Komenda Straży Pożarnej już po remoncie. Inwestycję w większości sfinansowało miasto

Zakończył się remont i modernizacja zespołu zabytkowych budynków Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach. Inwestycję, która pochłonęła ponad 1,2 mln zł, w większości sfinansowało miasto.

 

W tym tygodniu odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanego skrzydła budynku przy ul. Wrocławskiej 1, połączone z prezentacją nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Podczas spotkania Komendant Miejski PSP w Gliwicach, st. bryg. Roman Klecha podsumował działalność jednostki w 2022 roku i przedstawił jej plany na 2023 rok.

Podkreślił w nich rolę współpracy z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz potrzebę wspierania rozwoju lokalnych jednostek. Podczas spotkania nastąpiło także uroczyste wręczenie aktu włączenia OSP Gierałtowice do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.


Uroczystość była również okazją do zaprezentowania pięciu nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych komendy w Gliwicach oraz wyremontowanego w 2022 roku ostatniego skrzydła, pochodzących z XIX i XX wieku, zabytkowych budynków przy ul. Wrocławskiej 1, w których mieści się siedziba Komendy Miejskiej PSP w Gliwicach.

W ramach zakończonej inwestycji, sfinansowanej głównie ze środków z budżetu miasta, zmieniony został układ funkcjonalny pomieszczeń zlokalizowanych na pierwszym piętrze skrzydła.

Powstały tam nowe biura i węzły sanitarne. Wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa, posadzki oraz instalacja elektryczna. Remontu doczekały się także klatki schodowe, a budynek wyposażono w wentylację mechaniczną (nawiewno-wywiewną), nową instalację teletechniczną (niskoprądową), oświetlenie awaryjne oraz wyłącznik przeciwpożarowy.

W części pomieszczeń zamontowano nowe klimatyzatory, wymieniono też istniejącą centralną klimatyzację, a w ramach funkcjonującej instalacji grzewczej zainstalowano nowe grzejniki. Oprócz tego w obiekcie rozbudowany został system kontroli dostępu i monitoringu wizyjnego.

Łączny koszt prac wyniósł ponad 1 mln. 209 tys. zł, z czego niemal 1 mln. 90 tys. zł stanowiły środki pochodzące z budżetu Gliwic. Miasto w bieżącym roku sfinansowało także rozbudowę systemów kontroli dostępu wartą 25 tys. zł.

Wieloetapowy remont i modernizacja zespołu zabytkowych budynków Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach rozpoczął się w 2012 roku. Od tamtej pory miasto wspierało tę inwestycję, przekazując na ten cel łącznie niemal 3 mln. 700 tys. zł.

(żms)/UM Gliwice(ml/KM PSP Gliwice)
fot. KM PSP Gliwice, Grzegorz Ożga