Kardiologia z kontraktem od NFZ. “Szpital może już rozliczać świadczenia”

Gliwicka kardiologia z dofinansowaniem od NFZ – poinformował w poniedziałek śląski oddział funduszu. Wiele wskazuje na to, że to koniec trwającego od kilku tygodni konfliktu na linii NFZ – Miasto Gliwice, którego zwycięzcą będzie gliwicki pacjent.

– W poniedziałek zastępca ds. medycznych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Piotr Nowak, podpisał dokumenty, na mocy których Szpital Miejski nr 4 uzyskuje finansowanie ze środków publicznych na świadczenia kompleksowej opieki kardiologicznej dla pacjentów po zawale serca tzw. “KOS-zawał” – mówi 24gliwice.pl, Małgorzata Doros, rzecznik prasowy śląskiego NFZ.

Umowa ma zostać podpisana w najbliższych dniach, ale jak zapewnia nas Małgorzata Doros, to już tylko formalność. W praktyce opieka świadczona przez gliwicką placówkę może być rozliczana z NFZ już od poniedziałku. Kontrakt został zawarty od 18 marca 2019 roku do czerwca 2021 roku.

– Wniosek Szpitala został pozytywnie zweryfikowany co potwierdziła wizytacja przedstawicieli NFZ

– mówi Małgorzata Doros.

To ważne, bo szpital o środki z NFZ występował już w listopadzie ubiegłego roku, ale fundusz wniosek odrzucił, argumentując, że placówka nie spełnia ministerialnych wymogów, “jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą”.

Do eskalacji napięcia między NFZ a Miastem Gliwice doszło na przełomie stycznia i lutego tego roku, kiedy obie strony wydały wzajemnie wykluczające się oświadczenia. Fundusz informował o pozytywnym zakończeniu negocjacji i przyznaniu pieniędzy na kardiologię. Magistrat (większościowy udziałowiec szpitala) zaprzeczał i wskazywał, że w rozmowach z funduszem nie brała udziału jedyna upoważniona osoba – Renata Bryła, prezes gliwickiego szpitala. Być może wpływ na to twarde stanowisko miała organizacja sterowanego przez Urząd Miejski protestu na gliwickim Rynku. Po zaakceptowaniu oświadczenia NFZ (wydanego – zapewne też nieprzypadkowo – na dzień przed protestem) manifestacja straciłaby rację bytu.

Najnowszych informacji na razie Magistrat nie potwierdził, ale za tym, że scenariusz sprzed ponad miesiąca się nie powtórzy, przemawia fakt, że w poniedziałkowych rozmowach i podpisaniu stosownych dokumentów brała udział prezes Renata Bryła.

“KOS-zawał” to koordynowana opieka specjalistyczna dla pacjenta po zawale mięśnia sercowego, obejmująca również program opieki i rehabilitacji kardiologicznej. Chory otrzymuje w niej m.in. indywidualny plan leczenia, komplet badań kontrolnych, rehabilitację kardiologiczną, edukację i możliwość 24-godzinnej konsultacji w ramach oddziału kardiologicznego.

Michał Szewczyk
fot. mat. prasowe NFZ

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Byłem w szpitalu - dramat
Byłem w szpitalu - dramat

Dwa tygodnie temu byłem z tatą na izbie przyjęć w Szpitalu Miejskim nr 4 na ul. Zygmunta. Niestety po godz. 17.00. Nieświadomy tego, że CYRK W SŁUŻBIE ZDROWIA DALEJ TRWA. Co gorsza w Gliwicach!!! Pani pielęgniarka poinformowała nas, że do godz. 18 przyjmują poradnie lekarskie w przychodniach a lekarza tutaj na pogotowiu przyjmuje dopiero od 18 i zarejestrować może nas nowa zmiana. Zaproponowała jeszcze opcje na Kościuszki, ale tam przyjmują po wypadkach więc zrezygnowaliśmy z tej opcji. Niestety po wizycie w toalecie okazało się, że są przed nami już dwie osoby i mimo białej gorączki odstąpiłem od wyjaśnień i grzecznie… Czytaj więcej »

Slow
Slow

Można być naiwnym albo głupim i wierzyć, że jakiś żałosny protest inspirowany przez UM miał wpływ na NFZ. Ale Gliwice nie były, nie są i nie będą słynne dlatego, że jakiś oddział lecznictwa dostał kontrakt, bo to jest norma nie warta wzmianki. Słynne są dlatego, że jakość lecznictwa w Gliwicach jest fatalna. Po fachowy ratunek jeździ się do innych, często biedniejszych miast.

realista
realista

Cale te nfz zaorac a prezesikow dac na dolek do kopalni.Niech sie wykaza.

Janek
Janek

Kurde, wina po, franka? Na kogo tu pluć??, wiem, dlaczego tak pozno

OTUA
OTUA

Janek ale przyznasz, że jak magistrat potrzebował na bezproduktywnego Gniota ponad 400 mln zł. to nie protestował przeciwko EU i np. NFZ;-)

Stasiu
Stasiu

Rząd PiS-u potrafił załatwił dla nas kontrakt NFZ-u pomimo nieustannej walki jaką toczy Frankiewicz z naszym rządem.

Knurowianin
Knurowianin

Z tego co pamiętam protest na gliwickim rynku był organizowany przez gliwickiego dziennikarza a nie um.

Pitagoras
Pitagoras

Haha, dobre. Ten dziennikarz na codzień pracuje dla um, robiąc między innymi expres msi.

Knurowianin
Knurowianin

aha czyli jeśli np kiedyś ktoś zorganizuje protest w jakiejś sprawie, a np ma firmę co drukuje wizytówki dla um to będzie to też sterowany protest przez um :)

Pitagoras
Pitagoras

Po co te naciągana teksty o wizytówkach, skoro wiadomo, że ten dziennikarz od kilku lat zajmuje się działaniami propagandowymi na zlecenie UM? W styczniu 3 umowy na 87 tysięcy złotych, wszystkie z tzw. wolnej ręki. Tu masz linki:
https://bip.gliwice.eu/strona=11220,25,1
https://bip.gliwice.eu/strona=11220,9,1
https://bip.gliwice.eu/strona=11220,20,1

Utyk
Utyk

Mało tego wystarczy`,że protestujący przynajmniej raz był w jakimkolwiek UM już jest nasłany, sterowany, skoligacony

Lepsza strona miasta
Lepsza strona miasta

No to teraz glajwickie komentatory albo przeproście i pochwalcie albo ryjek w kubeł. Chyba wiecie co to honor….

Qué vendrá.
Qué vendrá.

Pogratulować komentarza, mama tak nauczyła, czy praca w urzędzie. Zobaczymy co dalej?

Proponuję dla lepszej strony miasta, niech zdejmie różowe okulary i zobaczy zupełnie inną rzeczywistość.

Lepsza strona miasta
Lepsza strona miasta

“Pogratulować komentarza, mama tak nauczyła, czy praca w urzędzie. Zobaczymy co dalej?” A coś Ty wczoraj urodzony? Popatrz na inne komentarze i przy nich bądź wyczulony. Co do “zobaczymy dalej” – już 20 lat patrzymy i co?

“Proponuję dla lepszej strony miasta, niech zdejmie różowe okulary i zobaczy zupełnie inną rzeczywistość.” – czego i Tobie życzę

black_horse
black_horse

Gdyby było tak cudownie, jak Ci się wydaje, wogóle nie czytalibysmy na tym portalu o jakichś kłopotach gliwickiej kardiologii. Ba, niektórzy dowiedzieli by się o jej istnieniu dopiero w czasie sercowych problemów. A w Gliwicach co kilka miesięcy jakiś oddział ma zawał. A to ortopedia, a to neurologia, chirurgia dziecięca. Tak cudowna kadra zarządzająca a co chwilę trzeba coś ratować.

Lepsza strona miasta
Lepsza strona miasta

“Gdyby było tak cudownie, jak Ci się wydaje, wogóle nie czytalibysmy na tym portalu o jakichś kłopotach gliwickiej kardiologii” – gdzie jest napisane, że jest cudownie? Tworzysz mity
Za stan naszej służby Zdrowia odpowiada min NFZ ( N w nazwie oznacza Narodowy a nie miejski).
Trochę się orientuję w sytuacji ponieważ nie siedzę jak Ty przed kompem tylko ciężko pracuję w Użędzie….. wróć……… Urzędzie Miejskim a nie tak jak Ty skrywam się za komentarzami w necie.

Qué vendrá.
Qué vendrá.

Trafiony zatopiony. Witamy w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. Ciężka praca? To chyba nie wiesz co to jest ciężka praca?

Lepsza strona miasta
Lepsza strona miasta

Ojej nakryłeś mnie. Trafionym zatopionym upssss.
Pewnie, że nie wiem co to jest ciężka praca bo mam skończone 8 klas. Co i Tobie polecam:-)

Ja.
Ja.

Czyli to oznacza, że posiadasz jedynie wykształcenie podstawowe i nie nadajesz się do uczciwej pracy tylko do bezmyślnego pisania komentarzy i to w dodatku w godzinach pracy.