Kanał Kłodnicki pełen ryb, z alejką spacerową i lodowiskiem. HISTORIA GLIWIC (TV)

Ryb było tu tak dużo, że poszczególne fragmenty kanału wydzierżawiano, a strażnicy musieli ich pilnować przed kłusownikami.

Zimą, miasto tworzyło lodowiska i na zamarzniętych wodach kanału pojawiali się… łyżwiarze.

Choć główną funkcją przecinającego centrum miasta kanału był transport towarów w głąb kraju, gliwiczanie wykorzystywali go także jako dobre miejsce do spędzania wolnego czasu. Latem organizowano tu zawody wędkarskie, zimą lodowisko, a wzdłuż wody ciągnęła się aleja spacerowa.

Budowa kanału rozpoczyna się w 1792 roku. Początkowo prace nie idą zgodnie z planem. W Europie to czas wojen napoleońskich, część robotników walczy na froncie. Choć w lipcu 1806 roku z Gliwic odpływa pierwsza barka w kierunku Wrocławia, oficjalnie kanał zostaje otwarty dopiero trzydzieści lat po rozpoczęciu budowy – w 1822 roku, a koszt jego budowy wyniósł 800 000 talarów.

Kanał Kłodnicki nie służył tylko do celów przemysłowych. Na jego wodach organizowano m.in. zawody kajakarskie i wędkarskie. W 1894 roku złowiono tu 25-kilogramowego szczupaka. Wędkarzom trafiały się karpie, liny, węgorze i raki. Ryb było na tyle dużo, że poszczególne fragmenty kanału wydzierżawiano, a dzierżawcy wynajmowali strażników do ochrony swoich odcinków przed kłusownikami. Zimą, miasto tworzyło lodowiska i na zamarzniętych wodach kanału pojawiali się… łyżwiarze. Jak podają źródła, naturalne lodowiska były w miarę możliwości oświetlane, a mieszkańcom towarzyszyła muzyka.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Fene
Fene

Odnoszę nieodparte wrażenie, że Gliwice, obecnie nie mają nawet w połowie tyle uroku i estetyki, co w XIX wieku i na początku XX…

Largo
Largo

Dzięki wielkie za odrobinę historii miasta.
Super zrobione. Pozdrawiam

baby
baby

Widzę,że Redakcja dotrzymała słowa i pojawił się kolejny ciekawy film historyczny, za co oczywiście – bardzo dziękuję!Myślę,że nie będę odosobniona prosząc o.. jeszcze!!!

Tuziemiec
Tuziemiec

*** Oczywiście te wspaniałe Gliwice stana się dla Ampuły tematem kolejnego “yntelygentnie wysilonego”komentarza.Bo i tramwaj jest i konie i czyści uśmiechnięci mieszkańcy też są.Chciałbym tamtej Kłodnicy ,bo wiem czym jest kapiel w czystej rzece (Isara Monachium)Wiem czym jest grillowanie nad brzegiem czystej rzeki bez pozostawionych po balandze śmieci.Ja wiem Ampuła nie.Wiem ile można na pogłębieniu tej rzeki zarobić.Na czym.Ano na odzysku metalu szlachetnego zwanego Platyna.Jak to zrobić ile można (krocie !)zarobić wiem ja wiedza fachowcy z IMN.Chciałbym czystej Kłodnicy ale w tym dwudziestoleciu w bajke nie uwierzę.

Tuziemiec
Tuziemiec

Przepraszam,że nie napisałem tego w pierwszym komentarzu….BRAWO REDAKCJA za kolejny wspaniały materiał przybliżający miasto “tych z niego, tym co nie z niego”.Kolejny raz proszę o więcej.

heli1b
heli1b

Redakcja 24 Gliwice zaczyna coraz bardziej wykraczać poza ramy standardowej ?gazety miejskiej? skupiającej się jedynie na suchym zbieraniu informacji od mieszkańców i informowaniu. Organizowanie debat, wywiady, ciekawe reportaże, czy chociażby ten cykl zasługują na wysoką ocenę. Widać dużą pracę i zaangażowanie ze strony Redakcji. Cieszy, gdy ktoś wykonuje kawał dobrej roboty.

Ampuła
Ampuła

Zauważyłem Charlie Chaplina ćwiczącego gagi z upadkami na tych kanałowych ślizgawkach. To na pewno pobudzi żółciowców do wylewu smętnych jadów o spadku znaczenia Gliwic, skoro na kanale w Łabędach nigdy nie gościł Benny Hill przebrany za pirata.

Ignacius von Krasicky
Ignacius von Krasicky

Brawo redakcja 1 Pora teraz na Muzeum miejskie.Moze jakiś krotochwilny spektakl dla dzieci ? Jak to w niemieckim kanale sprytny Przemko kłusował ,ryby dla matuli (nie mylić z Mutter)kradł ? Muzealnicy do dzieła.Raczej do pióra.Wsjo ryba.

Tuziemiec
Tuziemiec

Ampuła: Zauważyłem Charlie Chaplina ćwiczącego gagi z upadkami na tych kanałowych ślizgawkach. To na pewno pobudzi żółciowców do wylewu smętnych jadów o spadku znaczenia Gliwic, skoro na kanale w Łabędach nigdy nie gościł Benny Hill przebrany za pirata.

Ampuła Twój komentarz przewidziałem.Swój nr 6 napisałem wcześniej.Pojawił się z opóżnieniem po przechowaniu w zamrażarce redakcyjnej.Ogólnie poprawnie.Tylko koni, tylko koni brak.I prawdziwych cyganów.

Tuziemiec
Tuziemiec

Ampuła: Zauważyłem Charlie Chaplina ćwiczącego gagi z upadkami na tych kanałowych ślizgawkach.

Siadaj dwója.To nie rzeka Hudson.Tu Charlie Chaplina nie było.Bolka i Lolka też.Tu był Max und Moritz.

Fiolka
Fiolka

Każdy inteligentny widz i czytelnik wyciągnie wnioski z ostatnich 20 lat Gliwic.

morświn
morświn

Znów jestem pod wielkim wrażeniem tego materiału. Brawo dla redakcji za profesjonalizm!

Ino 0:6
Ino 0:6

Fene: Odnoszę nieodparte wrażenie, że Gliwice, obecnie nie mają nawet w połowie tyle uroku i estetyki, co w XIX wieku i na początku XX…

I nikt Twego wrażenia nie odeprze.No chyba tylko jeden taki ,któremu utkwił niezmienny od 300 lat widok żurawia do nabierania wody w wiosce dziadka swego.

Piastunek
Piastunek

Dobry film, jako następny w tym temacie, proponuję opisać historię słynnego ” szkieletora ” na ul. Zwycięstwa, fenomen – niekończąca się opowieść bez happy endu – jest stadion, ulice na Starówce, przejazd na DK, będzie Podium i Średnicówka – a ” szkieletor” się ostanie. Ten pomnik brzydoty należało wyburzyć i posadzić kwiatki.

Urko
Urko

Piastunek: Dobry film, jako następny w tym temacie, proponuję opisać historię słynnego ” szkieletora ” na ul. Zwycięstwa, fenomen – niekończąca się opowieść bez happy endu – jest stadion, ulice na Starówce, przejazd na DK, będzie Podium i Średnicówka – a ” szkieletor” się ostanie. Ten pomnik brzydoty należało wyburzyć i posadzić kwiatki.

Ty to chyba dawno w Gliwicach nie byłeś, nie ?

Bate Be
Bate Be

Piastunek: Dobry film, jako następny w tym temacie, proponuję opisać historię słynnego ” szkieletora ” na ul. Zwycięstwa, fenomen – niekończąca się opowieść bez happy endu – jest stadion, ulice na Starówce, przejazd na DK, będzie Podium i Średnicówka – a ” szkieletor” się ostanie. Ten pomnik brzydoty należało wyburzyć i posadzić kwiatki.

Siedz cicho.Jest inwestor .Robi się.Ponoć na ostatnim piętrze ma być kafejka dla kibiców Piasta.Lokoal w podpiwniczeniu wykupi ,tak sadzę Stowarzyszenie kibiców PG

ED
ED

super więcej takich filmów o Gl.

marek
marek

Jeśli to było ponad 100 lat temu to chyba Gliwice były wtedy pod zaborami. TAk mnie uczono w szkole. Jeśli zatem sie ma tysiące niewolników do dyspozycji, bo taką rolę pełnili Polacy w zaborze niemieckim, to można wybudować każdy kanał. Stalin też wybudował kanał Białomorsko-Bałtycki nie licząc się z ludźmi.

seler
seler

Ignacius von Krasicky: Brawo redakcja 1 Pora teraz na Muzeummiejskie.Moze jakiś krotochwilny spektakl dla dzieci ? Jak to w niemieckim kanale sprytny Przemko kłusował ,ryby dla matuli (nie mylić z Mutter)kradł ? Muzealnicy do dzieła.Raczej do pióra.Wsjo ryba.

Coś Ty tych muzealników nie lubisz, zauważ ze dramaty tylko sam dyrektor tworzy.

maniek
maniek

marek: Jeśli to było ponad 100 lat temu to chyba Gliwice były wtedy pod zaborami. TAk mnie uczono w szkole. Jeśli zatem sie ma tysiące niewolników do dyspozycji, bo taką rolę pełnili Polacy w zaborze niemieckim, to można wybudować każdy kanał. Stalin też wybudował kanał Białomorsko-Bałtycki nie licząc się z ludźmi.

hmm do szkoły to ty chyba miałeś pod górkę?
z matmy pała: 192 lata anie 100
i z historii tez pała:
kiedy to Gliwice były pod zaborami i czyimi?

bo ja znam tylko jedne: sowieckie od 1945-1989

Ignacius von Krasicky
Ignacius von Krasicky

seler:
Coś Ty tych muzealników nie lubisz, zauważ ze dramaty tylko sam dyrektor tworzy.

Muzealników poważam,cenię.Gardzę fałszowaniem historii skierowanym w stronę małego widza przez profanatów tej szlachetnej profesji.

Ignacius von Krasicky
Ignacius von Krasicky

marek: Jeśli to było ponad 100 lat temu to chyba Gliwice były wtedy pod zaborami. TAk mnie uczono w szkole.

Autor ! Autor ! A raczej twój nauczyciel historii poszukiwany.Możesz choć lata oraz nr szkoły podać w której pobierałeś tak osobliwe nauki ?

marianandrzejczak
marianandrzejczak
Dzięki za super materiał. Historia kanału jest fascynująca. Proponuję gdy na dobre zamarznie kanał wędrówkę nim aż do zlewiska przy Śluzie Dzierżno . Niesamowite wrażenia. Warto też wybrać się na jezioro Rzeczyckie i od plaży iść lewą linią brzegową aż do wysp tuż przy Taciszowie . To jest możliwe tylko ostrą zimą. Tu jednak trzeba uważać i nigdy nie odchodzić od brzegu dalej niż na 10m.Zobaczycie miejsca niewyobrażalnie piękne i tajemnicze. A to jest Śląsk a nie Mazury. Czy ktoś wie jak na jezioro Dzierżno Duże(Rzeczyckie) przetransportowano barki i pogłębiarki do wydobywania mułu? Mam wiele zdjęć i znam historię tych… Czytaj więcej »
Zabrzanin pracujący w G.
Zabrzanin pracujący w G.

Można od autora dowiedzieć się dlaczego uważa, ze kanał Kłodnicki początek miał przy Hucie Gliwickiej? Czyżby zapomniał o odcinku do Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu? Zaznaczam, ze całość materiału jest bardzo fajna. Ale tą nieścisłość, czy też przeoczenie nie w sposób puścić mimo uszu

Zabrzanin pracujący w G.
Zabrzanin pracujący w G.

marek: Jeśli to było ponad 100 lat temu to chyba Gliwice były wtedy pod zaborami. TAk mnie uczono w szkole.

Nie wiem kto Ciebie uczył, ale lepiej się już nie odzywaj, bo albo przynosisz wstyd temu nauczycielowi, albo ten nauczyciel swojemu zawodowi.