Kto truje może mieć zatrzymany dowód rejestracyjny. Kolejna odsłona policyjne akcji “SMOG”


Policjanci ruchu drogowego przeprowadzą już po raz 11 w tym roku ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „SMOG”. Akcję zaplanowano na środę, 20 listopada.

Nadrzędnym celem akcji jest eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. Policjanci będą zwracali uwagę również na każde inne nieprawidłowości.

W roku 2019 na terenie województwa śląskiego policjanci, w trakcie 10 przeprowadzonych działań „SMOG”, skontrolowali łącznie ponad 32,5 tys. samochodów. W ponad 300 z nich odkryli nieprawidłowości w zakresie emisji spalin, a w prawie 1700 stwierdzili inne usterki, naruszające wymagania ochrony środowiska.


Blisko 2 tys. kierowców, którym mundurowi ze śląskiej drogówki zatrzymali dowody rejestracyjne aut, odzyska je po tym, gdy naprawią swoje pojazdy.

Podczas prowadzonych w środę działań, policjanci ruchu drogowego, wyposażeni w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy, taki jak dymomierze czy analizatory spalin, sprawdzą pojazdy, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska.

Przypominamy kierującym, że policjant, w związku z czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego, jest uprawniony m.in. do sprawdzania stanu technicznego pojazdu znajdującego się na drodze. W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska, policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny – czytamy w komunikacie na stronie Śląskiej policji.

Akcja ma również charakter informacyjno-edukacyjny. Należy pamiętać, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów, emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.

(żms)/Śląska policja

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gliwiczanin

Ja bym radził najpierw sprawdzić czym palą gospodarstwa domowe na ostropie jak zrobiło się trochę chłodniej to przejechać się tamtędy nie da

antykiep

już nie przesadzaj, to że czasem ktoś buta wrzuci nie świadczy o jakiejś tragedii

Laszlo_egesz

Jeśli to chodzi o taki śmierdzący, znoszony i zagrzybiony but, wówczas utylizacja termiczna jest wręcz wskazana celem zmniejszenia ryzyka zagrożenia biologiczno-epidemiologicznego.

Krzyś

jakie konsekwencje dla diagnosty, który zarejestrował kilka dni temu taki pojazd, lub nawet w dniu kontroli.
Odbierać uprawnienia, przecież te wszystkie niesprawne nie kopca od wczoraj.

:)

W zasadzie nie ma konsekwencji. Co jakiś czas służby znajdą durnia, który za 20-50 zł wydawał dokument nawet bez oglądania pojazdu, ale to promil promila w oceanie oszustw w państwie katolików. PiS ma dobry restrykcyjny projekt nowych przepisów, ale jak każdy rząd wymiękł ze strachu przed grzesznym suwerenem.

antykiep

podły naród to i podła władza, kraj matołów i złodzieji, eh

Xsenofob

Jeden komin z Wójtowej Wsi da radę zrobić więcej dymu niż tysiąc starych diesli.
Co wieczór widuję z mojego okna, jak tworzy się taka zadyma nad Gliwicami.

:)

Daj sobie spokój z relatywizowaniem grzechów. Przytaczam duży kawałek bo wiem, że jesteś leniwy, a i innym się przyda kapka wiedzy zamiast mitów: Prof. Buszman w Onet.pl: “…Źródłem (zanieczyszczeń, przyp. mój) jest też oczywiście duży ruch samochodowy, zwłaszcza przy głównych szlakach komunikacyjnych, autostradach oraz w dużych miastach, tam gdzie ruch uliczny jest gęsty, występują korki, powolna jazda, która generuje duże nasilenie gazów spalinowych. Tutaj mówimy o zanieczyszczeniach nie tylko pyłowych (PM 2,5, PM 10), jak w przypadku niskiej emisji z domowych kominów i wysokiej emisji z elektrowni, ale także o zanieczyszczeniu gazami, przede wszystkim tlenkami azotu i dwutlenkiem węgla. Do… Czytaj więcej »

Laszlo_egesz

Pyły diesla są bardzo groźne jeszcze z jednego względu – ich powierzchnia jest bardzo rozwinięta, przez co adsorbują w szczelinach WWA, BaP i całe mnóstwo innych “pyszności”.

:)

Słynna polska akcyjność. Raz w miesiącu ostrzegając w mediach będą kontrolować. Wyniki kontroli wskazują, że policja jest bardzo wyrozumiała, albo kontrole prowadzi tam, gdzie trupy na kołach nie jeżdżą. “skontrolowali łącznie ponad 32,5 tys. samochodów. W ponad 300 z nich odkryli nieprawidłowości w zakresie emisji spalin” – no to jest śmiech i kompromitacja akcji.

Perez

Ciekawe czy autobusy tez beda sprawdzac, szczegolnie te od prywatnych firm ktore kursuja po zabrzu, szczegolnie linie 111 i 23.

Te autobusy sie nadaja na zlom.

antykiep

nie będą ich sprawdzać, bo to znajome gnidy po układach post komunistycznych, jest tego sporo jeszcze

krzysztof

Gdzie są te kontrole??? Przez centrum miasta co chwilę jeżdżą tam i spowrotem zdezelowane ciężarówki, które kopcą jak z komina. Kontroli nie ma. Pewnie stoją gdzieś na wylotówce gdzie nic nie jeździ.

marian

Dzięki za cynk. Dzisiaj mój dostawczak ma odpoczynek.

antykiep

typowy janusz byznesu, jakie to polskie

Imiu

Policja jest teraz od Badania Technicznego? ILE BIORĄ? BT kosztuje 98zl brutto bez gazu. Może to pilotażowy program przyuczania do zmiany SŁUŻBY na Zawód? Choć Policja sprawia w Polsce zawód to już tylko co drugi z nich o tym się pochwalił Polakom.

Obserwujący

Bardzo dobrze.Niepotrzebna jest medialna informacja.
Kopcącym auteczkowcom zabierać prawo jazdy,wlepiać mandaty, zabierać auteczka.
Najlepiej byłoby zakazać wjazdu do centrum.

ADAMEK

Wstawiającym durne komentarze bezzwłocznie montować filtry emisji głupoty.

kanalia52

Też.

Obserwujący

No pewnie.Prawda jest taka adamku, że połowa rzęchów jeżdżących po glajwicach powinna być zezłomowana.Ale co tam, fakt, trucia ciebie przez auta ci umyka albo sprytnie wypierasz.Do czasu…oby nie….choroby np.układu oddechowego, krążenia, astmy, alergii…

antykiep

a jak komuś mało to pałą po grzbiecie