Koniec bramek na części autostrad jest pewny. Szlabany znikną m.in. na węzłach Sośnica, Bojków i Ostropa

Nareszcie. Znamy w przybliżeniu termin likwidacji znienawidzonych przez kierowców bramek na państwowych autostradach. Dla gliwiczan to szczególnie istotne, bo oznacza prawdopodobny koniec utrudnień dla chcących bezproblemowo przemieścić się pomiędzy węzłami Sośnica-Bojków-Ostropa.

 
1 lipca Krajowa Administracja Skarbowa przejęła zadanie poboru opłaty na dwóch odcinkach: Konin – Stryków na autostradzie A2 oraz Bielany Wrocławskie – Sośnica na autostradzie A4. Obecnie opłata za przejazd na tych odcinkach jest pobierana w sposób manualny, z wykorzystaniem tzw. „bramek” lub elektronicznie, przy użyciu dedykowanych urządzeń (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej.

Szef KAS został zobowiązany do wdrożenia i budowy nowego systemu do poboru opłat od pojazdów ciężkich, opartego o technologię pozycjonowania satelitarnego. „Biorąc pod uwagę potencjał nowego systemu dla pojazdów ciężkich, budowa osobnego systemu informatycznego, tylko dla dwóch odcinków autostrad, obsługujących jedynie część podróżnych, którzy zdecydują się korzystać z videotollingu jest niezasadna. Dlatego unieważniono, ogłoszony w styczniu 2020 r. przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego, przetarg na automatyzację podnoszenia szlabanów dla pojazdów lekkich” – powiedział pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch. „Wdrożenie videotollingu ograniczyłoby, a nie rozwiązało problem tworzących się korków przed bramkami” – dodał.


Krajowa Administracja Skarbowa będzie dążyła do odejścia od manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą tzw. „bramek” i poboru wszystkich opłat drogowych w jednym systemie.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą.

Poprzez zakup biletu autostradowego lub na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji mobilnej.

Bilet autostradowy będzie można kupić nie tylko poprzez nowoczesne kanały dystrybucji online, np. serwis internetowy, terminale samoobsługowe, aplikację mobilną (udostępniona przez resort finansów lub przez partnerów zewnętrznych). To również możliwość kupna na stacji paliw, czy w kiosku, co będzie wygodne dla osób, które nie korzystają z rozwiązań cyfrowych. Z punktu widzenia niektórych użytkowników dróg, zaletą będzie zakup biletu autostradowego, bez konieczności przekazywania danych geolokalizacyjnych i wykorzystywania urządzenia z nadajnikiem GPS.

Ze względu na wiążące Ministerstwo Finansów umowy z podwykonawcami na obsługę bramek, najwcześniejszy możliwy termin zaprzestania poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób manualny to 4 kwartał 2021 r. Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej może zostać uruchomiona wcześniej. Obecnie trwają pracę nad szczegółami koncepcji.

(emef /mf/gov.pl)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
wnerwiony

Nie ma się co cieszyć tak na wyrost, bo wg informacji opłata będzie obowiązywała od obecnie idiotycznie ustawionych bramek przy EC i znając życie, dotychczasowy darmowy przejazd na odcinku dookoła Gliwic (zerowy bilet) w magiczny sposób stanie się płatnym przejazdem. Cała koncepcja słuszna (trochę nam zajęło sprawdzenie istniejących rozwiązań w innych krajach), tylko w Polsce pewnie wykonamy ja od d.. strony (choćby osobne zasady A4 do Krakowa). Chyba, że ktoś wymyśli tanią roczną winietę i będzie spokój, ale to pewnie nie u nas, bo to za proste jest.

Paweł

Dobry system mają w Czechach i na Słowacji – za jednorazową opłatę ok. 350 złotych dostaje się winietkę na wszystkie drogi płatne na … rok. To co się u nas dzieje to obłęd. Zwłaszcza na wiecznie remontowanych odcinkach prywatnych na A4.

Irek

niecałe 20 lat temu był taki minister, który proponował wdrożenie winiet u nas. Dostał ksywę Winietou, a naród dość głosno i wyraźnie krzyczał, że winiet NIE CHCE w Polsce.
Zostaliśmy skazani na bramki, bo w gruncie rzeczy innej alternatywy na tamte czasy nie było

Michał Komb

Dobra wiadomość, bo przy okazji zniknie PPO Żernica (!) pomiędzy węzłami Sośnica i Bojków.

Baszka

Ten PPO to z Żernicą ma tyle wspólnego, co pingwin z Biegunem Północnym

ers

Chciałbym poznać osobę odpowiedzialną za nazewnictwo tych PPO.

Imiu

Już myślałem że będą dopłacać za przejazdy autostradami w Polsce a nie tylko pobierać z Podatków a następnie pobierać osobno od konkretnego Podatnika.
Oczywiście koszta/cena nie grają żadnej roli, byle było drogo :-D

Wojtaszek

Do tego należy wyburzyć te ogromne zjazdy i wjazdy, żeby żadnej ekipie rządzącej w przysżłości nie wpadło do głowy znowu zafundować kierowcom bramek i korków z tym związanych. Na całym świecie, tam gdzie na autostradach są bramki, tam są dodatkowe korki z tego powodu.

Irek

Zgadza się, bramki to poroniony pomysł. Warto jednak być uczciwym, że Polacy dość zdecydowanie orzekli, ze nie chcą winiet. Kilkanaście lat temu nie było technologii pobierania opłat za pomocą urządzeń elektronicznych.
Krótko mówiąc sami sobie zawdzięczmy bramki.
Co gorsza po raz kolejny widać, że sami na własnych błedach się nie uczymy. dzisiaj sami sobie zawdzieczamy PiS

Perez

Niestety po wybudowanych autostradach widac ze dotychczas nie wiedzielismy na ich temat nic!
Zjazdy co 20km (inaczej niz na calym swiecie gdzie zjazdy sa czestrze zbey odciazyc lokalny ruch), slimaki zle wyprofilowane i absurdalny pomysl poboru oplat.

Juz nawet lokalizacja bramek jest absurdalna, bo bramki powinny byc ustawione (jak juz) przed wezlem na plawniowicach i a dalej za katowicami, co pozwoliloby rozladowac lokalny ruch aglomeracji.

Zamiast glupich i tworzacych korki bramek, powinna byc za free….albo winieta.

Ile razy jechalem do Amsterdamu, podroz z GLiwic do bramek na bielanach zajmowala ok 80 minut….po czym stalem przed bramkami kolejne 90 minut….taki ABSURD tylko w Polsce.

Wojtaszek

ale durny komentarz, żaden pełoid bramek nie zlikwidował, ale załatwili arcydrogie dla społeczeństwa koncesje na A1,A2,A4

obserwator

No cóż pełosie to zawsze byli geniusze, szczególnie w tvn komuno wróć…

krzak

To już KAS zajmuje sie pobieraniem opłat na drogach ? Niedługo zajmie się jeszcze hodowlą jedwabników. Czy w tym kraju nic nie może być zrobione normalnie i bez kombinowania.

Tolik

No to słucham gliwiccy komentatorzy-to zasługa Frankiewicza wykopanego do senatu czy obecnego rządu? Tak czy tak będzie wam to nie na rękę bo zawsze musicie marudzić, dobrego nie zauważacie a racji i tak nie przyznacie.

Rafał

Skoro krytykujesz swój rząd to musisz być honorowy i nie korzystaj z autostrad.
Zresztą muszę ci przyznać rację na spie….leniu znasz się jak nikt

Obserwujący

Tolik,słuchać to ty sobie możesz…radia w aucie.
Zasługą zygmunta było to,że w końcu się usunął z glajwic.
Natomiast pisiory, wprowadzają sprytny sposób na śledzenie suwerena.

#noś maseczkę

Tolik

Zygmunt sam się nie usunął. Poczytaj o wyborach i o demokracji. Co do śledzenia-masz jakieś urojenia? Słyszysz głosy? Cień za tobą chodzi?

Kupujesz bilet na stacji paliw gdzie tu śledzenie?
Np Austria ma winietki tam też śledzą?

treya50

Totalna inwigilacja !
Popieram noszenie maseczki taK GDZIE JEST TO WSKAZANE !

Obserwujący

Pisiry “pracują” nad systemem szpiegującym suwrrena.Gdzie,z jaką prędkością, jak długo jechaliście,pisiory będą wiedziały.
Jedynie możliwość zakupu świstka na stacji, w sklepie jest sensowny, pozostałe, służą do inwigilacji,chyba jednak suwerenowi nie będzie to przeszkadzało.

#noś maseczkę

Hgt453

Masz obłęd. Może to przez noszenie maseczki? Ścigaj ją w łazience i sypialni dostaniesz więcej tlenu

black_horse

Już wiedzą. Tylko Ty jeszcze o tym nie wiesz.

gmG

Boże! ogarnij się chłopie rozumiem że nie masz telefonu z apkami ipkami hipkami i czym tam jeszcze, karty bankowej, stada kart lojalnościowych, laptopa, notebuka i czego tam jeszcze, no inie masz viatoola czyli jesteś niewidoczny .

Ampuła

Po pierwsze, to reżim kato-PiSocjalistyczny nie powinien wypuszczać satelitów na węgiel produkcji Zjednoczonych Zakładów Państwowego Przemysła Pojazdów URSUS tam, gdzie przebywają sobie pambuk, bozia, panjezuś, jamiołki i komplet nieżywego już kleru z Polski.
Zaś po drugie, to czy “technologia pozycjonowania satelitarnego” nie jest szkodliwą dla gmin wyznaniowych katolickich? Promieniowanie z kosmosa nie przenika do hemoroidów? Nie spada od tego mleczność krowin po zagrodach? Jajca nie niosą się gotowane? Kalesony na sznurach nie żółkną w masońskie symbole?

wiesław

Szkoda, że nie pomyślano o tym, że takie rozwiązania pozbawiają ludzi pracy. Jedne okienko na bramce to 3 miejsca pracy bo działa całodobowo. Likwidacja kilkunastu stanowisk to kilkadziesiąt osób pozbawionych pracy.

Dziadek Rainhold

O, tak towarzyszu Wiesław!
Te wszystkie zwolnione osoby powinny mieć zagwarantowaną pracę lub płatny urlop czteroletni, tak jak brać górnicza.

Żool

Jeśli gospodarka dobrze się rozwija to brakuje rąk do pracy. Zamiast biletów na autostradzie można sprzedawać książki w księgarni albo znaczki na poczcie. I nie trzeba przez 8 godzin wdychać spalin. (To co prawda może pozbawić pracy lekarzy leczących choroby płuc…)

gliwicjus

W Indiach to mają życie! Tam jedną walizkę niesie nawet trzech bagażowych!

Pasażer

Wiesiu, ja wiem. Ty byś im dał pracę: wykopywać doły a potem je zakopywać. I tak w kółko macieja. Oczywiście państwo im zapłaci (najlepiej z pożyczonych pieniędzy). No i gospodarka się rozwija. Bezrobocie spada. Tak tak Wiesiu….

Wojtaszek

jeden z durniejszych komentarzy jakie kiedykolwiek czytałem dotyczące autostrad, tam gdzie są bramki na autostradach, tam są dodatkowe korki z tym związane

Okulista

Masz namysli Polskie autostrady i Polskie bramki.W innych krajach zachodnich niema takiego korkowego dziadostwa.Jest zbudowane pare bramek np wroclaw A4 czy gliwice i udawaja ze wszystko gra,a ty czekaj w kolejce.