Lewica zaprezentowała swoich kandydatów w okręgu 29. Na liście znalazło się pięcioro gliwiczan

W czwartek kandydaci Lewicy w okręgu 29 zaprezentowali się na placu Krakowskim. W towarzystwie Adriana Zandberga i Włodzimierza Czarzastego pojawiła się Wanda Nowicka, która startuje z 1 pozycji na liście.

– Liderką jest osoba wielkiej wiedzy i wielkiej prawości Wanda Nowicka. Wanda Nowicka, która stała konsekwentnie w obronie praw kobiet, w obronie praw człowieka, odkąd pamiętam – zapowiedział kandydatkę Lewicy Adrian Zandberg. – Bardzo się cieszę, że Wanda jest w tym okręgu, w Gliwicach liderką naszej listy. Uważam, że już wkrótce zobaczymy ją tam, gdzie bardzo brakuje dzisiaj jej głosu, czyli w polskim parlamencie – dodał lider partii Razem wchodzącej w skład lewicowej koalicji wraz z SLD i Wiosną Roberta Biedronia.

W swoim wystąpieniu Zandberg podkreślał mocno potrzebę naprawy służby zdrowia w naszym kraju. Jako sposób poprawy sytuacji wskazywał potrzebę podniesienia publicznych wydatków na ten cel.


– Lewica chce, żeby na służbę zdrowia było przeznaczane 7,2 % produktu krajowego brutto, dopiero wtedy realne będzie skrócenie kolejek, oddłużenie szpitali powiatowych i skończenie z nierównościami w ochronie zdrowia – podkreślał Zandberg.

Kandydatka Lewicy w okręgu 29, Wanda Nowicka, swoją wypowiedź rozpoczęła od zaproszenia polityków innych ugrupowań, startujących z pozycji 1 na liście, do wspólnej debaty.

– Wydaje się, że wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Gliwic i całego okręgu, mają prawo do tego, żeby poznać naszą wizję i wizję naszych przeciwników politycznych i żebyśmy mogli w debacie merytorycznej podyskutować i opowiedzieć o naszej wizji Polski i o naszym programie – mówiła Nowicka.

W dalszej części wypowiedzi „jedynka” na gliwickiej liście Lewicy mocno podkreślała, że polska służba zdrowia wymaga poważnych zmian.

– Proszę Państwa, mówienie o katastrofie w służbie zdrowia to już nie jest przesada. (…) To, że służba zdrowia jest chronicznie niedofinansowana i wymaga zwiększonego finansowania, to ma ogromny wpływ na liczbę i jakość świadczonych usług przez lekarzy – zaznaczyła Nowicka.

Jak przekazała kandydatka, na 1000 obywateli RP przypada aktualnie średnio 2,3 lekarza oraz 5 pielęgniarek – z tego względu szpitale często nie są w stanie obsadzić wszystkich wakatów pracownikami, dlatego likwidują bądź zawieszają działanie poszczególnych oddziałów, kolejną kwestią są braki odpowiednich kontraktów.

Takie sytuacje miały też miejsce w ostatnich latach w Gliwicach. Problemy dotyczyły m.in. gliwickiej kardiologii, udarówki, ortopedii oraz oddziału chirurgii dziecięcej.

Oprócz służby zdrowia, w programie wyborczym Lewicy znalazły się m.in. takie postulaty, jak walka o czyste powietrze i polityka klimatyczna, wsparcie dla rodzin w postaci utrzymania programów socjalnych, ale także wprowadzenie bezpłatnych żłobków, skuteczne egzekwowanie alimentów i w pełni refundowane zabiegi in vitro, bezpieczny i dostępny transport, a także świeckie państwo, obejmujące opodatkowanie kościoła, likwidację klauzuli sumienia i wyprowadzenie nauczania religii ze szkół.

fot. 24gliwice

W zainteresowaniu Lewicy są także prawa kobiet – chcą możliwości przerywania ciąży do 12. tygodnia życia płodu, nowoczesnej antykoncepcji, w tym w pełni dostępnej bez recepty tabletki „dzień po”, a także wprowadzenia parytetów płci w Radzie Ministrów, zarządach powiatów, zarządach województw, zarządach dzielnic oraz zarządach i radach nadzorczych spółek samorządowych i Skarbu Państwa.

Pełen program Lewicy znajduje się tutaj.

Lista kandydatów startujących z komitetu wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej/Lewicy:

1 Wanda NOWICKA
2 Rafał WITASIK
3 Barbara SŁANIA
4 Wacław KROCZEK
5 Andrzej FILIPEK
6 Aleksander GWIAZDA (gliwiczanin)
7 Konrad MROZOWSKI (gliwiczanin)
8 Pawel MRACHACZ
9 Dorota MICHALSKA (gliwiczanka)
10 Joanna PAUL
11 Teresa SKRZYPULEC-SITEK (gliwiczanka)
12 Marek LIPCZYK (gliwiczanin)
13 Ksymena MATYSEK
14 Barbara PRZYBYLSKA-CZAJKOWSKA
15 Leszek KRASZYNA
16 Jan MIODEK
17 Kasper PIECHATZEK
18 Jan CZUBAK