Medycyna estetyczna – odmładzanie bez skalpela. Czy to możliwe?

Medycyna estetyczna Tychy

Medycyna estetyczna daje możliwość niwelowania niedoskonałości w wyglądzie zewnętrznym człowieka bez konieczności wykonywania interwencji chirurgicznych z użyciem skalpela. Nowoczesne preparaty, techniki i metody ich stosowania zwiększają nie tylko bezpieczeństwo zabiegów estetycznych, ale również ich skuteczność. Efektem podejmowanych procedur medycznych jest spowolnienie procesów starzeniowych skóry oraz przywrócenie tkankom witalności i młodzieńczego wyglądu.

 
Wiele osób szuka alternatywy dla chirurgii plastycznej, która gwarantuje dobry efekt odmłodzenia i liftingu skóry. Obawiają się jednak inwazyjnych procedur wymagających przeprowadzenia skomplikowanych operacji. Medycyna estetyczna oferuje zabiegi odznaczające się małą inwazyjnością lub wręcz jej brakiem. W ich przebiegu nie jest konieczne naruszanie ciągłości tkanek skórnych pacjenta. Wykonuje się zwykle wypełnienia z użyciem kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej lub osocza bogatopłytkowego. Wypełniacze są naturalne i całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu.

Medycyna estetyczna – czy jest skuteczna?

Skuteczność zabiegów z zakresu medycyny estetycznej oceniana jest stosunkowo wysoko. Co prawda osiągnięte efekty nie są trwałe, ale widoczne niemal natychmiast po zakończeniu danego zabiegu. Medycyna estetyczna wymaga zatem powtarzalności. Okresowe stosowanie zalecanych zabiegów poprawia ogólny koloryt skóry, niweluje zmarszczki, blizny, przebarwienia. Wpływa korzystnie na przebieg procesu starzenia się skóry, modeluje i koryguje owal twarzy, eliminuje defekty kosmetyczne i estetyczne takie jak m.in. rozstępy lub blizny. Już po pierwszym nieinwazyjnym zabiegu wygląd skóry widocznie się poprawia, co doceniają wszyscy pacjenci.

Medycyna estetyczna skutecznie ogranicza dokuczliwość objawów nadpotliwości, a nawet przebiegu łysienia. Umożliwia modelowanie ust, redukcję zmian potrądzikowych, nawet tych powstałych w dzieciństwie oraz wczesnej młodości pacjenta, bierze czynny udział w leczeniu bruksizmu i migren.

Jakie zabiegi medycyny estetycznej są najpopularniejsze wśród pacjentów?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej przypominają nieco w swoim przebiegu połączenie kosmetologii i dermatologii. Wśród najczęściej polecanych przez lekarzy medycyny estetycznej wymienia się przede wszystkim botoks (podczas którego używana jest toksyna botulinowa), nawilżanie ust kwasem hialuronowym, modelowanie i powiększanie ust, mezoterapię, biostymulatory tkankowe, wampirzy lifting. Popularne wśród pacjentów jest ponadto poddawanie się wolumetrii twarzy i korekcji zmarszczek. Stosunkowo nowym, ale bardzo skutecznym rozwiązaniem, jest stosowanie liftingujących nici PDO.

Medycyna estetyczna

Toksyna botulinowa stosowana jest jako pewnego rodzaju toksyna biologiczna. Jej działanie opiera się bowiem na zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w miejscu wykonania wstrzyknięcia. W efekcie mięsień się rozluźnia, a widoczne dotychczas zmarszczki ulegają widocznej redukcji. Botoks znajduje zatem zastosowanie przede wszystkim w zabiegach likwidujących zmarszczki mimiczne, powiązanych z pracą mięśni twarzoczaszki.

Medycyna estetyczna to również nawilżanie ust kwasem hialuronowym. Polega na wprowadzeniu niewielkich ilości preparatu w rejon czerwieni wargowej. W podobny sposób przebiega modelowanie i powiększanie ust. Kwas hialuronowy jest naturalnym biopolimerem występującym fizjologicznie w organizmie każdego człowieka. Stosuje się go również podczas wolumetrii twarzy i mezoterapii igłowej. Biostymulatory tkankowe dobierane są do potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta pod kątem oczekiwanego stopnia nawilżenia i odmłodzenia oraz odżywienia jego skóry. Uruchamiają naturalne procesy regeneracyjne tkanek, walkę z wolnymi rodnikami oraz własną syntezę kolagenu i elastyny. Oznaki starzenia się skóry skutecznie zwalcza ponadto mezoterapia CGF. Wykorzystuje ona Skoncentrowane Czynniki Wzrostu, które od lat stosowane są w medycynie estetycznej i regeneracyjnej. Ich działanie polega przede wszystkim na zwalczaniu takich objawów starzenia jak: zmarszczki, przebarwienia, utrata jędrności skóry, a nawet wypadanie włosów.

Medycyna estetyczna – jak wybrać specjalistę godnego zaufania?

Medycyna estetyczna jest całkowicie bezpieczna i niezwykle skuteczna. By tak było, gabinet medycyny estetycznej należy jednak wybrać rozsądnie. Zabiegi z tego zakresu powinien wykonywać wyłącznie doświadczony i wykwalifikowany lekarz. Formalnie lekarz medycyny estetycznej nie figuruje w wykazie specjalizacji lekarskich. Oznacza to jednak, że zabiegi z koniecznością wykonania iniekcji może wykonać lekarz medycyny dowolnej specjalizacji. Posługują się oni wówczas mianem specjalisty medycyny estetycznej, oferując różnorodne usługi nieinwazyjne. Dbają o kondycję skóry pacjenta, polecając i stosując przede wszystkim zabiegi na twarz, ale również na całe ciało.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – jak się przygotować?

Każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej w Centrum Medycznym Kierach poprzedzony jest konsultacją lekarską i kwalifikacją. Podczas niej lekarz wykonuje podstawowe oględziny stanu zdrowia skóry pacjenta oraz przeprowadza skrupulatny wywiad medyczny. Na podstawie badania i uzyskanych informacji może określić nie tylko preferencje i potrzeby pacjentów, ale również oszacować ewentualne ryzyko wynikające z przeprowadzenia niektórych zabiegów. Przeciwwskazań do rozpoczęcia procedury z zakresu medycyny estetycznej nie jest wiele. Zwykle dotyczą one możliwej nadwrażliwości pacjentów na używane preparaty i ich składniki. Dotyczy to przede wszystkim kwasu hialuronowego.

Pierwsze spotkanie z lekarzem medycyny estetycznej to zatem odpowiedni moment na rozwianie wszelkich wątpliwości pacjenta i udzielenie odpowiedzi na nurtującego pytania. Jest ich wiele, zwłaszcza gdy decyduje się on na zabiegi po raz pierwszy. Przed wizytą warto zebrać wszelkie niezbędne informacje dotyczące stanu swojego zdrowia. Powinny one dotyczyć przede wszystkim przewlekłych chorób, przyjmowanych na stałe leków, ewentualnych używek itp. Lekarz powinien ponadto dowiedzieć się, czy u pacjenta występuje skłonność do powstawania blizn, zrostów i nadmiernych bliznowaceń. Należy wspomnieć też o dotychczas wykonywanych zabiegach i operacjach.

Lekarz po wyborze specyfiki zabiegu wyjaśnia, jak się przygotować do danej procedury. Zwykle nie wymaga się od pacjenta specjalnego przygotowania. Niektóre leki i witaminy oraz suplementy diety należy odstawić w porozumieniu z lekarzem. Warto zrezygnować przede wszystkim ze stosowania aspiryny oraz leków rozrzedzających krew. Wskazane jest również odstawienie używek.

Medycyna estetyczna w Tychach to gwarancja niskiej inwazyjności połączonej z wysokim poziomem bezpieczeństwa pacjenta dzięki dużemu doświadczeniu lekarzy. Ze szczegółami oferty można zapoznać się tutaj: https://kierach.pl/oferta/medycyna-estetyczna/.

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna

Najważniejszą kwestią różnicującą medycynę estetyczną od chirurgii plastycznej jest stopień inwazyjności proponowanych zabiegów. Medycyna estetyczna skupia wokół siebie zabiegi o niskim stopniu ingerencji w ciało człowieka. Wykorzystuje naturalne zdolności tkanek do regeneracji oraz występujące fizjologicznie w ciele człowieka wypełniacze. Oferuje działania nieinwazyjne wykonywane również za pomocą różnego rodzaju laserów. Chirurgia plastyczna wymaga z kolei wykonania zabiegów chirurgicznych, zwykle z użyciem skalpela. Jak sama nazwa wskazuje, są to zabiegi inwazyjne, ingerujące w ciągłość tkanek pacjenta. Punktem wspólnym obu dziedzin jest jednak dążenie do poprawy ogólnego wyglądu pacjenta, przede wszystkim jego skóry. Za pośrednictwem metod z zakresu medycyny estetycznej możliwe staje się wygładzenie i spłycenie zwłaszcza drobnych zmarszczek, w tym również lwiej zmarszczki i bruzd nosowo-wargowych, niwelacja widoczności i zamykanie naczynek krwionośnych, poprawa kolorytu skóry twarzy, usunięcie zmian skórnych, regeneracja skóry. W wyniku zabiegów pacjent dostrzega poprawę jakości życia bez koniecznego okresu rekonwalescencji. Ich przeprowadzenie nie wymaga pobytu w szpitalu. Nowoczesne technologie pozwalają na wykonanie zabiegów współczesnej medycyny estetycznej w kilka lub kilkadziesiąt minut w warunkach gabinetu zabiegowego.

Zabiegi estetyczne bez użycia skalpela poprawiają owal twarzy bez manipulacji wewnątrz. W zakresie tych działań nie wykonuje się głębokich ingerencji podskórnych. Wszelkie iniekcje są przeprowadzane płytko, ale substancje odżywcze docierają do głębszych warstw skóry w wyniku przebiegu procesów fizjologicznej regeneracji. W klinikach medycyny estetycznej wykonuje się przede wszystkim powiększanie ust, modelowanie ust i twarzy z wykorzystaniem wypełniaczy, peeling chemiczny, laserowe usuwanie blizn i tatuaży.

O tym, kiedy wybrać zabiegi chirurgii plastycznej, a kiedy medycyny estetycznej, należy zdecydować głównie w porozumieniu z lekarzem specjalistą. Niektóre zabiegi wykonuje się bowiem nawet profilaktycznie, inne mają na celu poprawę defektów i usunięcie kompleksów pacjenta (jak np. rozstępy czy cellulit).

materiał partnera