Miasto kontra Tauron w sprawie starych słupów oświetleniowych. Wysłano skargę do premiera i UOKiK


Od około roku przy ulicy Częstochowskiej stoją nowe słupy oświetleniowe. Stare i nieczynne również, ponieważ nikt nie spieszy się z ich usunięciem. Gliwiccy urzędnicy wskazują na lekceważenie przez ich zarządcę – Spółkę Tauron – potrzeb społeczności lokalnej.

Nieczynne latarnie zajmują przestrzeń, na której mogłyby parkować samochody. W sytuacji kiedy miejsc do pozostawienia auta w centrum miasta jest jak na lekarstwo, rzeczywiście demontaż starych słupów rozwiązałby kilka problemów. Temat ten jest podnoszony od czasu do czasu przez różne zaangażowane w kształt tkanki miejskiej podmioty lub osoby. Niedawno zajął się nim radny Zbigniew Wygoda, w związku z czym wystosował zapytanie do Zarządu Dróg Miejskich.

– Proszę o udzielenie konkretnej odpowiedzi, jakie są przyczyny tak opieszałego działania w sprawie ich (słupów, przyp. red.) usunięcia, kto jest winny temu opóźnieniu, jakie kroki zostały podjęte lub są podejmowane dla demontażu oraz o sprecyzowanie konkretnego terminu wykonania prac – zwrócił się Wygoda w piśmie do ZDM.


Kwestia usunięcia starych latarni nie leży jednak w gestii drogowców. Odpowiedzi radnemu udzielił Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego.

Dowiadujemy się z niej, że firma Tauron nie zezwala na demontaż nieczynnego oświetlenia, powołując się na brak tzw. “zgody korporacyjnej”. Urzędnicy zapewniają, że zwrócili się z prośbą do spółki o wyrażenie takiej zgody, ale ich korespondencja pozostała bez odpowiedzi.

O sprawie powiadomiono Nadzór Budowlany, złożono także skargę na działanie Tauronu do Premiera oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Okazało się, że ostatni z zawiadomionych organów nie widzi podstaw do ukarania Spółki za “praktyki monopolistyczne i wykorzystywanie swojej pozycji na rynku”, na które powołuje się magistrat.

– Opieszałość w zdemontowaniu starych latarni przy ulicy Częstochowskiej w Gliwicach spowodowana jest wykorzystywaniem swojej pozycji monopolisty przez firmę Tauron i nieprawidłowym podejściem do współpracy z samorządem oraz lekceważeniem potrzeb społeczności lokalnej – podsumowuje w odpowiedzi do Zbigniewa Wygody Mariola Pendziałek, naczelniczka Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych. (dokument w całości zamieszczony został na końcu artykułu)

O wyjaśnienia i komentarz poprosiliśmy Spółkę Tauron. Z nadesłanej odpowiedzi wynika, że urzędnicze tłumaczenia mijają się nieco z ustaleniami stron.

– Podczas spotkania z przedstawicielami Gminy Gliwice w dniu 25.03.2019 roku, strony uzgodniły, że stare słupy oświetleniowe z ulicy Częstochowskiej w Gliwicach zostaną zdemontowane do końca I półrocza 2019 roku. Zakończyliśmy procedurę przetargową, mającą między innymi za zadanie wyłonienie wykonawcy, który zdemontuje starą infrastrukturę oświetleniową w Gliwicach. Aktualnie zleciliśmy temu wykonawcy realizację tego zadania – przekazał Marcin Dziechciarz, starszy specjalista ds. promocji i PR w Spółce Tauron Dystrybucja Serwis S.A.

Wygląda więc na to, że niepotrzebne słupy na ulicy Częstochowskiej znikną w ciągu najbliższego miesiąca.

(żms)
fot. ŁG/24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
zniesmaczona

Boże, za co te wszystkie pasożyty urzędnicze są wynagradzane?

LOL

No i jest nareszcie wiarygodne wyjaśnienie powodu histerii latarniowej. To nie względy estetyczne, bezpieczeństwa, czy elementarnej logiki i porządku napędzają kolejnych błędnych rycerzy w walce z latarniami. To samochody są powodem ich wzmożonej aktywności i od roku toczonej piany. Gdyby nie stare latarnie, chodniki byłoby można zastawić samochodami, a przez nie nie można i to boli, i to piecze, krew burzy i spać nie daje. W Gliwicach chodniki w największym stopniu służą do parkowania, dlatego ich fatalny stan, który utrudnia poruszanie się pieszym, już takich emocji wśród urzędników i radnych nie wzbudza. W Polsce chodnik powinien mieć encyklopedyczną definicję brzmiącą:… Czytaj więcej »

Bocian

Według danych z grudnia 2018 w Gliwicach zarejestrowanych jest 162 300 pojazdów na 172 875 mieszkańców (w tym dzieci i osoby bez samochodu), a władze miasta, urzędnicy, radni i użytkownicy samochodów uważają ten stan za normalny i jedyne czego się domagają to systematyczne powiększanie liczby miejsc dla samochodów? To nie jest normalne ale odpowiedzialni nie chcą innych gdzie indziej dobrze znanych rozwiązań. Strefa płatnego parkowania to 3018 miejsc plus setki miejsc, na których Miasto dopuszcza nielegalne parkowanie. To najczęściej chodniki, ale także trawniki, nieużytki i nieogrodzone place jak ten po Synagodze, gdzie ktoś co jakiś czas niszczy ogrodzenie, po czym… Czytaj więcej »

Przykro

Są wynagradzani również za budowę bubla, czyli zatopioną Aleję Przyjaźni. W rozmowie z urzędnikiem usłyszałem: “Nie mamy sobie nic do zarzucenia”. Ot, taka stara śpiewka, kiedy to się zmieni?

Imiu

Pany tak majo. Paniusie też niczego sobie. Po Gliwicku musi być. AMEN

Cookie Monster

Jakby tak Jagiełło pod Grunwaldem musiał robić przetargi to do dzisiaj wojska stałyby schowane w lesie czekając na dostawę mieczy z przetargu, a z drugiej strony Krzyżacy procesowaliby się z wykonawcami wilczych dołów, którzy zeszliby z budowy nie płacąc podwykonawcom. Jedno dobre że jak już by doszło do walki to nie byłoby ofiar, bo miecze z przetargu na pewno by nikogo nie raniły. Jedynie problem mógłby wystąpić gdyby w czasie walki wyłonił się niewiadomego pochodzenia kabel – wtedy trzeba byłoby przerwać bitwę do czasu ustalenia właściciela kabla i finalnie usunięcia go.

krzysztof

Nieczynne latarnie zajmują przestrzeń, na której mogłyby parkować samochody. Ktoś czyli miasto z wodzem zapomnieli dopisać PŁATNYCH MIEJSC PARKINGOWYCH.Urzędnik jest jak małe dziecko we mgle – otumanione.

zniesmaczona

Czyli, jakby na to nie patrzeć, tracimy –
na finansach i estetyce przestrzeni miejskiej.
Sukces goni sukces w tym wzorcowo zarządzanym mieście.

RS-AZ

Pamiętam efekt, gdy za oświetlenie miasta wziął się Zdzienicki. Chyba byłem wtedy w wojsku. Wyszedłem z armii i było jedno wielkie WOW! Oświetlona ciepłym przeciwmgłowym światłem Kościuszki/Andersa – obecnie rozpacz Oświetlona Barlickiego ze “światłami w podłodze” i płaczącymi drzewami, odwiedzana przez wycieczki celem zrobienia zdjęcia – obecnie rozpacz Oświetlone chyba wszystkie zabytkowe budynki takie jak Czerwona Chemia, katedra, szkoły, kościół W.Św również ze światłami w kocich łbach i może niezbyt trafionymi fioletowymi okienkami w wieży – obecnie po reflektorach został tylko ślad, światła przeciw komarom chyba jeszcze świecą. Oświetlona pierwotna fontanna na Pl.Krakowskim – obecnie po oświetleniu i dawnej fontannie… Czytaj więcej »

Alex

Widać że pismo radnego Wygody wywołało ruchy Browna zakończone złożeniem stosownej skargi. Warto jednak przyjrzeć się sprawie bliżej. Otóż Tauron twierdzi że 25 marca 2019 r strony uzgodniły termin usunięcia słupów najpóźniej do końca pierwszego półrocza 2019 (30 czerwca). Ta data widnieje również w piśmie z UM jako termin, po którym ZDM naliczy Tauronowi kary za pozostawione słupy. Co do tego jest zgodność. Proszę mi jednak odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w odpowiedzi udzielonej radnemu Wygodzie napisano wszystko, tylko nie to że istnieje zobowiązanie ze strony Tauronu do usunięcia słupów w terminie do 30 czerwca 2019? Odpowiedź byłaby jasna i krótka.… Czytaj więcej »

Jan Pająk

Jak czytam że Tauron winny a UM Gliwice bez winy to tylko płakać się chce. Nie będę się rozpisywał bo niedociągnięć po stronie UM zawsze jest sporo i takie mamy efekty. Można o tych wypadkach przeczytać na łamach 24gliwice, Nowiny Gliwickie i portalach społecznościowych. Przepraszam nie będę wymieniał wszystkich nie o to chodzi. Urzędnicy i prezydent zawsze mają rację.

zniesmaczona

Które inne portale niezależne, piszące krytycznie, ma Pan na myśli…… ja takich nie znam.W innych uprawia się propagandę świetności.

black_horse

Trzeba te wszystkie niedociągnięcia panie Janie metodą kopiuj wklej umieszczać gdzie tylko się da. Tak buduje się świadome społeczeństwo.

Grzegorz

Wystarczyło dac zgodę na postawienie nowych słupów pod warunkiem demontażu starych

mieszkaniec

Oświetlenie zostało wymienione w październiku 2017roku a więc prawie 20 miesięcy.

Lolek

Słupy po trakcji tramwajowej też nikt nie usuwa, a powoli znikają z naszego krajobrazu. Ostatnio byłem światkiem, jak kierowca mercedesa we własnym zakresie ściął, taki słup w ciągu ulicy Chorzowskiej. Trochę mu się auto pogięło, ale słup został ścięty. Może Tauron też szuka oszczędności i liczy na kierowców, którzy w czynie społecznym stare latarnie usuną. :-)

mieszkaniec

tam raczej nie mają co liczyć bo jezdnia szeroka. Najczęściej uderzają w siebie jadący ok 100km w jednym pasie na drugi. Więc ścinanie latarni nie wchodzi w tym wypadku w grę bo za szeroka jezdnia :(

Wuit

Tauron ma kabel, przez który Jagiellońskiej remont ustał. Tauron przyciął drzewa w Szobiszowicach, przez co je zniszczył. Tauron winny podwójnych latarni, przez co nie można zaparkować na chodniku, a tu przecież ZDM planuje wymalować płatne miejsca parkingowe! Retoryka wspólnego wroga, przeciwnika, oponenta, który wszystko utrudnia, równocześnie oddając przysługę urzędnikom. Wysłaliśmy prośbę bez odpowiedzi, zgłosiliśmy do premiera i uokik. Tauron być zły, dawać drogi prąd w gratisie z plasterkiem na urzędniczą nieporadność

mieszkanka

“Nieczynne latarnie zajmują przestrzeń, na której mogłyby parkować samochody. ”

Wzruszyłam się.

RS-AZ

A teraz powiedzcie, czy podobna sytuacja miałaby miejsce w takiej przykładowo Belgii?

Bocian

Pod względem relacji liczby aut i mieszkańców, Polska wyprzedziła państwa Zach. Europy. Biedne kraje jak Niemcy, Francja, Szwecja, Belgia, Irlandia, Norwegia i Wielka Brytania mogą bogatej Polsce tylko zazdrościć. Najbardziej zazdroszczą średniej wieku samochodów polskich kierowców, który wynosi 18 lat. Nie bez znaczenia jest ich zbawienny wpływ na zdrowie Polaków i środowisko naturalne, co w połączeniu z rewelacyjną opieką medyczną robi z Polski megamocarstwo w najwyższym stopniu odporne na wiedzę.

palacz

Dużo większym trucicielem jest … no właśnie co, bo smogu jakoś za oknem dzisiaj nie widać. Za to w sezonie grzewczym …

Jan

No nie widać… O ile wiesz co to znaczy to teraz na Zwycięstwa jest:

PM2.5 – 118 % – 30 µg/m³

PM10 – 92 % – 46 µg/m³

Czyli w Polsce mówią, że jest dobre powietrze, a na zachodzie ogłosiliby alarm smogowy przy 1/3 powyższych wartości. Ale głupota jest taka słodka, a polska szczególnie.

Ampuła

Firma “słup”. TAURON zajmuje się dostarczaniem energii elektrycznej do gniazdek i odbieraniem z kieszeni elektoratu transferów socjalnych (jałmużna 500+ i inne) przez stałe podnoszenie cen za swoje usługi. Dzięki utrzymywaniu w przerośniętej skali, dostarcza władzy partyjno-państwowej mnóstwa wysoko opłacanych stanowisk prezesów, dyrektorów i kierowników do rotacyjnego obsadzania. Przez nich ładuje kapitały wprost do kas licznych fundacji narodowych, “inwestuje” w inne państwowe podmioty wskazane przez władze, opłaca się klerowi przez pasożytnicze etaty kapelanów i wynagradzanie biskupów za pokropki infrastruktury oraz transferuje kroplówki finansowe mediom władzę głośno gloryfikującym. Formalnie więc TAURON uczestniczy w grze rynkowej, faktycznie jednak jedynie dokonuje psujących rynek manipulacji… Czytaj więcej »

larys

A jaka twoim zdaniem była “gospodarka” POwska????

LOL

Co to ma do rzeczy. Podobno nastała dobra zmiana, czyli miało być inaczej, lepiej.

Maksym Gorki

„ Podobno nastała dobra zmiana, czyli miało być inaczej, lepiej.”a nie jest???? Przeanalizuj kontrakty bieżące firm. Następnie planowane kontrakty. Potem poczytaj o planach np Echo Investment…..

Las Vegas

Opóźnienie w usunięciu starych latarni jest spowodowane wyłącznie tym, że przed rozpoczęciem robót nikt z Tauronem się nie dogadał i nie podpisał porozumienia. Taka sama jest przyczyną opóźnień na Jagiellonskiej. Gdyby urzędnicy wcześniej zadbali o jakiś dokument (zobowiązanie Tauronu do usunięcia starych latarni oraz do przeniesienia ewentualnie znalezionej infrastruktury energetycznej na Jagiellońskiej), to nie mielibyśmy teraz o czym gadać

Ampuła

To jest wersja wydarzeń wymoderowana na stanowisku Szefa Zespołu Doradców starszego specjalisty ds promocji PR w TAURON Koordynacja Dystrybucji Urządzeń Remontowych Energetyki Nieodnawialnej SA.
Żeby “dogadać się” tam w sprawie usunięcia kikutów lamp, należy dotrzeć do decydenta. A on – o ile nie grilluje akurat bigosu nad jeziorem podczas sesji do tygodnika “Zwykły Polak +” – to spoczywa na kanapie przed własną telewizją, na Żoliborzu. I przyjmuje tylko tych, którzy umówią się z panią Basią.

knojap

zaglądam raz na miesiąc, ale kanapowa pierdoła zawsze tu powraca, niczym bumerang – stary ograny styl, wtórność, nuda i zero konstruktywnych przemyśleń – ot, taki polaczek narzekaczek, co to lubi narzekać (obstawiam wiek 50+ i pamięć PRLu), nawet gdy treściowo nic z tego nie wynika: “a nóż się uda kogoś rozśmieszyć i się dowartościuję, jaki to jestem zabawny”

Szef

Zatem wygląda na to, że radni podnieśli rwetes bo wiedzą, że sprawa zaraz będzie załatwiona i można będzie przypisać sobie zasługę?

ja234

No, tak to jest kiedy pisiory komunikują się z pisiorami.Jedni drugich nie chcą słyszeć i rozumieć.Przynajmniej o tyle dobrze, że dogadali się w sprawie kabla na jagiellońskiej…o i ile nie była to zmyłka.
Chyba tałron usunie te nieszczęsne słupy.
Pierwszy kwartał minie w czerwcu.(11:33)

Lolobolo

A Pan dr Zbigniew Wygoda będąc radnym rady miasta od 2010 roku, nie wie kto jest odpowiedzialny za oświetlenie uliczne w mieście ? Będąc radnym tyle lat, to taka wiedza to chyba podstawa. Aż wstyd aby tego nie wiedzieć i aż strach myśleć jak Pan radny oddaje swój głos na posiedzeniach Rady w niejednej sprawy. A wystarczyło poszukać w internecie takich podstawowych informacji lub ba wystarczyło tylko zadzwonić i popytać się kto jest odpowiedzialny za tę kwestię. Oby tylko winę ponosił brak czasu (wszak wszyscy jesteśmy zabiegani), lecz gorzej bybyło, jakby się okazało że to zwykły leń ogarnął naszego Radnego,… Czytaj więcej »

Silesian

PRZETARG na usunięcie słupów??? JAK PODSTAWA? co za bzdura – ktoś uwierzył w wyjaśnienia TAURONU, który ma własne ekipy monterskie i ciężki sprzęt?????

Imiu

Marcin Dziechciarz, starszy specjalista ds. promocji i PR w Spółce Tauron i wszystko jasne. Rekama firmy Tauron XD

gliwiczanin

koniec pierwszego półrocza mija jutro ? Zarówno w Tauronie jak i UM powinni ludzie za to odpowiedzieć a jak zawsze brak winnych i brak konsekwencji. Brawo Panie Wygoda. – Dziękuje że Panu się chciało.

Wiola

Podziękowania dla Pana Zbigniewa Wygody któremu się chciało bo tam jest chyba z tej dzielnicy radnym pan Pszonak ale on przecież nie zrobi nic w tym kierunku bo

Arek

PSZONAKA to widać tylko na plakatach wyborczych. To jest zapracowany człowiek chyba – tyle stanowisk że moim zdaniem oni nie powinni być radnymi jak się nie ma czasu moim zdaniem.

gliwiczanin

Marcin Dziechciarz – czy ktoś z Państwa firmy poniósł konsekwencje za te zaniedbania ?