Mandat za wizytę na myjni czy u wulkanizatora? Co z wyjściem na działkę? Pytamy rzecznika policji


Wiemy, że nie wolno wyjść do lasu, do parku, zamknięte są place zabaw, ale nie wszystkie ograniczenia wydają się takie oczywiste. Ostatnio, w jednym z miast posypały się na przykład mandaty za wizytę na myjni samoobsługowej…

Ciągle pojawiają się też wątpliwości, czy można teraz zmieniać opony zimowe na letnie w zakładzie wulkanizacyjnym, albo czy wyjście na działkę nie skończy się również mandatem.

O te kwestie pytamy podinspektora Marka Słomskiego, oficera prasowego gliwickiej policji.


Za korzystanie z myjni samoobsługowej w jednym z polskich miast posypały się mandaty po 500 zł. Jak na to patrzy policja w Gliwicach?

Świadomi obywatele zaciskają zęby i wychodzą z domów tylko wtedy, gdy naprawdę muszą. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakie problemy mają w tym trudnym czasie inni – choćby rodzice upośledzonego intelektualnie dorosłego dziecka, nierozumiejącego, co się dzieje, dlaczego nie może wyjść z domu. Ale ludzie ci z poświęceniem stawiają czoło wymogom, są solidarni z innymi. Tymczasem, jak się okazuje, zdarzają się obywatele, którzy po prostu chcą sobie umyć auto… Zastanówmy się, czy czystość samochodu jest teraz taka istotna… – mówi podinspektor Marek Słomski.

Zadam tu Państwu swoje pytanie: który przypadek dozwolonego obecnie wyjścia z domu obejmuje udanie się na myjnię?

– dodaje Słomski. – Przypomnę, że przemieszczać można się w przypadku: dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z działalnością zawodową), wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub tym, które nie powinny wychodzić z domu), załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (zalicza się tu np. niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizytę u lekarza, opiekę nad bliskimi). I teraz proszę sobie zadać pytanie: czy za korzystanie z myjni samochodowej należy się mandat? – pyta retorycznie Słomski. Każdą zastaną sytuację oceniają policjanci i podejmują decyzję na miejscu.

Podobny problem dotyczy wymiany opon zimowych na letnie. Czy w takiej sytuacji policjanci także mogą ukarać osoby, które postanowiły udać się do wulkanizatora?

Uważam, że wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym jest uzasadniona tylko w razie przebicia opony czy innego problemu uniemożliwiającego jazdę w sytuacji, gdy samochód służy nam do dojazdu do pracy. Sezonową wymianę ogumienia radzę zostawić na później i przystąpić do niej, gdy ograniczenia związane z SARS-CoV-2 zostaną zniesione. Patrząc przez pryzmat tragicznych doświadczeń Włoch i Hiszpanii, jako świadoma zagrożeń społeczność, podjęliśmy się trudu samoograniczenia w kontaktach. Już dużo za nami, trochę przed nami, wytrzymajmy! – podkreśla podinspektor.

Czy można pojechać na działkę rekreacyjną?

Wyjścia na zewnątrz powinny być ograniczone do minimum. Traktujmy je jako niezbędny środek higieny. Wychodźmy się przewietrzyć wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy – zaznacza oficer prasowy. – Może podniosę teraz poprzeczkę, ale tak trzeba: pamiętajmy, że nasze wychodzenie, gdy inni się separują, by ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa, ma też wymiar etyczno-moralny. Dlaczego? Dajemy przykład innym. Sąsiedzi, widząc, że opuszczamy mieszkanie, zrobią to samo. Za nimi kolejni, i kolejni. I tak łatwo można zniweczyć dotychczasowy wspólny wysiłek – wyjaśnia Słomski.

Czy policja kontroluje co kupujemy będąc na zakupach? Można wyjść po chleb i podstawowe produkty żywieniowe i chemiczne, a czy można wyjść kupić np. alkohol, papierosy, prasę… ?

Nie dajmy się zwariować! Policjanci nie łapią ludzi na ulicach, aby kontrolować ich zakupy! Kierujemy się mądrością i doświadczeniem. Każdy patrol ma obowiązek reagować na łamanie prawa. Widząc człowieka z torbą na zakupy, nikt nie będzie go pytał, co kupił. Ale! Widząc rozbawioną grupę młodych ludzi nietrzymających odstępów, zareagujemy i zapytamy o cel wyjścia z domu. Ewentualne pogłębianie kontroli może wynikać z racjonalności bądź nieracjonalności odpowiedzi – mówi podinspektor.

Czy zdarzały się przypadki, że w Gliwicach od kiedy mamy wprowadzone obostrzenia (1-2.04) prowadzone były działalności, takie jak np. punkt usługowy? Kosmetyczka, fryzjer, tatuażysta? Niektóre usługi mogą być świadczone w prywatnych mieszkaniach. Czy mieliście Państwo takie zgłoszenia?

Zamknięte zostały, bez wyjątków, wszystkie zakłady fryzjerskie, salony tatuażu, piercingu i kosmetyczne. Póki co nie można realizować tych usług także poza salonami, na przykład poprzez wizyty w domach. I dotąd nie mieliśmy takich zgłoszeń – podkreśla rzecznik gliwickiej policji.

(red.)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Cc

Pracuję między innymi samochodem, muszę przemieszczać się po Polsce samochodem. Rozumiem, że wg policji powinienem jeździć na zimowkach, ciężkim samochodem osobowym? Nawet przy tak wysokich temperaturach? Z brudnymi xenonami? Przetarte szmatką, lampy, rejestracja czy przednia szyba, lub obmytę spryskiwaczem, po powrocie z Gdańska? Ktoś tu chyba się oczytał Interi i ich pseudodziennikarzy.

Tom1983

Ciekawe kto nam za niszczenie zimówek przy tych temp zwróci pieniądze…?

...

Tom1983: To taki egzystencjalny problem, że aż mną wstrząsnęło! Masz jakieś jeszcze mądrości?

Sosniczanin

Jak g****o masz bo nigdy na nić Ciebie nie stać albo masz 10 letnie tanie wielosezonowe opony to faktycznie dla Ciebie mało egzystencjonalny problem.

Olo

W zasadzie nie komentuje takich bzdur, ale nie lubie jak ludzie tak skacza sobie do gardel. Uwazasz, ze masz tak duzo, ze nikt nie moze miec wiecej od Ciebie ? Przypuszczalnie ja mam wiecej. Ale jakie to ma znaczenie ? Mam duza grupe przyjaciol w biznesie, ktorzy maja wiecej niz ja. Mam sie czuc z tym gorzej ? Co Ty za brednie piszesz. Kogo to obchodzi co Ty masz ? Widocznie nie masz az tak duzo, skoro tak Cie boli zniszczenie “super opon” w “super aucie”. Nie pochwale sie co mam i na jakich oponach sie poruszam, ale nie sa… Czytaj więcej »

Ala

Odezwał się bogaty blokers z Sośnicy….

;-)

Może z Sosnowca

Hania

On ma Bugatti
Ten blokers

Tom1983

Na pierwszym miejscu chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Widać że masz problemy intelektualne, a może prawko za flaszkę zdobyłeś?

MB

ZUS… Razem z zasiłkiem pogrzebowym dla rodziny.

Bart

Jak się zarazisz i umrzesz czego Ci oczywiście nie życzę, to nie będzie miał już tego problemu.

olo

Donald Tusek ci zwróci .

prosty_gliwiczanin

“…ciężkim samochodem osobowym” – ciężkie to są samochody ciężarowe ;)

Ad

zapewne o Multiplę mu chodziło…

Clackson

Ciężko to się na Multiplę patrzy, poza tym aż taka ciężka nie jest.

Anżej

Mam nie korzystać z ogródka działkowego, bo sąsiedzi będą wiedzieli, że pakuję się do auta z całą rodziną i też będą chcieli wyjść.
Rozumiem, że nie mogę kupić sobie dobrego auta, bo sąsiedzi będą zazdrośni. Mieszkańcy domków jednorodzinnych też nie powinni wychodzić na zewnątrz, bo zachęcają innych do wyjścia na dwór. #jprdl

Tom1983

Widzisz jedni mogą wyjść do ogródka przed dom a my którzy mamy mieszkanie już na ogródek działkowy nie możemy. Są lepsi i lepsiejsi…

Emeriten korps

Ja też mieszkam w bloku. Na działce na której stoi jest też chodnik którym przechodzą ludzie. To rozumiem, że mogę sobie prychać na tym chodniku, bo jedna trzydziesta działki należy do mnie? Myśleć ludzie, myśleć

xx234321

Nie. Nie możesz twoja bowiem wolność kończy się tam gdzie zaczyna się krzywda innych. Jeżeli nie potrafisz odpowiedzialnie korzystać z wolności to faktycznie zostań w domu. Najlepiej na zawsze! Nigdy by mi do głowy nie przyszło, aby stać nawet na moim chodniku i kichać na ludzi! Jesteś idiotą!

Bajtek

Różnica jest taka, że właściciel ogródka przydomowego nie korzysta ze wspólnej przestrzeni, nie dotyka bram, furtek, klamek zamków, a użytkownik działki tak. Czego nie rozumiesz?

Sosniczanin

Dokładnie, nie po to kupiłem, opłacam i ciężko pracuję na tej działce aby była ładna i teraz stała pusta. Ja nie mam balkonu to dlaczego inni na nie wychodzą, tańczą na nich, robią dyskoteki, opalają się, robią grille i uprawiają seks! ?

szukająca dziury w całym

Oj Ktoś zazdrości,że są tacy,którzy robią “bara bara”…..i to na balkonie….ach!!!! A gdzie,jeśli można wiedzieć?:))

trochę ogłady

A co rura cię swędzi ?

PR

… ale masz za to zimówki

działkowicz

Podinsp. Słomski może opowiadać bajki bo taka jest oficjalna linia partii. W praktyce to wygląda to całkiem inaczej, byłem dzisiaj na działce i byli inni działkowicze, prawie na co drugim ogródku. Zjawił się patrol policji, młody narybek policjant i malutka policjantka 1,5 m wzrostu w furażerce. Podeszli do mojej furtki ale odbili się od niej bo była zamknięta na kłódkę. Panienka słabym głosem próbowała mnie zawołać bliżej furtki na co odparłem jej, że w jakim celu gdyż po pierwsze pomachałem już im ręką, po drugie nie mam zamiaru aby zarazili mnie covidem gdyż stykają się z elementem przestępczym, marginesem społecznym… Czytaj więcej »

Zdzisława Niepiernik

“Kierujemy się mądrością”
No – to pojechał po całości…..

Janusz

Znając Cię Marek tyle lat, myślałem że nie daĺes się tej propagandzie. Pokaż gdzie jest zapisany zakaz korzystania z myjni, warsztatów samochodowych, wychodzenia na spacery, wejścia na cmentarz. Po prostu wspołczesni “policjanci” albo mają cichy nakaz karania albo korzystają że swojej obecnie nieograniczonej władzy. Ale to się odbije im czkawką.

Eliasz

Warto przeczytać przypali dozwolone.

Janusz

Co nie jest zabronione, jest dozwolone

Imiu

Badanie Techniczne gdy się skończy setkom tysięcy samochodom jak nie MILIONOM to oczywiście dla bezpieczeństwa “JAK ZAWSZE” ludzie podjadą LAWETAMI XD Słoma i tyle w temacie ale nie On ustanawia takie OGRANICZENIA tylko ściemnia specjalnie z zasady taką ma służbę bo zawodem tego nie można nazwać w Polsce…Taki Kraj.

CYRK jak przystało na Polskę.

jerry

Każdą zastaną sytuację oceniają policjanci i podejmują decyzję na miejscu. jak tylko skończą grillować gdzieś w lesie, jak w Poznaniu.

Xx234321

Na jakiej podstawie prawnej policjant ocenia takie kwestie??

Jan

Niestety niektórzy popadają w paranoję. Groźniejsi natomiast są ci, którzy wymyślają na jej podstawie własne regulacje i narzucają je innym.

Obserwujący

No,trzeba też powiedzieć, że te pisiowskie zakazy są mętne, niedokładne.
Poza tym, niezgodne z konstytucją, wykraczające poza ustawę z 2008 roku.
A rozporządzeniem nie można zakazywać czegokolwiek, jedynie ustawą.A tego pisiory nie zrobiły i nie zrobią.Inna sprawa,że bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego nie można wprowadzać takich ograniczeń jak robią to pisiory.Co nie zmienia fakty,że, niestety,trzeba respektować te ich “zakazy”.
Tyle teoria,pisiory oczywiście wiedzą “najlepiej”.Efekty są.Niechlujnie, byle jak pisane rozporządzenia.

Ostatni Sprawiedliwy

@ Obserwujący. Czego nie rozumiesz? Masz siedzieć na d*pie w domu, to siedź. Wolisz żeby PiS wprowadził stan wyjątkowy? Wtedy byś był szczęśliwy, że w końcu jest tyrania?

Urko

Pewnie, że by wolał. Jak każdy rozsądny człowiek, który chciałby zobaczyć tzw. inteligencję żoliborską stojącą tam gdzie, stało ZOMO

propaganda sukcesu

I tak wprowadzą, tyle że stan klęski żywiołowej bo sami w to nie wierzą, że dadzą radę z wyborami a na razie to robią tylko zagrywki polityczne.

Żenia

Ty a w Serbii od 17 jest godzina policyjna.bez stanu wyjątkowego. We Włoszech jadąc autem musisz mieć kartkę dokąd jedziesz nie ważne czy 5 km czy 500. Poczytaj trochę a nie pisz pierdół.

Cichy

Paranoja! A za zje***e zimówki zapłacą mi później odszkodowanie??? Nie. Kup se we własnym zakresie. A na działce komu kurwa przeszkadzam??? Sam tam siedzę.

gmG

Boże co za lemingoza, na działkę to się teleportowałeś??? Sprawa jest prosta i sprowadza się do jednego SIEDŹ NA DOOPIE !!!!

Kolik

Nie, leciał helikopterem!

treya50

No i o działkach nic nie powiedział, bo pewnie sam nic nie wie w tym temacie. Działka to podobno, zdaniem eksperta z TV, przedłużenie naszego prywatnego terytorium. Ci co mają domy z ogródkiem mają gdzie wyjść i wypuścić dzieci, ci co mają ogródek działkowy też powinni móc. Oby tylko rządzącym nie spodobało się takie trzymacie narodu za twarz i nie zechcą tego kontynuować po epidemii.
Z kolei, ci co pracują i dojeżdżają samochodem, nieraz wiele kilometrów, powinni móc zmienić opony, a także umyć auto, wszak za brudny pojazd też wlepiają mandaty.

Obserwujący

Na działeczki można chodzić.Związek działkowiczów wydał oświadczenie.
Z drugiej strony,pobyty na działeczce należy ograniczać do minimum z racji tego,że na niewielkiej przestrzeni przebywa duża ilość ludzi sprzyjająca transmisji wirusa.
Dziadkowie nie powinni bawić wnuczusiów,ale oczywiście szanowni rodzice mają to w nosie.A później płacz,że dziadkowie zmarli…

...

Tylko przechodząc klatką dzieci dotkną poręczy klamki, inhalują areozol z coronavirusem. To taka różnica.

Obserwujący

Piszesz niezrozumiale o dwóch sprzecznościach.

Antek

Moje dziecko ma autyzm nie rozumie dlaczego musi byc caly czas w 4 scianach i nie moze pojechac na dzialke kto ma stycznosc z takimi osobami wie o co chodzi

Tom1983

Panie Antoni może Pan spokojnie jechać na działkę z dzieckiem. Jak Pana zapytają czemu… to Pan zapyta czemu te pijaczki w grupach po kilka często 6-9 osób cały dzień stoją na pl piastów a radiowozy tylko ich omijają lub sporadycznie przegonia. Zaczepiają i proszą o papierosa bądź drobne… nie chcą jedzenia a mordy mają opuchniete że aż miło. Wielu przechodniów już te sytuację nagrywało telefonami i nic z tym nadal nie robią także widać że można spokojnie chodzić.

prawda

Nie ma podstawy prawnej, aby zabronić oraz karać kogoś za wizytę na myjni. Kto tutaj rządzi? PiS czy policja? Ci drudzy naginają swoje prawo, bo brakuje mi na podwyżki i premie. Oczywistą sprawą jest złożenie wniosku do sądu jeśli policja zechce ukarać osobę za wizytę u wulkanizatora bądź na myjni. Zaraz dotyczy za to odwiedzania parków, skwerów, lasów czy chodzenie w dwójkę razem (wyjątkiem są dzieci do 13 roku życia).

Eliasz

Rozporządzenie MZ w z Ustawą o epidemii mówi: wyjście z domu:1. Do pracy(i z pracy), 2. Wolontariat,3. Czynności niezbędne do życia. Uzasadnij ze wyjście do wulkanizatora mieści się w w.w. Ja jeżdżę na zimowkach i nie płaczę. Twardym trzeba być!

Habakuk

Słowo klucz” rozporządzenie”. Proszę sobie sprawdzić znaczenie i hierarchię aktów prawnych.

...

Habakuk. Konstytucja deleguje wiele uszczegółowień – ustawie. Ustawa deleguje szczegółowe rozwiązania do… rozporządzenia! Doucz się!

Olo

Owszem, aczkolwiek rozporządzenie i ustawa nie mogą być sprzeczne z konstytucją.

Profan

Ustawę o której mówimy uchwaliła większość PO i PSL w 2012! Czyżby według ciebie Olo ówcześni rządzący złamali konstytucję?

Kierowca

A dlaczego oficer prasowy policji nie wziął pod uwagę kwestii bezpieczeństwa poruszania się samochodem z zimówkami przy wysokich temperaturach? Samochód jest wykorzystywany do “załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego”, “dojazdu do i z pracy” więc należy dbać o auto aby się nim bezpiecznie poruszać, nie narażać na niebezpieczeństwo siebie oraz innych. Tak więc wizyta w celu wymiany opon jak najbardziej jest usprawiedliwiona i nie powinno się karać mandatem!!! Myślę, że warto nagłośnić tę sprawę i dobrze by było aby zadać temu Panu takie pytanie!!!

Tom1983

Niektórzy nie mają pojęcia o tym jak auto na zimówkach potrafi pływać ale jak widać życie innych nie ma tutaj znaczenia. Rozporządzenie natomiast ważniejsze od konstytucji… ale jaja KOMUNA ZACZYNA WRACAĆ.

Urko

“Kierujemy się mądrością …” Marek Słomski. Podpinspektor. Znów uczynił ten dzień radośniejszym .
BTW. To ta mądrość nakazuje jakiemuś młodemu w towarzystwie dwóch ormowców z WOT podskakiwanie i wdrapywanie się na płot , żeby sprawdzić . kto jest u sąsiada na grillu ?

kolik

Pan rzecznik jest nie kompetentny jak w wielu sprawach. Apelowanie do mieszkańców mu się chwali, ale wprowadzenie ludzi w błąd nie! Jak narazie nie mamy wprowadzonego żadnego stanu wyjątkowego,wojennego czy o klęsce żywiołowej. I ograniczenie praw obywatelskich jest nie prawne, więc nie dajmy się zwariować.

SKW

JAK RZĄD WPROWADZI STAN WYJĄTKOWY TO NIESTETY ALE MSW-A BĘDZIE MIAŁO POZAMIATANE GDYŻ WIĘKSZOŚĆ FUNKCJI PRZEJMUJE ARMIA

Xx234321

Nie ma podstaw do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Jak już tak się mądrzysz, to doucz się, że podczas epidemii wprowadza się stan klęski żywiołowej. Armia? Nie armia, lecz Siły Zbrojne RP. Armia to wg nomenklatury NATO – wojska lądowe!

ocelota

Policja nie jest od wykładni prawa a od pilnowania jego przestrzegania. Owszem, należy unikać konfrontacji, ale wielu mandatów zwyczajnie powinno się nie przyjąć, zwłaszcza, gdy wystawił go policjant-debil, a tacy, również się zdarzają.

. . .

a co jeśli wolontariusz ma uwalone błotem/kurzem auto i chce dostarczyć w sposób higieniczny zakupy swoim samochodem, czy wtedy nie jest to konieczność? w końcu za dostarczanie żywności brudnym samochodem można i należy otrzymać karę (vide artykuł o przewożeniu starym strupem pieczywa z piekarni do punktów sprzedaży z zeszłego roku)

Obywatel

Czy w sytuacji poruszania się samochodem z brudnymi tablicami i szybami drogówka odstąpi od ukarania mandatem? Przecież nie mogę umyć auta. A jak ptaki obsrają ci auto na parkingu to masz tak jeździć do nie wiem …. lipca, sierpnia ?

Borysowa znowu dała ciała

Portal wPolityce.pl ustalił, że Katarzyna Kuczyńska-Budka, żona szefa Platformy Obywatelskiej, będąc na zwolnieniu lekarskim, uczestniczyła jednocześnie w obradach rady miasta w Gliwicach. Sprawą może zająć się prokuratura.

Gość

Wyjście na działkę jest możliwe w celu wykonania konkretnych prac ogrodowych a nie grillowania czy innych spotkań w większej grupie. Proszę posłuchać wywiadu rzecznika Komendanta Głównego Policji inspektora Mariusza Ciarki opublikowanego na tvp info w dn. 12.04.2020r. Tereny takie jak działki nie zostały przez ustawodawcę wyłączone z użytkowania. Oficer prasowy gliwickiej Policji lawirował, unikając odpowiedzi na to pytanie a rzecznik KGP dał odpowiedź jasną.

ChF

Za zmianę zimówek na letnie mandat. A ja się pytam gdzie jest służba pożądkowa jak po dworze biegają dzieciaki poniżej 18 roku życia bez opieki rodziców ?

Marcinn

Ciekawe kto da nam za opony!! A kto da innym do gara ciekawe. A nie mówię tylko o wulkanizacji masakra **** Sejm i ich wszystkich. ***** Ludzie to są nasi pracownicy my im płacimy tak jak innym państwowym instytucja a oni nam jeszcze mandaty walą. Nigdy w życiu haloooo Polsko do sądów pójdziemy i wygramy bo nie mamy klęski żywiołowej a to co oni robią proszę was zabierzmy tym złodzieja pieniążki albo dajmy teraz najniższa krajową a resztę kasy dla szpitali a nie tym **** Z Warszawy do koryta lub temu *****

...

Człowieku! Nie możesz jeszcze wytrzymać z 1 czy 2 tygodnie z oponami?! Driftujesz na zimówkach? W Austrii już powoli luzują, bo opanowali z leksza epidemię i u nas będzie podobnie.

Tomasz

Wydawało mi się, że żyjemy w państwie prawa, gdzie ludzie mają swoje prawa, a nie w dyktaturze, gdzie obywatel nie ma żadnych praw. Jeżeli żyjemy w państwie prawa to wymiana opon jest jak najbardziej uzasadniona bo od tego zależy bezpieczeństwo przy korzystaniu z samochodu!!!

Tom1983

– Nie można ograniczać praw obywatelskich, wolności zgromadzeń, aktem niższego rzędu, czyli rozporządzeniem. Mało ważne czy wydał je Minister Zdrowia, czy cała Rada Ministrów. Konstytucja jasno mówi, że należy to zrobić ustawą i chodzi o nową ustawę, a nie jakąś sprzed 12 lat, będącą wątpliwym źródłem prawa – podkreśla Jacek Tylewicz. Masz rację kolego żyjemy w państwie komunistycznym.

Nick

Trzeba się chronić rozsądnie i dlatego jedynym kryterium przy wyjściu powinna być odległość oraz rękawice i maseczka a nie wymienianie setek przykładów i zapytań np.prosepanaaaa a cy mogę wyjść do lasu? a prosepani cy mogę? To durne ,że pozostawiono właściwie interpretację policjantowi czy żołnierzowi a Ci są zwykle nadgorliwi jak choćby z tym myciem na czynnej myjni auta ,skoro nie zagrażali nikomu to czemu nie .Już kiedyś były kontrole robotniczo chłopskie i żandarmerii z z Zomo co z tego wyniknęło wiadomo a mi się to źle kojarzy.

xx234321

Za brudny samochód też należy się mandat, a zimowe opony w temperaturze powyżej 15 stopni są niebezpieczne do jażdy! Pan rzecznik tego nie wie???? No to jak panie rzeczniku? Dostanę dwa mandaty za brudne auto i za jego mycie? I kolejne dwa za nieodpowiedni stan techniczny pojazdu zagrażający bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz wymianę opon?
Powinien pan przedstawiać się jako niedorzecznik!

Gruntowy przymrozek

Taka rola rzecznika, musi gadać to, co mu każą.