Kłusownik postrzelił jelenia w okresie ochronnym. Zwierzę po długich cierpieniach padło

W poniedziałek w pyskowickim komisariacie zgłoszono fakt kłusownictwa w rejonie Świbia. Podczas spaceru po lesie myśliwy jednego z kół łowieckich ujawnił truchło zastrzelonego, dodajmy – w trwającym okresie ochronnym, jelenia. W sprawie wszczęto dochodzenie.

Wstępne ustalenia wskazują, że kłusownik, najprawdopodobniej przy użyciu sztucera, dokonał nielegalnego odstrzału jelenia byka. Zwierzęta, które znajdują się obecnie w okresie zrzucania poroża, są objęte okresem ochronnym i nikt nie może na nie polować.

Jeleń został postrzelony prawdopodobnie pod koniec lutego – po cierpieniach padł w jednym z zagajników w rejonie Świbia.

Śledczy apelują do osób, które mają jakąkolwiek wiedzę na wspomniany temat lub podejrzenia co do kłusownika o kontakt z Komisariatem Policji w Pyskowicach. Informacje można przekazywać anonimowo na skrzynkę mailową Powiadom nas – kliknij TU.

Policja gwarantuje zgłaszającym pełną anonimowość. Postępowanie w sprawie nielegalnego polowania prowadzi KP Pyskowice.

(żms)/KMP Gliwice
fot. Śląska Policja

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urko
Urko

To nie żaden kłusownik . To jakiś poj… any psychopata . Najtańszy sztucer to ok. 3000 PLN . Nie zrobił tego z głodu. nie jestem w stanie wymyśleć żadnej sensownej kary dla takiego złoga…

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Urko. Nieumiejętnie postrzelone zwierzę nie zginie na miejscu lecz odbiegnie i będzie powoli konało. Takie są fakty. Dlatego odstrzałem zwierząt zajmują się myśliwi bo mają wiedzę, praktykę oraz narzędzia (począwszy od broni a skończywszy na kulach, które różnią się znacząco nawet od tych używanych przez wojsko.) Postrzał przez myśliwego musi być w 100% skuteczny = śmiertelny. Od czasu gdy człowiek zaburzył naturalną populację zwierząt, regulacje muszą nastąpić w sposób sztuczny (odstrzał). Myśliwi nie tylko utrzymują w stałej liczbie populację zwierząt na danym obszarze ale też dokarmiają zwierzęta, szczepią i ochraniają. Jest to spowodowane zmianami jakie wniósł człowiek w środowisko naturalne… Czytaj więcej »

Ampuła
Ampuła

Nie zgadzam się, że kłusownictwo jest wyjątkowo “obrzydliwe”. Ono jest obrzydliwe, jeżeli dokonuje go myśliwy zrzeszony, bogaty w markowy sztucer, dobrą optykę i wypas terenówkę. Przysięgą na wierność tradycji związany z etycznymi i mądrymi łowcami pokroju króla Jagiełły, co to tura nakazał objąć ochroną, choć mógł go własnoręcznie wytłuc do nogi i żaden ówczesny WWF czy Greenpeace nie pisnąłby słowem (łaciną). Taki kłusownik jest moralnie gorszy od tego wiejskiego myśliwca, zakładającego druciany wnyk. Kłusownictwo jest dużo bliższe traperstwu, niż łowiectwu. Łowiectwo to gospodarka, ze ścisłym planowaniem, reglamentacją i kontrolą. Plan trapera jest dużo prostszy: przeżyć dzięki polowaniom, mięsu, skórom i… Czytaj więcej »

Lujasz
Lujasz

To nie możliwe aby kłusownik nabył sztucer w sklepie za 3 tyśki, pocisk sztucerowy może być z powodzeniem wystrzloney z powojennego niemieckiego mauzera bądź rosyjskiego misina przechowywanego gdzieś pod strzechą. Nie wysnuwajmy pochopnych wniosków.

,,
,,

A może walił z czarnoprochowej ?

Ampuła
Ampuła

Kłusownik ze sztucerem, to zapewne myśliwy. Czyli osoba posiadająca sztucer na podstawie policyjnego zezwolenia.
Myśliwi przedstawiają “kłusownika” jako wiejskiego zwyrodnialca, bezwzględnego mordercę leśnych zwierząt, który zastawia prymitywne pętle z drutu uwiązane do pni w malowniczym zagajniku. Umęczone zwierzę, złapane za łapkę czy szyję, dobija kijem i unosi w worku na plecach do zabudowań gospodarczych, żeby tam ofiarę oskórować i poćwiartować.
Tymczasem większość przypadków kłusownictwa to dzieło pełnoprawnych myśliwych, zrzeszonych w kołach łowieckich. Skłusowania nie dokonują za pomocą drutu i pały, ale tą samą bronią palną, z której czasem legalnie polują.

Igor
Igor

Rozumiem, że można polować z głodu, ale tak dla przyjemności uśmiercać…??

Imię
Imię

Minister Szyszko dał kiedyś przykład jak wygląda ubój bażantów

,,
,,

W każdej rzeźni pracują tacy psychopaci a kiełbaska tobie smakuje ?

Igor
Igor

Nie jadam mięsa od 8 lat.

,,
,,

A ryby ?

gość
gość

w 46 roku na Opolszczyźnie wystrzelano 167 osób podczas prowokacji UB, nikomu się nie chciało “ujawnić” winnych do dzisiaj ani ich karać

Urko
Urko

No. A teraz ten psychopata ze sztucerem zemścił się za tych “wystrzelanych”, na jeleniu . Bo pewnie dziadek jelenia kapował UB-kom. PS. Jeśli chodzi ci o Liebenhain i tych od “Bartka” , to stosując argumentację prawdziwych patriotów w sprawie Jedwabnego, masz jakieś dowody, że oni w ogóle zginęli? Sprawców brak , miejsca “prowokacji” brak, zwłok brak …
PPS. Swoją drogą . Co trzeba mieć w głowie , żeby słowa : “las, strzały, sztucer ” powodowały, niezwiązane z tematem, memlanie na temat Niezłomnie Wyklętych.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Urko. Na Ciebie jednak działa. W jakim kolorze miał mundur Twój dziadek?

Urko
Urko

Oczywiście , że działa. Nigdy nie przepuszczam okazji, żeby podrzeć łacha z idiotów :-):-):-) . A kolor munduru moje dziadka ? Hmmm… Zdjęcia są czarno-białe ..:-):-)-:)

,,
,,

Nawet na czarno-białych i dodatkowo jeszcze pożółkłych zdjęciach, doskonale widać, że to kolor Feldgrau ,’-)

gość
gość

nie wiadomo też czy wszystkich wystrzelano celnie czy się ktoś męczył jak ten jeleń

dreew
dreew

Jaki czyn taka sama kara. Postrzelić tego karalucha i niech zdycha w rowie.

silverariel
silverariel

Dla mnie myśliwy czy kłusownik to morderca. Koniec, kropka.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@silverariel. A dla mnie ignorant to debil. Jest różnica między myśliwym i kłusownikiem, jeżeli nie widzisz różnicy to jesteś ignorantem/ką.

Imiu
Imiu

Odstrzelić takiemu dwie ręce i po problemie..
Taki PSYCHOL zabił konia mojej koleżanki jak wchodziła do domu to usłyszała tylko 2 świsty kul nad głową.
Policja rozłożyła ręce i powiedziała że nic nie poradzi. Koń zdechł, dziewczyna straciła 5 tyś. oraz dużo nerwów i 4-5dni na odratowanie konia. Świeć Panie z Niebu nad jego duszoo!

ja234
ja234

Efekty rządów pisiorów.
Powinno się zakazać polowań.Zabrać broń tzw.myśliwym.Jak chcą polować to z dzidą i nożem.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ja234. PiSofobia wypaliła już Ci wszystkie szare komórki. Zapomniałeś o pierwszym myśliwym RP, byłym Prezydentem RP Bronisławie Komorowskim. No tak ale ten był “swój”.

,,
,,

Założę się, że Szyszko i Komorowski, nie raz razem chlali po niejednym polowaniu.

gość
gość

z tobą pod sklepem

,,
,,

Nie podzielam twoich zaszłości.