“Krytyczna sytuacja Bumaru-Łabędy.” Przemysłowi obronnemu kraju grozi utrata części potencjału?

www.bumar.gliwice.pl

Zaniepokojeni sytuacją Bumaru-Łabędy związkowcy i politycy ze Śląska wystosowali apel do szefa MON, Mariusza Błaszczaka. Jak twierdzą, zakład stoi na skraju bankructwa wskutek wieloletnich zaniedbań właścicielskich.

Od kilku lat przedsiębiorstwo ma kontrakty tylko na remonty czołgów. By mogło dalej funkcjonować potrzeba, aby rozpoczęto tam produkcję własnego produktu.

W piątek Śląsko-Dąbrowska Solidarność poinformowała, iż dzień wcześniej, 10 maja, parlamentarzyści z województwa śląskiego i przedstawiciele związków zawodowych skierowali wspólny apel do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w sprawie krytycznej sytuacji w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy. 

W ocenie sygnatariuszy apelu, bez pilnych działań resortu gliwickiemu przedsiębiorstwu grozi bankructwo. Wieloletnie zaniedbania właścicielskie oraz brak jakiejkolwiek polityki przemysłowej poprzednich rządów doprowadziły ZM Bumar-Łabędy na skraj bankructwa, co grozi likwidacją setek miejsc pracy oraz utratą znaczącej części potencjału polskiego przemysłu obronnego.

Krytyczna sytuacja ZM Bumar-Łabędy wymaga podjęcia przez Ministerstwo Obrony Narodowej pilnych działań zarówno o charakterze doraźnym, jak i strategicznym

– napisano w apelu, który obok liderów organizacji związkowych z ZM Bumar-Łabędy i przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza, podpisali posłowie Grzegorz Długi, Jarosław Gonciarz, Krzysztof Sitarski i senator Krystian Probierz.

Wśród działań krótkoterminowych, których wdrożenie poprawiłoby sytuację gliwickiego zakładu, sygnatariusze apelu wymienili m.in. jak najszybsze podpisanie umowy z Bumarem-Łabędy w zakresie bieżących i głównych napraw czołgów T-72 oraz zawarcie aneksu do umowy na modernizację czołgów Leopard 2A4, który umożliwiłby bieżące finansowanie realizacji kontraktu. Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem umowy środki za wykonaną modernizację ZM Bumar-Łabędy miałyby otrzymać dopiero w momencie finalnej sprzedaży.

Te działania są możliwe do zrealizowania w bardzo krótkim czasie. Pozwoliłyby one zapewnić naszej firmie środki na bieżącą działalność, terminowe regulowanie zobowiązań wobec kontrahentów i wypłatę wynagrodzeń pracownikom

– mówi Zdzisław Goliszewski, przewodniczący Solidarności w ZM Bumar-Łabędy. W piśmie skierowanym do ministra Błaszczaka parlamentarzyści i związkowcy wskazali, że dla pełnego wykorzystania potencjału przemysłowego Bumaru-Łabędy niezbędne są również decyzje o charakterze strategicznym.

Kluczową kwestią w tym zakresie jest ulokowanie w ZM Bumar Łabędy produkcji mostów na podwoziu samochodowym MS-20. Produkt ten jest wyrobem własnym gliwickich przedsiębiorstw, który nie odbiega jakością oraz zaawansowaniem technicznym od zagranicznej konkurencji. Siły Zbrojne RP zgłaszają duże zapotrzebowanie na tego typu konstrukcje. Most ten może być również wykorzystywany przez odpowiednie służby w celach cywilnych, np. w przypadku klęsk żywiołowych – wiidnieje w dokumencie.

– Od kilku lat Bumar-Łabędy otrzymuje jedynie kontrakty na remonty czołgów. To swego rodzaju kroplówka, która pozwala temu przedsiębiorstwu przetrwać, ale nie daje stabilizacji finansowej oraz możliwości rozwoju – tłumaczy Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

Żeby się rozwijać, Bumar-Łabędy potrzebuje wieloletniego kontraktu na dostawy własnego produktu

– dodaje.

Treść apelu skierowanego do szefa resortu obrony narodowej została przyjęta podczas spotkania w sprawie sytuacji w ZM Bumar-Łabędy, które zostało zorganizowane 19 kwietnia w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności Katowicach. Zaproszenia na spotkanie zostało skierowane do większej liczby parlamentarzystów z województwa śląskiego. Część z nich wykazała zainteresowanie problemami gliwickiego zakładu, jednak z racji innych zobowiązań nie mogła osobiście uczestniczyć w rozmowach i tym samym złożyć podpisu pod tekstem wspólnej deklaracji.

Parlamentarzystki PiS Bożena Borys-Szopa oraz Izabela Kloc nie odpowiedziały na skierowane do nich zaproszenie. Z kolei poseł tej partii, Wojciech Szarama przesłał do organizatorów pismo, w którym poinformował, że przedstawił postulaty związków zawodowych z ZM Bumar-Łabędy ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi.

(żms)/solidarnosckatowice.pl/Łukasz Karczmarzyk
fot. www.bumar.gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Obrumiarz
Obrumiarz

W tych Łabędach to nie pomocy rządowej trzeba, a usunięcia połowy kadry zarządzającej średniego szczebla i to permanentnie z dożywotnim zakazem pracy w zbrojeniówce.
Od lat te same niekompetentne ryjki u koryta. Dobrze ulokowane w lokalnych układzikach polityczno-zakładowych, nie potrafiące dopiąć prostych formalności przy przetargach. Nieroby stałe wspinające się po plecach młodych i ambitnych pracowników, którzy nienagradzani, a czasem wręcz karani uciekają stamtąd i zasilają prywatne firmy.
Potem tacy związkowcy jak wyżej piszą prośby o pomoc do rządu, a na swoim podwórku porządku zrobić nie potrafią.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Co tam, dorzucimy kolejne parędziesiąt miliardów z budżetu do łajzowatego Bumaru, wymienimy zarząd, posadzimy tam Kaję Gniotek. Nieważne, że nic nie umie, ale jest wierząca i przeciwko aborcji.

A ściepę na Bumar odbijemy sobie kolejny raz podnoszą podatki tym, którzy zamiast wyciągać leniwą łapę po pieniądze zapierniczają od rana do wieczora jak naiwni.

Dobra zmiana, proszę Państwa, dobra zmiana.

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Nikt nie wyciąga leniwej łapy po nasze pieniądze- one są wciskane lekka rączką przez kastę panów

Urko
Urko

Remont T-72 ???? Na poważnie ???? To jak przeróbka muzeum na mauzoleum ( dla czołgistów ) .
Nie chce mi się nawet pisać o tym ….

Kubo235
Kubo235

Jesteś czołgistą że tak gadasz ? , są to dobre czołgi bo na nich służę i jak nie wiesz co masz o nich gadać to , idź na czołgi do wojska i sprawdź sam.

Urko
Urko

Synek, tobie się rzeczywistość z World of Tanks pomyliła.

akagi1
akagi1

Ile lat temu to pisałeś?…nawet nie masz amunicji do walki z prawdziwym czołgiem.

AQQ
AQQ

W CZASIE POKOJU JEST ŚWIETNY …………..

maras
maras

Dobre to one były 25 lat temu

AntyLeopard
AntyLeopard

Na Łotwie testy czołgów trwają cały czas poczytajcie sobie troszkę na ten temat… nasze twarde cały czas śmigaja aż się kurzy reszta świata że swoimi lełosiami stoi w krzakach i naprawia bo nic nie działa… modernizacja t72 na PT90 i koniec kropka

Urko
Urko

No i śmigać będą . Do pierwszego kontaktu bojowego z np. Leclerc-em , Challenger-em lub Abramsem . Potem będzie : One shot- one kill . Przy czym “one kill ” dotyczyć będzie tylko i wyłącznie tych zmodernizowanych polskich wynalazków

Ampuła
Ampuła

Aż szkoda, że MONcierewiczowi zabrali zabawki militarne. Po takim liście, na pewno most na podwoziu samochodowym MS-20 z Bumaru stałby się wyposażeniem osobistym każdego partyzAntka z terytorialnych formacji mięs armatnich. Takim mostem można podjechać na front, można za nim się zabarykadować, można go też zrzucić na wroga. Z mostu, kiedy wróg podejmuje próbę desantu. Poza tym łatwo ukryć taki most w lesie, zarówno w młodniku jak i starodrzewie. No i sprawa kluczowa – takim mostem koń przejedzie suchym kopytem, a potem szarża w galopie!. Niech sobie ruscy zakładają egzoszkielety, a marinsy noktowizję satelitarną. Naszym Bumar dostarczy mosty osobiste. Żeby załoga… Czytaj więcej »

papierowy czołg na pedały
papierowy czołg na pedały

Ampuła. A co z OBRUMEM ?

Ampuła
Ampuła

Akurat od czasów napaści na budżet Polski oszalałego admirał-marszałka MONcierewicza, OBRUM ma się świetnie. Tabuny doświadczonych (starczą demencją, nietrzymaniem tajemnic wojskowych i niekontrolowanymi atakami drzemki na desce sedesowej) inrzynieżów zajmują się sytym trawieniem miliardów przeznaczonych na badawczy protoypizm różnych militarnych “programów modernizacji”, “innowacyjnych usprzętownień” i “środki dominacji Polski nad światem”. Jest tego multum, ale z ważniejszych: – program podwodnych tratw dennego desantu “Topielec” – program zintegrowanych miotaczy sztucznych ogni defiladowych “Popielec” – program TUR, czyli Transportowiec Uskrzydlony Rezerwistów (napęd samogonowy) – program samobieżnych ziemianek zagajnikowych “Żołędnica” – program “Komar”, czyli oddziały zmotoroweryzowane do operacji kąsających oraz program klonowania Kasztanków Piłsudskiego… Czytaj więcej »

Gand
Gand

Dobre..

Silver
Silver

Skończ pier…o Obrumie jak nie masz pojęcia

papierowy czołg na pedały
papierowy czołg na pedały

Z tą demencja starczą Obrumowych leśnych dziadków Ampuła miał rację.Dowód ? @ Silver zapomniał literki A

Zenon
Zenon

A couple? Źle mówi? Kiedy to OBRUM wypuścił jakikolwiek produkt na światowym poziomie kupiony w większej liczbie niż 3 za granicą?

bandzior
bandzior

a ty masz

123
123

Ampuła – ekspert i konsultant w każdej dziedzinie. Omnibus.

min.Brudas
min.Brudas

Zamknąć w ch*j Zrównać z ziemią. Darmozjadów będących od lat na garnuszku narodu do sadzenia ziemniaków pognać.Albo strzelnicę wybudować dla dzieci.

Jerzy
Jerzy

Ten zaklad nie potrafi obecnie juz nic wyprodukowac.Pracowalem w nim w latach 80-tych i stwierdzam ,ze w porownaniu ze Stalowa Wola zawsze byl w tyle.Nie potrafil nic cywilnego zrobic oprocz starej koparki ,ktora byla prosta jak cep i przez to dobra.

Marcin Logi
Marcin Logi

A może produkcja sprzętu logistycznego, który się przyda i w czasie pokoju?? Ale tu są potrzebne zmiany w MON bo na razie żyjemy wielkimi komandosami na szczycie armii i dlatego też takie ambicje do budowy sprzętu śmierci, który ciężko się sprzedaje i dużo nie zarabia w czasie pokoju.
Najpierw dobra Logistyka..

rrolch
rrolch

Mogliby zacząć produkować czołgi elektryczne – to byłby hit na skalę światową – taki “Concept PL01-E”

Ampuła
Ampuła

To pomysł tak trafiony zakładowo i nośny branżowo, że od razu po zgłoszeniu się z nim na dowolnym piętrze bumarowskiego biurowca Samosądnych Niepotrzebnych Związków Zawodzących, dostałbyś ofertę co najmniej wejścia w skład Zarządu Rady Międzywydziałowych Zarządów Połączonych Komisji Wydziałów Obróbki Nieprecyzyjnej. Warunek: gęba nalana od trudu zebrań, trzypoziomowy podbródek i wunsiska. Tymczasowo mógłbyś mieć twarz szczupłą, bezpodbródkową, do zmiany w systemie intensywnych szkoleń wyjazdowych. Wunsiska to już we własnym zakresie. Ważne, żeby nie kleić wunsisk wypożyczonych z operetki. Wódka źle wpływa na trzymanie kleju nad górną wargą. Gdybyś – chyba z powodów zupełnie irracjonalnych – jeszcze wahał się, czy wejść… Czytaj więcej »

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Przecież teraz wot jest najważniejsze nawet kasy na nowe helikoptery nie ma kasy tylko będą remontować stare efekty rządzenia psychicznie chorego ministra obrony narodowej

Marcin Logi
Marcin Logi

Kasa jest, tylko do takich interesów trzeba mieć większe IQ, kontakty, dobrych doradców itp…
A już patologią i przekrętami śmierdzi zakup samolotów bez przetargów- a na pewno rozrzutnoscia nie swoich pieniędzy.

Szczery
Szczery

Bożena Borys-Szopa oraz Izabela Kloc – te wynalazki BMW? bierne MIERNE ale wierne miałyby coś zrobić, przyznać, że PiS to zbieranina miernot, które wszystkim wszystkiego zazdroszczą….chcąc wprowadzić komunizm???? WSZYSTKIM PO RÓWNO! to ich idea…a ciemny lub łyka tę propagandę bezkrytycznie i cieszy się…..bo w znakomitej części składa się właśnie z takich miernot…..wiecznie sfrustrowanych nieudaczników.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

A co ma taka Kloc odpowiedzieć? Przecież ona nawet nie wie, że moździerz nie tylko do tłuczenia pieprzu służy.

Ewa
Ewa

Więcej związków tam. Będzie lepiej

Ziutek
Ziutek

A jaki konkretnie nowoczesny produkt ma BUMAR na sprzedaż ? Nie mówię tu o kartonowo – plastikowych modelach/makietach w stylu Pt-16 itp. Popytajcie pancerniaków jaki poziom jakości zapewniali w ramach remontów Twardych …. Zaorać, zaorać, i na gruzach budować coś nowego …

ogg
ogg

Bumar posiada pokaźną działkę leśną 3 km od centrum miasta – będzie dobre 800 hektarów. Wykorzystuje ją może w 30% i to bardzo sporadycznie. Skoro jest tak z nimi źle, to dlaczego nie sprzedadzą nieużywanego gruntu?

Mielec
Mielec

Gdzie jest ta działka? Chętnie kupię.

Z szabelką na czołg
Z szabelką na czołg

Można zawsze się przestawić na produkcję szabel.

sasqacz
sasqacz

przecież z tego zakładu uciekli już prawie wszyscy specjaliści z produkcji, tam nawet dobrego spawacza nie ma, zakład od dawna nie pokazał ŻADNEGO NOWOCZESNEGO SPRZĘTU !!!! więc jak ma nie upaść , ile można napychać kieszenie związkowcom ????

AntyLeopard
AntyLeopard

Zacznijmy od tego ze nie ma w polszy technologia i konstruktora który by sobie poradził z zaprojektowaniem czegoś nowego (chyba że z kartonu) po za tym żaden kraj nie robi nowych czołgów bo jest to nieopłacalne tylko modernizuje… Ale janusze z PiS i PŁo i reszty popaprancow wiedzą lepiej

Gabi21
Gabi21

Niestety styropian “rzundzi”, karmi bajkami i zostawia ruiny.

dsaf
dsaf

za te kraby to powinni ich rozwiązać zakład się zatrzymał w latach 80 co oni mają niby wymyśleć i produkować chyba t72 do syrii

Observer
Observer

Trzeba zamknąć a ludzie niech emigrują. I jest wyjście. Gliwice skurczą się jeszcze bardziej!

Inwestor
Inwestor

No nie . Trzeba darmozjadów z kiesy podatników utrzymywać aby Gliwice utrzymywały obecna liczbę mieszkańców . Lecz się .

mar-x
mar-x

Podsumowując:
Chcemy produkować własny produkt, ale go nie mamy. Bardzo się nam nie podoba, że zajmujemy się tylko remontami, ale żądamy umowy na remonty przestarzałych T-72. Poza tych mamy umowę na modernizację Leopardów, ale się spóźniamy (chociaż to nie nasza wina, tylko tak jakoś wyszło), więc dajcie nam kasę, bo jak nie to zobaczycie. I jak tu zrozumieć związkowców?

Ad
Ad

Sami znaffcy tematu, nie dziwię się, że ten kraj tak stoi, jak głupi motłoch wolałby kupować wysłużone amerykańskie graty niż mieć rodzimą produkcję. Sektor bankowy sprzedany, przemysł ciężki leży, rolnictwo kuleje, a głupi Polak zbrojeniówki by się jeszcze pozbył. A potem pozostanie tylko lizać tyłki amerykańcom żeby ruscy do nas nie wleźli, jak na Ukrainie.

DAREK
DAREK

PiS i PO nie mają możliwości rządzenia krajem. Są tylko podwykonawcami woli innych. Różnica tylko taka, ze PO jest bardziej czerwone i więcej kradło

michał
michał

Nie ma kasy, bo trzeba zbierać na wypłaty dla Żydów na mocy ust 447…

Rappaport
Rappaport

Podobno własność jest święta, więc jeżeli najpierw się mordowało i okradło polskich żydów, to teraz trzeba będzie zadośćuczynić ich spadkobiercom. Nazwijmy to świętym prawem i sprawiedliwością.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Na przykład dla Jarosława Rajmundowicza Kalksteina.

ytty
ytty

Głupole głosowały na PIS ******* kłamców. To teraz mają za swoje.

Hieronim
Hieronim

A w czym, są lepsi Ci z Platformy czy Nowoczesnej np?, może mi wytłumaczysz, albo udowodnisz ze oni są prawdomówni?

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Ze nie łżą, jak Szydło, co tylko pysk otworzy?
Ze nie łamią konstytucji jak Du*a?
Że wywożą pieniędzy za granicę jak Bierecki ze SKOKów do Luksemburga?
Że nie płacą podejrzanym fundacjom pięciuset milionów nie wiadomo po co?
Że nie zatrudniają wójtów Pcimia (budżet 47 mln) do zarządzania Orlenem (sprzedaż 25 000 mln)
Że nie trwonią pieniędzy na takie Kaje Gniotek, czy jakoś tam, które nic nie potrafią, ale są przeciw aborcji.
Że nie realizują programu Putina – rozsadzenia UE i NATO od środka?
Że nie wręczają nieustających łapówek klerowi?

Pisać dalej ?

znawca
znawca

Niestety teraz tak jak wynika z artykułu powyżej zauważyć można jak wynikają zaniedbania poprzednich rządów. Przez właśnie takie działania wszystkie firmy oraz korporacje leżą już w zagranicznych rękach lub są na skraju bankructwa.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Te, które są w zagranicznych rękach (na szczęście), mają się całkiem dobrze. Ich pracownicy również. Jakoś dziwnym trafem dziadami są zawsze firmy państwowe, albo zarządzane przez palantów z nadania PiSu (tak jak Bumar obecnie)

Urko
Urko

No. Wprowadzenie PiS-dusiowato- związkowego modelu zarządzania na Saharze spowoduje, że po dwóch miesiącach zabraknie piachu …

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

@Urko
Toż to tak samo jak za PRLu!

Minona
Minona

polnische Wirtschaft ciągle żywe :)

gonzo
gonzo

Czytac sie nie da. Za to za rzadow PO PSL wszystko bylo cacy

Urko
Urko

Nie. Nie było. Ale przecież PiS-***** miało być lepsze, mądrzejsze lepiej zorganizowane , bardziej ludzkie. Miało ładniej pachnieć i ładniej tańczyć .Tak przecież obiecywaliście , nie ?

Urko
Urko

“dusiowate guano” jest obraźliwe? ;-)

kanalia52
kanalia52

Czego oni oczekują od PiS*****?

Hieronim
Hieronim

Ten problem, istniał już za czasów cudownie panującej Platformy i oni tez nic nie zrobili w tym temacie…, takze jak to mowisz PiS ***** nic nie robią a PO….***** tez to mieli głęboko w dooo*ie

2039
2039

Za PO-PSL to właśnie ta firma miała stworzyć podwozie do kraba, poczytaj sobie ile szans dostali i jak gówno które próbowali wcisnąć armii nie dawało rady przejść testów bo się przegrzewało i pękało. W końcu się miarka przebrała i kupili od samsunga i bardzo dobrze zrobili bo szajs z z bumaru się do niczego nie nadawał

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Hieronim, widac, że nie znasz historii, tylko partyjną propagande. Przed PO nie było rządów? Może prawicowi grajkowie w stylu Porozumienia Centrum i uwalony przez Wałęsę jedne z najwiekszych kontraków do I. ropoczął rokład Bumaru?

ja234
ja234

No cóż, pisiory nie mają kasy na ratowanie bumaru.
Poza tym bez decyzji naczelnika tysiąclecia błaszczak nic nie może zrobić.
Niech się cieszą z tych zleceń remontowych, wątpliwe czy pojawią się nowe zamówienia.

Urko
Urko

Jesteś pesymistą . Już niedługo, na początku czerwca tego roku BUMAR podpisze kontrakt na dostawę 200 mostów na podwoziu samochodowym MS-20. Dla Arabii Saudyjskiej i Etiopii

Pancerna pięść
Pancerna pięść

Kiedyś już na fali podpisywali . Na wozy rozpoznawczo bojowe dla Hindusów czy innych gimbusów. Z kontraktu się nie wywiązali .Bo mocy przerobowych nie posiadali. Czyli .druga i trzecia zmianę na styropianie robole spali.

Ampuła
Ampuła

Te wozy miały kryptonim “rozpoznawczo-bójowe”, bo wiadomo było, że gdy w Malezji czy innym Laosie rozpoznają, co za złom niedorobiony Bumar dostarczył, to po skandalu dyplomatyczno-rządowym sprawa sięgnie czynników nadprzyrodzonych, wyrażonych w pisemnych wezwaniach strony malezyjskiej czy laotańskiej “Bójcie się boga, co nam tu przysłaliście!?”. Z tym, że nie chodzi o dobrze znanego w Bumarze lokalnego pambuka, ale Wisznu, Sziwę czy nawet wężokształtne bóstwo wodne.

piasek
piasek

Ampułka aleś ty nagrzany nienawiścią, nawet bardziej jak gliwicka kanalia:)

Gargulec
Gargulec

Musi flustrat pierwszą ligę odreagować. :)))

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Problem z nim jest taki, ze ma dużo racji.