Kiedyś jeździł tu tramwaj, teraz testują hybrydę. Nowe Volvo kursuje na linii A4

Do końca września na trasie linii A4 testowany będzie ekologiczny autobus hybrydowy.

PKM Gliwice nie wyklucza, że wkrótce kilka takich pojazdów pojawi się na gliwickich ulicach na stałe. To efekt proekologicznych wymagań Unii Europejskiej.

Gliwicka spółka może liczyć na dofinansowanie przy zakupie nowych autobusów, ale muszą to być właśnie autobusy hybrydowe.

– Będziemy mieć sporo możliwości, bo firm mających takie autobusy jest dużo, więc i konkurencja będzie większa – mówił Henryk Szary, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach podczas niedawnej konferencji prasowej.

Testowane Volvo po Gliwicach będzie jeździć do końca września. Wcześniej podobne kursy pojazdy tej marki odbywały w innych miastach Polski. W regionie m.in. w Tarnowskich Górach, gdzie ostatecznie zostały zakupione przez PKM Świerklaniec.

Pojazd hybrydowy może być napędzany niezależnie silnikiem elektrycznym lub silnikiem diesla, albo obydwoma silnikami w tym samym czasie. Energia wytwarzana podczas hamowania jest magazynowana w akumulatorze, a następnie wykorzystywana do produkcji energii dla silnika elektrycznego, co w znaczny sposób zmniejsza zużycie paliwa. Szacuje się, że nawet o 40-50% mniej niż w tradycyjnych autobusach.