Można się zżymać, że to był rok przedwyborczy, że nad Magistratem zawisło widmo dwukadencyjności i utraty stanowisk, ale fakty są takie, że minione 12 miesięcy było rokiem… spełnionych obietnic. Urzędnicy “niedasizm” zamienili na konkretne działania.

Inna sprawa, że większość z nich sprzedali jako własne, choć od lat upominały się o nie organizacje mieszkańców bądź opozycja.

Michał Szewczyk

Zapowiedzią zmiany kursu był koniec 2016 roku, kiedy nagle odkurzono już nieco zapomnianą inicjatywę radnego Dominika Dragona – sieć wypożyczalni rowerów miejskich. Decyzja o tyle zaskakująca, że w sprawie dwóch kółek klimat od lat nie zmieniał się. Jednocześnie Miasto przyznało, że sieć ścieżek i dróg rowerowych nie jest tak idealna, jak do tej pory utrzymywano, a na Alei Przyjaźni powstał nowoczesny trakt, który rowerzystów doprowadzi na rogatki miasta.

Czy takie inicjatywy zostałyby podjęte gdyby nie aktywność Gliwickiej Rady Rowerowej? Sądzę, że nie.

Zieleń miejska to konik OSOM Gliwice, a wcześniej społeczników zrzeszonych wokół komitetu Gliwice to MY. Na początku roku Magistrat ogłosił gruntowną przebudowę Parku Chrobrego. Właśnie powstają nowe ścieżki, infrastruktura, a teren zostanie uporządkowany. To pochodna budowy Hali Gliwice i zarazem jej pierwsza namacalna korzyść dla Gliwic. Park wokół obiektu musiał zmienić swoje oblicze. Ale urzędnicy do “zielonych pomysłów” dołożyli też lifting w Parku Starokozielskim, zauważalne nasadzenia w centrum miasta i projekt gruntownej inwentaryzacji zieleni miejskiej w ramach miejskiego geoportalu.
Czy zrobiliby to gdyby nie silne naciski ze strony OSOM? Sądzę, że nie.

Zwycięstwa zostanie przebudowana. Brzmi jak dawna obietnica wyborcza? W istocie, pomysł od lat widnieje w programie prezydenta Frankiewicza. W 2017 roku pojawiły się jednak konkrety. Ogłoszono przetarg na wykonanie koncepcji przebudowy i zagospodarowania ulicy (zajmie się tym gliwicka pracownia PROjARCH). – Nadszedł ten moment i prezydent powiedział: pokażcie co możemy zrobić ze Zwycięstwa – mówił w sierpniu prezydencki rzecznik. Konia z rzędem temu kto odgadnie, dlaczego trzy miesiące wcześniej, ci sami urzędnicy zablokowali inicjatywę “Żywej Ulicy” na… ul. Zwycięstwa. Aktywiści miejscy poszukiwali wówczas odpowiedzi na pytanie jak powinna wyglądać główna ulica miasta. Kiedy w Krakowie i Warszawie tamtejsze magistraty objęły akcję swoim patronatem, w Gliwicach zasłonięto się absurdalną argumentacją, a sama inicjatywa w konsekwencji miała ograniczony zasięg. Być może ktoś w Urzędzie już wiedział, że jesienią przedstawi projekt wypełniający przynajmniej w części pomysły społeczników – woonerf na ul. Wieczorka (powstanie na wiosnę tego roku).
Czy stałoby się tak, gdyby nie działania ludzi Żywej Ulicy? Sądzę, że nie.

Gliwiccy urzędnicy pozytywnej aktywności nie ograniczyli tylko do dużych inwestycji. Za przykład niech posłuży skwer DTŚ i nowe drzewko choinkowe. Z takim pomysłem zgłaszali się do nas mieszkańcy, a o inicjatywie sensownego zagospodarowania tego terenu pisaliśmy w lutym 2016 roku. Podobnie jak o fatalnym systemie oświetlenia miejskiego, które jesienią rano wyłącza się za wcześnie, a wieczorem włącza za późno. Urzędnicy zapewniali, że specjalne zegary zostaną dostosowane. Obietnicy dotrzymali. Tryb działania latarni wydłużono łącznie o 20 minut. Czasu zawsze mieli też dużo drogowcy. Zwłaszcza na zamazywanie bohomazów (np. na moście przy ul. Berbeckiego). W tym roku dzień po naszej publikacji napisy zniknęły.
Czy te wszystkie drobne działania zostałyby podjęte gdyby nie Państwa aktywność? Sądzę, że nie.

Przyszłość pokaże na ile w Gliwicach powiało odrobiną nowego, a w jakim stopniu aktywność Magistratu podyktowana była wyborczym wyrachowaniem. Groźba dwukadencyjności wstecznej, którą planował PiS, a która strąciłaby z urzędu prezydenta Frankiewicza, była przecież całkiem realna jeszcze wiosną 2017 roku. I całkiem możliwe, że to było głównym paliwem do ocieplania wizerunku Magistratu. Ale nawet jeśli, czy urzędnicy zasługują na parę dobrych słów za ostatni rok? Sądzę, że tak.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
gliwiczanin
gliwiczanin

niestety franek cały 21 wiek wozi się na tym co dokonał jeszcze w 20-stym

rocki
rocki

“czy urzędnicy zasługują na parę dobrych słów za ostatni rok?” moim zdaniem, nie! Jeżeli ktoś coś robi z musu lub ze strachu nie zasługuje na aprobatę. Poprzednie lata potwierdzają, że magistrat ma mieszkańców gdzieś. A budowa hali (jedyny taki przypadek w UE – budowa bez dotacji unijnej) nie była pochopną, a wręcz…nie chcę używać brzydkich wyrazów

Czytelnik
Czytelnik

Panie Szewczyk .Tytuł w dobie bezrozumnego czytania jest zły.Zły ,bo wprowadza w błąd. Dokonał Pan analizy “słusznej i zbawiennej” Wię osobiście proponuje tytuł inny .Frapujacy,wywołujący zainteresowanie czytelnika.Może być taki.SĄDZĘ ,ŻE NIE

Wiatr
Wiatr

A furtki w płocie przy Cmentarzu Centralnym pierdziposadki ratuszowe nie wstawiły.

E von D
E von D

“urzędnicy do „zielonych pomysłów” dołożyli też lifting w Parku Starokozielskim”
To chyba jakiś żart? Spieszę sprostować, że Park Starokozielski po tym “liftingu” wygląda obecnie jakby to tam odbywał się Woodstock. Rzadko i niechętnie krytykuję Szanowną Redakcję, ale w tym przypadku tego newsa chyba nie zweryfikowała w realu.
Park Starokozielski obecnie, to jedno wielkie pobojowisko. To w 50 % błoto zryte śladami ciężkiego sprzętu. Ten kto klepnął odbiór ostatnich robót powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Cookie Monster
Cookie Monster

Mialem nadzieje ze o czyms nie wiem, a tu rewelacja – park i wypozyczalnia rowerow na rok pracy UM. Oj przepraszam – zapomnialem o choince. Brzmi ten tekst jak satyra – corka znajomych wyciagala rowerek z garazu i powiedziala ze sie ‘setnie zmeczyla’. Ten tekst brzmi podobnie.

krzysztof
krzysztof

farnkiewicz pójdziesz w pasiaki

Połowa korby
Połowa korby

Kto to jest “farnkiewicz”????

Czuwający
Czuwający

Szkodnik

Samotna emerytka
Samotna emerytka

A nie ma nic o podwyżce za wywóz śmieci o 160 %

Czytelnik
Czytelnik

Nie ma ,bo to akurat tej bandzie się udało

asdf
asdf

Pełen sukces – gigantyczna podwyżka opłat za śmieci. De facto wprowadzenie kolejnego podatku od metrażu nieruchomości tak naprawdę.
Gliwiczanie mogliby rzec (parafrazując Wałęsę) “nie o take Gliwice walczyliśmy”.

Czuwający
Czuwający

Propaganda przed wyborcza że aż nie trudno zauważyć z tym że magistrat to analitycy biznesowi a sam Franio destruktor to już zwykły biznesmen nie mający nic wspólnego z funkcją prezydenta a pisanie o realizacjach postulatów i potrzeb mieszkańców to już kpina .

północnygliwiczanin
północnygliwiczanin

u mnie kilometr w jendą kiliometr w drugą nie ma zadnego kosza , tym bardziej miasta gliwice. A ponoc moja dzielnica to czesc Gliwic. I niedasizm wyrzucic zadnej puszki po piwie ani papierka po gumie! a pamietam! był jeden kosz niewielki wprawdzie! Niedaleko kosciola atestowany miastem… ale go nie ma już.Wrocilem sie specjalnie do tego miejsca z dzikiego parku by legitnie wyrzucic puszke i nadrobilem ze 100 metrow a tu ..upa nic. wiec mając do wyboru nosic ją jeszcze z pól kilometra wyp…lilem ją w krzaki. Dziekuje za dbałosc o miejsca do wyrzucania smieci.

Gargulec
Gargulec

Nie ma kosza to wrzucę w krzaki. Gratuluję myślenia a właściwie jego braku.

ers
ers

Ekolog z ciebie całą gębą. Nie ma kosza, to mam przyzwolenie na śmiecenie, tak? Idź się stuknij puszką w czoło.

ja234
ja234

Urzędasy coś zrobiły…bo bały się utraty stołków.
Gdyby wykonywali zlecenia z budżetu obywatelskiego na bieżąco a nie z opóźnieniem byłoby lepiej.
Mam nadzieję, że frankiewicz faktycznie nie będzie już startował w wyborach.

asdf
asdf

Do emerytury mu jeszcze parę lat zostało. A jak zrezygnuje z wyborów, to kto go teraz zatrudni? W prywatnej firmie nikt nie będzie chciał takiego “specjalisty”. No chyba że w spółce miejskiej.

Urko
Urko

Przysłowiowa “kopara” mi opadła jak to przeczytałem. A wniosek końcowy wywalił z krzesła .
Jego treść składam na karb karnawału i udanego sobotniego wieczoru ….

Urko
Urko

Po spacerze z psem już na chłodno : Szanowna Redakcja do niewątpliwych sukcesów UM w Gliwicach w 2017 r wynikających z wyłącznej, twórczej inicjatywy urzędników tegoż UM zapomniała dodać: – “remont” samego UM w Gliwicach , w wyniku którego UM wygląda jak spełnienie snów mokrych studenta I roku Wydz. Arch w 1969 r. – podwyżkę opłat za wywóz śmieci ze względu na szeroko pojęte dobro REMONIS -Gliwice Sp. z o.o. – kontynowanie radosnej wycinki drzew przez ZDM przy każdej możliwej okazji i pod byle jakim pozorem – brak SOR w Szpitalu Miejskim w Gliwicach i sukcesywna likwidacja kolejnych oddziałów –… Czytaj więcej »

Autochton
Autochton

Dodalbym jeszcze glosowanie nad projektem budowy 12 metrowego obelisku ku czci powstańców polskich i innych dziadków AKowcow jasnie nam panujących…

Urko
Urko

Fakt . Zapominałem

asdf
asdf

Oprócz remontu UM, to jeszcze postępujący rozrost samego urzędu, który spowodował przeniesienie części wydziałów do nowo otwartej filii.
W kuluarach mówi się też o dalszym rozwoju urzędu, ale na razie są to jeszcze plotki. Chociaż biorąc pod uwagę tempo wzrostu liczby zatrudnionych (31 grudnia 2013 – 632 osoby, 15 czerwca 2016 – 690 osób, dane publikowane przez Redakcję 24Gliwice) sądzę, że tak – druga filia jest tylko kwestią czasu.

zosia
zosia

Dlaczego na odnowionej elewacji byłej poczty głównej na Dolnych wałów orzeł jest bez korony?

Wujek dobra rada
Wujek dobra rada

Bo to orzeł pruski .Zapewne stanie się powodem do darcia ryja ,tak jak w przypadku budynku Poczty e Gdańsku.Odnowiciele przywrócili pierwotny oryginalny napis Postamt co stało się powodem do darcia ryja .Tych którzy budynek zapuścili,

ZakSciska+d..
ZakSciska+d..

Po tresci wnwnaioskuje ze na portal tez sie znalazlo…

czarno na białym
czarno na białym

Zamiast wnioskować i mleć jęzorem, rusz głową i sprawdź. Parę tygodni temu dane te zresztą publikował radny Bartłomiej Kowalski https://www.facebook.com/kowalskibartek/posts/1980833858801399

W latach 2014-2017 kasa z miasta dla gliwickich mediów poszła do:
wydawca Dzisiaj w Gliwicach (Big Bang Media): 241.688 zł
wydawca infogliwice (26 media): 187.347 zł
Nowiny Gliwickie: 27.060 zł
24gliwice: 0 zł.

żródło1.: http://prntscr.com/i0atf6
źródło2: http://prntscr.com/i0atvq

gość
gość

To i dlatego że 24gliwice:0 zł, jesteście obiektywnym portalem. Reszta to media reżimowe, no, jeszcze czasami “Nowiny”, ale są zbyt soft i jak zwykle spóźnione w ważnych tematach.

Ożesz!
Ożesz!

Prawie ćwierć miliona dla Dzisiaj w Gliwicach, fiu, fiu. W mieście miłośnika demokracji Zygmunta Frankiewicza nie ma miejsca na obiektywizm czy krytyczne opinie, nagradzana jest tylko wazelina. I ten człowiek ma czelność krytykować PIS.

Ola
Ola

Racja. Te media (dwg, info) to nic innego jak klaka magistratu, opłacana regularnie z naszych pieniędzy. Na przestrzeni wielu lat nie widzę u nich złego słowa na temat władzy, same chwalby – czyżby rzeczywiście było tak świetnie?

asdf
asdf

Te “media” bardzo często kopiują informacje przesłane im przez urzędników. Jeżeli jakimś cudem pojawią się tam inne informacje, to utrzymane są w stałym tonie – “gliwiczanom się podoba, gliwiczanie są zachwyceni, gliwiczanie chwalą decyzję prezydenta, prezydent dostał kolejną nagrodę, gliwicki urząd został wyróżniony, uruchomiono wyczekiwaną przez gliwiczan inwestycję, urząd wsłuchuje się w potrzeby mieszkańców” i tym podobne.

Ola
Ola

Po zapoznaniu się z niebagatelnymi kwotami,od lat płynącymi wartkim nurtem, niezmiennie do tych samych 2-ch mediów, dziwię się, że można tak bezkarnie uprawiać bezczelne kolesiostwo! Czy oprócz radnego Kowalskiego nikt inny się tym nie zainteresuje? To jest nic innego, jak przyklaskiwanie patologii!