Kolejne ulice z energooszczędnym oświetleniem. Jednym się podoba, dla innych jest zbyt ciemno

Miasto wdraża kolejny etap tzw. Masterplanu dotyczącego oświetlenia. Nowe latarnie pojawią się na ulicach: Strzody i Wyszyńskiego oraz na pl. Piłsudskiego. Spowoduje to duże oszczędności.

Masterplan Oświetlenia Obszaru Miejskiego Miasta Gliwice ma na celu uporządkowanie miejskiego oświetlenia i wykorzystanie w przestrzeni miejskiej energooszczędnych, ledowych i sodowych źródeł światła. Zgodnie z przyjętą koncepcją, na obrzeżach miasta oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych latarnie powinny emitować jasne, zimne światło. W ścisłym centrum oświetlenie ma być cieplejsze, niemal pomarańczowe.

– Masterplan to nie tylko estetyczne, ale też ekonomiczne rozwiązanie. Na ulicach, na których wymienimy oprawy sodowe na LED uzyskamy zmniejszenie kosztów za energię elektryczną i konserwację o ponad 50 procent

– tłumaczy Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych dla Miejskiego Serwisu Informacyjnego.

Wymiana oświetlenia jest w Gliwicach realizowana już od 5 lat. Teraz przyszedł czas na jej kolejny etap – modernizację na tzw. Osi Politechniki (ul. Strzody i Wyszyńskiego oraz pl. Piłsudskiego).

Chłodne światło pojawi się na ul. Strzody jako przedłużenie ul. Akademickiej, a ciepłe emitować będą latarnie na Wyszyńskiego i pl. Piłsudskiego.

W przetargu ogłoszonym przez magistrat wzięło udział sześć firm. Wykonawca ma być wyłoniony do połowy lutego, wtedy też poznamy harmonogram prac. Miasto zaplanowało przeznaczyć na ten cel 217 tysięcy złotych.

Tylko jedna ze złożonych do przetargu ofert przekracza tę kwotę, równocześnie zapewniając najkrótszą gwarancję na wykonane roboty. Najtańszą ofertę przedstawiła firma z Gliwic – Zakład Projektowo-Wykonawczy Instalacji Marek Brodala. Oferent wycenił to zamówienie na prawie 154 tysiące złotych.

ZOBACZ TEŻ:
Gliwickie fontanny rozpoczynają sezon. Dwie już działają, pozostałe zaczną cieszyć oczy przed 1 maja

Pierwsza była Pszczyńska, potem Zwycięstwa

Prace zmierzające do uporządkowania miejskiego oświetlania rozpoczęły się w 2013 roku, gdy 165 nowoczesnych latarni zamontowano na ul. Pszczyńskiej.

W 2016 roku nową iluminację zyskała ul. Zwycięstwa, wzdłuż której stanęło 57 latarni LED oraz 8 z sodowymi źródłami światła. Modernizacja ta wzbudziła sporo emocji. Dla jednych dodała najważniejszej arterii miasta elegancji, ale według innych, po remoncie na reprezentacyjnej ulicy jest po prostu ciemno.

Urzędnicy tłumaczyli, że inwestycja pozwoliła na ograniczenie efektu tzw. „zaśmiecania światłem”. To zresztą, oprócz oszczędności był jeden z głównych celów przedsięwzięcia.

W 2017 roku nowe oświetlenie pojawiło się też na fragmencie ulicy Akademickiej, ul. Bolesława Krzywoustego, ul. Marii Curie-Skłodowskiej (na odcinku od Ronda Akademickiego do ul. Akademickiej), DTŚ G2 trasa główna, ul. Św. Barbary, Dolnych Wałów, na rondzie Pańczyka przy ul. Kosów.

Oddano też do użytku mieszkańców oświetlenie ul. Kujawskiej i ul. Panewnickiej, a pod koniec roku wymieniono oprawy oświetleniowe na ul. Wrocławskiej i Częstochowskiej. W tym roku planowane jest oddanie do użytku oświetlenia w parku Chrobrego, które niedawno zostało zdewastowane, o czym informowaliśmy w artykule.

Które ulice następne?

W kolejnym etapie wdrażania gliwickiego Masterplanu, po modernizacji oświetlenia na Osi Politechniki, nowoczesne latarnie pojawią się wzdłuż ulic: Kopalnianej, Bojkowskiej, Rybnickiej, Tarnogórskiej i Dworcowej, a także na wybranych ulicach, gdzie zostanie wymienionych 1787 opraw oświetleniowych na nowe oprawy ze źródłami LED. Cały projekt pochłonie łącznie 14 mln zł – 10 mln z kasy miasta oraz 4 mln ze środków Unii Europejskiej. Jego realizacja powinna się zakończyć w 2019 roku.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Anna
Anna

Następna nowocześnie oświetlona będzie ulica Płowiecka – obok zarządu dróg. Nie wiem doprawdy jakimi kryteriami kierują się włodarze wybierając kolejność. Od dawna aż się prosi doświetlić ulicę Piwną, gdzie kierowcy nie mają szans w porę dostrzec przechodniów. Albo też ulica Rybnicka (przy działkach) i dalej obok wysypiska śmieci. Są tam dwa miejsca, gdzie “zebry” w ogóle nie są oświetlone – za ul. Rybnicką ktoś powinien trafić do kryminału za zaniedbania w obszarze bezpieczeństwa. Ale w Gliwicach są inne kryteria: dobre samopoczucie Pani Dyrektor w szklanym domu wyłożonym błyszczącymi marmurami – do jest główny cel istnienia zarządu dróg w naszym mieście.

heli1b
heli1b

1) Jak ma się iluminacja na hali bankrut i w jej okolicy do idei “niezaśmiecania światłem”? Jakoś tam nie jest ciemno w przeciwieństwie do Zwycięstwa.
2) Oszczędzać przez niedoświetlanie to każdy głupi potrafi.
3) Pszczyńska gdy jest ładna pogoda może i robi wrażenie, ale gdy pada deszcz lub śnieg nowe oświetlenie jest tylko przeszkodą. To nie jest oświetlenie odpowiednie do ciągów komunikacyjnych.

Filip z Konopii
Filip z Konopii

2) Oszczędzać przez niedoświetlanie to każdy głupi potrafi.
No – nie każdy głupi.
Jeżeli chcieli zmniejszyć koszty o połowę przez niedoświetlenie – wystarczyło usunąć co drugą żarówkę .
Byłoby jeszcze oszczędniej, bo nie trzeba by inwestować w nowe instalacje. Ale o tym nie pomyśleli

Urko
Urko

Odpowiedź na Twoje pierwsze pytanie : Oczywiście, że wprost odwrotnie procporcjonalnie .:-) PWiK oraz Fundacja Dzika Panewnickiego chcieli światłem i blaskiem przywabić U2 oraz inne tuzy szeroko rozumianego świata artystycznego . Udało się jak zwykle w Gliwicach . czyli nie do końca lub wcale :-) U2 nie przyjedzie.
Jeszcze dwie, trzy spektakularnie niedotrzymane obietnice i powoli będzie można zacząć gasić w tym miejscu światło . Bo ściemniać dłużej się nie da:-)

Ad
Ad

“chcieli światłem i blaskiem przywabić U2 […] U2 nie przyjedzie.

I bardzo dobrze! U2 w hali na kilkanaście tysięcy miejsc??? Ta kapela potrafiła przyciągnąć 60 tys. ludzi na Stadion Śląski. Jakby doszło do koncertu w Gliwicach, to bilety dla szarego człowieka byłyby chyba po 1000zł i rozeszły się w 15 minut. Z takiej puli biletów, pewnie kilka tysięcy darmowych wejściówek dostaliby pracownicy PWiK, nie ważne czy byliby fanami U2 czy nie…

bacik
bacik

Myślę heli, że projektujący to gliwickie ledowe oświetlenie kieruje się starymi normami oświetleniowymi dostosowanymi do dawnych rtęciówek i sodówek itp. i stąd taka masakra i porażka. Moim skromnym zdaniem należałoby trochę podnieść moc żarówek LED o barwie ciepła, a przejścia dla pieszych doświetlić zimnymi LED do wysokości 5 m góra i tyle, bo magistraccy są, jak zwykle bezkonkurencyjni;)

Poko
Poko

Nie można założyć innej, ciepłej barwy tych ledów? Zwycięstwa jest ciemne, jechałem po zmroku ostatnio, z ciekawości . Kiedyś było ciepłe i przytulne oświetlenie. Pozdrawiam

zebra_z_gliwic
zebra_z_gliwic

Niestety jest ciemniej. Latarnie na Zwycięstwa oświetlają powietrze na wysokości pierwszego piętra, a na chodniku można sobie nogi połamać. Nie sądzę, że taka zmiana wpływa korzystnie na bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Może w ramach oszczędności magistrat wprowadzi kolejny projekt za kilkanaście milionów i rozda po latarce i komplecie odblasków mieszkańcom.

Grazyna Małgorzata Pawlak - Cioruń

Obecne oświetlenie miesza się wieczorem z otoczenem, nie rozjaśnia, lecz przymula. Tragedia. Jazda o zmroku, wieczorem to wyczyn. To, przyczyna także tak licznych potrąceń Pieszych !!!!!!!!!!!!….. Oświetlenie ma jak sama nazwa wskazuje rozjaśniać. Najwyższy czas na wymianę, może uchroni to ludzkie życie I poprawi bezpieczeństwo.

Jerzy Kozioł

A może w ogóle nie powinnaś jeżdzić skoro Ci światło przeszkadza? Większej niedorzeczności nie widziałem

Grazyna Małgorzata Pawlak - Cioruń

Jerzy Kozioł. Każdy ma prawo do własnej opinii. ŻYCZĘ panu aby, nikt nie zepsół pana pewności Siebie. Aby także inny Kierowca nie potrącił pana dziecka, skora uważa pan to za niedorzeczność . Miłego dnia bez Pogrzebu. NIE piszę tylko we własnym imieniu, skoro pana pewność Siebie sięga tylko czubka pana Nosa.

Ad
Ad

gramatyka i ortografia była Ci obca…

Klaudia Płuciennik

Skoro miasto chce iść w taką stronę ( chociaż jak dla mnie “zaśmiecanie światłem” brzmi absurdalnie) to moze powinno pomyśleć o doświetleniu przejść dla pieszych? Zobaczenie pieszego po zmroku bardzo często graniczy z cudem a wie o tym każdy koerowca jeżdżący wieczorem po mieście.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Klaudia Płuciennik: cyt.: “chociaż jak dla mnie „zaśmiecanie światłem” brzmi absurdalnie” . Jest jeszcze mnóstwo pojęć które dla Pani mogą brzmieć absurdalnie, np. jest Pani totalną ignorantką.

Romana Olbert

Miasto robi sie nieprzyjazne, ciemne jak ” grobowiec”… az sie wierzyć nie chce ze urzędnicy tego nie widza…a moze nie ruszają tyłka zza biurka i to dlatego…

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Romana Olbert: Urzędnicy nie widzą bo pracują od 8:00-15:00.

ancymon
ancymon

7 godzin? też tak chcę!

Czuwający
Czuwający

Najważniejsze że hala jest pięknie oświetlona pomimo braku imprez – oto oszczędności dla Gliwickiej ludności

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Czuwający: zapomniałeś dodać że za 450 milionów złotych.

Ew Gel

Wylaczmy w ogole to bedzie 100%zmniejszenia kosztow.Za to wzrosnie przestepczosc i wypadkowoscLudzie -mamy XXIw i w centrum jest ciemno jak za króla Ćwieczka

Ireneusz Dudek

A kiedy na osiedlach, na Trynku zdezelowane latarnie grożą zawaleniem popekany beton zbrojenie koroduje. Pani w urzędzie odbija do Tauronu, a Tauron do UM.

łonet
łonet

Panie prezydencie my chcemy wikeszej mocy lamp na zwyciestwa.
Obecnie jest ponuro i nie czujemy sie komfortowo.
Prosze zleceac prace nie na podstawie wlasnej oceny tylko na mieszkancow gliwic.
A pseudo argumenty typu ze mieszkancy zwyciestwa skarzyli sie na ostre swiatlo to prosze mozna zniwelowac ustawiajac odpowiednie katy zrodla swiatla itp.

KKK
KKK

A gdzie Orlickiego? Ciemno, panie ciemno!

Poko
Poko

Na Orlickiego są klasyczne sodowe światła. Problem w tym że drzewa je zaslaniają.

Tut
Tut

No zwłaszcza w zimie te bujne korony drzew zasłaniają całe światło.

ja234
ja234

Masterplan czyli zaciemniania ulic ciąg dalszy.

“– Masterplan to nie tylko estetyczne, ale też ekonomiczne rozwiązanie. Na ulicach, na których wymienimy oprawy sodowe na LED uzyskamy zmniejszenie kosztów za energię elektryczną i konserwację o ponad 50 procent
– tłumaczy Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych dla Miejskiego Serwisu Informacyjnego.” No pewnie, w ten sposób można zaoszczędzić kasę…poprzez zaciemnianie ulic i wmawianie, że jest to estetyczne rozwiązanie.

Dzięki temu oświetleniu glajwice będą wyglądać jak wioseczka, którą są.

Może lepiej byłoby wyłączać światło na ulicach, ile kasy by się zaoszczędziło…

beton
beton

Nadal twierdzę, że ledowe oświetlenie jest ok, ale proponowałbym mocniej przemyśleć natężenie światła i przede wszystkim wysokość słupów. Na poezji ostatnio też takie lampy się pojawiły, tylko są za wysokie. Oświetlają pustkę.

bart
bart

Masterplan zaśmiecenia świetlnego po gliwicku:
1) zmniejszmy moc lamp i zamontujmy lampy LEDowe na ulicach,
2) zróbmy z Hali Podium jedną wielką żarówę, tak żeby jasną łunę na niebie było widać z kilku kilometrów,
3) “brawo my”.

Tomek
Tomek

Nie sądziłem, że bardziej Frankiewicz potrafi zniszczyć to miasto. Każda decyzja, która jest podjęta przez gliwicki magistrat jest błędna.

Achim Porwoł
Achim Porwoł

A propos zdjęcia ilustrującego artykuł: znakomicie potwierdza stare przysłowie mówiące, że pod latarnią najciemniej.

kanalia52
kanalia52

Ciemno jak w dupie Francy.

nie poprawny
nie poprawny

To po co w niej wysiadujesz?

Mark
Mark

Dla mnie jest nadal ZA CIEMNA ulica Zwycięstwa po tych zmianach… Bardziej rażą reflektory aut niż żarówki z latarni. Na pasach gdy się jedzie są naprawdę mało widoczni piesi po zmroku i w nocy. To chore co miasto zrobiło z ulicy Zwycięstwa….
I trochę się dziwię że UE dała tylko 4 mln zł. a my płacimy aż 10 mln zł.
Powinno być odwrotnie a jest nadal do kitu..

Jerzy Kozioł

Pozwólcie że zapytam gdzie jest gospodarz naszych pieniędzy. 14000000 milionów za 1787 lam daje 7800 za jedną sztukę !!! Czy to nie jest zbyt drogo tym bardziej że zamówienie nie będzie małe ??? A może znowu 20% tradycyjnie……..

Michał Topolski

Biorąc pod uwagę roboczo godziny plus sprzęt no i oczywiście latarnie lądowe to nie jest tak drogo pewnie same led to koszt 3000-4000zl Do tego zezwolenia itp.itd. Zapewni ktoś przytulić kasę jak zzawsze ale nie ma zle a za darmo nic nie ma

Piotr Gmerek

Do tego co zauważyłem wymieniana jest też instalacja na nową.Nowe słupy nie są zasilane starymi kablami.

lajkonik
lajkonik

oczywiscie w starych kablach prąd płynie pod prąd i to raz w jedną a raz w drugą stronę. A jeszcze do latarni to ma pod górkę. Trzeba wymienić na nowe

rrolch
rrolch

Port bardzo zaśmieca światłem niebo

xxxxxxxxxx
xxxxxxxxxx

no bo nie można zaśmiecać światłem. Ul. Wrocławska jest na pewno dużo ciemniejsza a takze Częstochowska. Stawianie latarni tylko po jednej stronie to oszczędność.

Sianti Sianti

słońce widać coraz rzadziej , w domach szkodliwe żarówki – ciekawe komu zależy na tych ciemnościach – polecam film “Żarówkowi ściemniacze”

super kierunek
super kierunek

Gliwice tylko stać na oprawy produkowane na Ukrainie, Chinach i w Meksyku a szkoda

Paweł Farion

Nowe oświetlenie na ul częstochowskiej super jasne jest tylko wciąż są nie usunięte stare latarnie