Miasto konsultuje przystąpienie Gliwic do związku metropolitalnego. Tylko, że prawie nikt o tym nie wie

– Nie wiem, nie słyszałem – To najczęstsze odpowiedzi, jakie mogliśmy usłyszeć od gliwiczan, których zapytaliśmy o trwające od kilku dni konsultacje w sprawie przystąpienia Gliwic do związku metropolitalnego.

Konsultacje rozpoczęły się w piątek, ale prawie nikt o tym nie wie. Z jednej strony może to świadczyć o ograniczonym zainteresowaniu mieszkańców tematami samorządowymi, z drugiej strony – niewystarczającą kampanią informacyjną miasta, a właściwie jej brakiem.

Konsultacjom, które pełnią jedynie rolę głosu doradczego (wynik nie jest wiążący) nie towarzyszy żadna dyskusja o korzyściach czy ewentualnych zagrożeniach wynikających z przystąpienia do związku metropolitalnego. Przeciętny mieszkaniec albo nie słyszał o tych planach, a jeśli nawet gdzieś usłyszał, niewiele o nich wie. Wśród kilkudziesięciu przepytanych przez nas w sondzie ulicznej osób, tylko kilka posiadało bardzo ogólną orientację na ten temat.

Przypomnijmy, w trwających w Gliwicach od 14 do 27 kwietnia konsultacjach Każdy mieszkaniec może odpowiedzieć na następujące pytanie:

„Czy jest Pani/Pan za wejściem miasta Gliwice w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitalnego, o którym mowa w art. 1 ust.2 i 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 o związku metropolitalnym w województwie śląskim?”

Konsultacje mają zasięg ogólnomiejski, tzn. mogą w nich wziąć udział wszyscy mieszkańcy miasta Gliwice. Konsultacje przeprowadza się w formie ankiety publicznej, w tym internetowej.
Każdy mieszkaniec może wyrazić swoją opinię w formie elektronicznej (poprzez wypełnienie formularza elektronicznego) albo papierowej (poprzez wypełnienie formularza papierowego).

Liczbę miast i gmin członkowskich przyszłego związku metropolitalnego szacuje się na 40. W jego ramach znalazłoby się 2,3 mln mieszkańców, a to powinno zagwarantować związkowi środki na poziomie 280-300 mln zł. Metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 roku, a zacząć działać z początkiem 2018 roku.

ZOBACZ TEŻ:
Koleje Śląskie konsultują nowy rozkład jazdy. Czekają na sugestie podróżnych

Pobierz ulotkę (PDF) dotyczącą konsultacji >>

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Tomasz Mihal

Równie dobrze mogli nas przyłączyć do metropolii Berlińskiej czy Moskiewskiej albo Ateńskiej,a i tak dowiedzielibyśmy się po fakcie,bo samowolka od dziesiątek lat w naszym kraju,a zwłaszcza w Gliwicach to już norma i dowiadujemy się,że coś było,że głosowało mnóstwo znajomych tych co coś wymyślają za naszymi plecami czyli jakieś 400-800 osób,a reszta jest ignorowana…tak to się teraz robi w nowoczesnej unii europejskiej i dla tego notowania Nowoczesnej u nas tak spadają :-) :D

Aleksiej Smirnov

Ja już oddałem głos parę dni temu.
Fakt , natknąłem się na informację przypadkowo.

gargulec
gargulec

Konsultacje, ale za czym?
Za związkiem metropolitalnym, ale co to jest?
Jakie są korzyści, jakie straty może przynieść mieszkańcom.
Co się stanie ja nie wejdziemy do tego związku.
Takie konsultacje są o kant d… rozbić.
I to nie tylko przypadłość Gliwic, na stronach innych miast i gmin zainteresowanych tym związkiem brak konkretnych informacji.
A to budzi moją podejrzliwość, czy aby możnowładcy nie chcą nam jakiejś niespodzianki sprawić.

Tak sobie ze smutkiem
Tak sobie ze smutkiem

“………..niewystarczającą kampanią informacyjną miasta, a właściwie jej brakiem……….” Czy nie jest to typowe dla aktualnej władzy w Gliwicach ?

Takie same “konsultacje” były ws. Hali ….. jak jej tam zwą i co to dało ?

Cytuję:”………..konsultacje pełnią jedynie rolę głosu doradczego (wynik nie jest wiążący)………..”

To po co mieszkańcy mają doradzać, jak urzędnicy i tak zrobią po swojemu,

A co
A co

Halę zwą nie jak jej tam a zwą ją BANKRUT

AndrzejD
AndrzejD

Pełna nazwa tej hali brzmi: Hala Bankrut im. Zygmunta Frankiewicza

krzysztof
krzysztof

Pełna nazwa hali, to: Franca Bankrut.

Wasz Franek
Wasz Franek

A niech się konsultują.A zrobimy i tak,tak jak zawsze po mojemu.

Renata El

nie mam pojęcia o co chodzi cisza w Gliwicach wiec kto cokolwiek z nami mieszkańcami konsultuje ?Warszawa bis czy Opole ?

Aleksandra Liberska

Kolejny raz władza pokazuje, że za nic ma obywateli

gmG
gmG

Decyzja o odcięciu linii tramwajowej w Gliwicach wskazuje że odcinamy się od metropolii, nieprawdaż Panie Prezydencie. (jednym z zadań metropolii ma być wspólna komunikacja publiczna)

Maniola Maniola

A potem napiszą że wszyscy mieszkańcy chcieli

Magdalena Rylska

Po prostu brak zainteresowana, ja o tym wiem, a nie jestem stąd :) No ale, wiem głównie z TV, niż żeby coś było takiego szumnego w samym mieście.

krzysztof
krzysztof

Z kim konsultują? Z Francą chyba tylko.

milos
milos

Jeżeli wróci tramwaj do miasta wtedy podpisze się na 1000%!!!

CdA
CdA
Tyle negatywnych opinii dotyczących funkcjonowania układu wspierającego jedyną Nieomylną i słuszną władzę. I co z tego wynika – jesteśmy społeczeństwem baranów z którymi można zrobić co i jak się zechce. Nie umiemy skorzystać praw obywatelskich i pokazać że nic o nas bez nas. Wiele lat zajęło im tworzenie takiego człowieka. Dziś jeśli wygra wybory ktoś spoza układu cały układ go atakuje. Osobiście 2 razy próbowałem to zmienić – organizowałem referenda. I doszedłem do wniosku że nie ma sensu więcej się narażać dla słusznych spraw bo społeczeństwa to nie interesuje…. Przykre, ale prawdziwe. Może jednak znajdzie się jakiś ruch oddolny, może… Czytaj więcej »
Bartek Symbol

A czy miasto ma coś do powiedzenia? Bo myślałem ze prezydent juz dokument podpisał i jest po ptakach.

asd
asd

Wynik konsultacji nie jest wiążący. Konsultacje to tylko formalność.

Barbara Ziajka

Już za nas zdecydowali cichaczem to i po co pytać i kłopot sobie robić. Wiem, ze zaraz napiszecie, jesli się interesuje to się znajdzie, ale to chyba nie tędy droga!

asd
asd

“może to świadczyć o ograniczonym zainteresowaniu mieszkańców tematami samorządowymi”

I tacy ludzie potem będą głosować w wyborach samorządowych. Nic nie wiedzą, w niczym się nie orientują, ale pójdą zagłosować na tego jedynego, którego nazwisko kojarzą. A ponieważ zupełnie ich nie interesuje co się w Gliwicach dzieje, to Innych kandydatów nigdy nie poznają.

AndrzejD
AndrzejD

” Konsultacjom, które pełnią jedynie rolę głosu doradczego (wynik nie jest wiążący) nie towarzyszy żadna dyskusja o korzyściach czy ewentualnych zagrożeniach wynikających z przystąpienia do związku metropolitalnego. ”
Takie coś mógł wymyślić tylko frankiewicz z jarzębowskim (pisownia z małej litery, zamierzona)
Czy ktoś może mi objaśnić po UJ takie konsultacje ????? Dla zabicia czasu czy jak ?

qwe
qwe

Konsultacje są wymagane przez ustawę. Gdyby nie to, to pewnie nikt by nawet gliwiczan o zdanie nie pytał.

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Metropolia TAK, ale nie w tych granicach….

Arek Duda

hale sprzedajcie bo szkoda tych pieniedzy gliwickich

bynio
bynio

Jestem przeciwny metropolii. Mieszkam na Śląsku a utworzenie metropolii w proponowanej skali to rozbicie Śląska. Proponuje się utworzenie Śląska dwóch prędkości – czy to jest zrównoważony rozwój. Ale władzy pasuje taki rozbity Śląsk bo jednolitego dużego i silnego się boi.

Kamira Kustra TianDe

Kwestia świadomości i osobistego zainteresowania mieszkańców. Ja wiem o tych konsultacjach,bo na bieżąco interesuje się wydarzeniami dot. Mojego miasta.

Alex
Alex

Kwestia świadomości i osobistego zainteresowania mieszkańców. Ja wiem o tych konsultacjach,bo na bieżąco interesuje się wydarzeniami dot. Mojego miasta.

Brawo Ty! Tyle że konsultacje społeczne polegają na tym, że to Ciebie pytają, a nie Ty masz szukać miejsca, gdzie możesz się wypowiedzieć.

asd
asd

W Gliwicach jest odwrotnie. To Ty się musisz interesować wszystkim, żeby zablokować głupie i dziwne pomysły władz miasta.

qtas
qtas

bravo lepiej nie mozna tego ując

AndrzejD
AndrzejD

to może mi wyjaśnisz mózgu magistracki jaki jest cel konsultacji ” które pełnią jedynie rolę głosu doradczego (wynik nie jest wiążący) ” to jak to pisze w artykule
Frankiewicz i tak zrobi po swojemu tak jak zrobił z decyzją o budowie Hali Bankrut
Ja też na bieżąco interesuję się tym co się dzieje w Gliwicach, i o konsultacjach dowiedziałem się z tego artykułu.
Ponieważ ich wynik nie jest wiążący to nie mam zamiaru brać w nich udziału bo to bezcelowa strata mojego cennego czasu

qwe
qwe

To się nazywa “konsultacje”, ale w praktyce to zwykłe głosowanie. Nie ma nigdzie opcji, że wpisać swoją szczegółową opinię. Sam głos można przesłać elektronicznie i nie zajmuje to więcej niż minutę.

Natalka Wójcik

Wszystkie konsultacje w Gliwicach tak wyglądają, chyba że um spodziewa się korzystnego dla siebie wyniku.

Elżbieta Wrońska Konieczny

Dzięki za udostępnienie ankiety, o istnieniu której nie wiedziałam . Wypełniłam i wysłałam.

Rolomili
Rolomili

Przeczytałem komentarze poniżej i doszedłem do wniosku, że to niemożliwe żeby coś podobnego pisali Gliwiczanie. Ani jednej opinii, czy też próby dyskusji. Nikt nie wie o konsultacjach? W takim razie skąd ten jazgot.î

Janina
Janina
Za to się dowiedzą jak środki finansowe z Unii będą szły do Katowic ale nie do Gliwic….! Władze Miasta Gliwic to IGNORANCI nic nie robią z tego co oczekują Gliwiczanie. Robią co chcą jak na prywatnym folwarku.Tak jak z domem pogrzebowym Żydów przy ul.Okrzei. Wydali ponad 5 mln Euro i kłamią ,teraz jak właściciele, że to było 5 mln złotych.Tylko pytam kto będzie spłacał te pieniądze ? Żydom nie przeszkadzała ta ruina, to my POLACY BEZ UZGODNIENIA BĘDZIEMY TE KOSZTY POKRYWAĆ !!! A ŻYD no cóż on ma prawo do tego bo to jego !CHAMSTWO,CHAMSTWO,CHAMSTWO……ludzie chorzy psychicznie tak jak tzw.kapelusznik… Czytaj więcej »
Anna Ożga

znowu potajemnie

A co
A co

Potajemnie ? Więc zapewne jest w tym coś bardzo niekorzystnego dla Frankiewicza.