W tym miejscu istniał drewniany kościół. Zniknął na początku XVIII wieku, prawdopodobnie spłonął

Najstarsze źródła pisane dotyczące drewnianego kościoła w Czechowicach pochodzą z II połowy XVII wieku. Obiekt istniał jednak w tym miejscu prawdopodobnie już w XIV wieku.

Istnienie w Czechowicach drewnianego obiektu sakralnego potwierdzają m.in. znalezione monety, datowane właśnie na okres średniowiecza, które w dawnych czasach wkładano zmarłym do grobów, lokalizowanych przy kościołach.

Jeszcze w ubiegłym roku podczas wykopalisk archeologicznych znaleziono kości ludzkie, potwierdzające istnienie w tym miejscu cmentarza.

Dlaczego w miejscu istnienia drewnianego kościoła znaleziono murowane fundamenty? Możliwej odpowiedzi na to pytanie postara się udzielić w przygotowanym materiale filmowym Radosław Zdaniewicz, prezes Oddziału Górnośląskiego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gall Hieronim
Gall Hieronim

KOŚCIÓŁ NIE SPŁONOŁ ! Został rozebrany przez ówczesnych mieszkańców Czechowic……Moja niemiecka babcia w ramach regionalnych ber opowiedziała mi legendę tego kościoła. Otóż dawno temu wędrowny pielgrzym jasnowidz przepowiedział parafianom ,że w przyszłości w Czechowicach zamieszka diabeł. Gdyby udało się mu przekroczyć próg kościoła wszystkie parafianki do 13 pokolenia będą bezpłodne. zapobiegając tej tragedii rozebrali kościół. W ramach pokuty za ten czyn mieli przez 13 lat stadnie odprawiać w pyskowickim kościele dziewięć pierwszych piątków miesiąca. Tak uczyniono.

DUB SMOLNY
DUB SMOLNY

Kościół spłonął ? Czyli duby smolne sezonu ogórkowego. Zdanowicz wiedzieć powinien ,piszący ten materiał niekoniecznie, że pożar kościoła o tej kubaturze pozostawia na wieki wieków “odcisk pożaru w ziemi ” Takich śladów w czechowickiej odkrywce brak.

Jeryk
Jeryk

Jeśli po pożarze drewnianego kościoła teren uprzątnieto wykopując ziemię pod nowe fundamenty kościoła murowanego, to nic raczej nie zostało.

Ampuła
Ampuła

Wydaje mi się po twarzy sądząc, że Prezes Archeo podejrzewa, że kościół nie spłonął, tylko zniknął, porwany przez UFO. UFO jest od dłuższego czasu w odwrocie, a wręcz nikczemnie jest zamilczane. Toteż Prezes Archeo, jak na klasycznego polskiego naukowca przystało – na klęczkach za granty z niemieckich instytutów i za srebrniki od proboszczów, szukających powodów założenia hucznego sanktuarium na ich parafialnym zadupiu – grzecznie znajduje przetopione monety, sczerniałe piszczele i skamieniałe zapałki. Oj, spalony, nie porwany! No jak bonie dydy.

Archeo
Archeo

Jeżeli, gdyby, być może, prawdopodobnie, możliwe, chyba… Dzieci lubią grzebać w ziemi. Zawodowcy robią to mając profesjonalną wiedzę. Amatorzy tylko wymyślają fantasmagorie.

DUB SMOLNY
DUB SMOLNY

@Jeryk . Nawet po typowym dla Niemców “blank gynał” posprzątanym terenie ślady popiołu oraz nadpalonej gleby były by widoczne dla archeologa.

Smaluch
Smaluch

I nie są to duby smalone!

Asia
Asia

wiadomosci.onet. pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-
czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme

Od pół roku mówią, że prowadzone jest wznowione śledztwo. Mniej więcej ze skutkiem takim, że zalinkowany artykuł przestał być widoczny w wyszukiwarce google i tyle. Zanosi się, że jak od 23 lat sprawa będzie tak czy inaczej wykolejona i zamieciona.

KSG Gleiwitz-Zentrum
KSG Gleiwitz-Zentrum

A moja polsko ołma pedzieli, że to wszystko bez wanielików, kerzi żgali rzymskie kościoły.

Mały Jack
Mały Jack

W sumie szkoda ,ze spłonął. Przyszłość budynków kościelnych jest nieuchronna . Taka jak na zachodzie. Zostaną sprzedane na magazyny czy dyskoteki. Ten drewniany w Czechowicach bym kupił. Byłby idealny na stodołę lub stajnie dla koni

Wizyg
Wizyg

Jak był kościół to jest ziemia święta i trzeba postawić dupny krzyż. Pasterki odprawiać, modły, zaklęcia, albo kuligi.

Anomin
Anomin

ciekaw czemu film startuje od 50 sek., warto posłuchać to co ten pan powiedział na samym początku? ;-)

Labander
Labander

Witom Niystety we filmie juzas’ podane zostauy niypoprawne informacje. Prosza jeszcze roz przeanalizowac’ moje wszkryfniyncie pod poprzednim filmikym i dodac’ ku tymu informacja sprawdzono = na zicher we Czechowicach kos’ciou stou jeszcze pod koniec XVIII wieku. Tyn kos’ciou bou tym np we roku 1782 a i najprawdopodobnie jeszcze jakis’ czas po tym roku. Jedyne co naraziy niywia to kedy dokuadnie kosciou czechowicki z roli samodzielnym parafii przeszou na funkcja koscioua filialnego od parafii we Laband. Niy ino we tekstach znondziecie informacje kere wos dalyj zakludzom, ale i we downych mapach i rcinach! Pozdrowiom ps troszka ‘es’cie tysz zapomnieli przeanalizowac atlas… Czytaj więcej »

Labander
Labander

I jeszcze jedna rzecz, Spekulacje ze kosciou we Czechowicach sie spolou to tysz feler, jak np na mapce z 1817 roku je uzyty wyraz “Ruine” to znaczy ze kosciou sie “zapod” (zawalou) ale niy skuli pozaru (ognia) – keby sie spolou to uzyty by bou inkszy wyraz. Na mocce mapow je kosciou zaznaczany i opisywany jeszcze duzo po terminie kery wy spekulujecie za czas istniynia juz ruiny – bezto wasze stwierdzynia w tm synsie to som juzas’ ino spekulacje. Tak samo wedog mie naduzyciym som juzas’ wasze stwierdzynia o fundamyntach. Te fundamynty to fundamynty koscioua kery istniou i funkcjonowou. Wprowdzie… Czytaj więcej »

Urko
Urko

W tym miejscu istniała willa zbudowana na przełomie XIX i XX wieku . Zniknęła w drugiej dekadzie XXI w . Prawdopodobnie została wyburzona .

Fundamentalnie
Fundamentalnie

Urko, jakieś dowody na istnienie willi w tym miejscu masz, czy tylko tak sobie puszczasz bąki? Fundamenty, resztki wyposażenia w ziemi? Naprawde nic oprócz swądu spoconego hejtera?

Urko
Urko

Wiem , że słowo “pararela” jest zapewne dla ciebie zbyt trudne . A już pojęcie jego znaczenia w kontekście korelacji mojego posta i tytułu niniejszego artykułu , wymagałoby zapewne zabiegów genetycznych obejmujących synapsy w mózgu twojego pradziadka . I udałoby się jedynie pod warunkiem zwiększonej do maximum edukacji intelektualnej kolejnych generacji . Zaistniałoby wtedy prawdopodobieństwo , że zrozumiałbyś znaczenie treści mojego pierwszego posta. Chociaż … Niewykluczone, że jedynym efektem tych zabiegów, byłaby umiejętność szybszego obierania przez ciebie bananów :-)

mic
mic

i tak takim archeologom schodzi życie na domysłach w robieniu ludzi w ciu,,,,,,,,, ale kasiorę biorą realną

Ampuła
Ampuła

Niewiarygodna historia, godna epopei w odcinkach. Kościół na tych ziemiach?! I że z drewna??? To coś tak wyjątkowego, że przebija znalezienie całego brontozaura w bursztynie. Marynowanego, w sosie musztardowym, w Bursztynowej Komnacie.

Bambula
Bambula

Historia jest fajna, ale prawdę mówiąc same być może i przypuszczenia, jeden fakt o kaplicy polnej i dopisanie do tego naciąganej interpretacji, teorii

fatal error
fatal error

Cała starożytna historia ludzkości została napisana na zasadzie naciąganej interpretacji. To, co powinno się uznać za historię nazwano mitami, a to co powinno pozostać w sferze mitów uznano za historię.

Bambula
Bambula

Tylko że to było parę lat temu można powiedzieć, na bank gdzieś w Niemczech są na to kwity

Ampuła
Ampuła

Jeżeli te kwity są zakopane, a wcześniej się spaliły, to wystarczy wysłać tam po nie pana Prezesa Archeologa.

myszka miki
myszka miki

Ampuła, ty masz problem ze wszystkimi którzy pracowali w muzeum i mają dorobek naukowy? Zastanawiające. To może trzeba było skończyć jakiś ambitniejszy kierunek, a nie męczyć się ćwierć wieku, w pogoni za mgr. Masz jakieś kompleksy? Tylko nie mów że jesteś zadowolony i spełniony, bo jak widać już od 5 rano hejtujesz. Powinieneś dosypiać po nocnych harcach albo pić hen daleko stąd pina colade.