Kapliczkę odnowiono kilka lat temu za 150 tys. zł. W planach jest kolejny remont

Kapliczka w Czechowicach ponownie wymaga remontu. Obiekt był modernizowany 8 lat temu za 150 tys. zł, później ponad 56 tys. zł wyłożono na zagospodarowanie jego otoczenia. Ile będzie kosztowało przywrócenie mu świetności tym razem?

 
Dowiemy się już wkrótce. W najbliższy piątek (27.05) upłynie bowiem termin składania propozycji do zapytania ofertowego w sprawie wykonania remontu kapliczki w Czechowicach, zlokalizowanej na rogu ulic Toszeckiej i Nad Łąkami w Gliwicach (działka nr 205/2, obręb Czechowice Zachód).

Uszkodzenia w elewacji kapliczki widoczne były już w 2020 roku

W ramach remontu przewiduje się naprawę powłok elewacyjnych (wewnętrznych i zewnętrznych) zniszczonych na skutek działania wody i roztworów soli, uzupełnienie spękań, dezynfekcja powierzchni środkami o działaniu bakterio-, grzybo- i glonobójczym oraz scalenie kolorystyczne powierzchni po zakończeniu prac naprawczych. Przed przystąpieniem do robót Wykonawca sporządzi program postępowania konserwatorskiego i uzyska pozytywną opinię Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gliwicach – czytamy w zapytaniu ofertowym.

Na przestrzeni ostatnich 8 lat obiekt dofinansowywany był z publicznej kasy dwa razy. Najwięcej środków wydano w 2014 roku – 150 tys. zł pochłonął gruntowny remont budynku. Z kolei w 2020 roku zagospodarowano teren wokół kapliczki – to zrealizowano za 56,5 tys. zł w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Więcej na ten temat pisaliśmy TU.

Kapliczka św. Jana Nepomucena stoi na zbiegu ulic Toszeckiej i Nad Łąkami od 1900 r.

– Zastąpiła tzw. „kaplicę polną” ufundowaną w 1823 r. przez Józefa von Welczka z Łabęd. Została zbudowana na planie prostokąta, w okrągłym okienku w pobliżu otworu w kształcie krzyża, ulokowano figurę Matki Bożej Różańcowej. Wnętrze kapliczki zdobi ołtarz z obrazem św. Jerzego – czytamy w Biuletynie Informacyjnym Urzędu Miejskiego w Gliwicach z 2020 roku.

(żms)
fot. arch. 24gliwice.pl/ŁG (listopad 2020 roku), BIP Gliwice.eu

65 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Bogna
26/05/2022 08:35

Z taką częstotliwością jak kapliczki remontujcie gliwickie szpitale.

alleluja i do przodu
26/05/2022 13:26
W odpowiedzi na  Bogna

A na czas remontu łóżka z chorymi niech przeniosą do kapliczki, pomodlą się o zdrowie.

czasookres
27/05/2022 10:48
W odpowiedzi na  Bogna

A co, szpitale są za często remontowane ?

Kolik
26/05/2022 06:20

A może prywatne kapliczki remątował by właściciel i kościół.

Jarek
26/05/2022 07:45
W odpowiedzi na  Kolik

To co napisałeś nie spodoba się *****.

Jarek
26/05/2022 11:40
W odpowiedzi na  Jarek

Cenzura na całego. Nie podoba się prawda.
Wstyd, nawet za komuny można było pisać.


MOD: Pisać można. Obrażać nie. Jeśli potrafi Pan stworzyć komentarz bez obrażania innych, proszę spróbować.

postęp
26/05/2022 13:30
W odpowiedzi na  Jarek

Panie automatyczny modyfikator, proszę dla jasności i precyzji pisać w osobnym poście wtedy będzie można dawać swobodnie panu łapki bo w dotychczasowej postaci wpisu nie wiadomo kogo się ocenia: forumowicza czy moderatora.

kingsajz dla każdego
26/05/2022 15:03
W odpowiedzi na  Jarek

Na dwadzieściaczterygliwice algorytmy są bardziej restrykcyjne niż na jutubie.

WMWSWŻ
27/05/2022 13:54
W odpowiedzi na  kingsajz dla każdego

Jakie algorytmy? To zwykly ktos to cenzuruje… Taaa algorytmy na „24h po jakimkolwiek wydarzeniu” ;-) dobre

kingsajz dla każdego
27/05/2022 16:43
W odpowiedzi na  WMWSWŻ

Zwykły ktoś się kiedyś tłumaczył, że to nie on a tylko automatyczny moderator.

Ruski
27/05/2022 12:29
W odpowiedzi na  Jarek

prawda boli ? kogo ja obraziłem? ale konkrety!

WMWSWŻ
27/05/2022 13:52
W odpowiedzi na  Jarek

Cenzura tu, to rutyna wystarczy wspomniec jeden z dwóch zwrotow (skroty tych zwtotow w Nick-u,) wszystkie zaczynaja sie od „wolne” ostatni to …żarty

prywatnie
26/05/2022 13:55
W odpowiedzi na  Kolik

Właściciel i kościół może najwyżej wyremontować.

Ruski
26/05/2022 21:45
W odpowiedzi na  Kolik

remontował by właściciel ?? Kolik bidulo gdzie Ty się wykształcił;)

Irek
26/05/2022 10:33

osiem lat temu za 150 tysięcy można było wybudować stumetrowy dom do stanu deweloperskiego.
Tutaj tez po raz kolejny sprawdziła się zasada, że dużo łatwiej cos wybudować/wyremontować niż potem zadbać o utrzymanie.
Nie rozumiem po co wydawać tak duże pieniądze na remonty, jeśli potem nie ma komu na bieżąco utrzymywać takiego obiektu

John
26/05/2022 07:35

Skoro to jest remontowane z moich pieniędzy domagam się, aby obiekt przerobiono na ********

Achacy
26/05/2022 09:04
W odpowiedzi na  John

*******

Egon
26/05/2022 09:14
W odpowiedzi na  Achacy

Ciekawi mnie, jak wyglądałaby, jakim kosztem i z jaką częstotliwością remontowano by ten obiekt, gdyby szło to tylko i wyłącznie z funduszu osób, które chcą to robić.

Imię
26/05/2022 16:31
W odpowiedzi na  Egon

Idąc tym tropem. To ja nie chcę żeby z moich pieniędzy stawiano place zabaw, bo dzieci nie lubię. Nie chcę ławek na skwerach, bo nie mam czasu na sidzenie. Nie chcę finansowania komunikacji miejskiej, bo nie korzystam. Itd. itp.

To nie jest deszcz ...
26/05/2022 17:29
W odpowiedzi na  Imię

A kółko do puszczania samolocików na druciku chcesz?

Egon
26/05/2022 22:54
W odpowiedzi na  Imię

Twoja odpowiedź próbuje wypaczać sens mojej wypowiedzi. Mnie ta kapliczka prawdę mówiąc ziębi i nie specjalnie interesują mnie jej dalsze losy. Jednocześnie nie mam nic przeciwko by z funduszu miejskiego finansować utrzymanie takich obiektów, tym bardziej, że chyba miasto jest zobligowane do dbania o ten zabytek. Nie mniej, wartość wpompowanych pieniędzy w tę kapliczkę wydaje się być bajońską sumą i nie potrafię sobie wyjaśnić co wygenerowało taki rachunek. Zakładam, że gdybyś wydatkował coś z swojej kieszeni, obrócisz monetą wiele razy – bez znaczenia czy będzie to kapliczka, czy wspomniany przez Ciebie plac zabaw. Są momenty, że sentymenty, bagaż emocjonalny i… Czytaj więcej »

Irek
27/05/2022 10:52
W odpowiedzi na  Egon

tu znacznie wiekszym problemem od remontu stało się bieżące utrzymanie obiektu.
Własciciel kapliczki dostał dotację na remont, a nie zadbał potem by należycie utrzymywac obiekt wskutek czego kasa na remont została zmarnowana.
tak można się bawić w nieskończoność

To nie jest deszcz ...
28/05/2022 21:44
W odpowiedzi na  Egon

Takie nieogrzewane obiekty zawsze maja przypadłości natury grzybiczo-reumatycznej

Beton
26/05/2022 10:15
W odpowiedzi na  Achacy

Ot, napisał komentarz prawdziwy katolik – Achacy – przepełniony chrześcijańskim miłosierdziem.

Sudmeds
26/05/2022 19:10
W odpowiedzi na  Achacy

*****ciebie

out
26/05/2022 10:06
W odpowiedzi na  John

Bolszewicy wysadzali w powietrze kościoły lub przerabiali je w magazyny i knajpy. Myślę żebyś nie protestował gdyby nagle ogłoszono odmalowanie sowieckiego czołgu, który stoi koło sądu, może go nawet kiedyś broniłeś przed kasacją?

Arak
26/05/2022 11:31
W odpowiedzi na  out

Co ma piernik do wiatraka.za swoje niech robią

Fobie można leczyć
26/05/2022 12:32
W odpowiedzi na  out

Bolszewicy nadal to robią i robić będą a czołg jest polski, należał do polskiej armii i owszem, należy go albo zlikwidować w cholerę, albo odmalować bo jego widok to jakaś farsa. Farsa pt. „Foch naczelnika – urzędnika”. Gdyby kryterium prawilności wyznaczane było szerokością geograficzną … produktu, to świat by się skończył. Musiałbyś spalić nawet swoje skarpetki.

John
26/05/2022 12:50
W odpowiedzi na  out

Oczywiście, że bym nie protestował. O historię trzeba dbać, jakkolwiek niewygodna by ona nie była. Niestety ostatnio coraz modniejsze staje się jej przeinaczanie.

Piotr
26/05/2022 16:34
W odpowiedzi na  John

No właśnie, historia Europy, postęp cywilizacyjny w Polsce, nie nierozerwalnie wiąże się z KK.
Więc jak Pan pisze, o historię trzeba dbać!

To nie jest deszcz ...
28/05/2022 21:48
W odpowiedzi na  Piotr

„postęp cywilizacyjny w Polsce, nie nierozerwalnie wiąże się z KK”
Aż się posmarkałem ze śmiechu.

Piotr
29/05/2022 14:50
W odpowiedzi na  To nie jest deszcz ...

Nie mając wiedzy historycznej, pozostaje tylko się smarkać. Proszę sobie poczytać o choćby pobliskich Gliwicom, Rudach. Dowie się deszcz, że zakonnicy sprowadzili nowoczesne rolnictwo, przemysł, edukację…Wychowankiem Cysterskiego gimnazjum był Karol Godula, przykład człowieka od niczego do milionera.

SS3
30/05/2022 05:04
W odpowiedzi na  Piotr

Propaganda mafii której fundamentem są kłamstwa i bajki to nie jest żadna „wiedza historyczna”!

postęp
26/05/2022 13:32
W odpowiedzi na  out

W Warszawie przed wojną katolicy rozebrali prawosławną cerkiew.

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez postęp
postęp
26/05/2022 13:40
W odpowiedzi na  out

Kiedy ziemie wokoło Lwowa należały do Polski to polscy chrześcijanie w postaci władz państwowych wysadzali w powietrze prawosławne cerkwie do których uczęszczała zamieszkująca tam miejscowa ludność.

postęp
26/05/2022 13:45
W odpowiedzi na  out

Co tam bolszewicy, socjaliści (tyle że narodowi) z Niemiec niszczyli kościoły, cerkwie i synagogi w całej Europie bez przerabiania a tylko dla samej frajdy niszczenia.

euroentuzjasta
27/05/2022 12:22
W odpowiedzi na  out

Na zachodzie Europy kościoły są przerabiane na knajpy i kluby obecnie.

NONSES
26/05/2022 09:59

komu jest potrzebna ta kapliczka i do czego ma służyc ? bo czegos tu nie rozumiem jak stare rozwalic ziemie dac sąsiadowi kapliczki i spokój naprawianie tej ruiny to kompletny nonses

Wrzodzisław
26/05/2022 10:58
W odpowiedzi na  NONSES

…zwłaszcza, że jej wartość architektoniczna jest znikoma, nawet nie jest odnawiana w stylu z epoki, tylko na obecną – nomen omen – modłę. I w dodatku i tak cały czas jest zamknięta.

Fryzjer
26/05/2022 12:46
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Od Bałtyku po Wodzisław tylko Zdzisław!

hanek mały
26/05/2022 18:30
W odpowiedzi na  Fryzjer

za to od Wodzislawia do Zduńskiej Woli – tylko Fryzjer Cię ogoli !

euroentuzjasta
26/05/2022 13:50
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Powinni ją ocieplić styropianem a na dachu zainstalować fotowoltaikę do zasilania energooszczędnych świeczek tak aby zminimalizować emisję CO2, wtedy eurokołchoz niezwłocznie sypnie dotacją na remont kapliczki.

treya50
26/05/2022 14:55

Do czego ta kapliczka służy (choć jest zamknięta) skoro co parę lat trzeba wywalać na jej remont taką kasę ? Mało to miejsc w Gliwicach wymaga remontu ? można by tak zrobić wyliczankę !

MoNiG
26/05/2022 11:33

Potrzebna opinia konserwatora zabytków? No po prostu cenny zabytek, „biały kruk” architektury. Za niedługo wielka płyta będzie pod nadzorem konserwatora zabytków, a może już jest?

prywatnie
26/05/2022 14:00
W odpowiedzi na  MoNiG

Kiedyś tak, skoro betonowe bunkry z czasów wojny mają status zabytków to i wielka płyta się doczeka.

ps
27/05/2022 12:11

Może prościej będzie ją zburzyć?

Cliper
26/05/2022 23:14

Mniej więcej w tym czasie remontowałem swój do m,fakt pochłonął nieco większa kasę ale i wielkość jest nieporównywalna-kto i za co płaci tak astronomiczne pieniądze?! Do tego ta pstrokata dachówka..

POPiS
28/05/2022 12:11

Nieważne kto będzie robił, do kosztów trzeba dopisać 50 tys. zł na nowe BMW dla księdza.

Blofeld
26/05/2022 23:47

Zemsta zza grobu Józefa von Welczka…

Mieszkaniec
17/06/2022 08:08

Całkowicie niepotrzebny wydatek. Skoro są osoby które z niej korzystają to niech one płacą. Jestem osobom które nie wierzy w Boga i te pieniądza są dla mnie wyrzucone w błoto. Zgodzę się na dofinansowanie np zburzenia kapliczki i posadzenia drzew. Tlen który produkują i węgiel jaki pochłaniają potrzebny jest każdemu z nas. Irytuje mnie jak wiara w coś czego nie ma generuje koszty tym którzy w to nie wierza. Szpitale , szkoły, domy pomocy społecznej (byle nie prowadzone e przez nieudolny kościół) to coś co warto dofinansować z publicznych pieniędzy. Miejsca kultu niech sobie sami wierzący dofinansowują Podam inna skrajność:… Czytaj więcej »

marta
26/05/2022 20:55

Na kapliczkę żałujecie? Przestańcie jątrzyć. Lepiej byłoby pewnie wydać, na kilka metrów ścieżki rowerowej dla kilku dziwaków

POPiS
28/05/2022 12:10
W odpowiedzi na  marta

Gdyby było więcej ścieżek to, Marto, miałabyś bardziej dotleniony mózg aby takich bzdur nie wypisywać.

Meggi
30/05/2022 11:42
W odpowiedzi na  POPiS

Za 150 tysięcy szok ,tak żałujemy

oparth
26/05/2022 11:32

Dla jedno delikwenta w gumowych papciach, ważny jest co sobotni girl i piwo a dla drugiego człowieka kapliczka i modlitwa. Czego nie rozumiecie obywatelki i obywatele?

Helmut
26/05/2022 11:52
W odpowiedzi na  oparth

Z sobotniego grilla można wynieść konkretne korzyści osobiste, a z tak zwanej wiary i modlitwy korzyści wynoszą tylko panowie w czarnych sukienkach.

prywatnie
26/05/2022 13:58
W odpowiedzi na  Helmut

Największą korzyść osiągniesz na grillu u księdza.

SS3
30/05/2022 05:08
W odpowiedzi na  prywatnie

To już nie to co kiedyś.
Inkwizycja – ta to dopiero robiła grille.

Wrzodzisław
26/05/2022 13:10
W odpowiedzi na  oparth

Jak robię sobie grilla i piwo to nie oczekuję, że będzie się na niego zrzucało całe miasto, czy tego chce, czy nie.

Marian Jabłoński
26/05/2022 17:19
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Sprawa remontów i utrzymania kapliczek nie jest błaha. Niedawno wyremontowano za milion kaplicę cmentarną przy obecnym domu opieki przy Kozielskiej – teraz stoi pusta. Niedawno też, prywatna osoba wyremontowała po kilkunastu latach pracy kaplicę w Łabędach, za swoje uciułane złotówki . Też stoi pusta tzn bez ludzi. Może faktycznie takie obiekty nie są potrzebne już? Tylko co z nimi zrobić – zburzyć szkoda, remont – nie ma kasy i pełnego przyzwolenia społecznego.

czasookres
27/05/2022 10:51
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Przecież mamy maj i przed kapliczkami powinny odbywać się nabożeństwa tzw. majowe, widziałem taki obyczaj w innych rejonach polski, czyżby śląski lud utracił wiarę ?

kiedys gliwice
28/05/2022 09:22
W odpowiedzi na  czasookres

„inne rejony polski”, a „czyżby śląski lud” -> to inna inszosc – mam nadzieje

czasookres
28/05/2022 11:18
W odpowiedzi na  kiedys gliwice

Tak jest pierwszy gotowy i chętny do islamizacji, tak jak reszta Niemiec.

Sami sobie winni
28/05/2022 21:56
W odpowiedzi na  czasookres

Nie śląski lud, tylko polski lud traci wiarę.

To takie proste
28/05/2022 21:54
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Kluby piłkarskie, … normalne kluby piłkarskie żeby utrzymać swoje obiekty szukają sponsorów.. Dlaczego miałoby być inaczej w przypadku tym przypadku?

DD
26/05/2022 20:26
W odpowiedzi na  oparth

Głównie chodzi o źródło finansowania, paniał?