Masz nowy rower? Warto go oznakować – trwały grawer utrudni życie złodziejowi

SONY DSC

Straż miejska organizuje bezpłatną akcję znakowania rowerów. Warto skorzystać z tej możliwości – w razie kradzieży, odzyskany jednoślad łatwiej będzie przypisać do właściciela.

 
Zima jeszcze całkiem nie ustąpiła, ale już coraz częściej wychodzi słońce i pojawiają się na drogach rowerzyści. U nas również rozpoczyna się sezon na znakowanie rowerów. Dlaczego warto i jak to działa? – rozpoczyna straż miejska.

Znakowanie polega na wygrawerowaniu numeru przypisanego do danego roweru. Zostaje on zarejestrowany w bazie rowerów. W przypadku kradzieży roweru i późniejszym odnalezieniu go przez policję, strażnicy przekazują dane właściciela i pojazd w ten sposób wraca do odpowiedniej osoby.

Zwróćcie też uwagę, przy kupnie używanego roweru czy takiego grawera nie ma, czy znaki wykonane fabryczne bądź przez nas nie są zniszczone lub nie został przemalowany w celu ukrycia tych zmian. Może to świadczyć o tym, że rower pochodzi z kradzieży

– zaznaczają strażnicy.

Przed wykonaniem grawera warto upewnić się czy nie wpłynie to na warunki gwarancji nowych rowerów. Osoba, która wyrazi zgodę na wprowadzenie zmiany w rowerze poprzez trwałe naniesienie numeru na ramę roweru metodą grawerowania, musi liczyć się z tym, że stanowi to ingerencję w strukturę ramy roweru. To z kolei może skutkować zakwestionowaniem praw z tytułu gwarancji bądź rękojmi udzielonej przez producenta/sprzedawcę roweru, jak również uszkodzeniem powierzchni ramy roweru. Jeżeli nie ma ku temu przeciwskazań, warto oznakować rower.

Każde działanie, które utrudni przestępcom życie, warto podejmować. Oczywiście znakowanie roweru nie oznacza, iż nie może on zostać skradziony, lecz zwiększa szansę jego odnalezienia

– podkreśla straż.

Osoba, która chce oznakować swój rower, powinna spełniać następujące warunki:
1. być mieszkańcem Gliwic i być pełnoletnia;
2. posiadać przy sobie dowód tożsamości;
3. okazać dokument świadczący o własności roweru (np. dowód kupna) lub wypełnić formularz, w którym oświadcza, iż jest właścicielem jednośladu;
4. przyjechać z rowerem do naszej jednostki na ul. Bolesława Śmiałego 2a, w każdy wtorek między godziną 11:00 a 19:00 lub w inny dzień po wcześniejszym umówieniu pod nr 32 338 19 97.

Znakujemy również rowery na imprezach plenerowych, w których uczestniczymy w różnych dzielnicach miasta – tutaj zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku – gdzie i kiedy będziemy – dodaje straż miejska.

Szczegółowe informacje na temat tego, jak oznaczany jest rower, a także o ewidencji jednośladów, można znaleźć w naszym artkule z 2022 roku.

(żms)/SM Gliwice
fot. arch. SM Gliwice