Okazuje się, że prawie co piąty Polak (17%) nie wierzy w żadną epidemię koronawirusa i to tylko wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych. A wśród osób między 18 a 34 rokiem życia ten pogląd podziela już prawie co trzecia osoba.

 

Badania potwierdza zwykła obserwacja na ulicy. Mimo obowiązujących od soboty obostrzeń, ciągle widać sporo osób w przestrzeni publicznej bez zasłoniętych ust i nosa.

21% Polaków w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem, a 82% deklaruje, że zawsze zakłada maseczki w sklepach i środkach komunikacji publicznej – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.Za brak maseczki grozi mandat wynoszący 500 złotych. Policjant może go nałożyć, może też np. pouczyć lub skierowań do sądu wniosek o ukaranie. Sprawa może być też przekazana do Sanepidu, gdzie kary administracyjne wynoszą od 5 do nawet 30 tys. złotych.


Niemal co piąty badany (17%) nie wierzy w epidemię koronawirusa i jest zdania, że to tylko wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych. Z kolei 7% twierdzi, że epidemia nie jest żadnym zagrożeniem dla ludzi. Prawie połowa Polaków (47%) uważa natomiast, że epidemia koronawirusa jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi, a 29% – że stanowi umiarkowane zagrożenie.

Najwięcej osób uważających, że epidemia koronawirusa jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (60%). Niewiele mniej jest takich osób wśród wyborców Lewicy (57%) oraz Prawa i Sprawiedliwości (54%). Na przeciwnym biegunie znajdują się wyborcy Konfederacji. Wśród nich zaledwie 17% uważa, że pandemia jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi, a łącznie prawie połowa wyborców tej partii twierdzi, że epidemia nie jest zagrożeniem dla ludzi (24%) lub że nie ma jej wcale (21%).

Zauważalna jest zależność między wiekiem a zdaniem na temat epidemii koronawirusa.

Wśród osób z najstarszej grupy wiekowej 55 plus, dla których zakażenie koronawirusem jest wyjątkowo groźne, zdecydowanie dominuje pogląd, że epidemia jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi. Twierdzi tak 69% badanych. Z kolei wśród osób z najmłodszej badanej grupy wiekowej 18-24 lata, uważa tak zaledwie 23%, a prawie co trzeci (30%) twierdzi, że epidemia nie istnieje i jest to wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych. Pogląd ten podziela również prawie co trzecia osoba w wieku 25-34 lata (29%).

Badanie pokazuje, że 21% dorosłych Polaków w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem.

Z kolei prawie połowa (48%) boi się trochę, a 31% – bardzo.
Niemal połowa zwolenników Konfederacji (46%) w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem, podczas gdy w pozostałych elektoratach takich „odważnych” jest od kilku do kilkunastu procent (KO – 9%, PiS – 14%, Lewica – 18%).

Najwięcej osób, które nie boją się zakażania koronawirusem, podobnie jak tych, którzy nie wierzą w jego istnienie, jest w najmłodszych grupach wiekowych. Zakażenia nie boi się 36% osób w wieku 18-24 lata i 33% osób w wieku 25-34 lata.


Obserwacja z wczoraj. Do kawiarni wchodzi z ulicy czteroosobowa rodzina. Nikt nie ma zakrytej twarzy. W galerii handlowej co chwilę ktoś z odsłoniętą twarzą albo maseczką ściągniętą na brodę. To samo na ulicy… Mandat 500 złotych chyba już nie odstrasza…


„Badanie pokazuje, jak dużo osób w Polsce wierzy w teorie spiskowe. Bardzo niepokojąca jest beztroska młodego pokolenia, które w największym stopniu nie wierzy w istnienie koronawirusa, nie boi się go i nie przestrzega obowiązku noszenia maseczek. Młodzi są mniej narażeni na dotkliwe skutki zakażenia koronawirusem, ale absolutnie nie może ich to zwalniać z odpowiedzialności za zdrowie i życie starszych ludzi, w tym swoich najbliższych” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

(emef /ciekaweliczby.pl)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Na głupotę koronawirus

W piątek prof. Krzysztof Simon powiedział, że w szpitalu przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu o życie walczy dwóch pacjentów, którzy wcześniej deklarowali, że nie wierzą w koronawirusa.
– Te osoby jeszcze chwilę temu bardzo aktywnie nas obrażały i przekonywały, że COVID-u nie ma, że to są jakieś spiski – mówił ordynator oddziału zakaźnego. Pytany przez dziennikarzy o to, co teraz mówią o epidemii Simon stwierdził, że jeden z nich jest w tak złym stanie, że nie może nic mówić. Drugi już nie zaprzecza istnieniu epidemii.

PtP

Dzić na COVID-19 zmarł 31-letni nauczyciel z Zawiercia. Nie miał chorób współistniejących.

Pandemia to ściema

Jak pokopiesz głębiej to doczytasz, że ten nauczyciel chorował na raka i był na zwolnieniu od jakiegoś czasu.

Jan

Głębiej to znaczy na forach teorii spiskowych dla prawackich oszołomów?

Kolo

Nie-głebiej to znaczy w TVN stworzonej dla przeciwników prawaków gdyż owi przeciwnicy nie odczytują i rozumieją słowa pisanego.

Wirus

To jest ochydne kłamstwo.

zaq

Ale był otyły, co chyba widać na fotkach, a to może nie choroba?

Ad

Co się dziwić, że nie wierzą skoro od początku tego cyrku politycy wydają mnóstwo idiotycznych obostrzeń?!
1. Ograniczenie liczby osób w sklepach zależne od ilości kas a nie od powierzchni sklepu
2. Nakaz zachowania na ulicy odległości od drugiej osoby pełnoletniej, nie ważne że jest to osoba z którą mieszkamy pod jednym dachem
3. Zakaz wstępu do lasów
4. Ograniczenie otwarcia restauracji do godz. 22-ej (co to zmieni?)
5. Godziny dla seniorów
etc. etc.

Lolek

Wszystkie te punkty da się mniej lub bardziej sensownie wyjaśnić. Chyba oprócz tego wstępu do lasu. 1. W dużych sklepach jest odpowiednio więcej kas, więc i ludzi może więcej wejść. 2. To jest raczej ukłon dla milicji, bo na pierwszy rzut oka, ciężko rozpoznać kto razem mieszka. 4. Zamykanie knajp po 22 ma zmusić ludzi do siedzenia w domach i zachowania tego dystansu społecznego. Możesz sobie zjeść kolację, ale już chlać przez całą noc nie musisz. Narażając się przy tym na zarażenie, albo jak jesteś bezobjawowym nie zarazisz innych. 5. Eksperci zalecają seniorom, aby jak najrzadziej wychodzili z domu, a… Czytaj więcej »

parKing

1. Kas niekoniecznie jest więcej otwartych, poza tym ludzie spotykają się nie tylko przy kasach… 2. Sam nakaz jest idiotyczny, bo co, stanie nagle obok siebie 2 ludzi przy pasach i co, kto jest winny? Będą się wykłócać kto pierwszy tam stał? Przepis, którego nie da się wyegzekwować 4. Jak ktoś będzie chciał pić to przyjdzie wcześniej, co za durne uzasadnienie. Jedynie godzi to w ludzi o niestandardowych godzinach pracy. Ich uzasadnieniem były imprezy, ale imprezy też nie muszą być po tej godzinie. Jedynie jakikolwiek sens ma 5, ale tylko gdyby faktycznie seniorzy o tej godzinie chodzili. A nikt ich… Czytaj więcej »

Lolek

Był Ty kiedyś w knajpie po 22-ej, szczególnie w piątek albo w sobotę? Po 22-ej nikt na kolację nie chodzi, no może jakiś pomijalny procent, reszta idzie chlać i balować. Dlatego też bary mleczne i takie gdzie nie serwują alkoholu, późnymi wieczorami są zamknięte. Ci co pracują do 22-ej, albo zamówią żarcie z dowozem, albo sobie zjedzą hot-doga na stacji i pójdą grzeczne do domu. Nie narażając siebie i innych na zarażenie. Wiec skutecznie obostrzenie.

parKing

Jak skuteczne to się okaże. Na razie działania PiSu jak widać wychodzą świetnie. Np. te godziny dla seniorów to równie dobrze może być tykająca bomba, gdyż jeden świeżo zarażony senior mógłby zarazić mnóstwo innych gdyby faktycznie o tych godzinach większość chodziła. Wystarczy spojrzeć na wszystko z różnych stron, czyli włączyć mózg, czego pokolenie baranów podległych PiS i PO niestety nie potrafi. Wystarczy mieć kilkadziesiąt szarych komórek żeby stwierdzić, że te działania to chaos połączony z działaniem pod swój zysk (respiratory od handlarzy bronią itp.). A co do barów/restauracji, to co z tego, że nawet gdyby było tak jak piszesz, to… Czytaj więcej »

Ateusz

Nie wierzą w wirusa ale w Boga już tak i nie widzą w tym sprzeczności.

rozbawiony

Patrzacy w lewo towarzysze i ich pociotki wierzą w komunizm w wirusa już nie

Laszlo_egesz

Poszukaj sobie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza, mówiącego o tym, że konsekrowane dłonie kapłana nie przenoszą wirusa.

sceptyczny

Dzisiaj po południu w Parku Chrobrego było mnóstwo ludzi bez maseczek, bo w parkach wolno. Idąc do tego parku ul. Lotników od samego lotniska spotkałem tylko kilka osób i wszyscy w maseczkach. To jakaś paranoja! Idę chodnikiem, w promieniu 20 m nie żadnego luda, a ja mam obowiązek zakrywać ryj. W parku ludź koło ludzia i możesz mieć ryj odkryty. Coś mi nie pasuje. Chcą nas w parkach wykończyć? Nie w marketach? Dziwne.

Morwa

Zapomniałeś o zachowaniu dystansu ale to normalne wśród osób, które na siłę szukają problemów tam gdzie wystarczy rozsądek.

Ad

“Od 17.10 rząd wprowadza obowiązek noszenia maseczek przez gości weselnych i innych imprez okolicznościowych. Uczestnicy przyjęć okolicznościowych muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc przy stole”

idiotyzmów ciąg dalszy
nie ma się co dziwić skoro członkowie rządu studiowali historię, socjologię, na KUL-u lub wcale nie mają ukończonych studiów

Sceptykiem się urodzic

Polacy to dziwny naród. W wyimaginowanego Boga wieża bezgraniczne, zabili by za przekonania, księdza pedofila bronią jak tygrysy a w oczywista oczywistość nie umieją uwierzyć.

Sądzę że natura sama w drodze eliminacji pozbędzie się jednostek które nie umieją się dostosować.

Posłużę się retoryka koscielna.

Nie żal mi tych niewiernych w koronowirusa i nie będzie mi ich żal jak wezwie ich Pan do siebie.
Żal mi tylko dzieci które przez głupotę swoich rodziców zostaną sierotami.

Niestety nasze społeczeństwo by uwierzyć potrzebuje dowodów. Może pomór osób chodzących bez maseczek będzie dobra nauczka.

Wiem że moje opinie są drastyczne i skrajne ale ze społeczeństwem idiotów nie można inaczej.

B.

Czekam na pomor, jestem pierwszy w kolejce. Sory ale mam znajomych w sanepidzie a zona pracuje w szpitalu i wiem od nich ze to jest walek z tym covidem

Fiku Miku

Czy żona pracuje w szpitalu psychiatrycznym?

B.

Jak ktos nie ma solidnych argumentow to zaczyna obrazac innych.

Tymon

Sytuacja Konferencji to jest po prostu crem de La crem polskiej polityki, czyli jakby partia nie starala się mieć racjonalny program, to zawsze odpali jakiś korwinizm… I troszkę wstyd w środowisku ludzi inteligentnych nawet wspominać jej nazwę ;)

Perez

no coz, na glupote nie ma lekarstwa! Widzialem na FB ze kilku moich znajomych ma takie samo zdanie, juz nigdy nie bede w stanie odbieracac ich inaczej niz przez pryzmat covidowych idiotow :P

Prawda

Dane mówią same za siebie na razie przegrywamy

gliwicki mgr

Koronka jest ale nie ma epidemii

141441

Każdy ma prawo wierzyć w co chce. Nawet w makaron. Ale jak zachoruje to niech płaci z własnej kieszeni.

danka

wirus jest i nikt temu nie zaprzecza,wirusy byly od zawsze,ale napewno nie ma pandemi,a to jest zupelnie cos innego

andi

oczywiście że nie ma żadnego korona wirusa co za brednie i statystyki wyssane z palca do czego to wszystko zmierza i czemu ma służyć

B.

Wierzy w pandemie? O co to, religia? Fakty i statystyki mowia ze nie ma pandemi w domyslnym rozumieniu tego slowa, pomimo ze statystyki sa przeklamywane na korzysc covida.

Laszlo_egesz

Żaden kasjer Biedronki, Lidla czy Żabki nie zachorował, żaden z górników nie potrzebował hospitalizacji. Po dziś dzień nie znam nikogo, kto znałby kogoś kto zachorował i miał z tego powodu problemy. To jest koronaściema. Gdyby nie panika w mediach nikt by nie odnotował tego wirusa. Nieliczne statystycznie odnotowane (nie wiadomo czy prawdziwe) przypadki nie wykraczają poza ogólną śmiertelność. Ktoś ma interes w tym, żeby straszyć ludzi, Szumowski już zdążył zarobić.

Perez

ale Ty jestes ograniczony :D
Znam ludzi ktorzy to mieli, ojciec mojego kumpla na to umarl. Znajomy w pracy (55lat) zostal na 2 miesiace wprowadzony w spiaczke, teraz uczy sie mowic i chodzic.

Mozna udawac ze tego nie ma, albo mozna probowac temu zapobiec. Mysle ze przy obecnym stanie nauki mozna probowac, aczkolwiek jak widze takie wpisy to zaczynam sie zastanawiac ze moze jednak nie warto. Selekcja naturalna zawsze byla i jak widac na Twoim przypadku, dalej powinna zabijac najslabsze (najglubsze) ogniwa :)

Steed

A skąd TY masz takie informacje??? Jesteś w ogóle ze śląska? Sam znam kilku górników co byli chorzy i dwóch z nich (w tym jeden 42 lata) było w szpitalu z problemami z oddychaniem. Najłatwiej powtarza się niesprawdzone głupoty z głupich portali, tv i gazet. A poza tym każdy mówi to co jest dla niego najwygodniejsze. Łatwo uwierzyć w to że wirusa nie ma bo wtedy jest to dla mnie wygodnie – nie muszę się ograniczać i mogę robić co chce. Młodzież która chce wszystko bez względu na konsekwencje

Jan

Nie rozumiecie, że jak Laszlo czegoś lub kogoś nie zna, to tego nie ma? A jak Laszlo może znać jak 24/7 siedzi przed monitorem?

Laszlo_egesz

Ja nie neguję istnienia samego wirusa. Neguję to całe wariactwo, które rozpętywane jest wokół tego tematu.

Perez

ale to nie jest szalenstwo, to czysta matematyka. Podkladasz do rownania i Ci wychodzi….ze albo cos zrobisz albo tyle i tyle milionow ludzi umrze.

Ad

“on nie szczepi na nic , bo nie wierzy w szczepienia”

A Ty pewnie wierzysz we wszystko co Ci powiedzą. Jak powiedzą, że stanie na jednej nodze uchroni Cię od wirusa, to też będziesz stał? A cudowna szczepioneczka uchroni Cię przed wszystkim…

ziomek

Zaniżasz IQ ludzi wokół ciebie

Ad

Panie “ziomek” z, jak domniemywam, wysokim IQ. Wyraz “ciebie” powinieneś napisać z dużej litery a na końcu zdania należy postawić znak interpunkcyjny (np. kropkę).

rozbawiony

Ten dzielny pan wierzy tylko w tvn komuno wróć i w krytalicznie uczciwych opozycjonistów. A jeśli się którego kolwiek o coś podejrzewa , to oczywiście jest to polityczne. Jak powiedział klasyk broni się ich jak zawiszy

Obserwujący

Widać efekty “rządów” dojnej zmiany, uwidaczniające się w postawie “mam wszystko gdzieś” tudzież “nic mi nie zrobicie”.Suweren biorąc przykład z pisiorów z ich nieprzemyślanych,głupich wypowiedzi zachowuje się jak widać na ulicach.
Pomijając fakt,że teorie spiskowe są po prostu… bezsensowne i głupie.
Ciekawe jak ci co wierzą w teorie mówiącą o spisku, tłumaczą sobie fakt,że codziennie choruje 4 tys ludzi?że niby też biorą udział w spisku?że lekarze też?że szpitale też?media też?sami widzicie na tej próbce,że jest to czysty nonsens i bzdura.

andi

oczywiście że nie ma żadnego korona wirusa co za brednie światowa bujda

Perez

czyli nauka klamie….ale w boga wierzysz prawda? Co za idio…

B.

W nauce nie ma miejsca na wiare. Albo udowadnia sie cos w sposob powtarzalny z pelnym wyjasnieniem i popartymi faktami albo cos pozostaje w strefie teorii i hipotez. Statystyki zgonow mowia same za siebie, covid nie przybrał formy pandemi jest to choroba ktorą mozna przechodzic ciezko i umrzec tak jak na zapelenie pluc czy powiklania po grypie lub choroby wywolane przez gronkowca.

Perez

hahaha, czyli wg CIebie czym sie rozni pandemia od tego co sie dzieje teraz?Kolejny idio….

B.

Tym ze ludzie pracujacy na lierwszej lini fronu walki z covidem i ktorzy pracuja tam wiele lat i maja dostep do statystyk tak mi powiedzieli i to ze jest na nich wywierana ogromna presja by jak najwiecej ludzi wrzucac na kwarantanne pomimo ze nie maja pelnych podstaw prawnych do tego. Jak jest pandemia to umieraja ludzi stosunkowo zdrowi a nie jak w szpitalu mojej zony zalicza sie na covid kogos kto zmarl na kardiologi po zabiegu kardiologicznym z ogromna niewydolnoscia nerek i ciezka cukrzyca i jeszcze kilkoma innymi dolegliwosciami. Sory ale to sa prawdziwe informacje. Ja mam jaja aby o… Czytaj więcej »

Perez

sorry B….ale mialem to gowno…nie zycze tego najgorszemu wrogowi. Ciezkie 2 tygodnie, dojscie do sypialni na pietrzezajmowalo mi 5 minut, pozniej 5 minut odpoczywalem. Czujesz sie jak na osmiotysieczniku. 3 tygodnie chorowania, pozniej jeszcze miesiac dochodzilem do siebie. Obys tego nie zlapal, chociaz moze wtedy zmienilbys zdanie.

Ostatni Sprawiedliwy

@B. Nadużycie szpitala to jest inna sprawa niż sam fakt wirusa covid-19.

Perez

Ostatni sprawiedliwy….DOKLADNIE W PUNKT!!!

Gliwicki s

Głupoty
Powiedzcie ile ludzi choruje na raka
I jakim prawem ja musze chodzic w masce to jest wolny kraj?? Kto chce niech nosi !!!

Lolek

Dołączam się do tego pytania i dodam jeszcze swoje. Jakim prawem, znaki drogowe i wszelkie ograniczenia prędkości, nakazują mi jak mam jeździć samochodem?

W sumie to od młodości jesteśmy hodowani jak bydło i uwarunkowywani. Już w szkołach uczą nas jak mamy pisać, co wiedzieć. Napiszesz “ktury” to nauczycielka pałę postawi i wszyscy mają Cię za debila, a nie za osobę samodzielnie myślącą. Skandal!!!

Lolek

Panie jaki sarkazm? Otwórz Pan oczy. Te wszystkie przepisy, znaki drogowe to spisek rządu, producentów znaków drogowych i wydawców kodeksu drogowego.

Zaś ta cała ortografia i gramatyka, to spisek polonistów i wydawców słowników. I wszystko po to, bo ograniczać naszą wolności i wyciągać pieniądze, choćby pod postacią mandatów i korepetycji.

Tacy Sentinelczycy nie mają przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych, gramatyki, ortografii, maseczek nosić nie muszą i żyją sobie spokojnie. Można? Można.

Laszlo_egesz

Nawet nie wiesz, co to ironia czy sarkazm. Wydaje Ci się tylko i w osamotnieniu musisz śmiać się ze swoich żartów bo dla nikogo innego nie są śmieszne.

Fafik

Do tego nie pozwalają nam kraść, nie możemy klepnąć kobiet w pupę na ulicy i nie możemy niektórym zasadzić z byka bez konsekwencji. To nie fair.

PhD

Kto chce niech naraża i zaraża innych! Brawo!

Fafik

Jak wolny kraj to mogę Z Tobą też zrobić co chce? Powiedź gdzie jesteś to przyjdę i chuchnę Ci w twarz, bo mogę, a wtedy dowiesz się na co jestem chory

Laszlo_egesz

Czyżbyś był czynnym alkoholikiem i palaczem?