Kolejne potrącenie na Toszeckiej. Mężczyzna przechodził prawidłowo po przejściu dla pieszych

W niedzielę o godzinie 9:10 przy ul. Toszeckiej w Gliwicach doszło do potrącenia pieszego. Poszkodowany przechodził na pasach. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Sprawcą wypadku był 62-letni kierowca volkswagenem golfa, potrąconym zaś 74-letni gliwiczanin. Mężczyzna doznał uszkodzenia ciała, w stanie nieprzytomnym został przetransportowany do placówki medycznej.

Jak ustalili policjanci, kierujący był trzeźwy. Zatrzymano mu prawo jazdy. Postępowanie prowadzi Wydział Kryminalny KMP Gliwice.

(żms)/KMP Gliwice
fot. zdj. poglądowe, scr. Google Maps

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Rysiek
Rysiek

Prawo prawem , ale każdy trzeźwo myślący pieszy jest w stanie ocenić przed wejściem na ,, pasy ” , że jest to akurat bezpieczny moment . Tylko trzeba jeszcze włączyć myślenie . No i co z tego , że pieszy miał pierwszeństwo , kiedy w najlepszym przypadku to on może zostać kaleką na resztę życia . Pieszy wchodząc na ,, pasy ” ryzykuje życiem , a kierowca co najwyżej karą finansową i zawiasami . I kto jest to w lepszej sytuacji ? Kierowca .

marian
marian

Gdyby pieszy przechodził prawidłowo, tak jak to sugeruje redaktor, to nie zostałby potrącony. Nie da się potrącić prawidłowo przechodzącego pieszego, chyba że zrobi się to celowo. Przypomnę, że prawidłowe przejście przez pasy wymaga wcześniejszego upewnienia się, że nie wchodzi się przed bezpośrednio jadący pojazd.

do mariana
do mariana

Zgodnie ze zdjęciem kierujący jechał pierwszym pasem od góry, pieszy przechodził przez drugi pas od góry, czyli był na przejściu. Kwestia jest taka, czy kierujący śpieszył się gdzieś, może był zamyślony i nie zauważył pieszego. Tym bardziej, że była to 9.10 i pogodny dzień i do tego niedziela, czyli ruch znacznie mniejszy niż zawsze.

Mat
Mat

zdjęcie pokazuje błędne przejście, osoba została potrącona na przejściu obok mcdonalds, na tesco lądował helikopter i stała karetka z poszkodowanym .

Kazimierz
Kazimierz

I co z tego że przechodził prawidłowo jak i tak będzie jego wina ,moja znajoma została potrącona na zielonym gdy była już na środku przejścia ,a w sądzie obrońca dowiódł sądowi że pokrzywdzona wtargnęła na przejście i kierowcę uniewinniono

Anonim
Anonim

Niestety przepis jest nie jednoznaczny, musi sie zmienić w kierunku, że jak przechodzień jest przy przejściu ale jeszcze nie na jezdni (tu jest pole do nadużyć, bo np. wtargniecie) to jest obowiązek się zatrzymać, bezwarunkowy, kierowca ma sie zatrzymać. To się musi zmienić, ileż to już wypadków w tym śmiertelnych na oznaczonych przejściach w Gce było? ciekaw jestem jak to wygląda w porównaniu z innymi miastami. Może jednak trzeba iść w szalenstwo (ale to tylko pieniadze) i robić kładki albo przejścia podziemne, nie wiem ale coś z tym trzeba zrobić, a tylko oświetlenie/doświetlenie nic nie da!

4WD
4WD

Przepisy są bardzo jednoznaczne. Problem w tym, że zna je 10 %.

leslaw
leslaw

ile jeszcze osób zostanie potrąconych lub zabitych na ul.Toszeckiej??/ oświetlenie po zmroku tejże ulicy jest skandaliczne!! auta wjeżdżające od strony Pyskowic nie przestrzegają limitu prędkości obowiązującego w terenie zabudowanym-nie ma fotoradaru nie ma policji drogowej..podobnież jest na ul.Skowrońskiego Zatorze- kwestią dni- miesięcy jest zaistnienie wypadku śmiertelnego -żadnych patroli policyjnych- kierowcy w/w ulicę traktują jako tor wyścigowy…nikt nie przestrzega limitu prędkości…

Urko
Urko

Ci z Pyskowic jadą do Gliwic przez Skowrońskiego ????? I gdzie ty tam “leslawie” chcesz fotoradar zamontować ? Koło sklepu z jabolami na rogu , koło “Bomboli” czy koło targu ????

gnoy
gnoy

tak pewnie, postawić Policję. A później płacz, że nie mają co robić tylko stoją i okradają biednych kierowców przez mandaty.

Blee
Blee

Byłoby i śmiesznie, gdyby nie było smutne

anonim
anonim

Zarówno sprawca, jak i ofiara powinny założyć temu Panu Ampule sprawę w sądzie – przecież to są pomówienia. A w każdym razie tego rodzaju posty powinny być przez redakcję usuwane.

Ksenomorf
Ksenomorf

Jeżeli ten pieszy szedł od strony kościoła czyli był po lewej stronie kierowcy . To czy nie powinien zaczekać na wysepce/azylu aż samochód przejedzie ? Wygląda iż pieszy chciał na siłę wyegzekwować swoje prawa . Trudno chyba nie zauważyć w słoneczny poranek samochód .

polemika
polemika

To samo można powiedzieć o kierowcy, skoro widział pieszego to powinien się zatrzymać.

Ksenomorf
Ksenomorf

Pieszy na wysepce traci swoje pierwszeństwo .

polemika
polemika

Nikogo z nas tam nie było i nie wiadomo jak sytuacja wyglądała. Teraz to jest gdybanie.

...
...

Jakbyś się znał na przepisach to byś wiedział że tam nie ma wysepki – przejście jest ciągłe z rozgraniczeniem pasów ruchu przed i za przejściem ale to jest przejście jedno, nie ma tu wysepki. Na środku musiałaby się zmienić nawierzchnia albo co najmniej powinny byś wymalowane linie oznaczające granicę wysepki, tymczasem tu ewidentnie jest jedno ciągłe przejście przez 3 pasy ruchu, zatem pieszy jak najbardziej miał pierwszeństwo od początku do końca przejścia.

Mat
Mat

na powyższym googlu maps jest zaznaczone nie to przejście, osoba została potrącona na przejściu obok mcdonald, a tam jest wysepka, golf jechał od strony gliwic w stronę pyskowic, to z której strony wchodził na pasy to nie wiem.

Goo
Goo

Nie ma czegoś takiego jak pierwszeństwo pieszego! To kierowca jest tylko zobowiązany do umożliwienia piszemy opuszczenie pasów. W wypafku kolizji, pieszy ma pierwszeństwo zazwyczaj na cmętarz

Gonia
Gonia

Rano światła nie są potrzebne, ale wieczorami jest na Toszeckiej naprawdę C i e M N o! Podobnie na Zygmuntowskiej. Przejścia dla pieszych są źle oświetlone.

gliwiczanin
gliwiczanin

W końcu powinni założyć światła prawie codziennie przechodzę w tym miejscu.
Będąc na pasach słyszę wyzwiska pod moim adresem jak idziesz baranie itp

Anonim
Anonim

9:10 to chyba jest za dnia? Problem jest oczywiście w kierowcach…

4WD
4WD

@ Anonim
A na przejazdach kolejowych problem jest oczywiście w pociągach? Na lotniskach w samolotach, które to ograniczają swobody obywatelskie i “pierwszeństwo” pieszych chcących przejść skrótem przez pas startowy.
Pieszy twierdzi, że na JEZDNI problemem są samochody :)) Dobre sobie. Samochody mogą być problemem na chodniku. Na JEZDNI problemem tak, są piesi, których tam nie powinno być gdy nadjeżdża samochód.

Prosty_człowiek
Prosty_człowiek

No to jak jakiś baran-kierowca tak zawoła to pokaż mu fakulca.

Mat
Mat

powinni postawić żółte światło ostrzegawcze o przejściu dla pieszych. gdyż te przejścia są słabo widoczne, światła do zatrzymania nie są konieczne

Egon
Egon

A może przedmówcy chodziło o światła doświetlające ? W niektórych miejscowościach praktykują zimny, jasny LED, który faktycznie poprawia widoczność. Myślę, że w takiej sytuacji, tak jak piszesz, światła zatrzymujące są zbędne.

do znawców
do znawców

Do wszystkich znawców. Wypadek zdarzył się na przejściu dla pieszych przed McDonaldem, czyli nie na tym zdjęciu, które jest pokazane. Mężczyzna opuszczał przejście i zmierzał w stronę chodnika Kierowca myślał, ze pieszy przejdzie a on przejedzie. Niestety przeliczył się, bo nie wziął pod uwagę faktu, że ludzie starsi wolniej chodzą. Stan potraconego mężczyzny jest tragiczny.

tak było
tak było

Potrącony mężczyzna wracał z Kościoła. Stan zdrowia poszkodowanego jest bardzo ciężko. Helikopterem został przetransportowany do szpitala.

AMF
AMF

Czyli dalej LPR ma nadmiar paliwa…

Anonim
Anonim

od 01.01.2017 do 06.11.2017 -> 24G / Kryminałki
1 12.01.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/fatalna-sroda-na-naszych-drogach-potracenia-i-wypadki-66-letnia-kobieta-nie-zyje-szesc-rannnych-osob/ Fatalna środa na naszych drogach, potrącenia i wypadki. 66-letnia kobieta nie żyje, sześć rannnych osób
2 10.03.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/potracenie-na-pasach-na-gornych-walow-kierowcy-volkswagena-zatrzymano-prawo-jazdy/ W dwoje prawidłowo przechodzących przez jezdnię pieszych
3 04.04.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/potracenie-na-przejsciu-dla-pieszych-na-ulicy-andersa-ranna-jest-w-ciezkim-stanie/ potrąciła prawidłowo przechodzącą przez przejście pieszą
4 08.05.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/kierowca-autobusu-potracil-kobiete-na-przejsciu-dla-pieszych-nieprzytomna-odwieziono-do-szpitala/ na oznakowanym przejściu dla pieszych
5 19.05.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/kolejne-potracenie-na-przejsciu-dla-pieszych-kierujaca-nie-zachowala-dostatecznej-ostroznosci/ na oznakowanym przejściu dla pieszych
6 21.08.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/potracenie-na-przejsciu-dla-pieszych-mezczyzna-ze-zlamana-noga-trafil-do-szpitala/ który prawidłowo przechodził przez jezdnię w wyznaczonym i oznakowanym miejscu.
7 12.09.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/kobieta-potracona-na-przejsciu-w-deszczowe-dni-po-zmroku-widocznosc-w-tym-miejscu-jest-zla/ Na oznakowanym przejściu dla pieszych została potrącona kobieta
8 13.09.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/kolejny-wypadek-na-toszeckiej-okolicznosci-ostatnich-dwoch-potracen-niepokojaco-zbiezne/ kobieta przechodziła akurat na pasach
9 10.10.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/to-kolejny-tego-rodzaju-wypadek-w-gliwicach-79-latka-i-jej-pies-wymagaja-leczenia/ na oznakowanym przejściu dla pieszych
10 11.10.2017 https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/pora-zmierzchu-najbardziej-niebezpieczna-dla-pieszych-kolejne-potracenie-na-przejsciu/ przechodził na oznakowanym przejściu dla pieszych

4WD
4WD

wrzuć orzeczenia z tych spraw

Luis
Luis

Prędkosc zabija to w Polsce najwieksza choroba kierowcow!!

_____
_____

Nie prędkość a zbyt nagłe zatrzymanie.

AMF
AMF

Cała tą gimbazę rakietami balistycznymi w kosmos, szkoda trudu na naukę.

________
________

No co? Oni tylko uważali na lekcji fizyki

JERZY
JERZY

Jak czytam poniższe wypowiedzi to przecieram oczy, iluż to mamy świetnych znawców i specjalistów od wypadków drogowych.

naked
naked

zwykły incydent wyscigowy nie bedzie osadzania który winy

tak było
tak było

jeżeli ten człowiek umrze to już nie będzie incydent, a stan poszkodowanego jest bardzo ciężki tym bardziej, że helikopter, który lądował koło Tesco odwoził nieprzytomnego i mocno poranionego człowieka do szpitala.

Ad
Ad

Jeden i drugi pewnie myśleli, że zdążą… i trafił swój na swego

kodeks
kodeks

zgodnie z przepisami, kiedy pieszy wchodzi na przejście kierowca powinien się zatrzymać.

heli1b
heli1b

Nie kiedy wchodzi, a gdy jest w trakcie przechodzenia.
Pieszemu nie wolno wchodzić gdy nadjeżdża samochód.

marian
marian

Tak, kierowca ma się zatrzymać od razu w miejscu, tak jak na kreskówkach. Przede wszystkim to pieszy ma się zatrzymać przed przejściem

do mariana
do mariana

chyba rodzina kierowcy włączyła się w obronę.

Mat
Mat

Pieszy może wejść na jezdnie pod warunkiem że samochód ma wystarczającą drogę do wytracenia prędkości i zatrzymania się przed przejściem.

heli1b
heli1b

@Mat
Nie!
Nie pieszemu to oceniać
Pieszy nie jest biegły w szybkim obliczaniu, czy dany pojazd ważący ???, poruszający się z ??? prędkością, po ??? nawierzchni, przy ??? stanie ogumienia i ??? stanie kierowcy, jest zdolny się zatrzymać czy nie.
Pieszy widząc nadjeżdżający samochód ma obowiązek powstrzymać się od wejścia na jezdnię. Dotyczy to również przejścia dla pieszych.
Taki jest stan prawny na dziś !

heli1b
heli1b

I proszę mi nie wciskać kitu, że jak się pieszy nie wtranżoli na chama to nie da się przejść. Gliwice to nie Kraków a Dworcowa to nie Zakopianka. Bywam pieszym i bez problemu przechodzę przez przejścia bez akompaniamentu pisku opon i wstrzymywania ruchu. Dłużej czekam na pierwszym lepszym przejściu ze światłami niż na możliwość bezpiecznego przejścia przez Wrocławską.

ewa
ewa

A też masz 74 lata?

AMF
AMF

NA kreskówkach i konsoli to się raczej część kierowców edukowała. W życiu nie ma resetu a podróż to nie ciągłe wciskanie gazu do dechy.