Prezydent Gliwic pisze list otwarty do Donalda Tuska. Ostra krytyka części lokalnych polityków PO

Prezydent Gliwic, Adam Neumann w liście otwartym skierowanym do Donalda Tuska w ostrych słowach krytykuje część lokalnych polityków Platformy Obywatelskiej. “Uważam, że (…) zachowują się niczym „pożyteczni idioci” w służbie prezesa Kaczyńskiego” – czytamy. Do listu odniosła się już gliwicka Platforma Obywatelska.

 
O co chodzi? Między innymi o niedawną uchwałę Zarządu Powiatu gliwickiej PO, która zarekomendowała swoim radnym głosowanie przeciw uchwale o podniesieniu stawek podatku od nieruchomości. Prezydent Neumann zwraca też uwagę na niespójność pomiędzy działaniami partii na arenie krajowej, a inicjatywami podejmowanymi przez działaczy „w terenie”. Sprawa tylko z pozoru jest lokalna, opisane zjawisko występuje nie tylko w Gliwicach i przedstawia sobą istotne zagrożenie dla samorządu terytorialnego – uważa prezydent.

Adam Neumann apeluje do Donalda Tuska, by podjął próbę (cyt.) “uzmysłowienia lokalnym politykom PO, że swoim krótkowzrocznym populizmem mogą bardzo łatwo przyłożyć rękę do dzieła prezesa Kaczyńskiego – do likwidacji niezależnego samorządu terytorialnego w Polsce”.


Poniżej prezentujemy pełną treść listu


Szanowny Panie Przewodniczący,
pozwoli Pan, że na wstępie posłużę się pewnym cytatem:
„Od poziomu i stabilności finansowania samorządów zależy bowiem wprost jakość życia Polek i Polaków, dostępność do służby zdrowia, oświaty, kultury, sportu i rekreacji, transportu publicznego, jakość powietrza, stan dróg, chodników i obiektów użyteczności publicznej.”

Są to słowa posła Jacka Protasa, które zostały wygłoszone 15 września tego roku z trybuny sejmowej, w imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, w trakcie debaty nad jedną z ustaw dotyczących tak zwanego Polskiego Ładu.

Jako prezydent miasta oraz wieloletni samorządowiec w pełni zgadzam się z tymi słowami i jestem wdzięczny zarówno za nie, jak i za szereg innych głosów polityków Platformy Obywatelskiej, którzy w takcie tygodni dyskusji dotyczącej Polskiego Ładu wielokrotnie zwracali uwagę opinii publicznej na problem bezprecedensowego osłabienia finansów polskich miast, wsi, powiatów i regionów, który jest bezpośrednim wynikiem wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian podatkowych.

Uważam, że Polski Ład stanowi wstęp do likwidacji niezależnego od władzy centralnej samorządu terytorialnego. Mówimy bowiem nie tylko o idących w miliardy złotych ograniczeniach dochodów, ale również o wielokrotnie (słusznie) krytykowanych przez polityków PO pokazach klientyzmu, chociażby w postaci samorządowców publicznie dziękujących posłom PiS za wręczane czeki na inwestycje.

Jeśli zapędy centralistyczne Prawa i Sprawiedliwości nie zostaną powstrzymane, już za kilka lat obudzimy się w Polsce, w której o praktycznie każdym zadaniu samorządu będzie decydował ten lub inny minister czy sekretarz stanu, a to, gdzie realizowane będą inwestycje publiczne, zależeć będzie od tego, co uda się „załatwić” z tym lub innym politykiem partii rządzącej.

Pozwolę sobie zauważyć, że z racji wieku obaj zapewne dobrze pamiętamy taką Polskę i zapewne obaj za nią nie tęsknimy.
Podstawową różnicą między obecnym ustrojem RP a PRL jest wpisana w konstytucję zasada subsydiarności, w myśl której decyzje i środki publiczne mają być podejmowane i wydawane jak najbliżej obywatela. Działania Prawa i Sprawiedliwości od dawna zmierzają do odbierania samorządom pieniędzy i coraz większego uzależniania ich od decyzji władz centralnych. Polski Ład doprowadził do sytuacji, w której setki samorządowców nie jest w stanie złożyć projektów budżetów swoich gmin i miast spełniając ustawowe rygory.

W całej samorządowej Polsce od wielu tygodni toczą się gorączkowe poszukiwania możliwości cięć wydatków. Jest dokładnie tak, jak mówił przywołany na wstępie poseł Protas.

Już w przyszłym roku będziemy obserwować pogorszenie jakości wielu usług, jakie samorządy świadczą na rzecz mieszkańców.

Jak zwykle ucierpią na tym nieproporcjonalnie bardziej osoby o niższych dochodach, które są najbardziej zależne od usług publicznych. Oprócz cięć wydatków samorządy poszukują również dodatkowych dochodów.

Nie inaczej jest w Gliwicach i tutaj przechodzę do sedna sprawy, z którą zwracam się do Pana Przewodniczącego. Na ostatniej sesji Rady Miasta Gliwice (18 listopada) skierowaliśmy pod obrady projekt uchwały podnoszącej stawki podatku od nieruchomości.

Zaznaczę przy tym, że stawek tych postanowiliśmy nie podnosić w ubiegłym roku, z uwagi na pandemię i związane z nią finansowe kłopoty części mieszkańców oraz przedsiębiorców dotkniętych konsekwencjami lockdownów. W tym roku niestety nie mieliśmy wyjścia i podobnie jak zdecydowana większość samorządowców naszego regionu (w tym samorządowców Platformy Obywatelskiej) przygotowaliśmy uchwałę podnoszącą stawki.

Proszę sobie jednak wyobrazić moje zdziwienie, gdy kilka godzin przed sesją Rady Miasta Gliwice dotarła do mnie informacja o uchwale Zarządu Powiatu gliwickiej PO, która zarekomendowała swoim radnym głosowanie przeciw uchwale o stawkach podatku.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że podnoszenie podatków nie jest „przyjemne” dla żadnego radnego. W Gliwicach nigdy nie ustalaliśmy tego podatku w maksymalnej wysokości dla mieszkańców. Zmusił nas do tego dopiero Polski Ład.

Zdaję sobie także sprawę, że Platforma Obywatelska RP jest partią, która zachowuje standardy demokratyczne i jej członkowie mogą prowadzić działalność zgodnie ze swoim sumieniem i przekonaniami. Pozwolę sobie jednak podzielić się z Panem Przewodniczącym pewną refleksją. Jako historyk zna Pan zapewne określenie jakiego Włodzimierz Lenin miał używać w stosunku do zachodnich dziennikarzy wychwalających ZSRR.

Uważam, że osoby, które podejmują tego typu populistyczne inicjatywy zachowują się niczym tacy „pożyteczni idioci” w służbie prezesa Kaczyńskiego.

Jak sądzę, członkowie Rady Powiatu gliwickiej PO doskonale pamiętają wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który w trakcie ostatniej kampanii wyborczej odpowiedział mieszkańcowi narzekającemu na wzrost opłat za śmieci: „Problem polega na tym, że trzynastkę dostał pan ode mnie i rządu, a cena śmieci to jest samorząd”. Rozumiem, że lokalni politycy Platformy Obywatelskiej chcą być kojarzeni ze sprzeciwem wobec wzrostu obciążeń dla mieszkańców, elementarna uczciwość wobec wyborców wymagałaby jednak, aby jasno wskazać powody tego wzrostu, a nie podejmować próby torpedowania starań samorządu o utrzymanie płynności finansowej.

Pozwalam sobie zwrócić się do Pana Przewodniczącego z tym tematem nie w partykularnym interesie Gliwic. Na całe szczęście większość gliwickich radnych w tym część klubu KO) wykazała się poczuciem odpowiedzialności za miasto oraz mieszkańców i podjęła tę trudną decyzję. Tego typu inicjatywy lokalnych polityków pańskiego ugrupowania nie są jednak odosobnione. Sygnały o podobnych niesolidarnych z samorządem zachowaniach lokalnych działaczy docierają do mnie z wielu miejsc.

Zwracam się więc z apelem o to, aby korzystając z autorytetu, jaki niewątpliwie posiada Pan wśród członków swojego ugrupowania, podjął Pan próbę uzmysłowienia im, że swoim krótkowzrocznym populizmem mogą bardzo łatwo przyłożyć rękę do dzieła prezesa Kaczyńskiego – do likwidacji niezależnego samorządu terytorialnego w Polsce.

Z poważaniem
Adam Neumann
Prezydent Gliwic

AKTUALIZACJA
Do listu odniosła się na profilu społecznościowym gliwicka Platforma Obywatelska.
“Według zarządu gliwickiej Platformy Obywatelskiej, receptą na dziurę w budżecie, nawet jeśli powstała w wyniku działań rządu PiS, jest oszczędzanie. Wyciąganie pieniędzy z kieszeni gliwickiego podatnika, jak chce prezydent, to kolejne karanie mieszkańców naszego miasta…” Cały post udostępniamy poniżej.

61 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
XXXXX
23/11/2021 12:07

Neumann ty to lepiej napisz do ZUS po emeryturę. Odejdź człowieku i już się bardziej nie błaźnij. Co ty chłopie o Leninie piszesz? Dosyć tej komuny w mieście, tego betonu.

Last edited 4 dni temu by XXXXX
Antypis
23/11/2021 17:26
Reply to  XXXXX

Nie odwracaj kota ogonem i uwagi od meritum sprawy Pis****. Chodzi o pieniądze dla miat, gmin i powiatów., które nie są rządzone przez wystraszone szaraki, podporzadkowane ślepo jarusiowi psełdopatriocie. Jako przedsiębiorca rzetelnie pracujący na swoje i państwa utrzymanie krew mnie zalewa kiedy z pieniędzy (niemałych zresztą) opłacany jest taki misio jak obajtek, nierób kaczyński, który śmie nazywać mnie cwaniakiem, czy inne sasiny.

xxxxx
23/11/2021 18:41
Reply to  Antypis

A co dobrego zrobił vice prezydent Gliwic z pensją ponad 230 000 zł w zeszłym roku? Sorry rządzenie Polską a miastem typu Gliwice to chyba jednak różnica. Nie bronie PISu bo akurat jestem ich przeciwnikiem. Ale PATOLA jest wszędzie. Jak to się stało, że vice-prezydent kupuje auto na raty za 60 tys a jego kredyt jest oprocentowany 0% ? Powinno się do cna wyczyścić te układy. JEDNA KADENCJA I koniec. Nie byłoby takich leśnych dziadków, którzy od lat żyją z polityki.

Kusy
23/11/2021 19:12
Reply to  Antypis

No masz le ming się odezwał, Nowy Polski Ład nie jest dla “ruskich” jakby le mingi chciały i stąd taki Adasiowy bełkot bo powstała szansa, żeby biedniejsze gminy podgoniły spółkowiczów z tzw. olbrzymich miasteczek ;)
Podziwiam Adama naprawdę;) że zdecydował się napisać błagalny list do ulubionego Donka w momencie, kiedy ten zaszalał niedawno swoim auteczkiem i w ten sposób stracił cierpliwość prawdziwych Policjantów. Gdyby Donek powrócił do Poland na białym koniu i nim się poruszał po kraju, jak marzyły nieznośne le mingi to może umiałby dokopać Mateuszowi naszemu Premierowi, a tak Adamie już jest po PTOKACH!

danuta
23/11/2021 20:14
Reply to  Antypis

nazywaja cie cwaniakiem bo pewnie nim jestes

lendan
23/11/2021 21:42
Reply to  Antypis

Idź na wybory i wybierz sobie rząd, bo cie krew jeszcze zaleje!

WIEDZA TO TO WAS BOLI OSZOŁOMY
23/11/2021 20:00
Reply to  XXXXX

NAJBARDZIEJ !!!#
CZY WY macie jakieś podstawowe pojęcie o EKONOMII OSZOŁOMY ?
Gliwice to lider wszelkich Rankingów opartych na POLICZALNYCH ! wskaźnikach organizowanych przez niezależne media i instytucje.
Gliwice to najwyższy standard życia mieszkańców, najwyższa średnia płaca w województwie ,najwyższy poziom inwestycji itd…
CÓŻ WAM POZOSTAJE BEŁKOT I PRYMITYWNE OBRAŻANIE OSÓB !
FAKTÓW I MATEMATYKI NIE DA SIĘ ZAKŁAMAĆ !

XXXXX
23/11/2021 20:26

łubu dubu łubu dubu… To mówiłem ja Jarząbek :) Brawo! Adaś się ucieszy. Może premia? No na szczęście elita, która ma po 20 tys mięcznie nam podwyższa ową średnią. A teraz spójrz na ogłoszenia na OLX i zobacz jakie się oferuje stawki za pracę.. Potem chwal swego pana w niebiosy. Podjedź pod kołchozy gdzie ludzie pracują na zmiany za jakieś 2600-2800 miesięcznie..Albo i jeszcze mniej. Zapyta ludzi, którzy tam pracują czy są tacy szczęśliwi jak to rysujesz! Inwestycje? Te spożywcze markety? Czy może obozy pracy zlokalizowane wszędzie gdzie popadanie? Amazon za 22zł brutto! na h? To nazywasz tym ELDORADO?? Inwestycje?… Czytaj więcej »

Last edited 3 dni temu by XXXXX
yano
23/11/2021 23:31
Reply to  XXXXX

Bzdury. Bez pojęcia o zarządzaniu na tym szczeblu.

Ócz się XXXXX !
24/11/2021 09:46
Reply to  XXXXX

Załóż firmę i płać ludziom 50 zł na godzinę za wykonywanie prymitywnych czynności ! geniuszu !
Skończ dobre studia wtedy będziesz dobrze zarabiać. Inaczej pozostaje Ci wycie na forach !
Byłem wczoraj u lekarza prywatnie – zapłaciłem 260 zł za wizytę, która trwała 15 minut. Ot taki przykład !
Hala będzie zarabiać podobnie jak Spodek w Katowicach, do którego utrzymania miasto dopłacilo ponad 50 milionów za ostatnie 10 lat.
W jaki sposób zarabiają takie obiekty ?
To nie miejsce aby to wyjaśnić.

XXXXX
24/11/2021 10:36

Trzeba było skończyć studia medyczne to byś nie płacił 260 zł za wizytę i nie wył na forach! :) Hala będzie zarabiać? Widać że podstawiony jesteś albo związany z tym układem. Ten betonowy trup NIGDY NA SIEBIE NIE ZAROBI! A trzeba pamiętać ile miasto na to wydało, ile wydaje i ile jeszcze wyda. No cóż postawienie przy niej budy badającej Covida nie zarobi na nią, opłaty i ludzi tam pracujących. To jest inwestycja skazana na porażkę. A i powiedz tym wszystkim którzy fizycznie zapieprzają za 2800zł że mają skończyć dobre studia.. Jedź sobie mądralo na strefę, włącz megafon i krzycz… Czytaj więcej »

Last edited 3 dni temu by XXXXX
Rysiek
27/11/2021 07:05
Reply to  XXXXX

Taaa PiS da. Jakbsie ma dwie lewe taczki do roboty to może i 2600 nie wystarczy na bełty. Tymczasem w Amazonie praca na pełny etat to 4200 na rękę No ale Patryjota Janusz nie będzie pracował w obozie u amerykańskiego wyzyskiwacza

Ostatni Sprawiedliwy
23/11/2021 20:49

To jak są tutaj takie tuzy biznesu i intelektu to dlaczego skomlą o 800 milionów na najbliższe 12 lat? Lekką ręką w rok wydali ponad 400 milionów na gigantomanię El Comendante. 400 milionów powinni zarabiać, dotować i promować ekologiczne ogrzewanie w Gliwicach, bezpłatną i sprawną komunikację miejską, wielospecjalistyczny szpital z doskonałą obsadą do którego zespołu i stażu bili by się lekarze z całej Polski … itd. Jak nie ma niekontrolowanych dużych pieniędzy, to już robi się ścisk w czterech literach. Wychodzi na to, że jest to zbieranina pazernych nieudaczników których należy jak najszybciej wymienić, nawet na “bylekogo” bo będzie o… Czytaj więcej »

yano
23/11/2021 23:29

To nie trafi do zakutych łbów.

SS3
24/11/2021 03:41

To skoro jest tu taki raj na ziemi to czemu jeszcze liczbą mieszkańców nie przegoniliśmy Katowic (na dobry początek), czyżby ludzie woleli niższy standard?

black_horse
23/11/2021 13:34

Niestety w Gliwicach władza oblała 30 letni egzamin z samorządności. Działają na przekór mieszkańcom i dbają wyłącznie o własne legalne bądź ….. interesy. Przykład choćby ostatnia rada miasta oraz wyczyny panów ze spółek miejskich w mieście. Szkoda że prokuratura nie ma jaj.

Tofi
23/11/2021 13:05

To jest przykład że ten człowiek żyje PRZESZŁOŚCIĄ, on nie potrafi patrzeć w przyszłość. Odwoływanie się w sprawach obecnych do przeszłości ukazuje jak mentalnie jest usadowiony w tamtych czasach i jak trudno mu iść do przodu. Nie mam nic do ludzi starszych, ale tam gdzie potrzebny jest rozwój potrzebni są ludzie z wizją, pasją a nie żyjący przeszłością. Niestety ten człowiek nie wprowadzi nic nowego w tym mieście. W dodatku skarży się publicznie na innych, srając w swoje gniazdo. Panie Neumann, jakby pan nie zauważył to są wolni ludzie i mają prawo głosować tak jak chcą. To że nauczeni byliście… Czytaj więcej »

GGG
23/11/2021 18:34
Reply to  Tofi

Jacy mieszkańcy maja dość tej władzy? Mówisz o tej grupce frustratów? Mieszkańcy się wypowiadają raz na 4 lata i to dość dobitnie, bo nie ma drugiej tury w mieście, jak bys zapomniał… Sam sobie zawieraj pakty z “diabłem”, nas w to nie mieszaj… a chyba ze już zawarłeś i za te głupoty kasiorka na koncie sie zgadza… żałosne…

Tofi
23/11/2021 19:00
Reply to  GGG

kasa to raczej Neumannowi się zgadza.. Wybrali bo skąd mieli wiedzieć, że rządy będą taką miernotą? Liczyli na zmianę po Frankiewiczu ale się przeliczyli. Zagłosowało 51,18 proc. osób (24 854 głosy). Frekwencja wyniosła 35,53 proc. I to ma być WIELKIE poparcie??? Może lepiej zapytać czy ludzie by teraz ponownie zrobili ten błąd i na niego zagłosowali?

Kusy
23/11/2021 22:50
Reply to  GGG

GGG, a ile to ta twoja grupka frustratów co ciągle wybiera tą gliwicką elytę liczy osób?
bo chyba w Gliwicach nadal mieszka około 180 tys. mieszkańców no i jakaś pseudo demokracja;)
Spróbuj policzyć i trochę się wysil…

Tofi
23/11/2021 15:15

Neumann wpiszesz uwagi do dzienniczka radnych, że nie głosują jak Ty chcesz? Ośmieszyłeś się chłopie na maxa. Co to za prezydent, który sobie nie radzi i szuka poparcia u partyjnego guru? Chyba zapominasz że “rządzisz” miastem a nie platformą. Nie dajesz rady? To żegnamy. Kończ te żałosne show! Nie ośmieszaj się bardziej i nie pisz tych swoich elaboratów opluwając innych. Zabieraj te swoje 20 tys co miesiąc i zamilcz. Nie tykaj się niczego, nie podpisuj. Najlepiej siedź sobie w ciepłych kaloszkach w domku i odpoczywaj.

crazy-horse
23/11/2021 13:13

Oj, Adaś, było nie ciąć tyle drzew, nie być bezsensownie upartym, słuchać mieszkańców zamiast bzdur Frankiewicza o populiźmie. Każdy by cię teraz wspierał i za tobą stał. Ale nie, trzeba nielegalnie wycinać drzewa i wciskać wszędzie patodeweloperkę.

Obserwator
24/11/2021 22:08
Reply to  crazy-horse

Dawid, zluzuj!

hanek mały
23/11/2021 16:01

I słusznie że nie zgodzili się na podniesienie (i tak już wysokich) podatków w powiecie ! Ty byś tylko ludzi obdzierał ze skóry człowieku ! Jako jedyne miasto w PL – Gliwice uchwaliło, że Gliwiczanie muszą spłacać przez 20 lat dzierżawę wieczystą !!! – bez zniżek, bez ulg, bez litości. Chytrość i pazerność Cię zaślepia !

treya50
23/11/2021 17:46
Reply to  hanek mały

To prawda ! Wiekszość miast uchwaliła ulgi dla właścicieli mieszkań.

Nikt
23/11/2021 20:15
Reply to  hanek mały

Nie było ulg bo wysokość podatku za dzierżawę w Gliwicach była b. niska. Porównajcie np. do Krakowa.Za mieszkanie 90 M2 w Gliwicach cena była niższa bez ulgi niż za mieszkanie w Krakowie 35 M2.

Tomasz
24/11/2021 18:12
Reply to  Nikt

Gliwice to nie Kraków skoro tam jest tak super to wypad na busa i żegnamy.

סן אסקובר
23/11/2021 14:53

Żałosna tragikomedia. Neumann – płaczesz za pieniędzmi? Za tym, że centralnie ktoś nie da pieniędzy na kolejną megalomanię? Macie Halę Arenę- aka Hala Gliwice, vel Hala Podium. Tyle tam poszło pieniędzy, czas odcinać kupony na realizację przyszłych planów. A jak z tymi planami było przez ostatnie 30 lat? Zróbmy sobie małe wspomnienia (listę pozostawię otwartą, mieszkańcy Gliwic dopiszą). Przez 30 lat nie potrafiliście wybudować szpitala, nie potrafiliście nawet zadbać o te budynki które już stały – doprowadzając je do ruiny (ul. Kościuszki). W swoich szeregach mieliście kryminalistę na stanowisku komendanta Straży Miejskiej, który został ukryty w miejskiej spółce przy okazji… Czytaj więcej »

Stary
23/11/2021 15:46

Był w lokalnej gazecie artykulik “Na przełaj przez Azję”. Jak to za zarobione pieniądze za stanie “na bramce” w Gwarku “stworzono” sieć kantorów, wykupiono kamienice koło Rynku i powstał Hotel Royal (nazwa chyba od spirytusu, bo przecież nie od króla), Zameczek Leśny itd. Takie “kariery” tylko w Gliwicach. Przypomnieć Don Antonia, Sandokana i kilku innych szemranych biznesmenów ? Cytat za Dziennikiem Zachodnim, nr 297, z 22 grudnia 2003: W latach 90. prawdopodobnie finansowali kampanię wyborczą jednego z polityków, późniejszego premiera RP. Były także związki z KLD i UW.” Może zmienimy nazwę miasta na Neapol lub Palermo ?

yano
23/11/2021 23:35
Reply to  Stary

Bzdury. Ploty, umrzeć ze śmiechu.

SS3
24/11/2021 03:46
Reply to  Stary

Albo wał z tamtych lat z zajumaniem giełdy stworzonej przez AMK.

silverariel
24/11/2021 07:46
Reply to  Stary

Dokładnie…jedni chodzili po prośbie…inni po lichwie…

Tytus
23/11/2021 14:56

Ja na tego pana nie głosowałem

Dekoder
23/11/2021 16:27

Panie Nojman, towarzysz Lenin o zachodnich dziennikarzach mówił” pożyteczni idioci” , pan to samo powiedział o członkach PO, jest pan pazernym człowiekiem który dla kasy zadusi każdego i każdą pożyteczną inicjatywę , przekształcił pan tereny rolne zabierając miejsca pracy na tereny przemysłowe ,podczas gdy Gliwice dusza się od terenów poprzemysłowych , zabrał się pan do prostowania koryta rzeki , zbudował pan drogę dla deweloperów i pseudo inwestorów przez tereny rolne niszcząc je, odbiera pan ludziom ogródki działkowe dla kasy od dewelopera, niszczy pan jakość powietrza w mieście przez wycinkę drzew, pozbawia pan mieszkańców Sikornika rekreacji na łonie natury, ma pan… Czytaj więcej »

Oburzony
23/11/2021 14:33

Proszę jaki demokrata, chyba demoludek.I to ma być praworządność??

PamPamRam
23/11/2021 18:23

Nie chce,naprawdę nie chce rozkładać tego listu na czynniki pierwsze i odpowiadać na jego treść,ale mogę powiedzieć tylko tyle. Neumann,jesteś małym człowiekiem,człowiekiem który boi się,że Wasze przez X lat,rządzenie tym miastem na zasadzie “robimy co chcemy” się skończy. Dla Gliwic pod Waszym rządami Polski Ład nie robi nic,tak samo jak Wy nie robiliście i nie sluchaliscie glosu prawdziwych gliwiczan od wielu wielu lat. Także,my gliwiczanie,nie boimy się Polskiego Ładu,bo w naszym lokalnym piekiełku,gorzej nie będzie. Dziwne,że w takiej sytuacji Panie Adamie,nie wspomniał Pan o swojej jakże wysokiej podwyżce pensji,oraz o tysiącach wycietych drzew,patodeweloperce,ucinaniu finansowania na sport i kulturę. Ech,jesteś Panie… Czytaj więcej »

ŚlepaWrona
23/11/2021 13:45

Uprzejmie donoszę…

Grzgorz
23/11/2021 16:52

I tak działa PO tylko my mamy rację, tylko my wyrazy współczucia , niestety ktoś takiego gospodarza wybrał . Jak mawiają samo świnia worek drze i sama kwiczy

Tobiasz
23/11/2021 19:11

Neumann jest dobitnym przykładem, że nigdy nie zagłosuje na taką formację jak Platforma Obywatelska oraz ich podobne dzieci takie jak zmarła już Nowoczesna czy nowe dziecko Polska 2050. Dla nich liczy się nie kasa w portfelach ludzi tylko kasa w budżecie miasta, którą mogą podzielić się na premie oraz podwyżki własnych pensji.

Stary
23/11/2021 14:37

“Kozacy piszą list do sułtana”…

Ja
23/11/2021 16:59

***** prawda. Neumannowi nie chodzi o obronę samorządów (które zresztą w dzisiejszej formie stanowią świętą krowę i potrzebna jest ich głęboka reforma, aby działały faktycznie na rzecz mieszkańców), tylko o to, że Budka zagłosowała przeciw podwyżce dla niego.
Jak dziecko w piaskownicy się zachowuje, hahaha!

gliwiczanin
23/11/2021 15:44

Prezydent miasta Gliwice to bardzo mądry człowiek. Już jako Adaś w szkole podstawowej wykazywał wielkie zdolności do mądrowania i został skierowany do “mądralinskiej” klasy, w której pobierałi naukę wyróżniająca się mądrością uczniowie. Zawsze pilny wiedząc komu pomoc w niesieniu teczki dbał o powiększanie swojej mądrości, by pod koniec swojej edukacji zostać bardzo mądrym człowiekiem. Listy Adaś umiał pisać, już zanim poszedł do szkoły , więc ten ostatni Adama do Króla Europy, nie był dla naszego tj.bardzo mądrego Prezydenta trudny do napisania zważywszy dodatkowo na przesłankę , ze między naszym bardzo mądrym Prezydentem ,a bardzo mądrym Królem Europy z dużym prawdopodobieństwem… Czytaj więcej »

Obserwując
23/11/2021 13:31

No popatrz popatrz nojmann…wreszcie się kapnąłeś ,że wy w peło jesteście jak pisiory.Też niszczycie i szkodzicie sobie,sabotujecie sami siebie.
W ogóle to idź na emeryturę.Dosyć już tego bredzenia rodem z lat 60 tych,normalnie gadasz nojmann jak pisior albo jak jakiś komunista.

Last edited 4 dni temu by Obserwując
Ewa
23/11/2021 21:49

Szanowny Panie ,trzy lata temu wróciłam do Gliwic. Następny raz będę głosować ,na pewno przeciwko Panu. Uchwały ,które każą staremu człowiekowi ,mówię o moim Tacie płacić prawie 70 zł za śmieci sprzyjają ale komu? Nie widział Pan jak on obieraz ziemniaki ,przez rok nie nazbiera na te 70 zł. Zniżki brak bo ciężko pracował przez 40 lat i jest zbyt bogatym emerytem. A firma ,która jest odpowiedzialna za wywóz odpadów ,ponad miesiąc wywoziła jeden dywan i jeszcze musiałam zdjęcie dywanu zrobić, bo go nie zauważyli. Resztę spraw też zaczynam dopiero ogarniać. Ekologia ,stare drzewa ,piękne tereny.

Zygmunt F.
23/11/2021 22:04

Nieudacznik !!!
Nie POtrafi rządzić i winę zrzuca na PIS?

witko
23/11/2021 15:47

Hmmm jedni donosili kiedyś inni donoszą teraz. Znajdź różnicę?

Owerol
23/11/2021 20:10

Takie elyty rzadza tym miastem strach sie bac co im wpadnie do głowy

Potas
23/11/2021 21:03

Cała PełO wraz z Adamem Neumannem są siebie wartości. Niech do Niemiec się wyprowadza, bo mają więcej wspólnego z tym krajem niż z Polską.

Gliwiczanin
23/11/2021 21:58

musiał się mocno zmęczyć tym pisaniem, niech teraz niech sobie odpocznie i czeka na 20 tysi przelewu

Fiku Miku
23/11/2021 15:11

Rozsiadam się wygodnie z popornem i colą. Robi się ciekawie.