Jeszcze niedawno to była najbardziej dziurawa ulica w centrum. Remont ul. Zabrskiej na finiszu

Prace remontowe na ulicy Zabrskiej dobiegają końca. Na finiszu są roboty porządkowe i prace brukarskie. Drogowcom pozostało ułożenie ostatniej warstwy nawierzchni jezdni. Prace powinny zakończyć się w sierpniu.

Przypomnijmy, remont jednego z najbardziej “dziurawych” ciągów komunikacyjnych w centrum Gliwic został podzielony na etapy. Pierwszy rozpoczął się w lipcu 2018 roku i objął ul. Jagiellońską oraz ok. 160 metrowy odcinek ul. Zabrskiej. Przy okazji remontu zdemontowano też nieużywane torowisko tramwajowe.

Ulica Zabrska na odcinku od nr 11 do ul. Hutniczej zyska nie tylko nową nawierzchnię jezdni i chodników, ale także drogę dla rowerów.


Inwestycja realizowana na ul. Zabrskiej objęła także przebudowę oświetlenia ulicznego i wymianę infrastruktury podziemnej. Szacowany koszt to około 5,5 mln zł.

W przyszłym roku prawdopodobnie roboty na ul. Zabrskiej obejmą pozostały odcinek, od obecnego zakresu zakończenia prac do wiaduktu kolejowego.

Ostatni odcinek będzie remontowany w przyszłym roku.

(nmm)/MSI

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gliwiczanin

Dobrze, że zrobiono remont tej ulicy i myślę, że mieszkańcy to docenią, ale przykre patrzeć jak mało miejsca wygospodarowywuje się na zieleń.

gumiś

Każdy chce mieć ścieżkę rowerową szeroki chodnik, parking na auta, zatoczki autobusowe, żeby latarnie nie stały na środku chodnika itd. a ilość miejsca między budynkami jest ograniczona a jeszcze najlepiej jakby wcisnąć tam park…

Rafał

Zabrska jest na tyle szeroka, że spokojnie starczyłoby miejsca zarówno na pas zieleni, miejsca parkingowe, chodnik, drogę rowerową i zatoki autobusowe. Polecam zobaczyć choćby zdjęcia numer 2 i 3. Likwidacja torów tramwajowych dała dodatkowe 2 metry po obu stronach.
Drzewa zostały zabetonowane kostką “dla idei”, a zieleń została ograniczona do absolutnego minimum. Taka tradycja w Gliwicach.
Na Zabrskiej spokojnie można byłoby zrobić pas zieleni z trawnikiem i drzewami. A co kilka metrów zrobić wąski fragment z kostki betonowej pozwalający na przejście z miejsca parkingowego na chodnik. Miejsca jest dosyć. Ale ktoś w urzędzie ma najwyraźniej jakiś uraz do zieleni.

guy fawkes

Cieszono się też remontem na ul. Warszawskiej. Wszystkie drzewa na remontowanym odcinku pozbawiono dostępu do tlenu i wody.

DD

@Rafał, natomiast wszyscy narzekający mają uraz do społecznej aktywności.

cenzor

@Gliwiczanin, nie rozumiem twojego skamlania, bo naprawdę teraz ta ulica reprezentuje się po europejsku. Ale nie rozumiem też dlaczego inne “ulice” tutaj, po 75 latach nie doczekały się do dzisiaj asfaltu a nawet bruku? Dlaczego magistracka administracja toleruje takie dziadostwo w naszej wiosce próbując je przykryć jakimiś europejskimi akcentami? Przecież dzisiaj z każdego satelity niekoniecznie chińskiego można oglądnąć z wys.do 1m każde gliwickie dziadostwo;)

Ja.

Bo “przyszłość jest tu”. W przyszłości się zrobi.

cenzor

Tak, tak tylko kto to zrobi? Emerytalny już Adam będzie chciał niedługo na wszelki wypadek, jak Franek tez do senatu, a trzeciego z takimi plecami w naszej wiosc, jak obaj już nie widzę. Noooo chyba, że PObudka ale w rozkroku;)

harry portier

Nie tak całkiem po europejsku skoro przy tak szerokiej ulicy nie pomyślano o urządzeniu zieleni. Remontując ulice bierze się pod uwagę nasadzenia drzew, krzewów, żeby zapobiegać występowaniu wysp ciepła.

Laszlo_egesz

Najlepiej lip lub topoli :)

Radek

Wyglada bardzo ładnie, ale wlasnie uświadomiłem sobie ze remont trwał 9 miesięcy (poprawcie mnie jesli się mylę ) pamietam jak się wyprowadzałem z miasta, to juz tam były roboty… to jest coś niesamowitego w innych krajach nie do pomyślenia. Kiedyś w Tajlandii na własne oczy widziałem jak droga dłuższa od tej i szersza powstała w równy tydzień ale wszystko robiły maszyny :) być może wymieniali kanalizacje, kładli światłowody itp. Ale na Boga 9 miesięcy ?

Zen

Bo w Gliwicach jest wyjątkowo jak nigdzie – srogie zimy, monsuny, piekielne upały, że asfalt spływa do studzienek… A mimo przeciwności sił natury dzielny ZDM ręcami PRUiM wszystko przepięknie buduje i remontuje za najniższą możliwą cenę. Cały świat zazdrości Gliwicom takich fachowców.

MARO

Jaki Ty budowlaniec i znawca Jesteś. Idziś do ZDM i zmień to na lepsze cwaniaczku

ZNAJOOŚCI

droga zamknięta od 2018r za to powinien ktoś beknąć

DD

@Znajoości. Człowieku, przyjmij w końcu do wiadomości, że na własne życzenie żyjemy w cywilizowanym obozie koncentracyjnym.

AG

skąd dokąd ta ścieżka rowerowa prowadzi … ?

ZNAJOOŚCI

znikąd donikąd jak wszystkie zresztą :)

Bajtek

W tej chwili będzie można nią dojechać do centrum (Jagiellońską, alejką od Częstochowskiej do Dworcowej, aleją Przyjaźni do Zwycięstwa, później w kierunku parku Chopina, dalej do Placu Piłsudskiego), Od pl. Piłsudskiego do ul. Portowej., docelowo do Łabęd. Po remoncie Chorzowskiej będzie można nią dojechać np. do tężni i Lasu Komunalnego.

Zen

To już za jakieś 20 lat

rowereowy

cyt.” tej chwili będzie można nią dojechać do centrum ” ona się urywa w połowie tuż przy ZBMie. Na ulicy szarej nie ma drogi rowerowej. Nawet jest ona jednokierunkowa z tego co mi sie wydaje.
podsumowując nie można dojechać. Jest dziura pomiędzy ul. szarą. a w drugą strone masz przecież wiadukt. I tam nigdzie nie dojedziesz.

Bajtek

Droga rowerowa jest wyprowadzona we fragmencie na ul. Szarą, która jest dwukierunkowa. To jakieś 200 metrów, gdzie ma również zostać wydzielony pas dla rowerów (tak gdzieś czytałem). Natomiast początek ddr wzdłuż ul. Jagiellońskiej dzieli od alejki pieszo rowerowej w kierunku Dworcowej jakieś 50 metrów. Faktycznie powinno się tutaj pojawić oznakowanie, bo ktoś niezorientowany lub spoza Gliwic może tego nie zauważyć. Wiadukt i chodnik jest na tyle szeroki, że śmiało można tam puścić rowery.

Urko

Im dłużej patrzę na tę ścieżkę rowerową, to tym bardziej widzę piękne miejsca parkingowe dla okolicznych beneficjentów “pińcet plus”

gliwicjus

O ile tym razem podniesiono poziom ulicy i chodników? o 20 cm? 30 cm? 40 cm?

brawo

Już finiszują w końcu wyrementowane jesr ponad 300 m jezdni i to w niecałe dwa lata

Imiu

Lepsze TU 5mln w złotych republiki niż TAM 350m za 2mln tych samych republikańskich monet ;-D

St. Gliwice

Najbardziej reprezentacyjny dla Gliwic i magistratu jest chodnik na Wyszyńskiego w obu kierunkach pomiędzy Dworcową, a Zwycięstwa. Otóż te chodniki oraz “amerykańskie” tempo wykonywania inwestycji jest wizytówką miasta… przyszłość jest tu !

4774

Jagiellońska, Zabrska i boczne uliczki to największa pis##do patologia w mieście.