Gliwicki Budżet Obywatelski. Koniec konsultacji, znamy uwagi

fot. UM/ ławki na ulicy Granicznej zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego

Przebieg dotychczasowych edycji GBO spowodował, że pojawiło się wiele głosów mówiących o potrzebie zmiany procesu składania i weryfikacji wniosków. Konsultacje społeczne to okazja do wniesienia uwag.

Do 28 listopada gliwiczanie mogą zgłaszać zastrzeżenia do proponowanych zasad kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. W tym celu tradycyjnie zorganizowano konsultacje społeczne. Ich wynik oraz ostateczną wersję procedury poznamy 19 grudnia.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Pod konsultacje społeczne poddany został projekt zarządzenia Prezydenta Gliwic w sprawie procedury budżetu obywatelskiego miasta Gliwice w 2018 r.   [/perfectpullquote]

Wśród propozycji zmian, do Urzędu Miejskiego wnoszono o wyodrębnienie gliwickich organizacji pozarządowych jako nowej grupy podmiotów uprawnionych do składania wniosków (obok Rady Miejskiej, Rad Osiedli i Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice).


[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Jako reprezentanci określonej grupy społecznej organizacje pozarządowe nie będą musiały załączać do wniosku dodatkowych list poparcia, a każda z nich może zaproponować 3 zadania.   [/perfectpullquote]

Postulowano także o wydłużenie etapu weryfikacji wniosków w celu polepszenia jakości pracy nad rozpatrywaniem poszczególnych projektów i w konsekwencji skrócenie czasu przyjmowania wniosków z 3 do 2 tygodni.

W tym roku, na prośbę mieszkańców, termin składania wniosków był wydłużony, ale zdecydowana większość wniosków wpłynęła do Urzędu Miejskiego w ciągu ostatnich 3 dni – w sumie 252 z 340 wniosków.

Będzie możliwość odwołania?

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie odwołań od wyników weryfikacji wniosków i rozpatrywanie ewentualnych zażaleń jeszcze przed głosowaniem. Zażalenia mają odnosić się bezpośrednio do treści zwartych w uzasadnieniach weryfikacji wniosków, które – podobnie jak w tym roku – będą udostępniane na stronie internetowej.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Młodsi mieszkańcy, którzy w momencie głosowania będą mieli ukończone 16 lat lub ukończą 16 lat w 2018 roku, zyskaliby  uprawnienia do głosowania. Mogliby także przedstawiać swoje opinie.   [/perfectpullquote]

Następnym pomysłem jest dopuszczenie do głosowania tylko takich zadań, które będą dostępne dla otwartego grona mieszkańców oraz kwalifikowanie do realizacji tych, które uzyskały w głosowaniu poparcie co najmniej 100 mieszkańców, a w osiedlach, w których minimalna liczba głosów jest mniejsza niż 100 – zostały poparte co najmniej przez liczbę mieszkańców odpowiadającą minimalnej liczbie głosów wymaganej dla uznania glosowania za ważne.

Dodatkowo zgłoszono pomysł wprowadzenia zasady oddawania jednego głosu elektronicznego z jednego adresu mailowego.

(żms)