Kredyt hipoteczny – czym jest i co należy wiedzieć

Polacy chętnie korzystają ze wsparcia finansowego na różne cele, za pośrednictwem pożyczek czy kredytów. W życiu nadchodzi czas, gdy każdy z nas chce zapewnić sobie własny kąt i kupić lub wybudować dom. Mało kto jednak dysponuje kwotą do realizacji tego marzenia. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie.

 
Wyszukując ofert na kredyty hipoteczne pamiętajmy o ich sprawdzeniu albo bezpośrednio w bankach lub za pośrednictwem licznych porównywarek kredytowych. Z pewnością ułatwi nam to decyzję dotyczącą skorzystania z najlepszej dla nas oferty.

Kredyt hipoteczny – co to jest

Kredyt hipoteczny to rodzaj kredytu dostępny na rynku, który pozwala nam zawrzeć umowę z bankiem w celu pozyskania środków na konkretny cel. Jest nim kupno lub budowa domu. Istotne w tej formie kredytu jest to, że nie pożyczamy samych pieniędzy na zakup, ale przekazujemy bankowi również prawo do hipoteki. To definiujemy jako ograniczone prawo do rzeczy zawarte w formie zabezpieczenia ewentualnych roszczeń w przypadku, gdy dłużnik nie realizuje warunków umowy. Innymi słowami – jeśli zaprzestaniemy spłacać kredyt, właścicielem zakupionego domu lub mieszkania stanie się bank.

Zawierając kredyt hipoteczny najczęściej mamy do czynienia z ratami wyższymi niż w standardowych umowach kredytowych, a wartość samego finansowania uzależniona jest od naszej zdolności kredytowej. Określana jest ona przez bank na podstawie czynników takich jak: wysokość dochodów, wysokość naszych miesięcznych wydatków, staż pracy i rodzaj zatrudnienia, a także wysokość naszej pensji. Ważny jest również nasz wiek, sytuacja rodzinna, historia kredytowa oraz inne posiadane zobowiązania.

Podstawowe składowe kredytu

Zawierając kredyt hipoteczny na dom należy sprawdzić kilka czynników. Po pierwsze określić jaki budżet nas interesuje, czyli zorientować się w rynku mieszkań i domów i sprawdzić jaki jest koszt zakupu wymarzonego przez nas lokum. Dobrze jest też ustalić, jakim wkładem własnym dysponujemy. Jednym z warunków, jakie musimy spełnić przy zawieraniu kredytu hipotecznego jest bowiem wkład, który najczęściej wynosi ok 20% wartości inwestycji. Kredyt zawieramy na długi okres – nawet do 35 lat, mogąc wybrać opcje rat równych lub malejących, z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. By wybrać właściwy dla nas kredyt warto skorzystać ze stron takich jak totalmoney, aby określić nie tylko możliwości oferty danego banku, ale także zweryfikować, jakie poniesiemy koszty. Zawarcie kredytu hipotecznego wiąże się ze spłatą większej sumy niż zaciągana, a jej wartość zależy od czynników tj. prowizja banku, ewentualne dodatkowe ubezpieczenia kredytu czy stosowane opłaty dodatkowe.

Kredyt hipoteczny – procedura i dokumenty

Kredyt hipoteczny różni się znacząco od różnych form kredytów przede wszystkim czasem zawarcie. Kredyt gotówkowy możemy zawrzeć w ciągu nawet 15 min, natomiast w przypadku kredytu hipotecznego na dom czas ten uzależniony jest od szeregu czynników. Bank ocenia zarówno nas jako klienta, badając naszą zdolność kredytową, jak również weryfikuje samą nieruchomość. Określa on jej wartość za pomocą rzeczoznawcy.

By uzyskać pozytywną decyzję z banku dotyczącą przyznania kredytu hipotecznego, musimy skompletować właściwe dokumenty. Podstawą jest złożenie wniosku kredytowego, kserokopii dowodu tożsamości oraz dokumentów związanych z finansami. Należą do nich zaświadczenie o zatrudnieniu oraz osiąganych przez nas zarobkach, PIT za rok ubiegły, zaświadczenia o posiadanych kredytach oraz aktualnym saldzie ich spłaty, a także wyciąg z rachunku za ostatni okres (np. 12 miesięcy). Po tym, jak bank zapozna się z wszelkimi informacjami, wydaje decyzje dotyczącą przyznania kredytu.

Teraz nadchodzi czas na podpisanie ze sprzedającym aktu notarialnego oraz umowy kredytowej z bankiem. Po tym następuje wypłata środków oraz wpisanie banku do hipoteki w księdze wieczystej. Na koniec pozostaje nam jedynie urządzenie zakupionego domu lub mieszkania oraz spłata comiesięcznych rat kredytu.

(materiał partnera)