Jeździsz kopciuchem? Możesz łatwo stracić dowód rejestracyjny. We wtorek policyjna akcja “SMOG”

fot. KSP

Policjanci ruchu drogowego będą kontrolować samochody pod kątem emisji spalin. Akcję “SMOG” zaplanowano na wtorek, 28 stycznia, na terenie całego kraju. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę również na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Działania ukierunkowane będą na przeprowadzenie jak największej liczby badań emisji spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska – czytamy w komunikacie na stronie Śląskiej Policji.

W tym celu policjanci będą korzystać z urządzeń kontrolno-pomiarowych tj. analizatorów spalin i dymomierzy.

W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska, funkcjonariusz ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) i zabronić dalszej jazdy niesprawnym pojazdem.


Poruszając się sprawnymi technicznie pojazdami dbamy o dobrą jakość powietrza, szczególnie w dużych miastach, ponadto poprawiamy stan bezpieczeństwa na naszych drogach – podkreśla policja.

(żms)/BRD KGP
fot. Komenda Stołeczna Policji

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
dymomierz

Tak się jakoś dziwnie składa, że w stojącym na poboczu radiowozie cały czas pracuje kopcący silnik, nie jest w ogóle wyłączany przez całą służbę.

Perez

Za wyciecie DPF lub za nie sprawny DPF powinni konfiskowac samochod. Mozna to w banalnie prosty sposob sprawdzic. Koncowka rury w autach po ugradzie ma nalot sadzy, a przy sprawnym DPF jest czysta jak lza.

fatatyk elektrycznych pojazdów

Pingolisz głupotki mam diesla bez DPF i rura nie ma nalotu sadzy a przy przeglądzie diagnosta po pomiarze stwierdził, że wypuszcza z rury tylko połowę tego co dopuszcza norma.

The Tiger@

Ale on pisał o samochodzie, które a prioiri miały DPF. Te bez DPF jeśli są dobrze użytkowane powinny mniej sadzy wydzielać niż po “upgradzie”.

Perez

Kazdy diesel, tak samo jak benzyniak, ktory nie ma DPF bedzie mial rure wydechowa pokryta sadza, oczywiscie w dieslu wiecej.
A jesli mowimy tutaj o autach typowych Januszy, ktory ma nie sprawnego turbo, lejace wtryski i dyskusyjnej jakosci rope, czy nawet olej roslinny, to sadza gwarantowana.
Ostatnia grupa to auta o sredniej jakosci programie.

The Tiger@

Wszystko co napisałeś się zgadza.

Perez

nic nie pingole, jesli nie masz sadzy to jest to jakis ewenement na skale swiatowa i powinni do CIebie najwieksze mozgi motoryzacyjne z calego swiata zjezdzac, zeby ogladac takie dziwy :D

fatatyk elektrycznych pojazdów

Zwłaszcza kiedy miejscowy mózg motoryzacyjny tego nie ogarnia.

:)

Jesteś takim samym ignorantem jak ten diagnosta. Przy użyciu sprzętu, jakim dysponuje stacja tego “diagnosty” nie da się określić, o ile spaliny przekraczają normę, bo że przekraczają to pewne, jak jabłka na jabłoni.

:)

“Koncowka rury w autach po ugradzie ma nalot sadzy, a przy sprawnym DPF jest czysta jak lza.”

Chciałbym zobaczyć jak przez tą “czysta jak lza” rurę pijesz wodę. W ogóle ciekawa jest wasza “wiedza” o DPF, który z założenia co kilkaset km wyrzuca odłożone w nim popioły, bo inaczej właściciel musiałby w tych interwałach serwisować filtr, co byłoby czasochłonne i kosztowne, a tak wypada sobie na jezdnię i fruwa, aż trafi do płuc. No ale przecież to jest takie forum for dummies, więc czego innego, niż hojnie nagradzanych piramidalnych glupot miałbym się spodziewać?

Perez

Podaj prosze maila, wysle Ci zdjecia z mojego golfa GTD rocznik 2010 i z przebiegiem autostradowym obecnie 410k km… baaaa, nawet ma program na 185koni zrobiony……a rura czysciutka. Auto serwisowane w ASO, wszystko robione na bierzaco, DPF sprawny!
PS. Popiol nie czepia sie rury tak jak sadza.

:)

A nie, jak golf, to oczywiście nie kopci. Możesz spokojnie pić przez wydech.

Perez

Nie da sie normalnie rozmawiac z ludzmi. Jak widze cos takiego to rece opadaja. Pozdrawiam i zycze duzo szczescia w zyciu

:(

A na czym osadza się pył będący częścią smogu, który jest wtórnie wzbijany z powierzchni drogi przez każdy samochód nawet elektryczny a który to stanowi aż 80 % smogu ?

CC

Sprawny DPF nie wyrzuca sadzy. Sprawny system dopala w DPFie zebrane tam cząsteczki stałe. Zwiększając temperaturę w układzie wylotowym poprzez zwiększenie dawki paliwa na wtryskiwaczach. Więc ze sprawnego systemu nie wydostają się jakieś straszne ilości cząsteczek sadzy czy innych zanieczyszczeń. Co wiecej większość obecnie nowych samochodów benzynowych ma GPF, czyli odpowiednik w dieslu GPFa.

Siwy

Policja powinna dziennie kontrolowac ,bo jezdzi
naprawde duzo kopciuchow!

Jarząbek

Dużo siwych ludzie też chodzi po drogach i też powinni ich kontrolować. To mówiłem ja, Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy

Ed

Śmiech na sali ,czepiają się kierowców bo im najłatwiej dowalic, a co powiedzieć o całej reszcie środków transportu jak statki które pływając spadają paliwo na tony a nie literami i nie maja ani kat. ani dpfa, samoloty które spalaja setkami paliwo i tez nie posiadja kat.ani dpf/gpf a przy lądowaniu zrzucają w powietrze plaiwo, pociągi tak samo spała paliwo i to w dużo większej ilości niż samochód też nie posiadają kat. dpf,no i piękne elektryki które teoretycznie nie szkoda narazie. Idąc dalej prąd który zurzwamy jak patrzę nie bierze się z źródeł odnawialnych

lola prodiżowa

Diesel śmierdzi

lola zwykła

To nie kupuj towarów, które są wożone do sklepów ciężarówkami ze śmierdzącymi dieslami.

lola z ciepłego kraju

A turbowentylator naftą lotniczą ci nie śmierdzi, kiedy lecisz na wakacje samolocikiem ?

JAś

To po co wkładasz nos do wydechu. A z benzyniaka fiołkami pachnie za niektórym jadąc idzie się udusić

Ad

Diesel śmierdzi a lola nie myśli

Ampuła

Takie są następstwa barbórczych bujań premiera z kopalnianymi lobbystami i karczemnego piwożłopania Dudy belwederskiego ze zwiunzkową wunsokracją Dudy śląsko-dąbrowskiego. Policji państwowej nakazano uczestnictwo w akcji totalnej wymiany kopciuchów. Dokonanej w świadomości społecznej. Potocznie “kopciuchami” określa się teraz 10 milionów domowych pieców centralnego ogrzewania, spalających najdroższy, bo wydłubany “z tej ziemi” narodowy wungiel. Oraz węgiel rosyjski. Depczący wszelkie prawa i normy jakości. Odrażająco wydobywany z płytkich dołów przypominających ekshumacje. I do tego haniebnie tani. Poza tym do pieców CO ładowane są także śmieci domowe. Skrupulatnie segregowane na “do spalenia dziś” i “na jutro”. Oraz odpady importowane. Całosamochodowo, Pojazdami kontrolowanymi przez drogówkę… Czytaj więcej »

Tanie państwo dla swoich

Dobrze wiedzieć , schowam swojego tdi w garażu i pojadę komunikacją miejską.

swój

Napędzaną oczywiście dieslem.

You

Bierzcie się za te stare graty ktore stoją z po przerabianymi tłumikami na parkingach przy akademikach mim. Przy Kochanowskiego. Kupują stare graty i rycza na całe osiedle codziennie i jakoś tej kontroli nie dało się odczuć

stefan

Hehe, jestem ciekaw jak faktycznie to będzie, bo po GL jeżdżą w zasadzie same takie auta (niemieckie sprowadzane, niemiec płakał jak oddawał), czyli wychodzi na to, że GL będą świeciły pustkami, a na ulicach będzie można w piłkę grać….95% aut nie spełniaja norm.

The Tiger@

Nie znam nikogo, kto by jeździł kopcącym samochodem ponad normę. Więc proporcje są odwrotne.

vice versa

Wystarczy poznać.

The Tiger@

Kogo poznać? Ludzi, którzy jeżdżą kopciuchami?

vice versa

tak

The Tiger@

A po co?

vice versa

Po to aby się wewnętrznie wzbogacić siebie jak również ich, czy to zły cel ?

The Tiger@

Nie, ale w tym przypadku muszą być chęci po obydwu stronach.

vice versa

Chęci są a i tobie też nie brakuje, zgodnie z twoimi wcześniejszymi deklaracjami.

The Tiger@

To u kogo oprócz mnie są te chęci?

The Prezes@

Poznać zwyczajnych ludzi, “z ulicy”,a nie z “twojego miarodajnego środowiska”.

The Tiger@

Ale po co? Żeby potwierdzić moją tezę?

The Prezes@

Ale naiwny jesteś. Udajesz,sprytnie nie odpowiadasz, ciągle pływasz.

The Tiger@

Z Twojej perspektywy może tak wyglądać. Ale ona mnie nie obchodzi zbytnio.

The Prezes@

A mnie nie interesują Twoje sztuczne wywody.Ani Twoja perspektywa.

The Tiger@

To nie czytaj.

poznanie

Już zapomniałeś o kim przed chwilą pisałeś ?

The Tiger@

Ależ oczywiście, że pamiętam, ale czasami dobrze się upewnić. Czyż nie?

fanatyk napoi alkoholowych

Możesz poznać nawet nie tylko tych z ulicy ale również nawet tych spod ulicy a dokładniej spod mostu.

The Tiger@

A to oni też mają samochody?

fanatyk napoi alkoholowych

To ty, żebyś kogoś poznał to ta osoba musi mieć samochód ? Mają samochody i w nich mieszkają, co więcej niektórzy mieszkają w swoich garażach bądź na ogródkach działkowych, jak to jest, że ty taki ponoć inteligentny, wykształcony i majętny człowiek tak mało wiesz o warunkach ekonomicznych społeczeństwa ?

The Tiger@

Wiem dobrze o warunkach, ale przecież nie będę tutaj dyskutował z osobami, które chcą mnie tylko zdyskredytować.

The Ciamkacz @

No to po co w ogóle tu piszesz?

The Tiger@

Bo są tu osoby, które czytają, a nie komentują. I zdarzają się dyskutujący, którzy chcą dojść do wniosków – i na tych czekam.

The Ciamkacz@

No to możesz sobie czekać.Takie osoby nie będą komentować.Każdy dyskutujący dojdzie do swoich wniosków w swoim tempie.Nie baw się w oświecanie ludzi.

The Tiger@

Jestem cierpliwy.

:)

Te twoje legendarne “miarodajne opinie” są same w sobie absurdalne: “nie znam nikogo… więc proporcje są odwrotne”. Zamiast się tu marnować, zacznij publikować w Science.

The Wyleniały kot@

Albo w Fakty i Mity.

Cymbalar

Proponuję wskrzesić SKANDALE, było kiedyś takie czytadło

The Tiger@

Oczywiście, że to jest przejaskrawienie – ale nie ja z tym zacząłem. Jestem ciekaw Twojej oceny ilości samochodów nie spełniających wymaganych dla nich norm.
PS. W naukowych pismach już publikowałem – i recenzje miałem pozytywne..

na marginesie

Ci co dokonywali przełomu w nauce to zazwyczaj mieli recenzje negatywne.

The Tiger@

To nie warunek sine qua non by być cenionym naukowcem.

The Prezes@

Jak zwykle błędny wniosek.To,że ty nie znasz nikogo, nie znaczy,że proporcje są odwrotne.3/4 aut na gliwickich drogach to kopciuchy.

The Tiger@

Już się zmniejszyło z 95% do 75%? Więc jak tak dalej pójdzie niedługo będziemy mieli realistyczny obraz.

suweren w niemieckim aucie

I dobra zmiana tego nie zmieniła ?

:)

Zmieniła. W 2019 sprowadzono z zachodu UE rekordowe 1 mln używanych samochodów, bo poprzednim właścicielom się znudziły i kupili sobie jeszcze starsze graty z Afryki.

xxx

Suweren odlicza sekundy do odbioru swojego zamówionego, wymarzonego polskiego samochodu elektrycznego.

sekunda

Niech lepiej odliczy 300 000 000 000 na roszczenia acta 447.

sekunda

Niech najpierw odliczy 300 miliardów na pewną amerykańską ustawę.

Rychu

A ja walę czarnym dymem z dieslowskiej lokomotywy i co? A w dodatku oleje skalują na podkłady i glebę i żyjecie haha

Greta

Kiedy będziesz przejeżdżał przez centrum Gliwic, wywal w niebo chmurę mazutu wielką jak grzyb atomowy.

Obserwujący

No i co?Ano to, że trujesz siebie i swojego bombelka hehehehehe

górnik przodowy

No przeca łun swojo ciufo ciongnie po glajzach świnty ungiel do elektrownia a pon prezydent pedzioł że Polska unglem stoi. I przeca na werku szwajser elektryczna spawarko spawo ramy do koła na pierwszo komunia do bajtli.

Ostatni Sprawiedliwy

@xxx. Jeżeli do każdego samochodu zostanie przypisany “ślad węglowy”, to ku przerażeniu wszystkich ekologów okaże się, że samochody elektryczne przyczyniają się do większej degradacji środowiska niż najstarsze diesle.

:)

Przerazić można się tylko głupotą takich “prawd objawionych” o najstarszych dieslach.

AndrzejD

@Ostatni Sprawiedliwy
…a tych mądrości to dowiedziałeś się z Rydzykowego radia ?

Ostatni Sprawiedliwy

@AndrzejD. Nie, z TVN-u i Wyborczej.

CC

Bullshit i tyle, biorąc pod uwagę mniejszy stopień skomplikowania samochodu elektrycznego, prostszą budowę i to, że ta demonizowana bateria praktycznie w całości jest poddawana szybkiemu i prostemu recyklingowi. Co do paliwa, ok węgiel w naszym przypadku jest źródłem prądu i koszt CO2 wytworzenia prądu jest spory, to należy pamiętać, że z ziemi też nie tryska gotowe E5/E10 czy E85. Ropę też trzeba kosztownie przetworzyć i dostarczyć do stacji paliw.
W przypadku energi elektrycznej można ją masowo pozyskać z OZE,

wypadek z seicento

No przecież kiedy PiSowski rząd kupował sobie limuzyny, to pani profesor Pawłowicz ostrzegała “tylko nie niemieckie”.

AndrzejD

Tego rodzaju akcja powinna być permanentna aż do wyeliminowania z ruchu wszystkich trupów w wieku powyżej 12 lat. To co jeździ po polskich drogach (osobówki) ma rzeczywiste przebiegi po 400-600tyś km oczywiście na licznikach mają o 300tyś mniej bo najpierw licznik kręcił turek na niemieckim szrocie, potem polski janusz biznesu który grata sprowadził do PL. Dobrze przynajmniej że zabrali się za auta z kręconymi licznikami. Policja po stwierdzeniu wyciętego filtra DPF czy katalizatora powinna konfiskować auto, a właściciel takiego złomu powinien odpowiadać przed sądem za stworzenie masowego zagrożenia dla zdrowia

masowe zagrożenie

Średni wiek ciężarówki w Unii to 11 lat w Polsce 14 lat.

Siwy

Masz racje moje auto w niemczech nie przeszlo przegladu(spaliny)a w gliwicach jezdzilo jeszcze 5 lat.Ze znajomym pojechalem raz na przeglad jego samochodu ,samochod przeszedl przeglad,a ja sie chwycilem za glowe.

Szary

No proszę neptyk dziadyga Niemiec zapuścił samochód a Polak go naprawił, doprowadził do porządku i jeszcze długo nim jeździł.

Obserwujący

Bardzo dobrze. Niedobrze, że akcja jest zapowiedziana.Cwany suweren nie będzie kopcił swoim złomem.
Wlepiać mandaty i zabierać auteczka.

suport

Tylko dlaczego wciąż muszę jeszcze wdychać pył starty z opon i hamulców twojego rowereczka ?

tert

Po takiej zapowiedzi ludzie wybiorą boczne drogi. Bo znając życie – policjanci będą stać tylko przy głównych ulicach.

10 lat, 300 tys. kary

Bo ruch drogowy to służba PREWENCYJNA a więc zapobiegająca popełnianiu czynów karalnych, więc dlatego akcja jest zapowiedziana jełopie.

Rett

Takie tam pokazówki bez znaczenia. Jeśli porównamy ile płac minimalnych trzeba wydać w Polsce a ile w Niemczech na ten sam model samochodu (popularna marka, podstawowy model), to różnica jest co najmniej 2,5 krotna. Do tego dochodzi rzetelność przeglądów rejestracyjnych. Tyle w temacie kopciuchów. Straszenie “dieslem” jest nie pierwszą i nie ostatnią manipulacją w wykonaniu mitycznych naukowców. Większość to łyka bez zastanowienia, podobnie jak bez zastanowienia kupują węgiel, gaz czy paliwo do samochodu, nie debatując nad jakością. Normy to jedna sprawa, a inna to skład chemiczny. Przykładowo twarda i miękka woda spełnia normy wody pitnej, z tym że twarda szybciej… Czytaj więcej »

Antydiesel

W cywilizowanych krajach Europy, w coraz większej ilości miast obowiązuje zakaz wjazdu dla aut z silnikami diesla (nie ważne czy stary, czy prosto z salonu). To daje rozumnemu człowiekowi do myślenia, żeby nie kupować diesli.

dzikus

To dlaczego te “cywilizowane kraje” tego zakazu nie wprowadziły już 20 lat temu, tylko akurat wtedy to właśnie promowały diesle jako oszczędne ekologiczne silniki, które mało palą i co za tym idzie emitują mało spalin. Czyżby cywilizacja tam docierała z opóźnieniem ?

Perez

bujda i totalna glupota!!!
Nowoczesne silniki diesla sa o wiele bardziej ekologiczne niz benzynowe. Polacy wycinaja DPF, katalizatory, nie naprawiaja turbo, jezdza z lejacymi wtryskiwaczami, na szemranym dieslu albo oleju roslinnym…a pozniej mowia ze diesel kopci!!

The Tiger@

Jestem ciekaw tych miast cywilizowanych krajach Europy w których obowiązuje całkowity wjazd samochodów z silnikami diesla.
PS. Diesle to fajne samochody… ale na trasy.

:)

Zakaz wjazdu pojazdami z silnikami diesla wprowadzi do końca 2025 r. Paryż, Madryt, Ateny, a także Meksyk. Do podobnej operacji szykuje się wiele miast w Niemczech. Testowali to rozwiązanie Norwegowie i Szwedzi, a w niektórych niemieckich miastach, np. Stuttgart, zakaz obowiązuje już dla diesli z normą 4 i niższych na terenie całego miasta, ale mandat to tylko 80 euro, więc spoko, stać was. Za każdy wjazd do kilku centralnych obszarów Londynu od dawna trzeba zapłacić ok. 12 funtów, a strefa ma być niedługo powiększona 10-krotnie. Już słyszę te lamenty gliwickich grażynek i januszy w 12-letnich gratach, którym niedługo podniosą opłaty… Czytaj więcej »

The Tiger@

Czyli jeszcze nigdzie nie obowiązuje. CBDU.

:)

Nie będę cię dyskredytować, bo sam robisz to najpiękniej. Dorzucę tylko o Niemczech, że w Berlinie, Monachium i Hamburgu od lat obowiązują przepisy zakazujące wjazdu samochodom z dużą emisją trujących spalin. Zmianę prawa i ograniczenia od 2018 roku dla najbardziej trujących modeli wprowadził Stuttgart. Czyli, jak błyskotliwie orzekłeś, jeszcze nigdzie.

The Tiger@

Dokładnie – stałego i dla wszystkich diesli nie ma nigdzie. I o takim autor wątku napisał.

dzikus

Najpierw to niech Paryż wprowadzi u siebie zakaz wjazdu żółtych kamizelek bo może nie doczekać roku 2025. A jak takie zakazy wyglądają w miastach wielkości Gliwic ?

:(

Czy dobrze zrozumiałem, najpierw Niemcy naprodukowali diesli a teraz wprowadzają zakaz ich wjazdu ?

swój

Pogadaliśmy sobie i fajnie, niestety Polacy powinni bardzo dbać o swoje 2 litrowe diesle aby służyły im jak najdłużej, bo kiedy będą próbowali przesiąść się na to co teraz jest produkowane, czyli 3 cylindrowe 1 litrówki to okaże się, że palą więcej oleju niż benzyny i znowu będzie temat na ekologiczne pogawędki.

:)

Bez obaw, kiedy na zachodzie już zapomną o dieslu, na wschód od Niemiec ciągle będzie taki przaśny skansen, gdzie będą mogli zobaczyć, czym jeździli i truli ich dziadkowie, a nawet zobaczą, poczują i dotkną powietrza, którym oddychali ich pradziadkowie. Skoro Duda orzekł, że nie będą w obcych językach urządzać nam ustroju i grymasić na nasz narodowy skarb – smog, to trzeba się tego trzymać jak Kaźmirz sierpa.

swój

Rozumiem na zachodzie ciężarówki, samochody dostawcze, autobusy, traktory, maszyny budowlane będą jeździć na benzynę, a destylowana w rafinerii z ropy naftowej frakcja oleju napędowego pójdzie od razu do rowu.

prawda a ecomity

W Niemczech przeprowadzono badania
I te ograniczenia nijak nie poprawiły jakości powietrza w miastach bez silników wysokoprężnych
Wręcz przeciwnie w miastach gdzie większość samochodów mialo silniki wysokoprężne zanieczyszczenie powietrza było mniejsze

Anty anty

W cywilizowanych krajach rządy sprawują jeszcze więksi ignoranci i lobbyści niż w Polsce. Nowoczesny diesel emituje mniej zanieczyszczeń niż elektryk – poczytaj.

:)

W Paryżu wprowadza się ograniczenia w ruchu przy podwyższonych stężeniach smogu. Nawet latem, przy normach, które w Gliwicach oznaczałyby zamknięcie ulic przez co najmniej 6 miesięcy w roku.

:(

W Europie jest przewaga wiatrów zachodnich, więc cały ten smog z Paryża jest przywiewany do Gliwic.

:(

W Paryżu wprowadza się ograniczenia w ruchu dopiero przy podwyższonych stężeniach smogu ? Co to za antycywilizacyjne metody ? Ruch powinien być już powstrzymywany zanim nastąpi podwyższone stężenie smogu aby właśnie tego podwyższonego stężenia nie powodował, najlepiej od poniedziałku do niedzieli, cyklicznie.