Lokale zamknięte, a koncesję płacić trzeba. Czy Gliwice dołączą do miast, które zrezygnowały z tej opłaty?

Gliwiccy restauratorzy, mimo że od dłuższego czasu nie zarabiają na sprzedaży alkoholu ani złotówki, muszą płacić za koncesję. Skarżą się więc, że miasto nie wspiera ich, gdy rząd nakłada obostrzenia. Jest jednak szansa, że pomoc otrzymają. Wszystko rozstrzygnie się na najbliższej sesji rady miasta.

 
Skutki długotrwałych obostrzeń nie ominęły właścicieli lokali gastronomicznych z Gliwic, niemogących teraz prowadzić swojej działalności gospodarczej w wymiarze, w jakim robili to przed wybuchem pandemii. Skargi na miasto, które nie wspiera tak, jak robią to inne samorządy aglomeracji śląskiej, słychać od dawna. Sami przedsiębiorcy, bojąc się zapewne ewentualnych kłopotów, pod nazwiskiem nie narzekają. Ale nastroje są złe.

Tymczasem dużą pomocą byłoby już samo zwolnienie z opłaty za koncesję na alkohol, na co zdecydowano się chociażby w Katowicach czy Chorzowie.


Takie zwolnienie wydaje się być logiczne, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie żaden bar, pub czy restauracja trunków nie sprzedają. Nikt przecież nie zamawia piwa, wina, whiskey na wynos.

 
Za restauratorami wstawili się radni. Łukasz Chmielewski, Tomasz Tylutko oraz Adam Michczyński (wszyscy z PiS) zapytali prezydenta Gliwic o możliwość zwolnienia w tym roku przedsiębiorców z opłat za koncesję na sprzedaż alkoholu.

Otrzymali odpowiedź z wydział usług komunalnych. Wiadomość jest i dobra, i zła. Dobra: na wniosek prezydenta przygotowano w sprawie projekt uchwały, a rada miasta pochyli się nad nim już podczas najbliższej sesji, 18 lutego. Jaka jest ta zła?

– Niestety, projekt zakłada zwolnienie tylko z pierwszej raty (obejmującej okres od stycznia do kwietnia – red.) z trzech, które należy wpłacić w ciągu roku. W Chorzowie czy Katowicach zdecydowano się na zwolnienie ze wszystkich – mówi radny Chmielewski.

I dodaje: – Moim zdaniem, skoro istnieje taka możliwość, należy ją wykorzystać. O wiele bardziej poprawiłoby to płynność finansową właścicieli lokali. A należy nadmienić, że nie rozmawiamy tu o jakichś specjalnie dużych sumach, skoro jedna rata wynosi 175 800,00 zł. Dla Gliwic to kwota do udźwignięcia, a dla pogrążonych przez epidemię przedsiębiorców możliwość jej niepłacenia byłaby ogromną pomocą.

Na razie dobre i to. Już zwolnienie z pierwszej raty będzie dla restauratorów ulgą. A kto wie – jeśli rząd nie zluzuje obostrzeń na wiosnę, może miasto odpuści także pozostałe spłaty.

(sława)

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Papka śnieżno-piaskowa

Czy ktoś to miasto odśnieża?

Filomat

Tylko płatne parkingi i główne ulice. Takie miasteczko na rubieżach cywilizacji.

Filaret

A ty byś chciał aby pługi wjechały w ciasne osiedlowe uliczki, gęsto zaparkowane samochodami i przywaliły te samochody śniegiem albo je staranowały.

Lukas

Ciekawe, że ten problem nie występuje na płatnych miejskich parkingach. Może nie słyszałeś o łopatach?

Filaret

Tak, masz całkowitą rację, jestem gotowy aby z moich i twoich podatków i dzięki dodatkowej podwyżce podatków na ten cel, była za pomocą łopaty odśnieżana każda najmniejsza uliczka w mieście i dodatkowo na każdej ulicy powinien dyżurować pług w pogotowiu przez całą dobę aby zima nie zaskoczyła drogowców, mnie na to stać a ciebie jeszcze bardziej, prawda ?

parKing

Na na pewno stać mnie na to bardziej niż na pensje losowych prezesów spółek miejskich. Czyżbyś był związany z jednym z nich?

Filaret

Jestem związany ze zdrowym rozsądkiem, czy to jeden z nich ?

K.

oczywiście. u nas śnieg nie leży. od razu jest cały zgarniany na ciężarówki i wywożony za miasto. jak ktoś twierdzi, że jest inaczej to kłamie jak kłamca i morda zdradziecka, czy coś.

Jan

U nas, to znaczy gdzie? Każdy sąsiad Gliwic?

K.

to był sarkazm. u nas czyli w gliwicach.

gmG

Nie, tylko soli. Przykład z ubiegłego tygodnia: wiatr zawiewa śniegiem nową “obwodnicę” Daszyńskiego/ Rybnicka, wiezie się nią pługo-piaskarka Remondisu i co plug w górze a sól z tyłu się sypie a na wylocie do Rybnickiej nie widać drogi tylko wyjeżdżone przez samochody rynny. Czyli jak do przedsiębiorców tak do wszystkiego.

Obserwujący

A gdzie tam.Nie ma komu odśnieżać. A jak już to byle jak.
Pryzmy śniegu zalegające przy przejściach dla pieszych,przy sygnalizatorach świetlnych.
No,ale skoro glajwice są zacofane,byle jakie, to i odśnieżanie byle jakie i na odwal się.
Ot, taka paskudna, obrzydliwa,ohydna,paskudna,zasyfiona,obdrapana wiseczka na wstecznym.

Tomek

Tylko radni z PiS są aktywni i chcą pomocy dla obywateli. Na prezydenta Neumanna z PO nie ma co liczyć.

DD

Dlaczego prywatne biznesy miałyby być wspomagane przez resztę mieszkańców gminy. Chcieli kapitalistycznej gospodarki, chcieli do EU a nie wiedzieli, że prywatna działalność to ryzyko. Przezorna część właścicieli z pewnością zadbała o siebie. Z drugiej strony, jeżeli lock down jest narzucony to prawo powinno działać od momentu jego wprowadzenia czyli nie ma przychodów nie obowiązują podatki, składki i inne haracze, bo do ch…..jasnej niby z czego płacić. Urząd Miasta i radni mają gwarantowane dochody więc w kulki lecą świadomie odwlekając działania chociaż od zeszłego roku powinni mieć przygotowany plan awaryjny na potencjalne skutki uboczne idiotycznych decyzji marionetek rzekomego “rządu”. A tak… Czytaj więcej »

parKing

No bardzo ciekawe, b to właśnie przez PiS restauracje są zamknięte bez większego wsparcia “tarczy antykryzysowej” i te co próbują się otwierać prześladowane prze sanepid… Ale żeby sobie trolli na tym portalu nakupować, na to już mają kasę.

dd

widać, że Pan Tomek obdarzony jest niezłym poczuciem humoru.

obłuda

A jakie działania w sprawie nielegalnych obostrzeń, podjęli radni PiS w swojej partii ?

Gang PiSena

Kiedy było 20 tys. zachorowań dziennie, PiSowski rząd twierdził, że epidemia ustępuje i została pokonana, kiedy mamy obecnie 5 tys. zachorowań dziennie, PiS twierdzi, że epidemia się wzmaga i trzeba przywrócić restrykcje.

Asia

A wg Ciebie jak skacze z 5 tys zakażeń na 8 tys to jest to spadek czy wzrost? Pomyśl powolutku…

Gang PiSena

Pomyślałem i kiedy było zachoroń 20 tys, dziennie to wiece wyborcze mogły się odbywać a kiedy spadło do 5 tys. to należy gospodarce łeb urzynać.

Gang PiSena

Pomyślałem powolutku, powoli, średnio-wolno, średnio, średni-szybko, szybko i bardzo szybko i na tego podstawie zadaję pytanie: Dlaczego genialny PiSowski rząd od roku nie zlecił żadnej polskiej kompetentnej do tego celu instytucji przeprowadzenia badań dotyczących dynamiki i mechanizmów rozprzestrzeniania się zakażeń obecnej pandemii ? Dlaczego w tym zagadnieniu nie ma narodowych badań skoro wszystko inne może być narodowe ? Więc na czym PiSowski rząd się opiera: na popularnonaukowym czasopiśmie Nature ? Czy może bezmyślnie małpuje działania rządu Niemiec czy może USA i dlaczego akurat rządy tych krajów ?

Antyrama

Słabo Ci poszło to myślenie skoro nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie….

Gang PiSena

To je zadaj to proste pytanie czy nie potrafisz ?

Julia

PiS został wybrany w demokratycznych wyborach. Nie podoba się w Polsce droga wolna nikt cię w kraju nie trzyma…

Gliwiczanin

W kolejnych demokratycznych wyborach PiS nie uzyska odpowiedniej ilości głosów i uwolnimy się wreszcie od tej destrukcyjnej sekty rozdawaczy kasy z naszych ciężko wypracowanych podatków.

Julia

Większość tych restauratorów wyzyskiwał swoich pracowników umowami śmieciowymi i marnymi pieniędzmi. Teraz już nie są takimi pamiątkami i paniami hihihi Ave PiS

Radek

Ave PIS jprd – mam nadzieje ż skończą jak Imperium rzymskie:) i Juliusz Cezar:)

dziwne

co lewacy nie krytykujecie swoich z UM?

Łowca malkontentów

Bo od krytykowania są prawacy.

Centrak

Dziwne tylko, że do tej pory żaden prawak poza Tobą się nie odezwał

prawak

Lewacki PiS krytykuję zawsze i wszędzie.

Lewak

Dlaczego tylko lewacki PIS? Masz jakieś ograniczenia co do innych lewaków? Boisz się? nie potrafisz?

prawak

Bo PiS jest akurat przy korycie, reszta to nieistotny plankton, nie wiesz, trzeba ci jak dziecku tłumaczyć ?

Lewak

A potrafisz wymienić tą resztę? Bo nie wiem. Wytłumacz jak dziecku kto jeszcze jest i był lewacki?

prawak

SLD, Razem, Wiosna, Platforma Obywatelska, to wiedzą nawet dzieci, tobie jak dziecku trzeba tłumaczyć ?

Lokator

Przynajmniej cicho w centrum… oby jak najdłużej

Murgott

Widać, że restauratorzy w Gliwicach są za jednyną słuszną partią. Nikt nie zbankrutował, tarcza działa, kasa płynie. Nikt nie walczy, nie protestuje i nie otwiera biznesu. Niech płacą wszystkie daniny jakie są wymagane.
I uwaga dla wszystkich, którzy rzucą się do knajp kiedy już będą otwarte – niecierpliwi będą pić i płacić za zepsute piwo.

Radek

Zepsuty to ty juz jestes i to tak dobrze:)

Obserwujący

No cóż,niech płacą.W końcu kasę podatników, w ramach tzw.tarczy kasują.
Pewnie mają jeszcze dużo kasy zarobionej wcześniej.
Dobrze byłoby gdyby trochę tych knajp upadło,jest ich za dużo.

ADAMEK

To sposób na życie i zarobek , życząc upadłości bliźniemu swemu jesteś zwyczajną mendą społeczną.

Radek

upaść to ty możesz ale na głowę