Kolejne elektryczne autobusy zasiliły flotę PKM Gliwice. Połączą najważniejsze dzielnice miasta

Flota ekologicznych, niskoemisyjnych autobusów PKM Gliwice powiększyła się o osiem elektrycznych pojazdów. Już za kilka dni pojawią się na liniach kursujących w Żernikach, na osiedle Waryńskiego, do Sośnicy, na Sikornik i na Trynek.

 
PKM Gliwice zaprezentowało osiem nowoczesnych elektryków – siedem o długości 12 m i jeden 18-metrowy. – Pojazdy zostały zakupione przez Metropolię w ramach Programu GEPARD II, który łącznie obejmował 32 autobusy dla czterech PKM-ów, a także 11 stacjonarnych i 16 mobilnych ładowarek. Całość została dofinansowana ze środków RPO woj. śląskiego i NFOŚiGW – informuje Metropolia.

Gliwickie elektryki zasilane będą przez ładowarki stacjonarne, zlokalizowane na terenie zajezdni PKM Gliwice oraz w czterech lokalizacjach na terenie miasta – m.in. przy Teatrze oraz na Sikorniku. – Te autobusy połączą najważniejsze dzielnice Gliwic, m.in. Sośnicę, Łabędy, os. Waryńskiego – mówi Henryk Szary, prezes PKM Gliwice. – Myślę, że już po niedzieli nimi wyjedziemy – dodaje. Szary zapowiada, że przed końcem roku na ulicach Gliwic powinny pojawić się także autobusy hybrydowe, jest ich 17 sztuk.


Poprzez inwestycje w niskoemisyjne pojazdy, Metropolia podnosi jakość transportu na całym swoim obszarze

– zaznacza Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM.

Na tym nie koniec, ponieważ kolejne niskoemisyjne autobusy trafią do metropolitalnych PKM-ów w ramach Programu Zielony Transport Publiczny. Przetargi będą ogłaszane w przyszłym roku.

Autobus z uchwytem na rower

W nowych autobusach nie brakuje udogodnień dla pasażerów. Są to m.in. znane już z wcześniej zakupionych pojazdów ładowarki USB, są tam wyznaczone również miejsca na pojazd osoby z niepełnosprawnością, wózek dziecięcy, a także rower. Dla tych ostatnich środków transportu przewidziano uchwyt i pasy, do jego właściwego zamocowania.

(żms)

11 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze