Lewica zaprezentowała swoich kandydatów w okręgu 29. Na liście znalazło się pięcioro gliwiczan


W czwartek kandydaci Lewicy w okręgu 29 zaprezentowali się na placu Krakowskim. W towarzystwie Adriana Zandberga i Włodzimierza Czarzastego pojawiła się Wanda Nowicka, która startuje z 1 pozycji na liście.

– Liderką jest osoba wielkiej wiedzy i wielkiej prawości Wanda Nowicka. Wanda Nowicka, która stała konsekwentnie w obronie praw kobiet, w obronie praw człowieka, odkąd pamiętam – zapowiedział kandydatkę Lewicy Adrian Zandberg. – Bardzo się cieszę, że Wanda jest w tym okręgu, w Gliwicach liderką naszej listy. Uważam, że już wkrótce zobaczymy ją tam, gdzie bardzo brakuje dzisiaj jej głosu, czyli w polskim parlamencie – dodał lider partii Razem wchodzącej w skład lewicowej koalicji wraz z SLD i Wiosną Roberta Biedronia.

W swoim wystąpieniu Zandberg podkreślał mocno potrzebę naprawy służby zdrowia w naszym kraju. Jako sposób poprawy sytuacji wskazywał potrzebę podniesienia publicznych wydatków na ten cel.


– Lewica chce, żeby na służbę zdrowia było przeznaczane 7,2 % produktu krajowego brutto, dopiero wtedy realne będzie skrócenie kolejek, oddłużenie szpitali powiatowych i skończenie z nierównościami w ochronie zdrowia – podkreślał Zandberg.

Kandydatka Lewicy w okręgu 29, Wanda Nowicka, swoją wypowiedź rozpoczęła od zaproszenia polityków innych ugrupowań, startujących z pozycji 1 na liście, do wspólnej debaty.

– Wydaje się, że wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Gliwic i całego okręgu, mają prawo do tego, żeby poznać naszą wizję i wizję naszych przeciwników politycznych i żebyśmy mogli w debacie merytorycznej podyskutować i opowiedzieć o naszej wizji Polski i o naszym programie – mówiła Nowicka.

W dalszej części wypowiedzi “jedynka” na gliwickiej liście Lewicy mocno podkreślała, że polska służba zdrowia wymaga poważnych zmian.

– Proszę Państwa, mówienie o katastrofie w służbie zdrowia to już nie jest przesada. (…) To, że służba zdrowia jest chronicznie niedofinansowana i wymaga zwiększonego finansowania, to ma ogromny wpływ na liczbę i jakość świadczonych usług przez lekarzy – zaznaczyła Nowicka.

Jak przekazała kandydatka, na 1000 obywateli RP przypada aktualnie średnio 2,3 lekarza oraz 5 pielęgniarek – z tego względu szpitale często nie są w stanie obsadzić wszystkich wakatów pracownikami, dlatego likwidują bądź zawieszają działanie poszczególnych oddziałów, kolejną kwestią są braki odpowiednich kontraktów.

Takie sytuacje miały też miejsce w ostatnich latach w Gliwicach. Problemy dotyczyły m.in. gliwickiej kardiologii, udarówki, ortopedii oraz oddziału chirurgii dziecięcej.

Oprócz służby zdrowia, w programie wyborczym Lewicy znalazły się m.in. takie postulaty, jak walka o czyste powietrze i polityka klimatyczna, wsparcie dla rodzin w postaci utrzymania programów socjalnych, ale także wprowadzenie bezpłatnych żłobków, skuteczne egzekwowanie alimentów i w pełni refundowane zabiegi in vitro, bezpieczny i dostępny transport, a także świeckie państwo, obejmujące opodatkowanie kościoła, likwidację klauzuli sumienia i wyprowadzenie nauczania religii ze szkół.

fot. 24gliwice

W zainteresowaniu Lewicy są także prawa kobiet – chcą możliwości przerywania ciąży do 12. tygodnia życia płodu, nowoczesnej antykoncepcji, w tym w pełni dostępnej bez recepty tabletki “dzień po”, a także wprowadzenia parytetów płci w Radzie Ministrów, zarządach powiatów, zarządach województw, zarządach dzielnic oraz zarządach i radach nadzorczych spółek samorządowych i Skarbu Państwa.

Pełen program Lewicy znajduje się tutaj.

Lista kandydatów startujących z komitetu wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej/Lewicy:

1 Wanda NOWICKA
2 Rafał WITASIK
3 Barbara SŁANIA
4 Wacław KROCZEK
5 Andrzej FILIPEK
6 Aleksander GWIAZDA (gliwiczanin)
7 Konrad MROZOWSKI (gliwiczanin)
8 Pawel MRACHACZ
9 Dorota MICHALSKA (gliwiczanka)
10 Joanna PAUL
11 Teresa SKRZYPULEC-SITEK (gliwiczanka)
12 Marek LIPCZYK (gliwiczanin)
13 Ksymena MATYSEK
14 Barbara PRZYBYLSKA-CZAJKOWSKA
15 Leszek KRASZYNA
16 Jan MIODEK
17 Kasper PIECHATZEK
18 Jan CZUBAK

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
:)

Spotkanie na Placu Krakowskim, bo Rynek dla Lewicy jest za mały i to mi się podoba!

Jest faja

“Ludzki mózg jest niesamowity. Pracuje 24/7 od momentu narodzin, aż do czasu jak znajdzie sobie jakąś lewicową ideologię”

Lalamido

„A że PO i PiS to gorsi socjaliści niż Hitler, to akurat święta prawda” – krul Janusz Korwin-Mikke w rozmowie z Maciejem Pieczyńskim (17 września „Do Rzeczy”).

Gruntowy przymrozek

Dlatego z braku kadr umieścił pół swojej rodziny na listach swojej partii.

Gliwiczanin

Wolał bym zagłosować na lewicę niż na ten zakłamańczy i oszukańczy pis

ti ti ta

A w czym cię ten PiS tak oszukał i zakłamał? Przypuszczam, ze nigdy nie głosowałeś na te partię, a więc o co chodzi?

Gliwiczanin

Mało oszukali ludzi? Pokaż mi który punkt programu zrealizowali oprócz 500+? A kłamią w ten sposób że w ciągu 4 lat wykręcili więc afer niż inne partie polityczne od czasów komuny i udają że nic się nie stało

Marek

Obniżenie wieku emerytalnego.

Wacek

A co za tym idzie głodowe emerytury. Jest radość.

GOŚĆ

to jest bełkot powtarzany za pełowiakami.

Gliwiczanin

I ile dostaniesz tej emerytury? To jest tylko opcja sami namawiają żeby na emeryturę przejść później im dłużej pracujesz to nazbierasz więcej składek

Misiu

Gliwiczanin bidulo nie martw się o wysokość twojej emerytury, bo jakby nie daj Boże powróciło lewactwo to możesz jej nie dożyć;)

lolek

Nie świruj!

:)

@Marek Jakby to były naprawdę dobre pany, to wiek emerytalny zniosłyby do zera, a przynajmniej do czasu ukończenia edukacji. Kończyłbyś szkołę i od razu hop na emeryturkę, pod palmy. I cóż z tego, że w gliwickiej palmiarni. Tylko abonament wykup, bo tam straszne kolejki turystów ze świata… Ale spójrz na prezydenta Dudę, który twierdzi, że ciągle się uczy, bez przerwy nawet. I pomyśl jak się będą różniły wasze emerytury. O.S. co prawda radzi płodzić, płodzić, płodzić, płodzić, itd. ale tylko w sakramentalnym związku obu płci, a jeżeli twoje płody, jak ty, zaraz po podstawówce wybiorą emeryturkę, to nawet cudownie odnalezione… Czytaj więcej »

Wacek

Rozdawanie 500+ wszystkim bez limitu zarobków jest nienormalne. Przy płacy minimalnej, którą pobiera większość Polaków dodatkowa 1/4 wypłaty miesięcznie do kieszeni tylko za posiadanie dziecka jest okradaniem bezdzietnych lub tych, których dzieci są dorosłe.

Ostatni Sprawiedliwy

@Wacek. Chyba nie wiesz jak działa system wypłacania emerytur. Na emerytury idą pieniądze wpłacane przez następne pokolenia. Bezdzietni raczej są dla systemu “bezużyteczni” a nawet zbyt kosztownym obciążeniem.

Laszlo_egesz

@Ostatni: Opisujesz mechanizm piramidy finansowej. Całej reformie emerytalnej przyświecała idea (przynajmniej w teorii) odejścia od tego chorego mechanizmu.

to idzie młodość

@Ostatni…
Chyba dobrze wie ale nie o tym pisał. Twoja konkluzja jest antylewicowa za to wprost wyjęta z ideologii Narodowego Socjalizmu i Komunizmu. Pogratulować szczerości pryncypialnemu pisowcowi, tylko co na to Kaczyński i Pawłowicz? Jarosław od biedy mógłby zasłonić się kotkiem, ale Krystynę brzydko obsmarowałeś.

Matka

A 500+ dla dorosłych niepełnosprawnych uzależniają od progu dochodowego, który wynosi 1100 zł brutto!!! To jest sprawiedliwość według PiS?!

:)

@Matka
Znalazłem sposób. Trzeba namówić prezesa Polski do adopcji niepełnosprawnego dziecka, a najlepiej dorosłego niepełnosprawnego. Nie dość, że prezes stworzy zrąb rodziny, co prawda ciągle niepełnej i dysfunkcyjnej, to bez 500+ po paru miesiącach wprowadzi takie zmiany w przepisach, że prawilnym płodzicielom z dochodem 50 tys. miesięcznie opadną szczęki z zazdrości. Piszę to serio, bez kpiny. A gdyby były potrzebne szczegóły jak to przeprowadzić, to mamy w Radzie Miejskiej ekspertkę, która z pewnością dobrze pokieruje całą akcją, bo ją też system poniżył do trudnego wyboru.

:)

A jak się czują w obecnej Polsce małżeństwa bezdzietne, bez dostępu do in vitro? Dla Kaczyńskiego rozwiedzeni, wychowujący wnuki dziadkowie, wdowa albo wdowiec z dzieckiem nie są rodziną. On sam nie spełnia warunków, ale jak księża “naucza” kto i jak powinien żyć. Piłsudski też był dyktatorem ale przynajmniej nie chował się za plecami innych i nikomu nie wtrącał się do życia intymnego, bo sam miał rogate i gdzie tylko mógł, maczał pędzel. W sumie to dziwne, że prawactwo tak go kocha miłością bynajmniej nie heteroseksualną. Czyli wg prawackich standardów zboczoną.

Laszlo_egesz

a Tobie ile zapłacił, że ich bronisz?

(_x_)

Nie ma takiej ceny żebym tak się sk*rwił głosując na lewicę. Ty to zrobisz za darmo.

:)

A po co ten język nienawiści? Przecież w PiS nawet na eksponowanych stanowiskach są osoby z nie byle jakim, bo pezetpeerowskim balastem w biografii.

Gliwiczanin

Ty to już robisz za 500+

(_x_)

Boli obcięta ubecka emerytura?

:)

No właśnie opowiedz gdzie i jak bardzo cię boli?

pkp

przecz z KOMUNĄ i Lewactwem !!!!!!!

hiacynt

Trzeba być Anty Polakiem żeby tak prymitywnie i brutalnie atakować wybitnych aktywistów PiS.

xxx

PRECZ Z PRAWICĄ I FASZYSTAMI!!

VAkk

Lewactwo jest bardziej toksyczne niż szambo wylewane przez Cz(trz)askoskiego do Wisły

Krzysztof

Zastanawia mnie co takiego ważnego dla tego regionu i samych Gliwic zrobiła pierwsza czwórka z tej listy na czele z towarzyszką Wandą? Bo, że nie są mieszkańcami Gliwic to widać, słychać i czuć.

:)

Nic. To pewne i z powodów ci nieznanych. A wymienisz co zrobili twoi reprezentanci w parlamencie? A może w RM? Rok po roku, dajesz listę!

Irek

pOsłowi Pyzikowi mozemy podziękować za rozsławienie Gliwic

Ciekawy

Oj, kamera nawet przez moment nie pokazała “widowni”. Tłumów chyba jednak nie było. A może był tylko kamerzysta z dźwiękowcem?

ja234

Bardzo dobrze.Życzę lewicy wprowadzenia jak największej liczby posłów.
Trzeba uniemożliwić pisiorom dalsze niszczenie tego kraju.
Pisiory oszczędzają na służbie zdrowia,oświacie, budżetówce, szkolnictwie wyższym po to by było na pińćet, na trzysta, na 13 i 14 dla staruchów obiboków.

Po wyborach wprowadzą wyższy ZUS, wprowadzą różnego rodzaju “opłaty” czyli podatki.Podwyższenie pensji minimalnej już spowodowało chaos w przetargach.
Nie wspominając o podwyżce za prąd od nowego roku.

Suweren oberwie mocno po kieszeni…i co powie?eeee tam…

A potem będzie grecja plus..czyli kryzys, krach, plajta kraju…a suweren będzie się cieszył i klaskał…
(1034)

treya50

Trafiony, zatopiony !

zuza

będziesz tez staruchem obibokiem

GOŚĆ

Pisiory jak na razie nie dały się złapać na żarciu ośmiorniczek, handlu lewym alkoholem, paliwem i gadaniem, że “Trzeba być głupim, by pracować za 6 000 PLN” A że mają w swoich szeregach byłych PZPRowców? Pokaż partię, w której ich nie ma ( nie było). Trzeba co najmniej dwóch pokoleń, by się skończyli żywi czerwonoksiążeczkowi.

Patrycja

Wyborcy PO i SLD to ludzie którzy nienawidzą polski i swoich rodaków , narzekają na PiS że daje 500+ na biedne dzieci a nie pomyślą że te dzieci dzięki temu mają jedzenie i ubrania z Pepco … Kiedyś oni pójdą do roboty i będą harować na nasze emerytury ale to nic nie znaczy co nie ?? Bo jak pochodzą z biednych rodzin to mają umrzeć z głodu według Polaka katolika ….

Silesian

Marazm…..kompletny marazm….1,5% widzę….lewica niczego się nie uczy…..

Krzysztof

Od 1989 od żadnego rządu nic konkretnego nie otrzymałem oprócz obietnic w postaci nowych kiełbasek wyborczych, ale nie po to w tymże roku głosowałem na Solidarność by po 30 latach oddać władzę z powrotem czerwonym nierozliczonych zbrodniarzom, i nie jestem sympatykiem PISuarów. Pamiętam kto chlał wódę w Magdalence z komuchami.

:)))

Nie napisałeś czego oczekiwałeś od 1989. Lech Kaczyński chlał za dwóch, bo Jarosława nie dopuszczono z powodu zamiłowania do spania do południa, a normę chlania trzeba było wyrobić i Leszek dał radę. Inaczej nie miałby startu do Aleksandra, który był tak profesjonalny, że nawet nie wpadł do grobu. No weź se wyobraź Jarosława… z kotem!

Laszlo_egesz

Jan Miodek? Przypadkowa zbieżność nazwisk?

treya50

No właśnie, ani słowa wyjaśnienia, ale że 16 miejsce to na pewno nie pan profesor !

Ewa

co robi pan J.Gonciarz pod listą Lewicy …przypadek czy hejt – dziwna to reklama PIS na listach gliwickich kandydatów LEWICY do parlamentu

(_x_)

W dalszym ciągu nie wiesz jak działa Twoja przeglądarka? Mamy XXI wiek. Widząc pająka na ekranie walisz w niego gazetą?

Laszlo_egesz

Jeśli masz na myśli Jana Pająka to ja akurat zdążam się powstrzymać.

VAkk

Masz na myśli czerwonego pająka?

Jest faja

To była blondynka
Ten kolor włosów tak zwą :-)