Kolejny fragment obwodnicy jest gotowy, pojedziemy nim za kilka dni. Kiedy następne odcinki?

Ta wiadomość zapewne ucieszy wielu kierujących. Kolejny odcinek obwodnicy – tym razem południowej – jest gotowy. W najbliższych dniach, zostanie oddany do ruchu.

Inwestycja zakładała nie tylko budowę południowej części obwodnicy miasta, ale także przebudowę i rozbudowę układu drogowego pomiędzy ulicami Bojkowską i Pszczyńską. W ramach realizacji prac wybudowany został 700-metrowy łącznik ul. Bojkowskiej z ul. Okrężną. Kolejnym etapem prac była przebudowa południowej części ul. Okrężnej na odcinku około 500 metrów.

Docelowo odcinek południowej obwodnicy łączący ul. Bojkowską z ul. Pszczyńską (węzeł autostradowy) liczy prawie 2 km. Składa się z jednej jezdni z dwoma pasami ruchu (po jednym w każdą stronę).

Droga jest oświetlona, a wzdłuż niej stanęły tablice zmiennej treści, na których wyświetlane są informacje o ewentualnych utrudnieniach, czy warunkach atmosferycznych. Poza odcinkiem jezdni w ramach inwestycji wybudowano chodniki umożliwiające bezpieczną komunikację pieszych, drogę rowerową oraz dwie zatoki autobusowe – przekazuje Jadwiga Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.


Odcinek południowej obwodnicy miasta umożliwi kolejny etap wyprowadzenia ruchu tranzytowego z miasta, dogodniej połączy z węzłem autostradowym, a także zapewni lepszy dojazd do rozbudowujących się firm logistycznych, znajdujących się w rejonie węzła autostradowego Gliwice Sośnica – dodaje Stiborska.

Koszt odcinka obwodnicy południowej nieco ponad 57 mln zł. Dofinansowanie do budowy uzyskano z dwóch źródeł: Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie ponad 11 mln 600 tys. zł, a także z Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości blisko 9 mln 800 tys. zł.

Przy okazji realizacji inwestycji, nie mogło zabraknąć nowych nasadzeń. Wzdłuż obwodnicy południowej rośnie już 120 drzew. Niewątpliwym faworytem, ze względu na ilość, jest klon pospolity i jarząb szwedzki. Nie zabrakło także lip drobnolistnych. Całości dopełniły nasadzenia krzewów, w sumie 329 sztuk. Wśród nich znalazły się: tawuła japońska, dereń biały i rokitnik zwyczajny – informuje rzeczniczka ZDM.

Miasto realizuje również inwestycje związane z budową odcinka obwodnicy zachodniej od ul. Sowińskiego do ul. Daszyńskiego. Obecnie zostało wszczęte postępowanie w zakresie uzyskania decyzji środowiskowej dla projektowanej inwestycji. Rozpoczęcie pierwszych robót budowlanych, planowane jest w połowie przyszłego roku. Zgodnie z obowiązująca umową termin jego oddania do użytkowania przypadłby w III kwartale 2022 roku.

Tymczasem jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę dokumentacji projektowej dla odcinka obwodnicy południowej od ul. Bojkowskiej do ul. Rybnickiej. Wszystko wskazuje na to, że zakończenie budowy całej obwodnicy będzie możliwe do 2025 roku – przewiduje Stiborska.

(żms)/ZDM w Gliwicach
fot. ZDM w Gliwicach

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
AFD

A co z mostem na Pszczynskiej?zrobicie go w tym stuleciu,???

gmG

To nie jest most tylko naturalny spowalniacz ruchu im. Zygmunta Frankiewicza.
Zresztą to przecież znak rozpoznawczy Gliwic, kawałki dróg znikąd donikąd, pomysły rozwiązań drogowych które powodują dodatkowy ruch, którym wreszcie trzeba sterować za pomocą inteligentnego systemu sterowania i tablic o zmiennej treści

inż. Karwowski

25 lat jak z bicza strzelił ;). A obwodnica i tak nie skończona. Szybciej wybudowaliśmy Trasę WZ, Łazienkowską i inne.

Xsenofob

Faktem jest, że odkąd zaczęli “budować” obwodnicę, całe pokolenie zdążyło się urodzić i wydorośleć.
Inwestycja równie potrzebna co zaniedbana . . .

AFD

Ta Warszawe budowala cala Polska ,zolnierze,nawet w szkolach zbierali makulature .
Zapomniales?!!!

Leon

Na Rybnickiej powinien być wiadukt zamiast dwóch patr świateł, a tak znów będą korki i problem z przejazdem. Porażka

parKing

Wiadukt to by tam jeszcze z 5 lat powstawał i nie dałoby się przejechać

Adam

Najbardziej brakuje połączenia Daszyńskiego z Kozielską

gmG

W pewnym radiu przez ostatnie dni pod hasłem “oddano do użytku obwodnicę” lansowała się pani Stiborska tu czytam że kawałek więc jak jest naprwadę?

Zibi

Jaki prezydent taka obwodnica co w tym dziwnego.

BiKo

Tak dlatego UE to jest trup który jeszcze nie wie o tym że nie żyje. Wg planów budowa zakończy się po 27 latach o od pierwszych zapowiedzi… W tym samy czasie wybudowano i wybuduje się 38000 km kolei szybkich w Chinach … w większości na słupach. Gdyby tylko Chiny, ale cała południowa i południowo wschodnia Azja goni nas i przegoni. Taki Kingsajz

AFD

W Polsce jest tez to mozliwe,a beda ludzie pracowac za 1 zlotowke na godzine.Jak tam jest tak super,to sie przeprowac do Chin.Nikt ciebie w Polsce nie zabroni wyjechac,bo za komuny bylo to niemozliwe!!!

Okulista

Pociag magnetyczny jest niemieckim Patenten, a Chinczyki go poprostu skopiowali i to jest wielkim skandalem .Oni wszysko kopjöja.

BiKo

Po wielu latach zrozumiałem slogan “jesteśmy globalna wioska” – tak skoro jest wioska to są też Globalne miasta

Barbara

Dwie sprawy. Po co tam zatoczki autobusowe? I druga sprawa. Zamiast drzew posadzono krzewy. Co to ani tlenu nie produkują ani cienia dla ewentualnego zmęczonego wędrowca. I na co to? Na ozdobę?

Imiu

od zawsze jest tam piękny zakręt którego nawet za tym 10x planiści nie potrafią zaprojektować nawet teraz.
Jeden TAKI CYRK HALA a tyle by dróg udałoby się stworzyć, pewnie druga DTŚ by za to wyszła…sam odcinek w Gliwicach LECZ kto by tam paczał a PRIORYTETY czy KWOTY.

Klon

Jeżeli piłeś, to na przyszłośc postaraj się nie pisać kiedy pijesz. Jeżeli nie piłeś, to nie pisz nigdy, bo wychodzi, że to zadanie przerasta ciebie intelektualnie

Imiu

Swoimi komentarzami zmieniasz świat na lepszy.
Aa już jest super XD

Xsenofob

To te maseczki powodują ostre niedotlenienie mózgu.
#ZdejmijMaseczkę :-)

roton

A może byś byś po prostu zmienił, bo twoja jest pewnie lepka z brudu.

chemia

Halucynacja, hemoglobina, dwutlenek węgla, taka sytuacja

Imiu

minusujący wiedzą o jakim zakręcie mowa LUB o jaką halę chodzi LUB znają wartość pieniądza podatnika?

Obserwujący

Przewidują…chcieliby…a i tak nie dokończą tzw.obwodnicy.I dobrze,jest zbędna.Tym bardziej,że auteczkowcom zawsze będzie mało dróg.

Imiu

nie myśl jak “polscy” Politycy i Decydenci czy to w Gliwicach czy Globalnej Polsce.
Choć nie pisz tak jak oni/one LECZ to twoja sprawa wiec olej mnie XD

manek

Obserwujesz i obserwujesz, pewnie już cię patrzały rozbolały ale żadnych wniosków nie wyciągasz. Może przestań obserwować i spróbuj pomyśleć, to nie boli.