Koza z żeliwa – klasyka w nowym wydaniu

Kozy, czyli piece wolnostojące w ostatnim czasie coraz bardziej zyskują na popularności. Między innymi dlatego, że nie wymagają skomplikowanych prac montażowych i dużych nakładów finansowych.

Ale za to potrafią idealnie dopełnić niemal każde wnętrze. Co warto wiedzieć na temat piecyków wykonanych z żeliwa?

Żeliwny piecyk z duszą

Materiał, z jakiego wykonany jest ten piecyk, pozwala na formowanie dekoracyjnych wzorów. Dzięki temu urządzenie to nabiera eleganckiego wyglądu. Bardzo dobrze prezentuje się we wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym, rustykalnym, jak i niezwykle eleganckim. Cenią go także miłośnicy popularnych wnętrz skandynawskich.

Warto go zainstalować w salonie, a także w przestronnej łazience, jak i kuchni. Jeżeli interesuje cię nowoczesna stylistyka, możesz zdecydować się na kozę wykonaną ze stali. Ma ona podobne parametry, ale bardziej minimalistyczną formę.

Podczas montażu tego urządzenia trzeba mieć jednak na uwadze, że jego lokalizacja nie powinna być przypadkowa. Wymaga ono bowiem podłączenia do przewodów kominowych. Nie zmienia to jednak faktu, że taka żeliwna koza to idealny przepis na wnętrze z duszą. Dopełnieniem takiej przestrzeni będzie ściana zdobiona cegłą i stare drewniane meble.

Piec żeliwny – funkcjonalne rozwiązanie

Nowoczesne kozy to nie tylko niebanalny design i elegancka stylistyka. Duże znaczenie ma tu także to, w jaki sposób funkcjonuje to urządzenie. Zaletą jest, że żeliwo szybko się nagrzewa. Taki piec oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, jaki i przewodem kominowym odprowadzającym spaliny.  

Urządzenia posiadają różne moce, przez co można bez problemu dopasować je do przestrzeni, którą mają ogrzać. Szacuje się, że 1 kW wystarczy do ogrzania 10-12 m². Nieduży ciężar urządzenia i to, że nie wymaga dodatkowego wzmocnienia stropu, stanowi kolejne zalety tego rodzaju pieców. Podobnie jak to, że można je przenieść do nowego budynku, wtedy, kiedy właściciele zmieniają miejsce zamieszkania.