Kryzys w szpitalu na Radiowej, groźba zawieszenia oddziałów. Szansą dodatkowy konkurs NFZ?

Z końcem maja może zostać zawieszona działalność oddziałów udarowego i neurologii w szpitalu przy ul. Radiowej – jedynych zajmujących się leczeniem tych schorzeń w Gliwicach i powiecie.

Hiobowe wieści zbiegły się z dobrymi sygnałami płynącymi z województwa. W ciągu najbliższych dni Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosi dodatkowe konkursy na dofinansowanie placówek, które znalazły się z końcem biegłego roku poza siecią szpitali.

– W naszym województwie analizujemy potrzeby zdrowotne mieszkańców. Na podstawie umów, które zostały zawarte już w ramach „ustawy sieciowej” zostały wyciągnięte pewne wnioski – mówił w piątek wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

– Po przyjrzeniu się obecnej mapie świadczeń, przeprowadzeniu szczegółowych analiz oraz szeregu spotkań m.in. z Wojewodą Śląskim, przedstawicielami samorządów i placówek medycznych, a także po konsultacjach z mieszkańcami, podjąłem decyzję o ogłoszeniu kilkunastu dodatkowych postępowań w trybie konkursu ofert i rokowań – zapowiedział dyrektor Śląskiego OW NFZ Jerzy Szafranowicz.

Łącznie do szpitali w całym regionie popłynąć ma 20 mln złotych.

Dla Gliwic, a w szczególności dla Vito-Medu przy ul. Radiowej kluczowe jest ogłoszenie postępowania na internę.

To m.in. brakiem tego kontraktu władze spółki uzasadniały w marcu złą kondycję placówki. Wygasającą wówczas umowę aneksowano na trzy miesiące, do końca czerwca. Wyniki dodatkowych konkursów ogłoszonych przez NFZ poznamy do 1 lipca. Jak mówią nam przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego to spora szansa na zyskanie stabilizacji przez szpitalne placówki – nowe umowy zostaną podpisane na okres czterech lat. Jeżeli “Radiowa” zdecyduje się wystartować w konkursie, ma duże szanse na otrzymanie wymaganych środków.

– To jest dobra wiadomość dla naszego Szpitala, jeśli konkursy zostaną ogłoszone to zamierzamy do nich przystąpić.

– Niemniej jednak wiele zależy od wartości środków finansowych przeznaczonych przez NFZ na konkursy. Zawarcie umów umożliwi kontynuację działalności Szpitala z zachowaniem dotychczasowego profilu udzielania świadczeń – mówi nam na gorąco Joanna Krukowska, prezes zarządu szpitala Vito-Med.

Placówka na razie nie komentuje czy ewentualne uzyskania dofinansowania uchroni udarówkę i neurologię przed zawieszeniem działalności. Problemem jest sytuacja kadrowa – przez Vito-Med przeszła fala wypowiedzeń, a przepisy nie pozwalają na tak małe zatrudnienie. Śląski NFZ liczy natomiast, że nowa pula pieniędzy na internę będzie gwarantem uspokojenia sytuacji w całym szpitalu.

Osobną kwestią pozostają sprawy własnościowe i możliwość przejęcia Vito-Medu przez Miasto Gliwice. Wówczas w mieście pod szyldem Szpitala Miejskiego numer 4 funkcjonowałaby jedna placówka w trzech budynkach (przy ul. Kościuszki, Zygmunta Starego i Radiowej). Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.
Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Nihil
Nihil

może spadnie ten gliwicki wrzód do I ligi już w najbliższą sobotę, to będzie kasa.

beton
beton

@Nihil. Będzie kasa, ale dla wrzoda i to razy 2. Na motywację do powrotu do extra klasy. Szpital jest mało ważny.

Wasz Franek
Wasz Franek

Szpital diabli nadali ! Liczą się imprezy …….wokoło hali

Gość
Gość

I wrzód na Okrzei

krzysztof
krzysztof

……. ale mamy hale

Xsenofob
Xsenofob

Jak nie będzie pomysłów czy chętnych na imprezy to tam będzie można przenieść szpital.
A tak poważnie – płacimy podatki. Która z Gliwickich instytucji opłacanych z tych podatków działa jak należy ?

Urko
Urko

Zakład Pogrzebowy MZUK-u . Nikt z “klientów ” nie zgłaszał pretensji …

ewa
ewa

A wiecie kochani co to jest Narodowy Fundusz Zdrowia i po co istnieje?

ja234
ja234

Typowe poczynania urzędasów, wszystko wykończyć, zniszczyć, zdewastować.I to ma być, ponoć miasto przyszłości?Żenada.
Oczywiście kasa na zakichanego piasta i halę-pomnik jest pompowana.

Danuta
Danuta

Jedyny w Gliwicach szpital przyjazny pacjentom. Żeby nie było, nie pracuję w nim, ale się tam leczę.

vx
vx

Ja mam inne doświadczenie. Arogancja i ignorancja personelu, szczególnie niektórych pań z rejestracji przypomina czasy głębokiego PRL-u.

Urko
Urko

Może jakbyś zaczynał rozmowę od: “Dzień dobry” , “Czy byłaby pani taka uprzejma..” itd. itp. a nie od : “Gdzie tu ku*wa jest kibel , po wyrzygać się muszem” może personel okazał by mniej arogancji i ignorancji …

vx
vx

@urko: “Gdzie tu ku*wa jest kibel , po wyrzygać się muszem”. Ty naprawdę jesteś głupszy niż pies moich sąsiadów…

Urko
Urko

Aha . Czyli co ? Trafiłem z cytatem ?:-)

vx
vx

Trafiłeś samego siebie. Gratulacje!

Urko
Urko

Uffff.. Kolejny “miszcz” ciętej riposty…

piasek
piasek

Nie ale glacą w mur:-)

ogg
ogg

Macie Podium, po co wam szpitale?

Observer
Observer

Ale jest Hala Gliwice! Hurrraaa!!!! Będzie lotnisko!!!! Huraaa!!!! Cieszmy się! UM znów zamydli wszystkim oczy, że nie ma żadnych problemów a Gliwice mają się świetnie…

Nick
Nick

Składki płacimy ale nawet szpitali nie będziemy mieć śmiechu warte !!!

Urko
Urko

Jedyny w miarę przyzwoity szpital w Gliwicach . Może dlatego , że Gmina Gliwice nie miała z nim nic wspólnego. Szkoda by było…

człowiek
człowiek

Chyba raczysz żartować. Najgorszy szpital z najgorszym personelem. I nie mówię tego jak ty (pracownik) tylko jako były pacjent

Urko
Urko

Tak , tak mój dobry człowieku. Dla mniej kumatych uczestników forum : nie mogę być jednocześnie pracownikiem szpitala , UM w Gliwicach , zastępcą Frankiewicza , pracownikiem ZDM i MOPS . I jeszcze na dodatek pracować tam , gdzie pracuję . Fizycznie awykonalne . A żeś pan, mój dobry człowieku , niezadowolony z “obsługi” ? Cóż nie ma tam oddziału psychiatrycznego . To i nie pomogli panu.

vx
vx

Potwierdzam. Personel tego szpitala jest najgorszy.

Wyrocznia
Wyrocznia

chyba nie do końca taki najgorszy, skoro jeszcze tu piszesz.