Już nie ma Gliwickiego Teatru Muzycznego. Od dziś Teatr im. Tadeusza Różewicza

To definitywny koniec Gliwickiego Teatru Muzycznego. Od poniedziałku, 1 sierpnia instytucja oficjalnie zmieniła nazwę na Teatr im. Tadeusza Różewicza w Gliwicach.

Tym samym kończy się historia teatru muzycznego, który założony w 1952 roku jako Operetka Śląska, w swoim repertuarze zawierał głównie operetki i musicale.

Pozostawał tym samym jedną z nielicznych tego typu placówek w Polsce. Od 1 sierpnia gliwicka instytucja kulturalna skieruje się repertuarowo w stronę teatru dramatycznego i impresaryjnego, a jej dyrektorem artystycznym od maja jest Łukasz Czuj.


O swoich planach na nadchodzący sezon artystyczny opowiedział dziennikarzom na konferencji prasowej.

Zmiany w Gliwickim Teatrze Muzycznym rozpoczęły się w 2015 roku wraz ze zmianą jego dyrektora. Odchodzącego z Gliwic do Łodzi Pawła Gabarę zastąpił dotychczasowy dyrektor Muzeum w Gliwicach Grzegorz Krawczyk.

I choć w tym samym czasie Gliwicki Teatr Muzyczny osiągnął ogromny sukces, jakim okazał się musical ?Rodzina Addamsów? (m.in. otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii ?Najlepszy spektakl? i gromadził tłumy na widowni), zapadła decyzja o zmianie profilu teatru.

Jednym z głównych powodów były oszczędności. Teatr muzyczny z dużą liczbą muzyków i tancerzy był zdaniem urzędników za drogi. Ponadto był już zadłużony.

Jesienią ubiegłego roku, w Gliwickim Teatrze Muzycznym rozpoczęły się zwolnienia części pracowników. Tym, którym kończyły się umowy nie zostały one przedłużone. Ze sceny zniknęły również, po 26 latach, Gliwickie Spotkania Teatralne.

Rozgoryczeni artyści wiosną tego roku rozpoczęli protest w obronie miejsc pracy. Zorganizowali m.in. pikietę na Rynku, by na sytuację teatru zwrócić uwagę radnych i mieszkańców. Pod przygotowaną przez muzyków petycją podpisało się ponad 10 tysięcy osób.

To nie przekonało jednak urzędników i GTM przeszedł do historii.

Jak zapisze się w niej Teatr im. Tadeusza Różewicza, i czy zyska serca mieszkańców i gości, czas pokaże. Pewne jest to, że sposób w jaki się narodził pozostawił duży niesmak.

W skład Teatru im Tadeusza Różewicza w Gliwicach wchodzą: scena główna przy Nowym Świecie, Ruiny Teatru Miejskiego Victoria i Scena Bajka – Kino Amok.
Katarzyna Klimek