Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę „Okrąglaka”

Nowy obiekt pojawi się w miejsce starego Okrąglaka / fot. UM Gliwice

Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, w urokliwym parku na placu Grunwaldzkim powstanie obiekt gastronomiczny, który będzie mógł być wykorzystywany także na cele kulturalne.  Przygotowania do inwestycji zmierzają do finału – Miejski Zarząd Usług Komunalnych właśnie ogłosił przetarg na przebudowę „Okrąglaka”. Oferty przyjmowane będą do 27 września do godz. 10.00.

 
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz miasta, niszczejący „Okrąglak” zamieni się w estetyczny obiekt gastronomiczny, dobrze wkomponowany w otaczającą zieleń. Pawilon po przebudowie będzie obiektem na planie ośmiokąta, z elewacją z elementami transparentnymi – dużymi przeszkleniami, co pozwoli neutralnie wpisać się w uwarunkowania krajobrazowe i przyrodnicze. Zaprojektowane zostały dwa poziomy: na parterze przewidziano salę konsumpcyjną z barem dla gości, a na wyższym poziomie – na kameralnej antresoli – zaplanowano miejsce do wykorzystania podczas imprez kulturalnych.

Plac Grunwaldzki pełen zieleni sprzyja wypoczynkowi / fot. UM Gliwice

Wokół obiektu zaprojektowano elementy małej architektury, które umożliwią wygodny wypoczynek na świeżym powietrzu – leżaki parkowe czy hamak. Nie zapomniano oczywiście o stojakach na rowery, bo park jest chętnie odwiedzany zarówno przez spacerowiczów, jak i miłośników jazdy na dwóch kółkach. Otoczenie obiektu ozdobi trawnik dywanowy, a także starannie dobrane nowe drzewa i krzewy.

Ogłoszony przetarg na przebudowę i rozbudowę „Okraglaka” obejmuje dwa etapy. W pierwszym przeprowadzone zostaną prace porządkowe i rozbiórkowe, wykonane zostaną fundamenty, przyłącza wodno-kanalizacyjne i elektryczne. W drugim etapie wykonane zostaną prace budowlane, w tym dach, montaż okien, drzwi, pompy ciepła, wykończenie obiektu oraz zagospodarowanie przyległego terenu. Zrealizowanie obydwu etapów ma zająć kilkanaście miesięcy. Każdy etap może być wykonany przez dwa niezależne podmioty, ale potencjalni wykonawcy biorący udział w przetargu mogą startować w dwóch etapach. O umeblowanie i zakup sprzętu ma zadbać wybrany w przyszłości  dzierżawca obiektu.

Park jest chętnie odwiedzany przez gliwiczan / fot. UM Gliwice

Przypomnijmy, że zadanie Restauracja Parkowa – Okrąglak miało być pierwotnie realizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2022 – zyskało największe poparcie w głosowaniu mieszkańców wśród zadań ogólnomiejskich. Będzie realizowane jednak poza GBO. Jak informuje Miejski Zarząd Usług Komunalnych, niemożliwe okazało się wykonanie inwestycji w ciągu jednego roku ze względu na problemy w czasie projektowania, przedłużające się w związku z tym uzgodnienia oraz proces uzyskiwania niezbędnych zezwoleń. W międzyczasie wzrosły także – w porównaniu z kwotą przewidzianą w GBO – zakładane koszty realizacji inwestycji.

Informacje o przetargu znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Publikacja: Miasto Gliwice