jest łatwo mierzyć się z problemem, którego skali się nie zna. Odpowiedzią na brak danych dotyczących tego czym są ogrzewane domy w całym kraju jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Zbieranie danych rozpoczęło się w lipcu i ma trwać do połowy przyszłego roku.

– Obowiązek złożenia stosownej deklaracji spoczywa na właścicielach nieruchomości oraz zarządzających wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Z badań PAS wynika, że słyszała o tym mniej niż połowa (44 proc.) osób zamieszkujących budynki jednorodzinne w województwie śląskim. Dane te wskazują na konieczność przeprowadzenia pilnych działań informacyjnych. Potrzebna jest kampania na poziomie województwa i gmin. Bez tego CEEB nie spełni swojej funkcji, pieniądze podatników wydane na przygotowanie rejestru zostaną zmarnowane, a nasza wiedza o źródłach zanieczyszczeń pozostanie na niskim poziomie – mówi Emil Nagalewski.

Badanie zostało zrealizowane we wrześniu 2021 metodą CATI na próbie 1000 dorosłych mieszkańców województwa śląskiego. Próba kwotowo-losowa, z kontrolą płci, wieku i klasy wielkości miejscowości. Poziom ufności: 95%. Badanie zostało przeprowadzone przez Opinia24.

(inf. PAS)

73 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Cliper
14/11/2021 09:57

Bardzo jestem ciekaw jak samorządy chcą egzekwowania ustawy wobec tych wszystkich biednych ludzi na Śląsku mieszkających w familokach którzy często i gęsto nie mają nawet dostępu do własnego WC!

Ad
14/11/2021 10:48
Reply to  Cliper

Wysyłając Straż Miejską do kontroli. Niewiedza i brak środków finansowych nie zwalnia ludzi od konieczności przestrzegania prawa.

Last edited 13 dni temu by Ad
WRD
15/11/2021 09:42
Reply to  Ad

Niewiedza tak. Brak środków? Czyli co kredyty mają brać żeby przeżyć w normalnych warunkach?

HAHAHA
15/11/2021 14:21
Reply to  WRD

Na wymianę pieca nie mają piniendzy, ale vw i bmw pod familokiem to norma.

Paweł
15/11/2021 14:22
Reply to  WRD

Po 1) są dotacje , fakt niewystarczające ale nasz rząd woli dawać 500+ wszystkim jak leci niż dać 100% dotacji do wymiany pieca dla naprawdę biednych, po 2) czy można na Śląsku być naprawdę biednym skoro bezrobocie to 3% a minimalna krajowa to 2800 zł ?? po 3) Jak ktoś juz jest biedny to czy ma prawo truć mnie i moje dzieci, narazac nas na raka i skracać nasz żywot o kilka lat???

Kibic Piasta
16/11/2021 09:53
Reply to  Paweł

Po 4 ) mamy władze samorządowe, które to sami wiecie jak rządzą… ręce do się.

Ad
15/11/2021 15:59
Reply to  WRD

Nie robią, co chcą, każdy jest kowalem własnego losu. Ludzie biorą kredyty na wszystko, to na nowy kocioł (żeby nie truć sąsiadów) nie mogą wziąć?

Marcin
14/11/2021 11:17
Reply to  Cliper

To mit, że ludzie palą byle czym z biedy. Ten pogląd jakoś się utrwalił i funkcjonuje do dziś, mimo że jest tylko w połowie prawdą. Może tak było z kilkanaście lat temu, obecnie dotyczy to części gospodarstw domowych. Cała reszta pozostaje przy ogrzewaniu węglowym z wyboru. Bo taniej, bo można kasę wykorzystać na coś innego. W dodatku w niektórych domach problemem jest sam sposób rozpalania, a nie kocioł czy używany opał. Do wielu osób nie dociera, że rozpalać można inaczej, efektywniej, czyściej. A jak tylko im się zwróci uwagę, to od razu reagują agresją – “u nas w rodzinie od… Czytaj więcej »

Ampuła
14/11/2021 13:01
Reply to  Marcin

Czarne kłęby rozpałkowych bzdetów walą od góry, z dołu i boków. To lobby górniczych wunsali szerzy odkrywczy zabobon: rozpalanie starego kopciucha nowym sposobem.
Według rytuału, od którego nad kominem wije się subtelna, srebrzystobiała smużka zdrowej spaliny z oniryczną zwiewnością. Za coroczne miliardy z budżetowych dotacji i państwową forsę na pokrywanie kaskadowych strat – zwiunzkowe wunsale pozakładały różne Instytuty Węglowego Dobra i Piękna, Kliniki Leczenia Smogiem, Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Kotłowej “Rozpałka” i Kotłownie Dziecięcej Pracy Twórczej “Kopciuszek”.
Wszystkie one rekomendują śpiewająco i z uwielbieniem nowy rytuał rozpalania starego kopciucha zwykłym wunglowym muło-miałem i zdrowotnym groszkiem.

666
14/11/2021 23:34
Reply to  Marcin

Im więcej biedy tym bogaci bogatsi.

Koniec z truciem sąsiada
14/11/2021 20:43
Reply to  Cliper

Za trzy miesiące zaczynamy polowanie na trucicieli ;-) W końcu….

kris
21/11/2021 18:13

a pózniej będą polować na ciebie

Ad
14/11/2021 10:42

“Śląski Związek Gmin i Powiatów opublikował rekomendacje dla samorządów dotyczące egzekwowania uchwały antysmogowej”

Od 2 stycznia zaczną łazić po domach i wystawiać mandaty, i nie będzie zmiłuj i nie będzie, że boli.
Jak ktoś dopiero teraz dowiedział się, że musi zlikwidować starego kopciucha, to nie ma szansy, żeby do końca roku wymienić ogrzewanie na inne, chyba, że kupi w markecie najtańsze grzejniki elektryczne a jego instalacja elektryczna to wytrzyma.

5 lat od ogłoszenia uchwały a 1/3 mieszkańców województwa nawet o tym nie słyszała. Zamiast tego w TV bombardują wszystkich ciągle reklamami leków i propagandą polityczną.

jajs
14/11/2021 20:53
Reply to  Ad

a może nie chce wiedzieć.
głupie gadanie, wszyscy wiedzą wokół a biedna sierotka leci w pręta i udaje że nic nie wie o wymianach pieców.
było gadane w radio, telewizji, necie, gazecie itp.
co w okopach żyją?
najlepiej “zrób się głupi, przyjdziesz fraj”

xxx
14/11/2021 22:39
Reply to  Ad

Raczej udają, że nie słyszeli – tak tłumaczą się, bo nie chciało im się wymieniać pieca (bo szkoda kasy – lepiej na inne przyjemności wydać)

ekologiczna
14/11/2021 15:12

Zamiast kupić sobie nowy wóz wydałam wszystkie nasze i syna oszczędności po to by założyć pompę ciepła która i tak nie chodzi bo wyłącza się kilkaset razy na dobę bo sieć energetyczna jest przedpotopowa ale tauron się cieszy bo nabija kasę za prąd który leci a ciepła nie ma .Więc zastanawiam się po co ta ekologia skoro rząd widzi tylko jak tu karać a nie pomagać .SZKODA ŻE NIKOKO NIE INTERESUJE JAK LUDZIE MOGĄ ZAMARZNĄC W DROGI I EKOLOGICZNY SPOSÓB

Paweł
15/11/2021 14:27
Reply to  ekologiczna

bo jest pandemia, a rząd nie zredukował nawet programu 500+, wydrukował miliardy na pomocy przedsiębiorcom i zasiłki dla rodziców dzieci na zdalnej nauce. Ta sie kończa rządy populistów. Kiedyś Grecja dziś Polska, bankrut z kreatywną księgowością

Adam
14/11/2021 10:14

Wszystko fajnie nie mam w budynku ani gazu ani pecu tylko prąd i kogo stać ogrzać mieszkanie prądem w starym budynku narożne mieszkanie powodzenia takie niby łatwe a jednak nie do udźwignięcia finansowo za opłaty za prąd

Ad
14/11/2021 10:29
Reply to  Adam

Niestety, ale wyjścia nie masz…

Franek
15/11/2021 07:35
Reply to  Adam

Najlepiej pompa ciepła lub jak jest tak źle to ewentualnie kocioł węglowy 5 klasy.

Ad
15/11/2021 16:03
Reply to  Franek

“mieszkanie […] w starym budynku”

Pompa ciepła albo kocioł węglowy z podajnikiem do mieszkania, powiadasz?

Mariusz
14/11/2021 13:10

W obecnej chwili przy tak szybkim wzroście cen węgla palenie nim będzie luksusem na który nie każdy będzie mógł sobie pozwolić

Last edited 13 dni temu by Mariusz
666
14/11/2021 23:51
Reply to  Mariusz

Właśnie wtedy jak będzie drogi to cwaniaki wyeksportują choćby do niemiec i zarobią na nim krocie a teraz pryskany jest chemią i dlatego śmierdzi niemożebnie. Gdyby to nie był wał z tym węglem to politechnika dawno by znalazła rozwiązanie problemu.

666
15/11/2021 00:06
Reply to  666

Dodam jeszcze, że miasto nie podpisało umowy z ogólnokrajowym programem istniejącym już około dwa lata czyli “Stop Smog” bo musiało by dopłacić każdemu do wymiany 30%, rząd zaś dopłaca 70% do wymiany. A co jak zostanie na rynku dwóch albo trzech monopolistów a z biegiem lat tylko jeden, domyślacie się ile opał będzie kosztował. Gęby pełne frazesów, przemądrzania się ale dobrej jakości filtry na kominy póki co to strasznie trudna decyzja i dla urzędu i bezradnych radnych kiedy czują kasę w przypadku gdy mieszkańcy będą dzięki nim rugowani.

poklask
15/11/2021 08:40
Reply to  666

Śmierdzi, bo węgla jest coraz mniej, trzeba sięgać do coraz głębszych złóż, o gorszej jakości. Kopalnie muszą się utrzymać (bo inaczej związkowcy pojadą do Warszafki i zaczną palić opony, a tego nikt nie chce w Warszafce), więc trzeba sprzedawać cokolwiek. A dodatkowo dochodzą różne “techniki sprzedażowe” stosowane przez pośredników – np. polewanie węgla wodą, żeby miał większą wagę czy mieszanie węgla z odpadami (konia z rzędem temu, kto przy dostawie kilku ton węgla dokładnie sprawdza każdy kilogram). Nie wspomnę o kupowaniu mułów, miału, flotokoncentratu czy innego g… Teraz teoretycznie zabronione w przypadku odbiorców indywidualnych, ale przecież nie masz cwaniaka nad… Czytaj więcej »

Emiljan
16/11/2021 02:22
Reply to  Mariusz

O zakupie węgla na zimę trzeba myśleć w lecie, kiedy jest tańszy, a nie wypłakiwaćsię na lokalnym, niszowym portalu.

Jasnowidz
14/11/2021 20:20

Jestem ciekaw czym OPEC naprzewa wode?
Zakazujecie palenie weglem,ludzie poprzerabiali ogrzewanie na gaz.A teraz gaz jest tak drogi, ze ludzie niewiedza ,co maja zrobic!
Tak Polak wyrolowal Polaka.

666
15/11/2021 00:09
Reply to  Jasnowidz

Na takich cwaniaków też jest odpowiednie określenie, szub…….cy.

Franek
15/11/2021 07:37
Reply to  Jasnowidz

Węgiel podrożał o 40%, bardziej niż gaz.

Ad
15/11/2021 16:06
Reply to  Jasnowidz

OPEC, to jest od wydobycia i eksportu ropy naftowej…

Jasnowidz
16/11/2021 06:50
Reply to  Ad

Mi chodzi o cieplowie,ktora ogrzewa prawie cale gliwice i jest na wegiel!(albo na wiatraki?)
Oni moga weglem, a inni nie?

Myślący
14/11/2021 12:39

W czerwcu złożyłem wniosek o przyłącze gazowe, mamy listopad a przyłącza brak. Rozpoczął się sezon grzewczy. W domu mieszka rodzina wielopokoleniowa i co muszę zapewnić ciepło rodzinie. Jak teraz zrobią przyłącze to czas przeróbki i zamiany pieca węglowego na gazowy to 7 dni, a podłączenie licznika 2-3 tygodnie od odbioru. Wniosek wynajęcie hotelu na 3-4 tygodnie dla 9 osób bo nie da się mieszkać w zimnym domu. A teraz przyjdzie straż miejska i wlepi mi 5000 kary, paranoja

Ad
14/11/2021 13:58
Reply to  Myślący

Trzeba się było zabrać za załatwianie formalności rok, dwa lata temu a nie na ostatnią chwilę.

Myślący
14/11/2021 23:45
Reply to  Ad

2 lata temu na mojej ulicy nie było gazu.

Ad
15/11/2021 16:10
Reply to  Myślący

Wniosek o przyłączenie składa się niezależnie od tego czy gaz biegnie w ulicy czy nie. Im więcej osób na danej ulicy złoży wniosek o przyłączenie, tym gazownia szybciej je wykona.

Rybka
15/11/2021 06:34
Reply to  Ad

Nie od razu Kraków zbudowano

Kris
14/11/2021 18:45

Piec 5 klasy jest w porządku dla zdrowia. Daje bardzo mało dymu i nie da się tam palić śmieci. Najgirsze są tzw komciuchy i palenie opakowań.

Gliwiczanin
14/11/2021 22:36

Centrum Gliwic ul. Częstochowska, Dworcowa, Konarskiego. Tam ludzie palą w piecach wugnlem i czym popadnie. Smród i często płonące przewody kominowe. Mój szwagier jest strażakiem i powiedział mi że w jednej kamienicy na Częstochowskiej byli 3 razy ostatniego roku. Ludzie w centrum Gliwic palą węglem, butelkami, śmieciami itp.
Śmierdzi w centrum bo ludzie palą w piecach a koszt podłączenia do PECu jest dla nich nieopłacalny.

Ksenomorf
15/11/2021 10:26
Reply to  Gliwiczanin

Potwierdzam , mieszkałem i paliłem byle czym bo nie dali mi zgody na c.o gazowe.

Mieszkanka wsi
15/11/2021 07:46

Problemem nie jest węgiel ani stary piec a to, że gro ludzi pali w nich śmieci, szmaty itp. I tu akurat problem nie zawsze dotyczy to osób biednych, znam osoby dobrze sytuowane które palą czym popadnie a z komina ich domów wydobywają się kłęby śmierdzącego i trującego dymu (ale kto bogatemu zabroni?!). Niech się za takich wezmą, ale kto z urzędników ruszy szanowne 4 litery wieczorem i będzie sprawdzał co wydobywa się z kominów. A poza tym to w wiejskich gminach to jeszcze kolesiostwo pełną parą, bo jak tu na kolegę donieść albo go ukarać ze truje pół gminy.

Obserwując
14/11/2021 17:11

Wlepiać mandaty i zakazać spalania węgla.
Skoro pisiory wywalają kasę na pińćety i inne bzdury, niech zadbają o suwerena.

Wasyl
14/11/2021 19:07

Ja mam inny problem… Chce przejść na zasilanie gazem, umowa podpisana, a gazowania zmieniła termin o ponad rok z inwestycją. I teraz na 1,5 roku mam inwestować w nowy piec by go za chwilę wywalić?
Jest jakiś okres przejściowy?
Żeby było jeszcze lepiej to umowa podpisana 2 lata temu, a gaz na budynku będzie dopiero (o ile się nic nie zmieni) czerwiec 2023!!!
Jak mnie zmusza to pieca to będę dalej kopcił

Marcin
14/11/2021 20:19
Reply to  Wasyl

Z tego co czytałem w innych źródłach, to jeżeli właściciel nieruchomości podpisał już umowę, ale nie zostanie ona wykonana w terminie (czyli np. jak u Ciebie – gazownia zmieniła sobie termin), to kary nie otrzymasz i możesz nadal użytkować stary kocioł. Musisz mieć tylko papiery potwierdzające, że to faktycznie z winy tej drugiej strony.
Oczywiście warto to potwierdzić np. w urzędzie.

Wasyl
14/11/2021 21:52
Reply to  Marcin

Właśnie myślę udać się do urzędu z umową.
Człowiek chce też dla wygody odejść od węgla, to mu pod górkę robią.

Tobiasz
14/11/2021 22:26

Walka przez Unię Europejską o ekologię to tak naprawdę walka z biednymi ludźmi, żeby doprowadzić do ruiny finansowej. UE daje nam kroplówkę, a tak naprawdę zdziera z nas grube miliony. Musimy się temu przeciwstawić. Nikt nie może nam dyktować co mamy robić. Jeśli mój piec jest sprawny i nie wydobywa się z niego czarny dych to dlaczego mam go wymieniać skoro kupiłem go niespełna 20 lat temu? Może Unia sama go sfinansuje taki piec skoro jej się on nie podoba?

poklask
15/11/2021 08:44
Reply to  Tobiasz

No tak, jak nie ma czarnego dymu, to wszystko jest w porządku. Może być ciemnoszary, to wtedy jest akceptowalne, prawda?
Poza tym każdy Polak ma w domu własne laboratorium, w którym na bieżąco bada skład spalin i jakość węgla.
Unia tak naprawdę nie musi nic robić. Po co miałaby doprowadzać nas do ruiny finansowej, skoro Polacy sami siebie trują. Jeden Polak zabija drugiego i jeszcze twierdzi, ze to ok, bo to “mój piec i mi wolno”.

Hanys
15/11/2021 05:23

U nos w Katowicach o dotacja starali my sie w lutym ale kasy nie mają i i momy przyjść w przyszłym roku. Piec do wymiany do końca grudnia więc z dotacji nic nie wyjdzie.

BezpieczneGliwice
15/11/2021 10:57

Czy będą to w jakiś sposób egzekwować ? Ktoś w Centrum Gliwic smrodzi na całe centrum Gliwic. Co mu zrobią. Nie są w stanie zadbać o osoby jeżdżące / parkujące po chodnikach. Przekraczające prędkość a chcą skutecznie walczyć z czymś takim ?

Ahoy
15/11/2021 10:44

samorząd ma gdzieś mieszkańców, samorząd nienawidzi mieszkańców bo mieszkańcy mogą samorząd nie wybrać w następnych wyborach, samorząd walczy nie tylko z dymem, ogródkami działkowymi ale i z gatunkami chronionymi, dzisiaj zaczęli niszczyć Wilcze Doły pod pretekstem ochrony przed powodzią , niszczą dla interesu nie zważając uwagi na przepisy, ustawy , interes musi być

Kibic Piasta
16/11/2021 09:04

Przez Unijny “Zielony Ład” będziecie tęsknić za węglem. Tak będzie.

Pan. W
15/11/2021 13:42

tak “wolne media” manipulują obrazem, tak ten dym jest czarny jak liście i budynek. Zrobisz negatyw i mamy całkiem inną sytuację…
Brawo Wy

Last edited 12 dni temu by Pan. W
Lekarz
15/11/2021 14:55
Reply to  Pan. W

Uważasz, że z komina widocznego na zdjęciu i tysięcy innych wydobywa się tylko para wodna?

ozi
16/11/2021 08:43

PAS jak za sponsorujecie mi pompę ciepła i panele to chętnie pozbędę się pieca. Więc czkam na propozycję.

Doceniam, ale
14/11/2021 14:51

W obecnej sytuacji zarazy C19, sprawa ekologii nie powinna a JEST OBOWIĄZKIEM zejść na dalszy plan. Człowiek jest ważniejszy niż ekologia. Nie piszcie mi tu o szkodliwości CO2 bo są ludzie, których jeszcze nie stać na taki luksus. Czy potraficie ztaką samą energią wyegzekwować to od największych trucicieli czyli Chin (29%!!! emisji CO2) i USA. Hmm???Swoje dotacje piecowe przeznaczcie na pomoc gliwiczanom, którym w wyniku C19 pogorszyła się jakość życia albo budowę kontenerowego szpitala, który w dużym ( nie całkowicie) stopniu rozwiąże problem hospitalizacji w czasie tzw. fali pandemi w naszym mieście. Unia Europejska to 10 % emisji, Polska 1%!!!Drodzy… Czytaj więcej »

Last edited 13 dni temu by Doceniam, ale
Ad
14/11/2021 15:28
Reply to  Doceniam, ale

A co ma wspólnego zadymienie powietrza na Śląsku z emisją CO2 na świecie??? Twój wywód ma się nijak do treści artykułu. I jeszcze jedno – przestańcie sobie podcierać tyłki COVID-em, tego nie można, bo COVID, tamtego nie można, może najlepiej usiąść na czterech literach, zamknąć się w domu i nic nie robić, bo COVID…

Doceniam, ale
14/11/2021 15:48
Reply to  Ad

No ma. Bo patrzymy lokalnie a ja próbuje zobrazować jak to wygląda globalnie. Chiny wystarczy, że przerwą łańcuch dostaw i widzimy co się dzieje. Chyba? Łatwiej coś wyegzekwować od prostego człowieka, niż od kogoś kto może zakręcić kurek dostaw… Czy to sprawiedliwe? W sprawie C19 pomyliłeś (?) adresata. To nie ja sprawiłem, że wszystko poszło w górę ( niektóre produkty ponad 100,%). Wszystko drożeje a komu podwyższono płace? Mi nie a bywało, że nie pracowałem… Czy syty zrozumie głodnego?

Marcin
14/11/2021 20:05
Reply to  Doceniam, ale

W przypadku smogu mowa o emisji szkodliwego pyłu PM10 i PM2.5, a także szkodliwych związków takich jak dwutlenek siarki, lotne związki organiczne (np. benzo(alfa)piren, toluen, benzen) czy obecne w wydobywanym węglu domieszki metali ciężkich (głównie rtęci). Skąd wymyśliłeś sobie te CO2? Akurat w przypadku CO2 nie ma żadnego znaczenia czy węgiel jest spalany w elektrociepłowni czy w domowym kotle. Natomiast w przypadku smogu to już ma znaczenie, bo żaden domowy komin nie przefiltruje unoszącej się sadzy czy związków chemicznych, w przeciwieństwie do specjalistycznych filtrów zamontowanych na kominach ciepłowni. Smog prowadzi do wielu chorób, a ostatecznie do przedwczesnej śmierci ludzi, więc… Czytaj więcej »

Doceniam, ale
15/11/2021 09:11
Reply to  Marcin

Przepraszam, ale jak słyszę hasło ekologia to niestety od razu włącza mi się nieufność bo można pod to hasło podciągnąc naprawdę wiele… Absurdy typu: zakaz palenia grillu w Warszawie to FAKT!!! To się dzieje w Polsce!!! Podpisywanie umowy klimatycznej i płacenie kar za emisję CO2 przez Polskę uważam za nieroztropne ( to najdelikatniejsze określenie). To jedna z przyczyn drożyzny!!! Dbajmy o ekologię, na spokojnie, edukacja, etc. ale żeby płacić kary finansowe za wyśrubowane normy??? W imię czego ja mam za to płacić??? Nie podważam szkodliwości smogu, CO2, ale nie wolno z EKOLOGII ZROBIĆ RELIGII. Jestem nienowoczesny i dobrze mi z… Czytaj więcej »

Marcus
16/11/2021 11:15
Reply to  Marcin

I mądrego miło poczytać !

Zosia
14/11/2021 17:14
Reply to  Doceniam, ale

Podłączyć wszystkich do ciepłowni dobze tym co w miastach a co z tymi co niemaja gazu

Marta
14/11/2021 08:54

to że jest to szkodliwe wiadomo, myślę że z 80 procent domków można podłączyć do sieci z miasta. Ale komu się chce, koszt ten sam. myślę że Unia dalaby kasę. Ale komu się chce.

Konkretnie
14/11/2021 09:32
Reply to  Marta

Jeżeli poziom wiedzy reszty społeczeństwa jest taki jak Marty powyżej, to jest to przerażające. Kompletna ignorancja w czterech dziedzinach. Począwszy od tematu ciepła systemowego, działania funduszy unijnych, Unii Eutopejskiej a na ekonomii skończywszy i jako bonus – wróżeniu z fusów (jakieś wyliczenia pod te 80% czy tak czujesz?). Na koniec żarcik cyt.: “myślę”. Przecież to jest takie proste, wystarczy domek podpuąć do PEC’u, Unia da pieniądze, koszt ogrzewania ten sam.

Last edited 13 dni temu by Konkretnie
Borys
14/11/2021 11:27
Reply to  Marta

Marta: “…myślę…” – wolne żarty, takie procesy w tej główce zdecydowanie nie zachodzą.

Marcin
14/11/2021 11:28
Reply to  Marta

Żeby podłączyć dom jednorodzinny pod miejską sieć ciepłowniczą, to musi się to najpierw opłacać PEC-owi. O ile w przypadku kamienic jest jeszcze na to jakaś szansa (jeżeli zgodę wyrazi ponad 50% mieszkańców tej kamienicy), to w przypadku domów wolnostojących szanse są nikłe. Za duże koszty, a za mały potencjalny zysk dla spółki.

Marian Jabłoński
14/11/2021 12:07
Reply to  Marcin

Daliśmy się wciągnąć w system obarczania winą za złe powietrze mieszkańców. Teraz jeden kopie drugiego, a najbardziej wymądrzają się mieszkający w blokach gdzie podpięto PEC na etapie budowy. Tysiące domków jednak PEC pomija bo im się NIE OPŁACA (!) tego robić . W zamian poprawy sytuacji (czyt. wrozbudowy PEC, bo skończyły się możliwości podłączania nowych odbiorców ) dostaliśmy bzdurną halę za poł miliarda. PEC do niedawna by zarządzany przez radę nadzorczą z udziałem Marka Jarzębowskiego rzecznika byłego prezydenta oraz Andrzeja Karasińskiego – sekretarza Miasta, to jak ta firma miała normalnie funkcjonować ?Jeszcze jedno – wszyscy trąbią o trujących domkach jednorodzinnych,… Czytaj więcej »

Ad
14/11/2021 13:51

“W zamian poprawy sytuacji (czyt. wrozbudowy PEC […]) dostaliśmy bzdurną halę za poł miliarda”

Bzdurny, to jest argument, że zamiast budowy hali, można było rozbudować sieć ciepłowniczą. Koszty ciepła z PEC (dumnie nazywanego ciepłem systemowym) przewyższają w naszym mieście koszty użytkowania indywidualnych źródeł ciepła zasilanych węglem, drewnem (pellet) czy też gazem.
W Gliwicach PEC nie jest atrakcyjny cenowo.

Ampuła
14/11/2021 13:55

Jedyne, co jest kontrowersyjne w sprawie gazu, to jego cena kontrolowana przez państwo. Nie siedzimy na węglu. Wydłubaliśmy już tyle węgla, że nasza dupa ma do niego teraz ponad kilometr. Głębinowe górnictwo polskie jest przez to trwale nierentowne. Pojawiają się wyskoki cenowe prowadzące do chwilowej rentowności poszczególnych kopalń w Polsce czy wzmożonej atrakcyjności pewnej węglowych gatunków, ale zawsze już cały, calutki ten sektor będzie co roku ssał miliardy na pokrycie bilansowych strat. Bo niekorzystny bilans połyka te chwilowe zyskowności. Nie opłaca się więc wydobywać węgla kamiennego w Polsce. Niczyja w tym wina – po prostu światowy rynek tego surowca jasno… Czytaj więcej »

Zosia
14/11/2021 17:17

Zakazać jazdy samochodami starszymi niż 5 lat zobaczymy czy smog zniknie

Marcin
14/11/2021 20:27
Reply to  Zosia

Na pewno by się zmniejszył. Transport jest źródłem smogu pierwotnego w ok. 10%. Zwłaszcza zimą, gdy spalanie nie jest tak efektywne, a wiele osób “rozgrzewa” silniki pozostawiając auta włączone podczas zeskrobywania lodu z szyb.
Ponadto samochody powodują tzw. smog wtórny (polecam poczytać).

Lolek.
14/11/2021 21:37
Reply to  Zosia

Pandemia pokazała, że niewiele to by zmieniło. Przy pierwszym lockdownie, ruch drogowy zmalał o około 50%, a normy zanieczyszczenia powietrza i tak były przekroczone.

Borg
15/11/2021 17:03
Reply to  Lolek.

To znaczy, że gdyby ruch nie zmalał o 50%, ale był taki jak zwykle, to normy też byłyby przekroczone, tylko że jeszcze bardziej. Czyż nie?

Blofeld
14/11/2021 23:41
Reply to  Zosia

Jaka rozkosznie prosta myśl. A może nakazać w trybie administracyjnym obywatelom zakupienie nowych samochodów?

Fiku Miku
15/11/2021 10:48
Reply to  Blofeld

Koniecznie żeby te samochody były na wodór.