Kierowca tira okradał ciężarówki innych przewoźników. Wyrządził straty na około 300 tys. złotych

Policjanci z gliwickiej „jedynki” rozwikłali sprawę dotyczącą reflektorów, znikających z ciężarówek zaparkowanych na MOP-ach przy autostradach A1 i A4. Sprawcą kradzieży okazał się… kierowca tira.

Mężczyzna zawsze działał pod osłoną nocy, gdy zmęczeni kierowcy spali. Kradzieże zdarzały się nieregularnie, ale przestępczy proceder trwał od kilkunastu miesięcy. Pokrzywdzonymi były firmy transportowe z Polski oraz krajów europejskich. Każdorazowo straty wynosiły od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

– Detektywi z I Komisariatu Policji w Gliwicach rozpoczęli poszukiwania już od pierwszego zgłoszenia w naszym rejonie. Sprawca próbował jednak zacierać za sobą ślady: używał różnych samochodów, korzystał z podmienionych tablic rejestracyjnych, działał w różnych miejscach, o różnych godzinach. Kradł reflektory z ciężarówek tylko jednej, bardzo znanej, marki samochodów. Wszystkie zdarzenia miały miejsce na terenach miejsc obsługi pasażerów przy autostradach A1 i A4 w województwach śląskim oraz opolskim – mówi podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy gliwickiej policji.

REKLAMA

W toku śledztwa policjanci wytypowali kilka osób. Po pewnym czasie grono podejrzewanych zawęziło się do jednego mężczyzny. Jak się okazało, był nim… kierowca tira.

Praca operacyjna doprowadziła śledczych do zebrania mocnych dowodów. Gdy na początku października doszło do kolejnej kradzieży, policjanci mogli przystąpić do zatrzymania. Wiedzieli już, kim jest mężczyzna podejrzewany o serię kradzieży. Był nim 46-letni kierowca tira, zatrudniony w jednej z firm transportowych na Opolszczyźnie, mieszkaniec Centralnej Polski.

Nad ranem kryminalni ruszyli w drogę. Najpierw na terenie bazy transportowej przeszukali prywatny samochód tego mężczyzny i… był to strzał w dziesiątkę. Śledczy znaleźli i zabezpieczyli mocne dowody, łącznie ze skradzionymi reflektorami. Następnie wyruszono w ślad za tirem, którym 46-latek podążał w stronę Dolnego Śląska.

W momencie zatrzymania mężczyzna nie był w stanie ukryć zaskoczenia. W trakcie policyjnych czynności przyznał się do 50 kradzieży.

Straty szacowane są na około 300 tysięcy złotych. Teraz podejrzanego czeka proces karny i wyrok. Grozi mu 5 lat więzienia oraz konieczność zadośćuczynienia stratom spowodowanym nie tylko kradzieżami, ale i zniszczeniami, przestojami czy przeładunkami towaru z unieruchomionych pojazdów.

(żms)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
:)

O, na drugiej fotografii doskonale widać co zostawiają na drogach, parkingach i chodnikach superaśne samochody, oczywiście sprawne pod każdym względem. Bo te plamy, to tylko kawa się ulała.

Bananas

Polska “ekologia” w pigułce. W Niemczech, Holandii czy Skandynawii na pierwszym postoju dostałby taki kierowca wysoki mandat i zakaz poruszania się do czasu usunięcia awarii. To samo dotyczy ryczących tłumików. W Polsce złom czy to ciężarowy czy osobowy (w tym tuningowany przez wieśniaków) jeździ sobie spokojnie. Jak któremuś zwrócisz uwagę, że na postoju silnik może grzać nie dłużej niż 2 minuty to jak się nie skończy bijatyką, to na pewno bluzgami ze strony jaśnie pana buraka za kierownicą. Nowa “moda” w Gliwicach to nieuzasadnione używanie klaksonów. Co i rusz jakiś debil trąbi jakby mu to pomagało w kierowaniu. Na kursach… Czytaj więcej »

(_x_)

Wytrzyj buźkę, jad Ci kapie. Jeszcze sobie napis OTUA na koszulce zachlapiesz.

:)

Jest w tym jakaś symbolika, że czego głupiego nie powiedziałby obiekt twoich frustracji, zawsze przebijesz go głupotą.

Imiu

to jest URYNA a nie żadne tam tłuściwo:P Lenistwo takie że na każdym postoju śmierdzi jak w kościele nieraz.

''

Czy to był ten kierowca TiRa co w czasie prowadzenia ciężarówki, równocześnie ogladał film na laptopie ?

Laszlo_egesz

A cóż miał robić? Trasa nudna, wszędzie te ekrany, zero widoków tylko wrota do naczepy jadącego przed nim.

Kamil

Ciekawe czy to ten sam as co przy mnie na dawnej arece typowi buchnął xenony

Ampuła

Magiczny półświatek tirowców… Ale dlaczego zamazano także twarz kobiety w różowej bluzce i jeansach wypuszczonych na białe botki? Poza niespotykanym w branży, nieprzyjemnie śladowym biustem i wczesną ciążą, miała aż tak odrażającą fizjonomię?

Tomasz Herich

Magiczny półświatek komentatorów internetowych.
Dlaczego Ampuła chowa swój wizerunek i personalia? A dlatego, że w będąc w ukryciu objawia się kondycja intelektualna właściwa dla poziomu rozumu

Damian

Kajdany na ręce i do więzienia i jeszcze solidna chłosta

Imiu

Detektyw Inwektyw XD Wiadomym jest że sprawcami przestępstw są zwykle kręgi z własnego otoczenia, środowiska.
W Policji w Gliwicach czy Zabrzu czy w całej Polsce jest to samo…nie trzeba do tego DeDeKtywa choć sami pewnie to Inspektorzy Gadżet ;-D

Jurek

Jaki to kierowcą TIR’a?Po pierwsze to zwykły złodziej.W tej branży jest przyjęte jako przyzwoitość że”nie okrada się kierowców”.Po drugie,nie obrażajcie prawdziwych kierowców “TIR’ów”,uczciwych kierowców ciężarówek.Po trzecie,niech wreszcie ten kto pisze taki artykuł przeczyta,pozna fakty co to jest TIR,kiedy auto ma “przydomek TIR”i kto może go używać i kiedy.
Douczcie się wreszcie,poczytajcie i wykorzystajcie tę wiedzę a nie obrażajcie lub porównujcie uczciwych i ciężko pracujących kierowców ciężarówek do jakichś śmieci,którzy tylko mają prawo jazdy C,E.

Bogusława

Facet jest spod Skierniewic: poparcie dla PiS w powiecie skierniewickim – 70%.
I już nic nie dziwi.

Ostatni Sprawiedliwy

@ Bogusława. Popatrz na swoje podwórko. Komendant Straży Miejskiej w Gliwicach dostał dwa wyroki z Kodeksu Karnego. Jeden za kradzież 30 ton kostki brukowej, przeznaczonej na budowę Centrum Ratownictwa. Drugi wyrok za pobicie Strażnika Miejskiego. Brany był pod uwagę na kandydata na posła przez Platformę Obywatelską.
PO-KO wszyscy siebie warci.

Laszlo_egesz

Argument w stylu: “a u was biją murzynów”

Ostatni Sprawiedliwy

@Laszlo_egesz. Tobie to nie przeszkadza i z chęcią zagłosujesz na “gliwicki układ”. Gratuluję.

Jan

Prezydent PiS ułaskawił przestępców, ale tobie to nie przeszkadza.