Kiedyś był tu Browar Scobla i “Stary Browar”. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż

15 mln złotych – tyle środków trzeba przeznaczyć, aby zostać właścicielem dawnego Browaru Scobla. Nieruchomość w centrum miasta o powierzchni 0,96 ha została wystawiona na sprzedaż.

 
Powierzchnia użytkowa zabudowań wynosi 7,800 m2 i obejmuje m.in. historyczny budynek browaru z restauracją i pomieszczeniami handlowo-produkcyjnymi o łącznej powierzchni użytkowej 2888 m2 oraz pozostałe budynki (magazyny, biura, warsztaty).

Nieruchomość w pobliżu placu Piastów pod koniec XIX wieku była siedzibą słynnego gliwickiego browaru Hugo Scobla. W latach ’20 XX wieku pod względem wielkości sprzedaży browar znajdował się w czołówce lokali na całym Górnym Śląsku.

Kres przedsiębiorstwa wiąże się ze zmianą sytuacji międzynarodowej po II wojnie światowej. Zarządzający w tym czasie browarem syn Hugo Scobla – Heinrich został zmuszony do ucieczki i pozostawienia wielopokoleniowego dorobku rodziny. Lokal po wejściu do Gliwic Armii Czerwonej został zgrabiony i popadł w ruinę.

Po wojnie najpierw w budynku zasłużonej piwiarni mieścił się lokal gastronomiczny “Czerwony Październik” o stosunkowo dobrej renomie. Później restaurację zamieniono w piwiarnię “Bar Śląski”, która stała się pospolitym barem pozbawionym przedwojennego klimatu.

W 1999 roku część zabudowań zajął “Stary Browar”, restauracja należąca do firmy DAKO.

(msz)

Zobacz nasz materiał na temat historii Browaru Scobla:

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Emilia

“…po wejściu do Gliwic Armii Czerwonej został zgrabiony i popadł w ruinę”
Podobnie jak budynek teatru Victoria. Znamienne, że knajpę odrestaurowano niemal natychmiast a teatr do dziś stoi tak jak go zostawiła Armia Czerwona.

Pro

Bo po co nam teatr, skoro jest w Zabrzu XD

ps

po co nam teatr, skoro jest SEJM i nieRZĄD pis

AndrzejD

@Emilia …bo miastem od kilkudziesięciu lat rządzą ludzie którym mentalnie blisko do Krasnoarmiejcow

Heniek

PiS w Gliwicach nieuku nie rządzi!

AndrzejD

@Heniek
W PIS-ie to dopiero jest kreatur o mentalności Krasnoarmiejców !
To widać, słychać i czuć.

Mody

Teatru nikt nie remontuje bo nie można go sprzedać a stary browar można OT całą tajemnica

Gwoli ścisłości

Teatr też można sprzedać. Trudniej, gdy nie ma popytu.

Emiljan

W dawnym teatrze funkcjonował magazyn

B.H.

W materiale filmowym jest pokazany budynek mieszkalny. Mieszka tam mój kuzyn. Ciekawostką są drewniane okiennice, które bezbłędnie działają już ponad 100 lat.

AndrzejD

@B.H.
Podziękuj za to niemieckim inżynierom za niezawodną i trwałą konstrukcję.

aaa

Niemieccy inżynierowie zajęci byli konstruowaniem PzKpfw I-IV, flak 88, MG 34, Zyklon B itp wynalazków

Druga strona medalu

Niestety, dzięki na przykład takiemu konstruktorowi rakiet V2 możesz teraz korzystać z GPS, telewizji satelitarnej i internetu.
Jesteście pierwsi do osądzania, a czy wy odrobiliście lekcję historii i nauczyliście się nie słuchać przesiąkniętych nienawiścią fanatyków? Niebawem wybory. Proszę pokazać dojrzałość polityczną i pokazać jak się wybiera właściwych ludzi. A raczej jak się blokuje tych niewłaściwych. Niebezpiecznych.

Ostatni Sprawiedliwy

I co? Mamy jeszcze podziękować kwiatom niemieckiego narodu jak dr Mengele, Reinefarthowi czy Dirlewangerowi?

Druga strona medalu

Nie. Zło należy piętnować i o nim pamiętać, ale nie każdy Niemiec to faszysta. W 39-45 też tak było. Tak jak nie każdy profesor jest mądry, nie każdy lekarz bierze łapówki, nie każdy motocyklista to bałwan, nie każdy kierowca BMW to … no może się zagalopowałem, ale mniej więcej o to chodzi. Poza tym nie znoszę tej waszej obłudy. Z jednej strony wylewacie równo na wszystkich Niemców pomyje a z drugiej wybieracie w pierwszej kolejności wyroby niemieckie jako najlepsze a niemiecki styl pracy, czy system emerytalny stawiacie za wzór. Rosjanie są tacy i owacy, ale na chór Aleksandrowa wydzieracie sobie… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@Druga strona medalu. Rozmydlasz temat. Na przytoczenie faktów reagujesz agresywnie zarzucając wylewanie jadu i rzyganie żółcią. Tutaj w Gliwicach jest mnóstwo głosów które wychwalają pod niebiosy przedwojennych Niemców. Naszą rolą jest przypominać, że właśnie w tym mieście Gleiwitz było wzorcowo ale odwrotnie. Już przypominałem wcześniej 93,4% głosów oddanych na NSDAP, cztery podobozy KL Auschwitz z komendantem Otto Mollem, który niechlubnie został zapamiętany za szczególne okrucieństwo. Pamiętaj, że do fabryka Bayer kupowała więźniarki do przeprowadzania testów. Za to też mamy dziękować Niemcom?

Druga strona medalu

Rozmydlam temat? Jaki temat? Tematem jest budynek browaru. Ja rozumiem, że pokolenie, które doświadczyło koszmaru wojny będzie aż po grób żywiło “urazę” (w cudzysłowie, bo wiem, że to zbyt łagodne określenie), ale oprócz zemsty trzeba też budować. Społeczeństwa, w których naturach leży zaślepienie nienawiścią, żalem, wieczna vendetta w krótkim czasie stają się zacofane, zapóźnione. Podać przykłady takich społeczeństw? Polska przez to ciągłe drapanie ran jest na najlepszej drodze do tego. Zamiast skupić się na budowaniu, ciągle roztrząsa zburzone. Do którego pokolenia zamierzacie rozliczać “oprawców”? Kiedy pozwolicie już nam budować? O historii należy pamiętać i wyciągać z niej wnioski. Czerpać nauki.… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@Druga strona medalu. Używasz słów “zemsta”. A nie o zemstę tutaj chodzi tylko o upamiętnienie ofiar. Szczere rozliczenie się ze swoją historią i przyzwoitość. Niemcy stworzyli zastępczych “nazistów” na których zrzucają wszystkue winy, przy okazji skrupulatnie przechowując dzieła sztuki w niemieckich muzealnych magazynach zagrabione z Polski. Tych nazistów w Gleiwitz było 93,4%. To gdzie byli w takim razie ci dobrzy Niemcy. Tutaj w ówczesnym Gleiwitz? Jeżeli tak bardzo bliski jest Wam temat ludzi wypędzonych ze swoich domostw, to może przestaniecie szydzić z przesiedleńców z kresów wschodnich. Ludzi którzy żyli przez sześć lat w strachu o każdy następny dzień, niezależnie jaki… Czytaj więcej »

Gonia

Do którego pokolenia? Aż nam zapłacą za szkody wojenne i wszystko to co zagrabili!

Druga strona medalu

Wymienić ci społeczności bazujące na postawie roszczeniowej? Zapewniam, że nie będzie wśród nich Danii, Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, Niemiec, USA, UK, Francji, Japonii, itp.
Polska ze swoim podejściem ciągle będzie jedynie próbowała gonić wymienione społeczności. Piszę społeczności a nie kraje, bo kraj to mentalność społeczeństwa, a to mentalność kształtuje rozwój i postęp. Mentalność roszczeniowa, mentalność ciągłego sprzeciwu ten rozwój hamuje. Kieruje potencjał społeczeństwa w złą stronę. Marnotrawi go.

ToM

Ciekawi mnie, skąd ta liczba 93,4 % głosów oddanych w Gliwicach na NSDAP ? W dwóch ostatnich demokratycznych wyborach do Reichstagu partia nazistowska nigdzie w Niemczech nie uzyskała większości. I w Gliwicach też nie – 33 % w 1932 i 46 % w 1933. Wyniki oczywiście znaczące, ale do ponad 90 % to jeszcze dosyć daleko. Wyników tzw. “wyborów” z lat 1936 i 1938 chyba nie można brać na poważnie, bo wtedy można było głosować tylko na jedną partię. Całkiem tak jak w okresie PRL. Czy ktoś uważa, że jeżeli kandydaci PZPR dostawali zawsze 99 % głosów, to znaczy, że… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@ToM. Takie są fakty, w Gleiwitz było 93,4% głosów oddanych na NSDAP. Czego nie zrozumiałeś?

AndrzejD

“… wybieracie w pierwszej kolejności wyroby niemieckie jako najlepsze ” –
zwłaszcza Volkswageny “w tedeiku” z niemieckich szrotów, po Niemcu i 3 turkach.
W takich wehikułach szczególnie gustują ci prawdziwi Polacy

Druga strona medalu

Jeśli ten VW “w tedeiku” z niemieckich szrotów, po Niemcu i 3 Turkach 3 razy bity i po dwóch dachowaniach jest w dalszym ciągu lepszy od rodzimej produkcji, której nawet nie mamy bo jesteśmy zbyt leniwi, zbyt zajęci rocznicami, miesięcznicami, rozpamiętywaniem, wygrzebywaniem zaszłości i wzajemnym szczuciem żeby stworzyć choć namiastkę “polskiej motoryzacji” to do kogo mieć żal? Do nich, że są bardziej ogarnięci?

AndrzejD

@ Druga strona medalu “…Skąd w Polakach tyle jadu? Nienawidzicie wszystkiego i wszystkich wokół. ” Już Ci odpowiadam – ponieważ Polacy źródeł wszystkich swoich porażek, swojej biedy i tego że nikt ich nie szanuje i nikt się z nimi nie liczy, szukają wyłącznie na zewnątrz. Zawsze wszystkiemu winni są “Ci oni” a nie ich wewnętrzna głupota, słabe wykształcenie, tupolewizm itp. – i tak jak w textach @Ostatniego i @Pro – ciągłe nurzanie się i rozpamiętywanie przeszłości Świat ucieka do przodu, a oni na okrągło smęcą o wojnie. Dlatego też obecna władza ciągle tworzy dla swoich wyznawców nowych wrogów – jak… Czytaj więcej »

Gyuhgf

Byłoby cudnie gdyby ktoś pezywrócił tam pierwotną działalność z wykorzystaniem starego sprzętu. Byłby hit!

gliwicjus

“Stary sprzęt” zapewne skończył gdzieś na jakimś złomowisku w ZSRR bo był przez “trofiejszczików” demontowany siekierami.

Ojo

lata 20 ,lata 30 to masz w okrąglaku na pl .Grunwaldzkim

Dla informacji

Co oznacza zwrot “wolne media”?
Czy to tylko działa w wielkim świecie typu FB, YT, Inst, TV?
Czy aby nie także tu?
Odpowiedz:
wolne media znaczy, że wolno im wszystko… czytaj łącznie z cenzura (komentarze) za to darłeś szaty?

Trzcina

Ogłoszenia o sprzedaży wiszą od 3 lat ;-)

Obserwując

Ciekawe czy wyburza i postawią koczowatego,tandetnego klocka czy wyremontują i zrobią kolejną knajpę “z klimatem”…pewnie wyburzą i postawią klocki mieszkalne.

Na marginesie,miałem tam studniówkę,fajnie było.Fajne WTEDY były czasy.

Neptunder

Wojny rozpoczynaja mali ludzie,ktorzy nigdy dzieki swojej pracy nic nie osiagneli.
Tacy sa poszukiwani przez szefow przemyslu zbrojeniowego , w Polsce padlo na szefa nieroba bez matury ,ale ze szczera
wizja byc dyktatorem.
Tacy to ludzie omamiani sa wizjami o ich nieomylnosci, skutkami sa miliony ofiar i zniszczenia infraktustury .
Ci ktorzy ciagna sznurki tych lalek, siedza na Kremlu,Pentagonie ,Zongnahai i New Delhi.
Szkoda browaru

Ciekawe zjawisko

Dlaczego uważasz, że ktoś pochyli się nad “mądrościami” napisanymi przez analfabetę?

Oburzony

Tak,najlepiej sprzedać i to Niemcom!!! Sprzedajcie całe Gliwice.Nasze będą ulice ,a ich kamienice.Wszystko sprzedać umyć ręce i pić kawę.Będziecie mieli święty spokój – nic do roboty.No nie przecież trzeba będzie naprawiać ulice żeby właściciele kamienic mieli komfort życia.

Obserwując

Kawka będzie po 50 zł.Na taką kafkę będzie stać…niewielu…

bełon

Tak na marginesie, wspominałem już, że jeszcze się nie szczepiłem na covida19?

Pro

Twoja decyzja, dopóki jest wybór, a nie przymus.

Zenek

Masz rację. Nie szczep się.
Prawdziwy Polak patriota!
Wyborcy PiS – to wzór do naśladowania.

AndrzejD

@bełon
Nie wspominałeś, ale czy podpisałeś już deklaracje że rezygnujesz z opieki w państwowej służbie zdrowia w razie zachorowania ?

Dziadek

Jestem niezaszczepiony i nie zamierzam w jakimkolwiek przypadku zrezygnować z państwowej opieki medycznej !Place składkę na ten cel od 71 lat .Jedyny raz zaliczyłem pobyt w szpitalu po za Polską opłacony przez firmę ubezpieczeniową.Teraz jestem rekonwalescentem po covidzie…….całe moje najbliższe otoczenie twierdzi ,że mam zasr.ne szczęście i wielkiego pecha..a zarazem wielkie szczęście..zaraziłem się od człowieka po trzykrotnej dawce szczepionki przeciwko covid-19 który do Polski przyleciał z drugiego końca świata odwiedzić Stary Kraj z którym poniedżwiedziowałem ,obcałowałem się, poprzytulałem, popłakałem….po 45 latach….niestety po raz ostatni!

Anty ... bo tak

Chciałoby się rzec “Stary a gł…”

karibu

Jak lubisz oddychać przez respirator, to Twój problem.

Wszystkiego trzeba spróbować

Niektórzy, zwłaszcza młodzi, nie mieli okazji przekonać się jak smakuje schabowy przez kroplówkę. Nie można im tego odmawiać.

Selekcja naturalna

Może i dobrze

gliwicjus

A powinieneś, bo już tekst “Roty” zachęca do szczepienia:

“Polski szczep piastowy”

Pro

“…został zmuszony do ucieczki i pozostawienia wielopokoleniowego dorobku rodziny” – nie ma to jak rozczulać się nad biednym hitlerowcem. Sowieci zagrabili sprzęt i być może wykorzystali do otwarcia jakiegoś browaru w ZSRR – nic nie ginie w przyrodzie.

gliwicjus

“zagrabili” – zgoda; “wykorzystali” – mocno wątpliwe…

Erwin

Obyś ty nie był nigdy zmuszony do ucieczki i pozostawienia swojego dobytku.

Pro

To co innego, tamten hitlerowiec poniósł słuszną karę za to że jego wódz rozpętał wojnę.

Przerażające

… że tacy jak ty, mają prawo uczestniczyć w wyborach.

Pro

Przerażające jest to że tacy jak ty są Polakami. I nie widzą różnicy między sprawcami i ofiarami wojny. I między tym co jest aktem nieuzasadnionej nienawiści i aktem zemsty.

zuczek

Poparcie dla NSDAP nigdy nie osiągnęło nawet 50%. Także tego…
https://www.rp.pl/historia/art9960011-jak-hitler-skompromitowal-demokracje-xx-wieku

Ostatni Sprawiedliwy

@zuczek. Nie w Gleiwitz. Tutaj poparcie dla NSDAP wynosiło 93,4 % głosów. Nie bez przyczyny Scobel uciekał z Gleiwitz aż się za nim kurzyło.

ToM

Ostatni Sprawiedliwy Te 93,4 % to oczywista bzdura. Wyniki ostatnich demokratycznych wyborów do Reichstagu z lat 1932 i 33 można sobie wygooglować. Nawet z dokładnymi liczbami z poszczególnych okręgów wyborczych miasta Gliwice.

Ostatni Sprawiedliwy
karibu

Nasz wuc też do tego zmierza.

Jasnowidz

Teraz twoj wödz(rzad) rozpental wojne z Unia i Wszyscy bedziecie cierpic .

Gonia

Jeśli nie potrafisz nie pchaj się na afisz

AndrzejD

@Pro
Długo jeszcze będziesz mędził o tej wojnie ? To już nudne jest.
To było ponad 70 lat temu i teraz nie ma już absolutnie żadnego znaczenia !

Pro

To było 70 lat temu – ALE K…WA BYŁO!!!

AndrzejD

…no i ?

Ostatni Sprawiedliwy

@AndrzejD. Ma znaczenie ale jak Ty tego do tej pory nie zrozumiałeś, to nie zrozumiesz.

Pro

Zastanawiam się czy ten palant w ogóle jest Polakiem. Bo na Śląsku jest paru takich co się Polakami nie czują.

AndrzejD

@Pro
Rozwieje twoje wątpliwości – z polską łączy mnie jedynie to że robię tutaj interesy

Pro

To wiele tłumaczy. Dzieciaki z mieszanych polsko-niemieckich związków mają często traumatyczne przeżycia jakie fundują Judgedamty, czy jak się to g…. nazywa. Pewnie małeś dylemat czy mieszkać z niemieckim Vaterem czy polską matką.

Andrzej

@Ostatni i Pro
A możecie się tym publicznie nie onanizować ? Bo to niesmaczne jest

Pro

Niesmaczne to jest zachwalanie Wermachtu, Luftwaffe i ogólnie III rzeszy. No i niesmaczne jest twoje onanizowanie się przed portretem Hitlera, Himlera, Eichmanna, Hessa, Gebelsa, Goeringa, Ribentroppa, Jodla, Rommla i doktora Mengele.