Kuba Bielak o transporcie w Gliwicach. Czy carpooling odmieni nasze miasto? [WIDEO]

Szybki i ekonomiczny transport odciążył już niejedno miasto na Zachodzie, a w ostatnich latach dynamicznie rozwija się także w Polsce. Nowoczesne formy podróżowania stają się modne i powoli zmieniają krajobraz dużych miast. A jak wygląda sytuacja w Gliwicach?

Ostatnie miesiące przyniosły naszemu miastu sporo nowości w temacie przemieszczania się. Do rowerów miejskich dołączyły skutery elektryczne, a chwilę potem wyczekiwane przez wielu hulajnogi. O ile te środki transportu dobrze radziły sobie już wcześniej w innych miastach Polski, o tyle dużym zaskoczeniem dla gliwiczan okazała się możliwość korzystania z tzw. carpoolingu miejskiego w postaci busów AutoHOP.

Bielak w Gliwicach

Tematem carpoolingu w naszym mieście zainteresował się Kuba Bielak, ekspert motoryzacji znany m.in. z programu TVN Turbo „Jazda polska” i założyciel Akademii Bezpiecznej Jazdy w Warszawie. W ramach pięcioodcinkowego cyklu krótkich reportaży podejmuje on m.in. kwestie zakorkowanych gliwickich ulic, zanieczyszczonego powietrza czy przepełnionych parkingów.

– Coraz gorzej się oddycha, coraz trudniej radzić sobie ze stresem w tych korkach i w efekcie mamy obraz miasta, jaki mamy – mówi Bielak, wskazując na pełne samochodów drogi miejskie. – Nawet sygnalizacja inteligentna już nie pomaga.

Każdy z odcinków odpowiada na pytanie, w jaki sposób korzystanie z przejazdów współdzielonych może pomóc rozwiązać dany problem. Przykładowo, dzięki carpoolingowi jesteśmy w stanie:

 • zmniejszyć ruch w mieście (1 pełny bus to potencjalnie 8 samochodów mniej na ulicy),
 • obniżyć stopień zanieczyszczenia powietrza spalinami
 • czy nawet wyjść z korzyścią finansową dla siebie.
 • Ten ostatni argument ma znaczenie szczególnie od niedawna, ponieważ teraz każdy przejazd AutoHOP-em kosztuje tylko 2,99 zł. Jeśli do ceny za paliwo doliczymy miesięczne i roczne koszty eksploatacji własnego pojazdu, rzeczywiście odczujemy różnicę.

  – Ja kocham samochody, uwielbiam jeździć samochodem, ale dla mnie to wystarczający powód, by zostawić swoją furę i skorzystać z takiego transportu – podsumowuje Bielak w kontekście szybkich i ekonomicznych przejazdów po mieście, np. do pracy.

  Czym wyróżnia się nowoczesna forma transportu?

  Sama idea carpoolingu, czyli współdzielenia pojazdu z innymi pasażerami, znana jest już chociażby dzięki usłudze BlaBlaCar, jednak w przypadku AutoHOP-a mówimy o szybkich przejazdach w obrębie miasta, a nie na dalekie dystanse. Ponadto nie mamy tutaj do czynienia z samochodami prywatnych osób, lecz komfortowymi busami na wezwanie, prowadzonymi przez etatowych kierowców codziennie od rana do wieczora. Te dwie główne różnice świadczą o tym, że mamy do czynienia z czymś zupełnie innym niż do tej pory. Czymś, co może faktycznie zmienić nawyki mieszkańców Gliwic na lepsze, do czego zachęca Bielak.

  Do tej pory ukazały się już dwie z pięciu części wspominanego reportażu, a kolejne mają pojawić się w najbliższych dniach. Można je obejrzeć na kanale AutoHOP-a na YouTubie, profilu na Facebooku oraz stronie www.autohop.pl. Aplikację potrzebną do korzystania z usługi można natomiast pobrać na Google Play i App Store.

  Czy dzięki carpoolingowi uda nam się odmienić oblicze miasta i sprawić, że będzie czystsze, spokojniejsze i bardziej przyjazne mieszkańcom? To już zależy od nas samych.

  (materiał partnera)