Jest petycja i list do ministra kultury w sprawie Fabryki Drutu. Aktywiści chcą wpisać obiekt do rejestru zabytków

Nabiera tempa sprzeciw społeczny w związku z planami rozbiórki części dawnej Fabryki Drutu przy ul. Dubois. Społecznicy przygotowali petycję do konserwatora zabytków, a o sprawie poinformowane zostało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
– Nie pozwólmy zniszczyć ostatniego przemysłowego zabytku w centrum Gliwic. Zawalczmy o jego rewitalizację i stworzenie w tym miejscu wizytówki miasta na miarę łódzkiej Manufaktury! – piszą społecznicy zrzeszeni w grupie kilku organizacji i podmiotów aktywnie uczestniczących w życiu Gliwic.

Pod koniec ubiegłego tygodnia aktywiści przygotowali petycję do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Znajdują się w niej trzy główne postulaty. Dwa pierwsze skierowane są do biura konserwatora. To apel o niewyrażenie zgody na rozbiórkę historycznych obiektów fabryki drutu i wniosek o roztoczenie ochrony konserwatorskiej nad całym zespołem zabudowań poprzez wpis do rejestru zabytków. Z kolei trzeci postulat adresowany jest do władz miasta i zawiera apel o wsparcie idei rewitalizacji całości terenu dawnej fabryki drutu oraz utworzenia tam przestrzeni kreatywnej.


– W ubiegłych latach wokół tego obszaru w istotny sposób rozbudowano infrastrukturę transportową, powstała Drogowa Trasa Średnicowa, przebudowano Dworzec Kolejowy i uruchomiono Centrum Przesiadkowe. Dawna fabryka drutu posiada więc atuty, dzięki którym taki projekt może się udać, sukces jest w Państwa rękach!

– piszą w petycji.

Odrębne pismo przygotował młody działacz polityczny Seweryn Botor (Młodzi Demokraci), który o sprawie poinformował Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Działania na rzecz ratowania Fabryki Drutu wymagają stanowczych ruchów i zaangażowania wszelkich powołanych do tego zadania instytucji. Mam szczerą nadzieję, że społecznicy i miejscy aktywiści otrzymają wsparcie, które jest tutaj niezbędne – napisał.

Swój sprzeciw wobec rozbiórki wyraziły też opozycyjne radne Koalicji Obywatelskiej: Agnieszka Filipkowska i Katarzyna Kuczyńska-Budka.

CZĘŚĆ FABRYKI DO ROZBIÓRKI, NIE BĘDZIE TEŻ NOWYCH GLIWIC II

Przypomnijmy, na początku lutego Jakub Kowalski z serwisu GrubaTektura upublicznił informacje na temat planowanej rozbiórki części obiektów dawnej Fabryki Drutu (przeczytaj –> Duża część dawnej Fabryki Drutu do rozbiórki. Miasto wycofało się z planów rewitalizacji). W miejscu starych zabudowań planowana jest inwestycja, choć o jej szczegółach na razie niewiele wiadomo. Tereny należą do właściciela prywatnego.

Niezależnie od tych zamierzeń okazało się również, że miasto zrezygnowało z planów rewitalizacji pozostałej części dawnego zakładu. W 2014 roku ogłoszono, że powstanie tu kompleks biznesowo-kulturalny, który wstępnie ochrzczono mianem „Nowych Gliwic II”, ponieważ miał charakterem nawiązywać do kompleksu Nowych Gliwic zlokalizowanego przy ul. Bojkowskiej.
(msz)

45 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze