Jest wyrok Sądu Najwyższego. Za Halę zapłacimy z własnej kieszeni. Magistrat: “czujemy się oszukani”

Koniec wieloletniego sporu Miasta Gliwice z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Werdykt Sądu Najwyższego potwierdza spodziewany od dawna czarny scenariusz: budowa Hali Gliwice zostanie sfinansowana wyłącznie z miejskiego portfela.

– Akceptujemy tę decyzję, ale uważamy, że zostaliśmy oszukani przez marszałka – komentuje finał sądowej batalii Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

MARSZAŁEK MÓWI NIE

Przypomnijmy, cała sprawa to reperkusja zawartej kilka lat temu umowy. Marszałek województwa śląskiego, zapewnił wówczas gliwickich urzędników o dofinansowaniu budowy Hali Gliwice (wówczas Podium) ze środków Unii Europejskiej. W maju 2012 roku, Komisja Europejska uznała realizację obiektu za nierentowną i zażądała od marszałka cofnięcia dotacji.
Europejscy urzędnicy argumentowali m.in. że gliwicki obiekt powstaje za blisko katowickiego Spodka, a miasta nie będzie stać na utrzymanie hali. Ostatecznie, ówczesny marszałek Adam Matusiewicz zdecydował o wycofania projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Gliwice nie zrezygnowały z ambitnych planów i na budowę przeznaczyły własne środki, ale w opinii magistrackich prawników umowa zawarta z marszałkiem nadal obowiązywała. Dlatego postanowiono powalczyć o zapłatę faktur na kwotę 105 tysięcy złotych (za wydatki na prace nad projektem). Ewentualna wygrana miała umożliwić sięgnięcie po pełną pulę, czyli bagatela 141 mln złotych.

OD MEDIACJI PO KASACJĘ

Pierwsza rozprawa w tej sprawie miała odbyć się w marcu 2014 roku, ale Sąd Okręgowy w Katowicach skierował zainteresowanych na mediację.
– Jesteśmy zawsze za tym, żeby spory rozwiązywać bez wytaczania armat – mówił wówczas Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Postępowanie mediacyjne zakończyło się jednak fiaskiem, a strony szybko spotkały się na sądowej sali. W pierwszej instancji sąd okręgowy oddalił żądania Gliwic. Po wniesieniu apelacji, werdykt utrzymał Sąd Apelacyjny w Katowicach.

Pomimo dwóch kolejnych, niekorzystnych orzeczeń, gliwiccy urzędnicy nie tracili animuszu i szli w zaparte. W konsekwencji o losach unijnego dofinansowania dla Hali Gliwice decydował Sąd Najwyższy.
– Nasze stanowisko jest niezmienne. Nie było żadnego rozwiązania umowy, ona nadal obowiązuje – mówili niedługo przed złożeniem kasacji do Sądu Najwyższego.

Spektakularnego zwrotu akcji jednak nie było, Sąd Najwyższy podtrzymał stanowisko sądu apelacyjnego i Gliwice muszą obyć się bez zewnętrznego zastrzyku gotówki. Oznacza to, że na koszty budowy hali wraz z wyposażeniem zrzucą się gliwiccy podatnicy (ok. 360 mln złotych) .

– Nie ma żadnego “planu B”. Budowę hali poprzedziły jedne z największych w historii tego miasta konsultacje społeczne. Zapytaliśmy mieszkańców czy pomimo ryzyka braku unijnego dofinansowania mamy budować obiekt. Mieszkańcy dali jasny sygnał, że są na tak

– komentuje wyrok Sądu Najwyższego Marek Jarzębowski.

W przeprowadzanej w 2012 roku ankiecie udział wzięło niespełna 6% uprawnionych mieszkańców Gliwic. “Za” budową hali było 5664 osób (61% głosujących).

BRAK DOFINANSOWANIA, BRAK ZARZĄDCY

Niekorzystne dla Gliwic orzeczenie wpisuje się w czarny ciąg zdarzeń związanych z budową hali. Inwestycja ma coraz większe opóźnienie, które w najlepszym wypadku sięgnie blisko 3 lat. W dodatku nadal nie znalazł się podmiot chętny do zarządzania obiektem.
Obecnie trwa kolejny przetarg na jego wyłonienie. Wśród chętnych znajdują się te same firmy, z którymi Miasto negocjowało przy okazji poprzedniego postępowania: GIG Sp. z o.o., Wizja Multimedia Sp. z o.o. z Warszawy, a także Polskie Towarzystwo Rozwijania Przedsiębiorczości S.A. z Katowic. Rozstrzygnięcie powinniśmy poznać w najbliższych tygodniach.

Hala Gliwice cieszy się też umiarkowanym zainteresowaniem samych gliwiczan. W badaniach TNS Polska (obecnie Kantar TNS), przeprowadzonych w 2015 roku na zlecenie Urzędu Miejskiego, wśród spraw najważniejszych dla przyszłości Gliwic, kosztochłonna inwestycja zajęła dopiero ósme miejsce, daleko za DTŚ, remontem dworca PKP, czy poprawą czystości i estetyki miasta.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Arcana
Arcana

Czuja się oszukani.
A my wy**chani.

ania
ania

To frankiewicz powinien zaplacic za podium z wlasnej kieszeni. A konsultacje ze spoleczenstwem to byla fikcja. Frekwencja byla mala, ci co poszli i glosowali to byli dawni czerwoni czyli obecne Po. Podium juz w fazie pomyslu bylo totalną glupotą. Wiadomo bylo, ze żadna gwiazda nie przyjedzie do takiej dziury, skoro obok jest spodek.Teraz jedynym wyjsciem jest przeniesienie do podium urzędu miasta. Niech tam sobie wszyscy siedzą i gwiazdorzą. I niech jeszcze dodadzą nam dawny zabytkowy budynek poczty!!!

Maciek
Maciek

Pytanie dlaczego reszta nie poszła? Pretensje można mieć do tych wszystkich którzy nie poszli zagłosować! Wg mnie jest jeszcze szansa żeby wszystko ruszyło z kopyta a inwestycja przyniosła zyski, jednakże do tego potrzebny jest odpowiedni zarządca który udźwignie potencjał hali i go odpowiednio wykorzysta.

kaka
kaka

min 10% aby referendum było ważne, ale franek uznał że wystarczy 6 i można budować – smutne, i teraz niech on płaci za swoje nieudolne działania

czemu 10%. bo Ty tak sobie życzysz? a może 11,5%? hm?

ja
ja

10% bo tak zapowiadał prezydent przed głosowaniem

Beton
Beton

Tak było. Referendum miało być ważne pod warunkiem, że frekwencja wyniesie minimum 10 %.
W kraju gdzie urzędnicy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje błędy można taki rzeczy robić na potęgę. Prawnicy, którzy opiniowali spór i urzędnicy miejscy, którzy niepotrzebnie ciągnęli to do przodu powinni ponieść odpowiedzialność finansowo karną za narażenie miasta Gliwice na poniesienie strat. 360 mln zł można było wydać na budowę wielu innych potrzebnych elementów infrastruktury miejskiej takich jak: żłobki, przedszkola, place zabaw, drogi, ścieżki rowerowe, lub dofinansować komunikację albo działalność proekologiczną.

JJ
JJ

@Maciek – ja to kiedys liczylem. Przy czynszu takim jaki chcialo miasto i przy zalozeniu, ze koszty utrzymania sa zerowe wychodzilo, ze inwestycja zwraca sie za kilkaset lat.

ja234
ja234

@JJ, “najlepsze” jest to, że urzędasy myślą,że znajdą frajera który będzie ładował w pomnik na wsi i jeszcze miasto na nim zarobi.
Inwestycja się nie zwróci. Trzeba będzie to wyburzyć albo przeznaczyć na balcerka etc.

Majki
Majki

W sumie to nie taki głupi pomysł zrobić z tej Halli galerie handlową w Katowickim Spodku impreza a w drodze powrotnej do Gliwickiej Halli na zakupy

czyli się nie zwróci gdyż za kilkadziesiąt lat będzie trzeba remontować budynek :)

ja
ja

Za kilkadziesiąt lat? Optymista. Ja obstawiam remont za kilkanaście lat. Góra 20.

Majki
Majki

Powiedzmy sobie szczerze skoro nie które budynki w Gliwicach nie wytrzymują po tak zwanym ” Całkowitym remoncie ” czy to dachu czy ogólnie całej budowli czy jakieś innej jej części zaledwie kilku lat po ich remoncie to niema pewności czy i te 20 wytrzyma a nie chce krakać a nuż widelec coś spieprzą przy robocie czy Magistrat wmówi se że no nie wiem nie daj Boże graffiti i cały do odmalowania czyli alla kolejny remont

Nieobecny na referendum
Nieobecny na referendum

Przy tak małej frekwencji, referendum powinno być nieważne. Ci co nie poszli, w pewnym sensie też dali do zrozumienia, jaki jest ich stosunek do tego przedsięwzięcia.

Adam
Adam

Dokładnie.

Xsenofob
Xsenofob

Ci co poszli i zagłosowali za halą zapełnią zaledwie 1/3 miejsc na widowni !

Adam
Adam

Sam Franek mówił że nie pójście na referendum/wybory/głosowania to również oddanie głosu… Jak burakowi pasuje tak burak mówi. Mam nadzieję, że stanie przed sądem za niegospodarność.

Mikor
Mikor

Ty jesteś ten Maciek z “Klanu”?

gość621
gość621

I budynek po dyrekcji huty !!!

Ktos
Ktos

Po pierwsze Gliwice to nie dziura dziewczynko, jak tu ci się nie podoba to się spakuj i jedź do stolicy.
Po drugie nie każdy kto ma poglądy zbliżone do PO chciał podium i nie życzę sobie wyzywania mnie od czerwonych głu.pia kozo.
Po trzecie budynku po poczcie nikt nie rozbiera bo jak sama zauważyłaś jest zabytkowo… Na przyszłość zanim co s napiszesz to użyj tej galarety, którą masz w głowie bo ona po coś w końcu jest…

Cc
Cc

Akurat dawni czerwoni w Gliwicach to PiS (Aleksander Chłopek – poseł z Gliwic. Członek PZPR od roku 1978. W latach 80. był członkiem egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR).

Masztalski
Masztalski

Z ciekawości: czy “prezes” naszego miasta był “biały”?

Tak sobie.
Tak sobie.

Nazywają ją halą bankrut. Można również nazwać ją halą buty i pychy obecnego prezydenta.

To aktualnie.

Hala wodna też pasuje, bo jak będzie powódź, a będzie, to niewątpliwie odpłynie.

AndrzejD
AndrzejD

Pełna nazwa tej hali brzmi: “Hala Bankrut im. Zygmunta Frankiewicza”

krzysztof
krzysztof

W skrócie “Franca Arena”.

Krzysztof
Krzysztof

A to ciekawe, że w konsultacjach głosowało samo PO, a potem Gliwice oszukał marszałek też z PO. To swoich ludzi oszukał? Gdzie tu sens i logika?

JAŚ
JAŚ

Masz racje tylko teraz my będziemy to spłacać wszystko pójdzie do góry w Gliwicach

PG
PG

To mam nadzieję że nigdy ale to nigdy twoja noga tam nie stanie Aniu

Adam
Adam

Tak jak nie powstanie noga każdego przeciwnika tej hali? To kogo Ty tam chcesz wpuszczać? Te biedne kilka procent? To nawet jednej trybuny nie zapełni…

Masztalski
Masztalski

PGu, czy Twój nick nawiązuje do klubu Piast? Może Piast, światowej sławy klub piłkarski przejmie halę? Rozwinie sekcje, niekoniecznie futbolowe. Kiedyś w końcu znajdzie się uznany zachodni sponsor, miasto będzie mogło odsprzedać udziały w klubiku i pozbyć się balastu halowego. czego sobie i zwykłym gliwiczanom życzę. Tylko w europejskich pucharach nie powinno się grać z Karabachami… Ale takie teamy pewnie da się jakoś ominąć?

zen
zen

RACJA.

Tramwajorz
Tramwajorz

Debilizm roku. Ci co poszli to byli dawni czerwoni teraz PO. Bardziej debilnego komentarza jeszcze nie widziałem. Gdańsk ma dwie hale i jakoś imprezy hulają wszędzie, kwestia zarządzania. Ale co Ty kobieto możesz o tym wiedzieć jak ty widzisz wszędzie PO HAHAHAHA

Adam
Adam

A widziałeś sprawozdania finansowe tych obiektów?

Mikor
Mikor

Między Gdańskiem a Gliwicami jest taka różnica jak miedzy tramwajem i tramwajorzem.

Adam
Adam

Po pierwsze Gliwice to żadna dziura. Po drugie głosowałem na TAK i ciesze się z tego.Chętnie dorzucę się do budowy hali. Co nas obchodzi spodek? I po co mieszasz w to politykę. Zgoza. Oby było mniej takich ludzi jak Ty

ania
ania

Biedaku! Co dorzucisz? 10zlotych? Dorzuc swoj piekny domek i mieszkanko- to bedzie i tak nic!

Mikor
Mikor

***** Dorzuć też za mnie albo podaj gdzie mam wpaść po zwrot.

robak
robak

Mieszkańcy dali jasny sygnał, że są na tak – czyli te niespełna 6% uprawnionych mieszkańców Gliwic. „Za” budową hali było 5 664 z ok. 185 tyś osób.
Ja się pytam, a co z mieszkańcami, którzy byli na “NIE” i tymi, co nie głosowali? – ich było 94% Czy ktoś ich posłuchał? Dlaczego i jakim prawem mają się “dorzucać” do tej budowy?

Dziadek
Dziadek

Mieszkańcy Gliwic dorzucą się!!!
UM w Gliwicach wreszcie podał ile nas Gliwiczan będzie kosztowała budowa Hali “PODIUM”-410.104.323,24 +koszty obsługi zaciągniętych na ten cel pożyczek(wg mojego szacunku ~20.000.000) co razem daje wartość ~430.104.000 PLN !!!

żródło:Sprawozdanie z wykonania Budżetu Miasta Gliwice za 2016r.

Anonim
Anonim

Nie “będzie kosztowała”, ale “tyle kosztuje do tej pory”. W rzeczywistości te koszty mogą jeszcze wzrosnąć (np. z tytułu kosztów utrzymania hali, kosztów promocji).

Dziadek
Dziadek

Ile to jest “tyle kosztuje do tej pory”-nie wiem.
UM podaje w opisie wykonania budzetu za 2016 Koszt budowy Hali “PODIUM”
za lata 2007-2017-410.104.323,24 PLN.
Wykonanie za lata 2007-2016 UM Podaje kwotę-303 .369.383,24 PLN,a wg mojej wiedzy koszt za lata 2006-2016 wynosi 307.239.965 PLN.
Koszt obsługi długu za lata 2013-2016 wyniosł-13.521.260,55 PLN.
Koszty utrzymania Hali to osobny problem,ale do kosztów budowy trudno je zaliczyć.

Kurt V
Kurt V

Nikt ich nie posłuchał. Nie chcieli być posuchani. Nie mieli nic do powiedzenia.

Kurt V
Kurt V

Nikt ich nie posłuchał. Nie chcieli być posuchani. Nie mieli nic do powiedzenia.

A znasz powiedzenie – nieobecni nie mają głosu.
Ile jeszcze potrzeba dziwnych decyzji, żeby ludzie sobie uswiadomili że ich głos się liczy

1. Ankieta celowo nie była nagłaśniana, było z tego co pamiętam tylko 1 urna na głosy (UM), bowiem nagłośnienie a tym samym znaczny udział gliwiczan w ankiecie stwarzał zagrożenie dla tej inwestycji a to jak wiadomo nie było w interesie franka.
2. Obiecywano, że koszty budowy w znacznym stopniu (ok. 80%) będą pokryte z funduszy UE. Celowo nie wymieniano ww. kwoty 330 mln zł do pokrycia z budżetu Gliwic, bo który zdrowo myślący gliwiczanin by się na to zgodził?

ja
ja

Masz rację. Frankiewicz mamił mieszkańców kwotą 230 mln zł wmawiając im, że tyle ostatecznie wyniesie koszt budowy: http://naszelabedy.pl/wordpress/wp-content/uploads/2013/05/PM_ZF_spotkal_sie_z_RO_Konsultacje_w_sprawie_Podium.pdf

Jak już obecnie wiemy, koszty budowy zbliżają się powoli do 400 mln zł.

Adam
Adam

One się nie zbliżają :) ponad 400 jest już założone :) Czy będzie 401 jak obecnie planują czy 450 to się okaże :P

sz
sz

jak nie głosujesz to nie masz żadnego prawa. trzeba było iść głosować i wyrazić sprzeciw.
poza tym co to za chore podsumowanie, że 94% było przeciw?
mów za siebie. Ja nie głosowałem a jestem ZA.

zizu
zizu

A ja nie głosowałem i byłem przeciw…, poza tym opowieści tego niedorzecznika,ze 6% frekwencja to dla niego znak,że mieszkancy są na tak,to objaw ciężkiej choroby umysłowej…

Adam
Adam

Chorego umysłowo to bym zrozumiał. On nie jest chory tylko ma w tym swój prywatny interes. Innej opcji dlaczego robi taką niedorzeczność nie widzę.

AndrzejD
AndrzejD

…no to mamy pierwszego frajera który się dorzuci do Hali Bankrut im. Zygmunta Frankiewicza

ja234
ja234

To nie był żaden jasny sygnał, to była uznaniowość prezydenta.
Mieszkańcy którzy nie głosowali olali sprawę no przecież oni tu tylko mieszkają, płacą podatki a to, że będą wszyscy płacili wyższe podatki, opłaty itd nikt się tym nie będzie przejmował. Bezmyślność większości społeczeństwa zwala z nóg.

gargulec
gargulec

Każdy kto nie idzie na wybory akceptuje ich wynik i przykłada się do niego.
Smutne ale prawdziwe

hr Laszlo
hr Laszlo

tych co nie glosuja nikt nigdy nieslucha a doliczyc ich mozna jedynie do wygranych ( gdyz nie glosujac w ciemno zgadzali sie by zadecydowali za nich inni )

Ktos
Ktos

Bo Frankiewicz miał marzenie postawić sobie pomnik za życia????

Mieszkańców którzy byli na nie, było około 2,5% czyli jeden na czterdziestu (40% z 6 %). Niestety, w wyborach czy referendach głosują ci, co nie idą.

myśl
myśl

Jak można kogoś posłuchać kto się nie wypowiedział? Ty wiesz jak głosowało by tych 94%? Brawo. Nadajesz się do rosyjskiej siatki propagandowej na dyrektora.

Pit
Pit

Nie głosuje się poprzez niegłosowanie…

Adam
Adam

“Apeluję do mieszkańców naszego miasta, aby poważnie rozważyli czy to, co przedstawiają organizatorzy jest wystarczającym powodem do udziału w referendum.”
– Z Frankiewicz
https://www.facebook.com/Z.Frankiewicz/posts/442134539170126

gosc
gosc

skoro nie glosowali to znaczy, ze budowa hali była im obojętna, a dzisiaj się obudzili i wrzeszczą, że hala była niepotrzebna. To dlaczego nie wyrazili swojej opinii w referendum?

Oburzona mieszkanka
Oburzona mieszkanka

Czas zainteresować media ogólnopolskie i właściwie nagłośnic sprawę budowy hali, niechcianej przez absolutną większość gliwiczan !!! Winni tej samowoli powinni ponieść karę a nie co rusz wypinac pierś do orderów.

Jak już wyżej pisałem – ilu było tych co nie chcą? Niespełna 3500 mieszkańców zagłosowała na NIE. Sorry, nie sprzeciwiliśmy się wtedy, to teraz nie mamy co narzekać.

ja
ja

A ilu było tych, co chcieli? 5664 osób. To może im powinniśmy kazać płacić za halę?

Przy takiej frekwencji krewni i znajomi królika (tego gliwickiego) mogą łatwo przeważyć. W samym urzędzie jest zatrudnionych 700 osób. Dodaj do tego znajomych, rodzinę, osoby rozlokowane np. po spółkach miejskich itd. Całe mnóstwo ludzi zależnych od widzimisię zasiadającego na gliwickim tronie.

Zawiedziona
Zawiedziona

Nie glosowalam chcąc w ten sposób wyrazić niechęć i absurd samego pomysłu budowy hali! No i oczywiście, przede wszystkim biorąc pod uwagę deklarację prezydenta co do frekwencji biorących udział w konsultacjach. Niestety po raz kolejny okazało się, że nasz prezydent nie jest człowiekiem honoru i z przyslowiowej gęby robi cholewe!!!

kalkulator
kalkulator

absolutna większość to ile to konkretnie?

Zawiedziona
Zawiedziona

Miało być zgodnie z zapowiedziami prezydenta……. minimum 10 % na tak, a było niecałe 6, więc o czym to świadczy?

Czy ktoś za to w końcu “beknie”….

MIchal
MIchal

magistrate czuje sie oszukany ale podatnicy zaplaca…..tak interesy to ja tez moge robic :D

Andrzej Wawrzyczek

Zapewnienia o rzekomo bardzo szerokich konsultacjach społecznych przed rozpoczęciem budowy hali to brednie.

frenki goł tu Holiłud
frenki goł tu Holiłud

Było wytoczyć armaty panie Jarzębowski.W związku z tą hucpą FRANKIEWICZ POWINIEN PODAĆ SIE DO DYMISJI !!!

Miruś
Miruś

…Franek chciał się “napiąć” to niech płaci z własnych, ta buda to potrzebna jak umarłemu kadzidło…

Michał Jaraczewski
Ta inwestycja to od samego początku niewypał. Fikcyjne referendum, w którym wzięła tylko garstka osób (6%) przy czym Frankiewicz informował, że dla niego wiążące będzie gdy w referendum wypowie się min. 10% mieszkańców. Teraz będziemy latami “cierpieć” gdyż inne inwestycje będą wstrzymane lub ograniczane, gdyż z naszych miejskich pieniędzy będzie trzeba pompować kasę w tego giganta, który w Gliwicach jest nam potrzebny jak drzwi w lesie. Oczywiście ładnie wygląda i cieszy oko, pewnie podobnie byśmy się cieszyli gdyby na strefie ekonomicznej za Oplem powstał kosmodrom. W Gliwicach potrzebne nam inne bardziej palące inwestycje niż hala widowiskowo-sportowa, która przez większość czasu… Czytaj więcej »
Magdalena Rukowicz

Nie ma chirurgii dzieci… Na kozielskiej dostać się do lekarza to jakiś cud.. Ciasno i syf… Ludzie nie mają gdzie mieszkać..nie ma miejsc w przedszkolach.. . Ale za to mamy hale.. Super!juppii… Ciekawe na czym tera utargają.. Żeby to spłacić…kupa szamba

Michał Palatyński

A mogę spytać co ma do tego fakt, że rzekomo ludzie nie mają gdzie mieszkać?

Sławomir Osak

Michał Palatyński. Pomyśl i nie zadawaj głupich pytań.

Mateusz Żeliszewski

Ci co głosowali na tak powinni zapłacić z własnej kieszeni

Maria Pałczyńska

Michał Palatyński Ano za te utopione pieniądze można by wybudować mieszkania . To takie trudne do pomyślenia . A może nie uczyli tego w szkole .

Tomasz Mihal

Magdalena Dorobisz Znam nawet obsadę pierwszego lotu i czemu byłby to nasz Generalissimus Don Franko i jego ekipa :-) Mogli by z góry podziwiać swoje osiągnięcia,ale czemu by było to podróż w jedną stronę :-) :D ?

black_horse
black_horse

Przy takiej kwocie powinno być rozpisane oficjalne referendum, a nie jakieś tam marketowe “konsultacje” społeczne. Sprawa ewidentnie do prokuratury za niegospodarność.

rymarz
rymarz

Przypomnijmy, ze Frankiewicz wiedzial, ze UE nie da pieniedzy na budowe tej hali juz w 2009 rokiu, a wiec grubo przed podjeciem samowolnej decyzji o jej budowie. Teraz nikt jej nie chce, nikoimu nie jest potrzebna, a my musimy za nia placic kosztem zycia i rozwoju miasta. Kolejnym, naturalnym i koniecznym krokiem jest postawienie Frankiewicza przed sadem. Zarty sie skonczyly. Koledzy prawnicy w tak bulwersujacej sprawie go nie obronia. Trzeba wyjasnic, dlaczego Frankiewicz za wszelka cene ja wybudowal wbrew woli mieszkancow i kto z na tym zarobil.

xxxx
xxxx

Na pochówek na Wawelu nie ma szans, to se własne mauzoleum postawił z kryptą w podziemiach

Tomek Bacza

a nie mówiłem przekret i tyle

Marcin Węgierski

O Słońce Wyżyny Śląskiej! Tyś Największy, a malutcy nie rozumieją (a nawet nie rozumią!) Twej wyprzedzającej epokę wiekopomnej decyzji. Chwała Ci! O awangardo ekonomiczno-samorządowa! PS. A to wszystko za NASZE pieniądze :D

Marcin
Marcin

Przewidziałem tego typu problemy dlatego w ankiecie głosowałem na NIE, w Polsce niestety często się tak dzieje. Myślę, że długo jeszcze hala nie będzie otwarta. Od początku same problemy z tym obiektem…

Joanna Guzik-Iwińska

Jestem bardzo kiepskiego zdaniem o poziomie rozumienia prawa przez doradców i urzędników gliwickiego magistratu. Na co liczyli? Jakiś cud? Na co komu ta hala? Wiadomo było, że tak się to skończy. Głosowanie w konsultacjach powinno było być imienne. Teraz ci, co głosowali za, mieliby raty do spłacenia.

Andrzej Kuczera

co za bzdura…. podobnie, jak Ci co głosowali na PIS dziś powinni z własnej kieszeni finansować 500+….takie absurdalne argumenty można mnożyć. Demokracja jest niedoskonałym systemem, szczególnie przedstawicielska, ale nikt nie wymyślił lepszego….można zapytać, czy wprowadzenie demokracji bezpośredniej – decyzje referendalne w Polsce zdałoby egzamin. Moim zdaniem nie, bo społeczeństwo jest kompletnie niedojrzałe….świadomych obywateli jest kilka procent….

Tomasz Mihal
Andrzej Kuczera Oni czyli PiS przynajmniej mają pokrycie na ten system i wiedzą skąd będą na to fundusze,a tu się doprowadza nasze miasto i budżet do takiej sytuacji,że będzie jak w Detroit (miasto zbankrutowało w 2013 r,-warto poczytać w Wikipedii,albo gdzieś w necie) w Stanach i zbankrutujemy,bo skończy się płynność finansowa,rentowność i wypłacalność i w takim kierunku to zmierza,a przed nami jeszcze wiele takich różnych i “dziwnych” projektów do 2022-23 roku i obawiam się,że finał będzie podobny,a Detroit stanie się naszym miastem patronackim i bliźniaczym…nie widzisz różnicy w tym jak coś się robi bez pokrycia i zabezpieczenia??? Weź sobie mnóstwo… Czytaj więcej »
Andrzej Kuczera
Tomasz Mihal tylko, że hala nie jest inwestycją – gminy ze swojej natury nie inwestują w dosłownym tego słowa znaczeniu. Choć potocznie inwestują w jakość życia mieszkańców. Celem, który obecnie należy postawić przed halą jest minimalizacja kosztów związanych z jej utrzymaniem. W Polsce prawie żaden obiekt tego typu nie jest samofinansujący… już nie wspominając o tym, by miał się zwrócić kiedykolwiek. Dziś już nie ma co płakać, że hala powstała, ale zacząć rozliczać włodarzy by była profesjonalnie zarządzana. Dodatkowo nie rozumiem, czym różni się wzięcie licznych kredytów przeze mnie od tego co robi obecna ekipa rządząca dla finansowania swoich fanaberii?… Czytaj więcej »
Tomasz Mihal
Jeżeli nie jest samofinansujący,a takich jest wiele w promieniu 100-300 km to po co tworzono ten,gdzie nie dano na to dotacji Unijnych i był sprzeciw unii,po za tym jak profesjonalnie tym zarządzać,jak to drenuje nasze kieszenie i Budżetu???Pewnie jako prawnik zaraz będziesz uskuteczniał różne wywody i kruczki prawne,a tu nie o to chodzi…a jeżeli chodzi o branie kredytów przez miasto i zezwolenia na różne projekty,inwestycje i realizacje to w pełni za to winę i odpowiedzialność ponosi Samorząd i władze naszego miasta,bo chociaż nie wszystkie pieniądze idą z kasy miejskiej (a w przypadku Podium większość i to głównie w kredytach i… Czytaj więcej »
Ktos
Ktos
“a że dbają o najbiedniejszych i potrzebujących,słabszych to jest akurat coś dobrego jak jest robione z głową i rozsądnie…” nie wiem skąd bierzesz te informacje o dbaniu o najbiedniejszych i potrzebujących ale zmień źródło informacji bo masz nie te co trzeba. Waloryzacja emerytur około 2,10 zł tymczasem podwyżki dla rządu, ministrów, posłów, prezyndenta, od około 5-12 tys. zł. Opieka około porodowa – brak. Dostępność do leczenia – kolejki jeszcze dłuższe niż były. Aha i twój szlagowy 500+ osoba samotnie wychowująca dziecko nie dostanie 500zl jeżeli przekroczy próg dochodowy. Brednie które wypisujesz może robią wrażenie na moherach wpatrzonych w Rydzyka, na… Czytaj więcej »
Andrzej Kuczera

Tomasz Mihal nic nie będę pisał, bo przeczytanie “Twojego” (nie przypominam sobie byśmy przechodzili na Ty) posta zajęłoby mi zbyt dużo czasu – proszę tylko wskazać jakąkolwiek halę podobnych rozmiarów z tych samofinansujących się w okolicy….podpowiem – brak…najmniejszą stratę miał chyba z okolicznych Spodek…. Wrocław, Kraków, Łódź pod kreską…

Tomasz Mihal
Jako osoba starsza od Ciebie zwyczajowo czasem pisze do kogoś na “Ty” i to nie przekracza w tzw kindersztubie-choć to raczej powinno nie mnie dotyczyć jako starszego człowieka…ale jak ktoś nie czyta tego co pisze inna osoba i robi wymijanki nie jest dla mnie partnerem do polemiki,bo to zwykły trik by zamanifestować,że ktoś jest dla kogoś mało ważny i to co pisze i ma do przekazania…wiem czemu tak jest i o co chodzi więc też się nie odniosę do tego co napisałeś…i zalecam czytać ze zrozumieniem i zapytałem czemu się go realizuje jak takich hal jest dość dużo w okolicy(nie… Czytaj więcej »
Urbanek Krzysztof

Tomasz Mihal “Oni czyli PiS przynajmniej mają pokrycie na ten system i wiedzą skąd będą na to fundusze”
Pan chyba żyje w równoległej rzeczywistości.
Polska ma większe szanse zbankrutować niż Gliwice.
Podsyłam link.
http://static1.money.pl/i/h/14/art386574.png

Michał Sroczyński

Gadka o hali widowiskowo-sportowej a tu standardowo głupie tematy typu PiS czy PO

Tomasz Mihal
Urbanek Krzysztof To tylko statystyki,a one się czasem nijak mają do rzeczywistości i to jest jakaś tabelka wyrwana z czegoś,a nie ma jej źródła i mimo,że tam pisze GUS to nie ma pewności,że nie zrobił jej jakiś iksiński po to by siać ferment i nic więcej i mieć z tego niezły ubaw,a dobry obserwator może zaobserwować jeszcze jedno,że wzrosty i spadki układają się sinusoidalnie i są inwestycje i zwroty z tych inwestycji…okaże się za kilka lat jak to się będzie rozwijać lub nie,a po za tym obecni rządzący mają prawi władze absolutną i więcej mogą i szybciej realizują różne rzeczy… Czytaj więcej »
Alicja Małańczuk

Pięknie. Za przerost ambicji , za zadufanie i nierzetelność my zapłacimy. Przecież Gliwice to potentat, co tam dla nas sto kilkadziesiąt milionów. Pomysł od samego początku tchnął arogancją i megalomanią. Budować halę, gdy o rzut beretem jest stolica województwa ze słynnym Spodkiem? Liczyć na przyjazd gwiazd , czy to estrady czy sportu, nie mając zaplecza hotelarskiego, gastronomicznego, ???? Co za infantylizm. Co za bezmyślność. Albo inaczej – znane, polskie “jakoś to będzie. Ale Unia nie zna takich powiedzonek. I nie rozumuje w ten sposób.

Małgorzata Nazarkiewicz

Chyba kilkaset

Tomasz Mihal

Ponad 320 mln na samą halę jak nie więcej+wszystkie inne wydatki to zbierze się około 700-900 mln jak nie więcej…trzeba brać pod uwagę co jeszcze jest planowane i będzie realizowane,a na koniec staniemy się drugim Detroit i będzie to nasze patronackie miasto…:-) Które zbankrutowało w 2013 r. …i w tym kierunku zmierzamy jak na razie… :-(

Marcin Sowierszenko

od ćwierć wieku miasto udowadnia, że idzie w kierunku przeciwnym do Detroit… jedyne co mamy wspólne to… fabrykę oplowską…. najniższe zadłużenie, najwyższy poziom inwestycji per capita w Polsce… “wszystkie inne wydatki” … bardzo wygodna kategoria… szkoda, że liczby całkiem z sufitu :D

Janusz Waiss

Za czyich czasów Gliwice z jednego z najbiedniejszych miast stały się przodownikiem regionu? Za Mieszka I??

Alicja Małańczuk

Nie kwestionuję rozwoju miasta, ale nie popadajmy w samouwielbienie. Mierz siły na zamiary – to chwalebne przykazanie. A w przypadku hali ambicje wybujały nadmiernie nie licząc się z realiami.

Tomasz Mihal
Marcin Sowierszenko widzę,że z matematyką jesteśmy na bakier,a to co podaje to szacunki…pewnie masz wgląd do całego zadłużenia miasta i wypłacalności gliwickiego budżetu i ostatnio podpisanych i zatwierdzonych planów do 2022-23 roku i jakie będą wydatki podstawowe i potem na utrzymanie wszystkiego…podaj swoje źródła i stan faktyczny,bo to co piszesz to są rzeczy wyssane z palca i nic się nie mają do rzeczywistych…po za tym chodzi też o funkcjonalność,użyteczność,wydajność i dobro dla mieszkańców,a nie robienie sobie prywatnego folwarku w stylu Orwella z Gliwic i dla korzyści nielicznych do tego dochodzi nie gospodarność i wykorzystywanie mieszkańców by byli w większości tanią… Czytaj więcej »
Chór wujów
Chór wujów
nie macie wrażenia, że wszystkie inwestycje, jakich dokonuje się w naszym mieście, mają z miejsca w domyśle wpisane “prestiż”? tak jakbyśmy jako miasto leczyli jakiś kompleks niższości wobec Katowic czy innych dużych polskich miast. Włodarze nie jeżdżą kzk gopem, nie są pieszymi, jak chorują to stać ich na prywatne leczenie, a za to wszystko płaci ten głupi plebs, który co wybory głosuje na tą samą ekipę. Dlatego możemy leczyć się w szpitalach z obskurnymi kiblami, ale na Jana Pawła kibel z granitu za 175 tyś.?! Mamy też DTŚ, która nie wygląda na specjalnie obłożoną ruchem samochodowym, łączącą się jednym pasem… Czytaj więcej »
ja234
ja234

I każda lokalizacja pod klocki mieszkalne jest nazywana “prestiżową”, a wszystko musi być najlepsze. Jak zwykle wychodzi im tyłem do przodu i na wstecznym.

Benek
Benek

Marmur jest zbyt pospolity – pomnik już został wybudowany – za Horacym:

“Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu
strzelający nad ogrom królewskich piramid
nie naruszą go deszcze gryzące nie zburzy
oszalały Akwilon oszczędzi go nawet
łańcuch lat niezliczonych i mijanie wieków
Nie wszystek umrę wiem że uniknie pogrzebu
cząstka nie byle jaka i rosnący w sławę…”

właściciel prywatny
właściciel prywatny

Magistrat: czujemy się oszukani? :)
Nareszcie Wojtku i was dopadł niezawisły Sąd, bo do wczoraj robienie w ciu.. prywatnych właścicieli gruntów, to była tylko wasza domena, a tzw. niezawisłe zawsze stawały jakoś dziwnie po waszej stronie,, że nie wspomnę innych prokuratur;)
Wygląda na to, że i do nas zakulowuje się DOBRA ZMIANA, być może powinna na początek sprawdzić to tygodniowe referendum, które dla twojego szefuńcia było aż tak zadowalające jeszcze wtedy. Przecież kasa się już wtedy tak nagrzała a chętni do jej pożarcia stali się nerwowi, że nie mogło być odwrotu, nieprawdaż?

Jarosław Stawicki

Franio niech buli sam

Agata Skraba-Filary

Jakos mnie to nie dziwi. Kolejny kolos powstał, tylko poco?

kop
kop

Urzędnicy są jak dzieci. Najpierw obrazili się na marszałka, który “zabrał” im dotację. Potem na złość, wbrew zdrowemu rozsądkowi postanowili wybudować halę z nasze pieniądze, a na koniec twierdzą, że zrobili to dla nas, bo mieszkańcy “dali jasny sygnał”.

ella
ella

powinni przechodzić badania na poczytalność co roku a dla bezpieczeństwa egzorcyzmy może to by coś dało

CMM
CMM

I niech mi ktoś powie, że nie należy rozgonić te samorządy, które są wylęgarnią klik, koterii i przestępczej działalności. Decyzją budowy hali mieszkańcy Gliwic zostali okradzeni!

gl44
gl44

Magistracie to my GLIWICZANIE „czujemy się oszukani”. 6% mieszkańców Gliwic wzięło udział w głosowaniu!!!!
Teraz pora na Prokuraturę o śledztwo w sprawie gigantycznego marnotrawstwa publicznych pieniędzy.

Kasia Badurczyk

Pytam się po co nam ta hala była??? Ktoś wie???

Maniola Maniola

To było do przewidzenia, nie słuchają tego jak wypowiadali się ludzie w referendum, ta hala nikomu nie jest potrzebna, można było lepiej wydać tak duże pieniądze, np: ścieżki rowerowe przez całe miasto lub zamknięte psie wybiegi na każdym osiedlu itd itd

Janusz Piotrowski

Nam ta inwestycja była potrzebna jak “dziura w moście”. Wie ktoś jaki pomysł na tę halę ma miasto? Jeśli nie znajdzie się ktoś kto jest w stanie organizować dla tej hali imprezy będzie OK. Jeśli nie, kłopoty i koszty dopiero się zaczną.

Agata Chwalibóg

Skoro pan prezydent miasta chciał mieć halę sportową to niech teraz płaci za nią z własnej kieszeni a nie obciąża wszustkich obywateli

XYZ
XYZ

No i przecież to żadna nowość. O tym to było wiadome od samego początku.
A Ci co myśleli, ze będzie bog wie jak inaczej niech pojda po rozum do glowy. W tym naszym gliwickim prowincjonalnym miasteczku to wszystko wychodzi na opak.. Cuduja, ale z byle gowna bata nie ukreca.
Syf kila i mogila nadal.

Witold Rymer

Pręgierz na Rynku!