Kolejne ulice z energooszczędnym oświetleniem. Jednym się podoba, dla innych jest zbyt ciemno

Miasto wdraża kolejny etap tzw. Masterplanu dotyczącego oświetlenia. Nowe latarnie pojawią się na ulicach: Strzody i Wyszyńskiego oraz na pl. Piłsudskiego. Spowoduje to duże oszczędności.

Masterplan Oświetlenia Obszaru Miejskiego Miasta Gliwice ma na celu uporządkowanie miejskiego oświetlenia i wykorzystanie w przestrzeni miejskiej energooszczędnych, ledowych i sodowych źródeł światła. Zgodnie z przyjętą koncepcją, na obrzeżach miasta oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych latarnie powinny emitować jasne, zimne światło. W ścisłym centrum oświetlenie ma być cieplejsze, niemal pomarańczowe.

– Masterplan to nie tylko estetyczne, ale też ekonomiczne rozwiązanie. Na ulicach, na których wymienimy oprawy sodowe na LED uzyskamy zmniejszenie kosztów za energię elektryczną i konserwację o ponad 50 procent

– tłumaczy Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych dla Miejskiego Serwisu Informacyjnego.


Wymiana oświetlenia jest w Gliwicach realizowana już od 5 lat. Teraz przyszedł czas na jej kolejny etap – modernizację na tzw. Osi Politechniki (ul. Strzody i Wyszyńskiego oraz pl. Piłsudskiego).

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Chłodne światło pojawi się na ul. Strzody jako przedłużenie ul. Akademickiej, a ciepłe emitować będą latarnie na Wyszyńskiego i pl. Piłsudskiego. [/perfectpullquote]

W przetargu ogłoszonym przez magistrat wzięło udział sześć firm. Wykonawca ma być wyłoniony do połowy lutego, wtedy też poznamy harmonogram prac. Miasto zaplanowało przeznaczyć na ten cel 217 tysięcy złotych.

Tylko jedna ze złożonych do przetargu ofert przekracza tę kwotę, równocześnie zapewniając najkrótszą gwarancję na wykonane roboty. Najtańszą ofertę przedstawiła firma z Gliwic – Zakład Projektowo-Wykonawczy Instalacji Marek Brodala. Oferent wycenił to zamówienie na prawie 154 tysiące złotych.

Pierwsza była Pszczyńska, potem Zwycięstwa

Prace zmierzające do uporządkowania miejskiego oświetlania rozpoczęły się w 2013 roku, gdy 165 nowoczesnych latarni zamontowano na ul. Pszczyńskiej.

W 2016 roku nową iluminację zyskała ul. Zwycięstwa, wzdłuż której stanęło 57 latarni LED oraz 8 z sodowymi źródłami światła. Modernizacja ta wzbudziła sporo emocji. Dla jednych dodała najważniejszej arterii miasta elegancji, ale według innych, po remoncie na reprezentacyjnej ulicy jest po prostu ciemno.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Urzędnicy tłumaczyli, że inwestycja pozwoliła na ograniczenie efektu tzw. „zaśmiecania światłem”. To zresztą, oprócz oszczędności był jeden z głównych celów przedsięwzięcia. [/perfectpullquote]

W 2017 roku nowe oświetlenie pojawiło się też na fragmencie ulicy Akademickiej, ul. Bolesława Krzywoustego, ul. Marii Curie-Skłodowskiej (na odcinku od Ronda Akademickiego do ul. Akademickiej), DTŚ G2 trasa główna, ul. Św. Barbary, Dolnych Wałów, na rondzie Pańczyka przy ul. Kosów.

Oddano też do użytku mieszkańców oświetlenie ul. Kujawskiej i ul. Panewnickiej, a pod koniec roku wymieniono oprawy oświetleniowe na ul. Wrocławskiej i Częstochowskiej. W tym roku planowane jest oddanie do użytku oświetlenia w parku Chrobrego, które niedawno zostało zdewastowane, o czym informowaliśmy w artykule.

Które ulice następne?

W kolejnym etapie wdrażania gliwickiego Masterplanu, po modernizacji oświetlenia na Osi Politechniki, nowoczesne latarnie pojawią się wzdłuż ulic: Kopalnianej, Bojkowskiej, Rybnickiej, Tarnogórskiej i Dworcowej, a także na wybranych ulicach, gdzie zostanie wymienionych 1787 opraw oświetleniowych na nowe oprawy ze źródłami LED. Cały projekt pochłonie łącznie 14 mln zł – 10 mln z kasy miasta oraz 4 mln ze środków Unii Europejskiej. Jego realizacja powinna się zakończyć w 2019 roku.

(żms)