Koronawirus utrudnia również pracę Rady Miasta. W marcu sesji nie będzie, nie wiadomo co z kolejną

Ze względu na epidemię koronowirusa nie odbędzie się zaplanowana na najbliższy czwartek sesja Rady Miasta.

Decyzja otwiera dyskusję o tym, jak powinna wyglądać organizacja obrad, jeśli w najbliższych tygodniach zagrożenie nie minie. A to niestety, jest bardzo prawdopodobne.

Pierwotnie radni mieli spotkać się 26 marca. Termin został jednak przełożony na kwiecień, ale na razie bez podania konkretnej daty. Przerwa w posiedzeniach radnych będzie więc co najmniej dwumiesięczna bo ostatnia sesja odbyła się 13 lutego.


– Wśród aktualnie przygotowanych przez Prezydenta Miasta projektów uchwał nie ma na tę chwilę takich, które wymagałyby natychmiastowego podjęcia

– mówi nam Marek Pszonak, przewodniczący Rady Miasta w Gliwicach. – Jeśli nie zajdą nadzwyczajne okoliczności, wszystkie te projekty uchwał znajdą się w programie kolejnej sesji Rady Miasta w kwietniu – dodaje.

W ubiegłym tygodniu odbyły się sesje rad miasta m.in. w Katowicach i Zabrzu. W obu przypadkach urzędnicy zachęcali mieszkańców, by obrady obserwowali na ekranach komputerów. Wcześniej planowano przeprowadzić sesje po prostu bez udziału publiczności, ale takie regulacje wzbudziły wątpliwości prawne.

W Gliwicach problem pozostanie aktualny jeśli epidemia koronowirusa wkrótce nie wygaśnie. W związku z tym Marek Pszonak zlecił przygotowanie opinii prawnej w sprawie możliwości “pracy zdalnej” radnych i głosowania metodą online. W podobnej sprawie, w ubiegłym tygodniu interpelację złożyli także radni PiS.

– Zgodnie z opinią bez zmiany obwiązujących przepisów prawa, nie ma możliwości przeprowadzenia obrad rady gminy przy użyciu środków komunikacji elektronicznej „pracy zdalnej”

– mówi Marek Pszonak. – Pomimo tego, obecnie analizowane są, dostępne na rynku, systemy do zdalnego prowadzenia i uczestnictwa w sesjach organów jednostek samorządu terytorialnego – komentuje przewodniczący Rady Miasta.

Jak informuje “Portal Samorządowy”, chodzi przede wszystkim o wybór platformy streamingowej, czyli miejsca, w którym radni spotkają się wirtualnie, a także o przepustowość łącza, czas dostępu do platformy oraz decyzję, czy dyskusja będzie prowadzona w formie wideo czy też tradycyjnego czatu. Podobnie jednak jak w przypadku obradowania bez publiczności i tu pojawiają się wątpliwości prawne.

Dlatego część specjalistów sugeruje wariant z rozsadzaniem radnych, tak aby znajdowali się w bezpiecznych odległościach. Na takie rozwiązanie zdecydowano się m.in. w Łodzi i Katowicach. W Gliwicach choćby ze względu na warunki lokalowe i niewielką przestrzeń ratuszowej sali, taka organizacja sesji związana byłaby jednak z koniecznością przeniesienie obrad w inne miejsce.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

A diety wpadają na konto….
To niech się w jakiejś auli spotkają, choćby na polibudzie. Gliwicka RM po raz kolejny udowadnia, że jej sprawność polega wyłącznie na pogrążaniu mieszkańców w kolejnych podwyżkach…
P.S. Słyszał ktoś coś ostatnio o jaśnie wielmożnym Panu Prezydencie naszego grodu? On jeszcze istnieje, cz tylko tymczasowo zaginął w akcji ?

black_horse

Powiedział w kampanii że będzie się spotykał z mieszkańcami i tyle go widziano. Trzeba było sobie plakat po kampanii zerwać i powiesić.

Ewa

Policz sobie ile musi odbyć spotkań, jeśli teraz maksymalnie może być 2 osoby na, zgrupowaniu

Ja.

Stosował się do akcji #zostańwdomu zanim to było modne. I tak sobie siedzi po cichutku.

Renia

Hala Forum jest zarąbista. Mogą oddzielić się jeszcze płytą pleksi+ maseczki i rękawiczki, które kupią ,,zakupią” sobie w aptece

gliwicjus

Najpierw muszą rozeznać rynek płyt pleksi , maseczek i rękawiczek.

Ostatni Sprawiedliwy.

Adam Neumann hańbi urząd prezydenta miasta. Prawdziwego prezydenta widać w sytuacji kryzysowej, wtedy gdy jest najbardziej potrzebny.
Od prezydenta Warszawy Stanisława Starzyńskiego dzielą go lata świetlne.
A teraz można spojrzeć na byłego kandydata Janusza Moszyńskiego, który bardzo dobrze znał mechanizmy wojewódzkie. Tu i teraz pokazałby inną jakość zarządzania.

Urko

Nie wiem czy Adam N. hańbi urząd czy coś innego… Ty natomiast z całą pewnością hańbisz poczucie zdrowego rozsądku . W równym stopniu co Budyń Niezłomny, latający od fabryki Orlenu do siedziby TVP i ogłaszający do spółki z Matołuszem wszem i wobec, jacy to są twardzi , silni, zwarci, gotowi i przygotowani i przygotowujący Coś . “Coś tam coś tam” ( cytat z jednej z prominentnych działaczek jedynie słusznej partii) Moszyński pokazałby gliwiczanom zapewne tu i teraz jedynie “palec Lichockiej” I wybacz . Ale porównanie Adam N. do Starzyńskiego to już przejaw prawdziwej psychozy …

Ostatni Sprawiedliwy.

@Urko. Cokolwiek piszesz, hańbisz zasady interpunkcji. Jesteś w stanie odnieść się merytorycznie do mojego twierdzenia, że lepszą osobą na stanowisku prezydenta byłby Janusz Moszyński. Czy będziesz dziecinnie wyciągał zachowania innych osób?

Urko

Wolę hańbić zasady interpunkcji , niż inteligencję zachowawczą na poziomie podstawowym .
Co do “kompetencji” ” merytorycznego przygotowania” ( sic !!!) `Moszyńskiego do czegokolwiek , to mam nadzieję, że nie będę się musiał się o ich poziomie przekonywać. Przy zastosowaniu wnioskowania “per analogiam”, byłby to kolejny pisoidalny urzędas funkcjonujący na zasadzie gó..na przyklejonego do okrętu i krzyczącego głośno “Płyniemy !!!”

Ewa

A co Ty wiesz, co on teraz robi, sam siedzisz w domu i trzęsiesz portkami

treya50

Po co go wybieraliście ???

Obserwujący

Suweren strachliwy jest,poza tym wyznaczył go zygmunt co zwiał do senatu.
Lubią kiedy jest jak jest.I dlatego wybrali nojmanna.
I dlatego też suweren głosuje na pisiorów.

w pogoni za octem

na czasy ciężkiego kryzysu, mamy bardzo miernego prezydenta ,który na to stanowisko zupełnie się nie nadaje.Jak głosowaliście lemingi gliwickie tak będziecie mieli.a zamiast hali bankrut ,trzeba było zbudować dla Gliwic nowoczesny szpital,bez problemów finansowych.Trzymajcie się Gliwiczanie i życzę dużo zdrowia

Beton

Prawda jest taka, że za pieniądze przeznaczone na halę można było wybudować nawet dwa szpitale i na wiele lat zabezpieczyć je finansowo, aby mogły świadczyć usługi zdrowotne na najwyższym poziomie. Ratownicy medyczni muszą prosić o pomoc przez portale społecznościowe, bo nie mają już nic – nawet wody do picia, nawet kibole podnoszą sobie poziom PR dostarczając zapasy dla ratowników, a magistrat siedzi cicho. W niektórych miastach zapadły decyzje wspomagające lokalnych przedsiębiorców, zamknięto place zabaw i boiska, dezynfekuje się infrastrukturę miejską, wyznacza służby takie jak choćby SM, do pomagania ludności ( zakupy dla osób starszych i samotnych itp ), władze miasta… Czytaj więcej »

Tymon

Prezydent prezydentem, ale paru kierowników z UM powinno wylecieć na ..(wpisać dowolną część ciała). I to co w moich oczach obciąża Prezydenta, to to, że nie wymienił ludzi “komeptentnych inaczej” na świeże kadry, którym by się chciało chociaż.

Beton

To prawda. W UM nie wywołano nawet małego przeciągu, o porządnym wietrzeniu nie mówiąc. A przydałoby się, oj przydało…

Ostatni Sprawiedliwy.

W hali będzie szpital polowy, a na lodowisku prosektorium. Esencja rządów Frankiewicza. Mauzoleum i cmentarz.

Urko

To chyba dobrze , ze Zygmunt F. to postawił , nie ? Inaczej jedno i drugie miałbyś pod swoim blokiem .

Ostatni Sprawiedliwy.

@Urko. Myślisz, że wiesz wszystko i jesteś nieomylny. To Cię gubi i pakujesz się w intelektualne pułapki. Nie wszyscy mieszkają w blokach. Jesteś w stanie sobie wyobrazić, że są jeszcze domki jednorodzinne?

AFD

W pogoni za octem. Napisales swiete slowa.Dziadostwo wybudowali za 500 miln zlotych i jeszcze trzeba ten pomnik franka utrzymywac. Za ta kase bylby szpital do pozazroszczenia,a tak teraz zyjcie w strachu,bo to co jest w gl to polowa 20 wieku.

Wuj Tarabuk

Podzielam opinię wielu forumowiczów, że hala – przejaw gigantomanii ekipy miłościwie przez lata panującego – mogłaby zostać wykorzystana w taki sposób. Na długi czas zostanie wyłączona i tylko bedzie generować koszty. Dlatego, zapewne pojawi się wniosek ze strony firmy zarządzającej o dofinansowanie. Taki finał mają napompowane projekty robione na czyjś (nasz) koszt.

Mirek

„Podzielam opinię wielu forumowiczów„ nie wielu tylko promila. No może dwóch. Były konsultacje, wybory,referendum na każdej akcji obywatelskiej polegliście.
Zresztą zestaw sobie liczbę minusów, które zaraz dostanę z ilością mieszkańców i sam zobaczysz

anonim

firmy pracują zdalnie, ludzie z różnych krajów potrafią się wirtualnie spotkać, pracować na dokumentach i nie ma problemu. W Gliwicach, nawet w wyjątkowej sytuacji trzeba pomyśleć, zastanowić się, zlecić ekspertyzę. Praca zdalna od lat jest wykorzystywana a tu jakieś odkrywanie koła na nowo…. Żałosne.

Tymon

Powiem więcej, jest dużo narzędzi online, za darmo, powtarzam za darmo do komunikacji, ba nawet głosowanie można przeprowadzić. Pytanie czy radniu potrafią posłużyć się komputerem ?? Bo z tym może być problem, no i dostęp do internetu, ale w mieście ‘Przyszłości’ to chyba nie powinien być problem.

Obawiam się, że cały ten napompowany PR właśnie upada na naszych oczach.

parKing

No Gliwice to takie “nowoczesne” miasto, że na polibudzie nauczają nieaktualną wiedzę z zeszłego wieku, a idąc środkiem miasta możemy czuć się w jak muzeum międzywojennym, ewentualnie czasów komunistycznych. To co tu się dziwić, że rada miasta na informację, że internet można połączyć z pracą, zrobiłaby minę dezorientacji.

Urko

“W Gliwicach choćby ze względu na warunki lokalowe i niewielką przestrzeń ratuszowej sali, taka organizacja sesji związana byłaby jednak z koniecznością przeniesienie obrad w inne miejsce.”

Wskazuję lokalizację : Arena Gliwice. Adres :Akademicka 50, 44-100 Gliwice. Adres podaję , żeby RM nie skończyła na zakupach w Carrefour..

ble ble ble

Chciałeś błysnąć a wyszło jak zawsze, dlaczego jako światły, inteligentny, wykształcony, bywały w świecie i na stanowisku człowiek nie wzniosłeś się na wyżyny a pojechałeś jak jakiś niedorozwój sztampowo bez polotu i po schemacie z jednego zamkniętego pomieszczenia w drugie zamknięte pomieszczenie i nie zaproponowałeś najbardziej adekwatnego do sytuacji i zdrowego rozwiązania znanego, chociażby ze Szwajcarii a mianowicie starej tradycji “Parlamentu pod gołym niebem” ? Zasługuje gliwicka rada miasta na to nowe dla Gliwic rozwiązanie, czy też nie ?

prawda

Teraz powinny być odwołane wszystkie Sesje Miasta. Wszyscy apelują o pozostanie w domach, więc radni też powinni się do tego ustosunkowywać. Warunkiem powinno być wstrzymanie wypłat diet radnym, a w zamian przekazanie ich na szpitale lub do osób potrzebujących.

Obserwujący

Obradować radni powinni onllajn.
Prackę zdalną to oni cały czas wykonują.
A tych parę uchwał mogą klepnąć onlajn, w ich przypadku jest bez znaczenia sposób uchwalania.
No chyba,że boją się/nie umieją obsługiwać komputera i internetu…siedzą w domu, mają dużo czasu niech się douczą.
Albo niech zrobią nasiadówę w hali-porażce bankrut albo na polibudzie.Takie ponoć miasto super hiper ekstra techniczne, rozwinięte, z przyszłością…teraz widać, kolejny raz,że to jedna wielka ściema dla suwerena.
Swoja drogą,wypłatę pensyjki powinni mieć zawieszone.

Elin

Teraz kiedy może ich głosy decydowałyby o podjęciu ważnych dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców i lekarzy Gliwic uchwał, to się zamelinowali ( biorą przykład z Prezydenta Miasta) i nawet on-line boją się połączyć, bo się zarazą przez internet. A jak już nic nie robię to powinni diety przekazać na pomoc dla służby zdrowia.

Joanna

Czyli dalej nie będzie wiadomo, co z dopłatami z PFRON dla niepełnosprawnych. Nie dość, że trzeba było czekać prawie kwartał, to jeszcze teraz sesja się nie odbędzie :(