Miasto zapowiada cięcie środków na zieleń, place zabaw, remonty chodników. Winą obarcza rząd PIS


Władze Gliwic zapowiedziały ograniczenie środków na inwestycje w tereny zielone, place zabaw, remonty chodników i “modernizacje niektórych obiektów”. Powodem mają być kosztowne – zdaniem magistratu – decyzje rządu Prawa i Sprawiedliwości, które pozbawią Gliwice rocznie 40 mln złotych z tytułu podatku PIT.

O swoich zamiarach magistrat poinformował w ubiegłym tygodniu na oficjalnej stronie miasta. Wcześniej podobny komunikat opublikował Związek Miast Polskich (ZMP), którego prezesem jest Zygmunt Frankiewicz. Zdaniem ZMP wprowadzane przez rząd zmiany w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych zmniejszą dochody samorządów o prawie 7,2 mld zł rocznie. W Gliwicach tę kwotę oszacowano na 40 mln złotych. Jej składową mają stanowić straty z m.in. wprowadzenia zerowej stawki podatkowej dla osób poniżej 26 roku życia, obniżenie PIT z 18% na 17% (planowane na październik) czy podwyżki dla nauczycieli.

– Rząd systematycznie przerzuca na samorządy nowe zadania, na realizację których przekazuje niewystarczające środki lub nie daje ich wcale – argumentują urzędnicy.


Oprócz wspomnianych cięć na inwestycje w zagospodarowanie przestrzeni miejskiej, magistrat zapowiedział też “konieczność ograniczania środków na przedsięwzięcia, które są wybierane przez mieszkańców w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej i Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego”. Jak czytamy w informacji prasowej, “realizacja największych miejskich inwestycji nie będzie zagrożona”.

ILE PIENIĘDZY STRACĄ GLIWICE?

Hipotezy Związku Miast Polskich pod lupę wziął Portal Samorządowy, branżowy serwis nierzadko cytowany także przez prezydentów Gliwic. Dziennikarze przeanalizowali budżety 20 polskich miast i jak wskazują “w najgorszym przypadku samorządy stracą niespełna 5% dotychczasowego budżetu, który jest znacznie większy niż jeszcze w 2014 roku”. My przyjrzeliśmy się sytuacji Gliwic.

W 2018 roku z tytułu PIT miasto wzbogaciło się o 311 mln złotych (znacznie więcej niż przewidywano w budżecie – 293 mln złotych). W tym roku wpływu z podatku dochodowego od osób fizycznych oszacowano na 331 mln złotych. Ważny jest jednak przyrost tej sumy na przestrzeni ostatnich lat. W 2014 roku PIT przynosił miastu 220 mln złotych, dwa lata później 260 mln złotych.

Na przestrzeni pięciu lat Gliwice zwiększyły więc stan posiadania z tytułu PIT o ponad 100 mln złotych.

Ważne jest też znaczenie PIT w całej strukturze miejskich dochodów. W ubiegłym roku planowane dochody miasta oszacowano na 1 mld 177 mln złotych. W tej sumie dochody z PIT oszacowano na 293 mln złotych, czyli ok. 25% całości dochodów. Jak wynika z analizy Portalu Samorządowego to dużo, bo wśród innych miast na prawach powiatu znajdujących się w czołówce przychodów na jednego mieszkańca, większy odsetek udziału PIT w całości dochodów ma jedynie Gdynia i Sopot.

Czy zmiany forsowane przez rząd uderzą więc w Gliwice równie mocno jak straszy magistrat? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Miasto szacuje straty na ponad 40 mln złotych. W stosunku do całości dochodów Gliwic to jedynie ok. 3,5%. Urzędnicy zapominają też, że obniżenie podatku z 18% do 17% to mniej kasy w miejskiej sakiewce, ale więcej w portfelu gliwickiego Kowalskiego. Kwestią dyskusyjną jest też znaczenie działań rządu dla wzrostu gospodarczego, który pociągnął wzrost płac, a te zawyżyły sumy otrzymywane z PIT i doprowadziły do wskazanego wyżej wzrostu dochodów miasta.

W GLIWICACH PODWYŻKI TRWAJĄ OD POCZĄTKU ROKU

Władze Gliwic zapowiadają przyciśnięcie pasa od przyszłego roku, ale serię działań poprowadzonych w tym duchu można zauważyć już od kilku miesięcy. Tylko w tym roku wzrosły ceny na gliwickich pływalniach (o kilkadziesiąt procent w górę), podwyższono opłaty za wywóz śmieci (średnio o 20%), a już zapowiedziano kolejną podwyżkę na początku 2020 roku. Jesienią w górę pójdą też opłaty za czynsz w lokalach komunalnych, więcej (choć w tym wypadku nieznacznie) zapłacimy za wodę. Magistrat zablokował też wprowadzenie wzorem innych dużych miast bonifikat z tytułu przekształceń użytkowania wieczystego. Agresywną cenowo politykę prowadziły w tym roku też miejskie spółki, a przykładem jest Piast Gliwice, który za karnety kazał kibicom płacić niemal najwięcej w Polsce (za Legią Warszawa i Wisłą Kraków).

Wzrost cen nie przeszkadzał natomiast w sporych wydatkach związanych z działalnością Hali Gliwice. 8,5 mln złotych za “świadczenie usług promocyjnych na rzecz miasta Gliwice” robi wrażenie. Nadal aktualna jest też budowa pola golfowego w okolicach ul. Kujawskiej (oferty w pierwszym, nieudanym przetargu oscylowały między 2 a 15 milionami złotych), powoli dobiega też końca modernizacja lotniska, które za kilka miesięcy będzie mogło przyjmować powietrzne taksówki. Cała inwestycja ma kosztować 27 mln złotych.

Sposobów na szukanie oszczędności w miejskiej kasie jest więc wiele. Wybrano wariant bezpośrednio dotykający mieszkańców. Jeśli to kwestia priorytetów to wiemy, że nie są nimi inwestycje w zieleń, miejską infrastrukturę i angażowanie mieszkańców w życie miasta. Możliwe też, że do Gliwic znowu wdarła się “wielka polityka”, a straszenie cięciami to akcja obliczona na uderzenie w PiS. W końcu Zygmunt Frankiewicz jednoznacznie zaangażował się w polityczny spór po stronie Koalicji Obywatelskiej. Niestety cenę tych ambicji możemy odczuć na własnej skórze.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
JAś

To nie PiS tylko wasze gospodarowanie zamiast robić remonty to się pierdołami zajmujecie na halę Gliwice ostatnio ile poszło pieniędzy na to było ale przed wyborami najlepiej zwalać że to przez PiS a może tych z PO co w urzędzie miasta Gliwice siedzą

Misiu

Myślę, że czas już najwyższy odlemingować cały magistrat, a franka odesłać emeryturę. To i powietrze w mieście ulegnie całkowitej poprawie.

ToBi

Nie ma na parki, ale jest na projekt zagospodarowania przystanku kolejowego który nie istnieje , a jeśli powstanie nie ma konkretnej lokalizacji. Są pieniądze na utrzymywanie poparcia na tajne synekury…
A Frank..cz “chce się podzielić swoją ogromną wiedzą z Polską” w Senacie… To byłby dobre dla miasta, ale żal mi Polski jak tacy dostaną się do Senatu…

:)

Szkoda klawiatur. Powody wskazane przez Frankiewicza są po prostu wygodną okazją do wyłgania się od obowiązków, z których i tak się nie wywiązywał, bo nigdy nie miał szacunku do tego miasta i mieszkańców. Problem w tym, że wielu uwierzy w ten kit, jakby nie widzieli, że kiedy zwiększone podatki jeszcze spływały do budżetu, w minimalnym stopniu przekładały się na wymienione inwestycje, a jeśli już, to realizacje zazwyczaj okazywały się kontrowersyjne bądź zgoła idiotyczne.

Jaś

Informuję, że zgodnie z umową, podpisaną z firmą Arena Operator Sp. z o.o., w roku 2019 na świadczenie usług promocyjnych na rzecz Miasta Gliwice w związku z funkcjonowaniem obiektu oraz wydarzeniami organizowanymi w Arenie Gliwice przeznaczono kwotę 8.500.000,00 zł brutto – przekazał Paweł Staszel, Naczelnik Wydziału. To jest cytat z artykułu z 22.07.2019r tam idą pieniądze z budżetu miasta zamiast na zieleń czyli nie PiS zabrał
https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/miasto-nie-oszczedza-na-promocji-gliwic-podczas-imprez-w-arenie-85-mln-zlotych-w-2019-roku/

black_horse

To jest ukryta dotacja dla operatora hali bankrut porażka. Okazuje się że nie taka ukryta. Okazuje się również że operator bez takich kreatywnych sztuczek nie jest w stanie sam utrzymać hali z imprez które się tam odbywają. Okazuje się że gliwiccy maruderzy mieli rację. Dla oszczędności połowę imprez w hali robi się przed halą. Promocja taka hali i miasta.

Zenia

Hi zato kupił operator dyrekcję Huty

krzysztof

4 lata pis, 26 lat frankiewicz to gdzie te chodniki, zieleń place zabaw,czemu kłamiesz człowieczku, chodzisz za schetyną jak na postronku ,aby ciepły stołek na kolejne lata , kogo ty chcesz oszukać – mieszkańców?

50 letni Gliwiczanin

Po tekście domniemań że nigdy nie byłeś w Gliwicach a komentarz to twoja praca zarobkowa

jergaj

Ty byłeś w Gliwicach, chyba przejazdem !!!

Zoom

… i to nie od strony Rybnika

krzysztof

z pewnością mieszkam tu dłużej od ciebie

Tom1983

Faktycznie chyba piszesz o innym mieście człowieku….

Steed

A Ty chyba nie byłeś nigdzie poza Gliwicami, Bytomiem i jakaś pipidówką skoro dalej wierzysz w tą wyższość Gliwic nad innymi. Tak dobrze to me było 15 lat temu, teraz inne miasta już dawno dogoniły w wielu aspektach Gliwice.

Memo

Jako przeciwnik PiS bije brawo za ta informacje ale zdrowy rozsadek mowi mi ze nieudolnosc w gospodarowaniu zasobami miasta chce sie usprawiedliwic polityka rzadu.

Latarnia Uliczna

Wart Pac pałaca a pałac Paca…

zniesmaczona

Dokładnie -” Złej baletnicy przeszkadza rąbek w spódnicy “……… najważniejsze znaleźć winnego swego złego gospodarzenia!

Joe

Napisz podanie do tego zaszcz*****ego PiS-u, że chcesz płacić większy PiT i oddawać go do miejskiej kasy, za co będzie można zrobić dopłatę do wydatków na promocję miasta w hali Gliwice.

Noname

“inwestycje w tereny zielone” tutaj wstrzymanie inwestycji to chyba jedyny plus tych ograniczeń bo w Gliwicach to znaczy zawsze wycinanie i likwidacja terenów “zielonych” :)

ToBi

A może to dobrze nie będą mieli pieniędzy na dalszą wycinkę drzew…

Roman

Za miesiąc przyjdzie jesień a to tez wina PIS-u. 400 mln wyrzucone w błoto na hale Bankrut Franek Arena to tez wina PIS panie Frankiewicz? Obskurne centrum miasta to tez wina PIS-u?

JAś

A teraz zwinie szmaty i ucieknie do Warszawy w PO sami klamcy siedzą

ewa

Prawda króluje w Ministerstwie Sprawiedliwości

Beton

Miasto zapowiada cięcie środków na inwestycje w tereny zielone, place zabaw, remonty chodników ???
Jak patrzę na gliwickie zieleńce, place zabaw ( niektóre ) i chodniki, to mam wrażenie, że cięcie kosztów odbyło się już dawno.

:)

Kiedy trzeba zaciskać pasa, zaczyna się od siebie i oszczędza na rzeczach zbędnych. W listopadzie ub. roku prezydent sprezentował sobie nową limuzynę Volkswagen Arteon za 160 tys. z podatków mieszkańców. Trzeba ją szybko spieniężyć, dopóki jeszcze jest coś warta. Poprzednia zaledwie ośmioletnia limuzyna Opel Insignia, która kosztowała chyba 120 tys. przejechała tylko 152 tys. km, czyli 19 tys. km rocznie, co oznacza, że prezydent jeździł nią z domu do pracy i z powrotem i może jeszcze na zakupy. Rzecznik twierdził, że serwisowanie i ubezpieczenie kosztowało już tak dużo, że luksusową Insignię wystawiono na sprzedaż za śmieszne 24 tys. Jestem za… Czytaj więcej »

jergaj

Konkretnie i w samo sedno.Gratuluję.Ale żeby jeździł komunikacją miejską? A co myśmy zrobili złego żeby z nim w jednym autobusie jeździć ???

szukająca dziury w całym

Bardzo dobrze powiedziane…..podpisuję się “ręcyma i nogami”!!!! A powiem jeszcze tak…..dajmy Mu wygrać te wybory,bo tylko w taki sposób się Go pozbędziemy.

Dym

szukają oszczędności? Niech zmniejszą ilość urzędasów, którzy są dla sztuki, dwa razy się zastanowią nad tym co robią np.ronda na portowej, które trzeba teraz poprawiać i zmodernizować. Swoją drogą niech wprowadzą kary finansowe dla urzędników, którzy podpisują wszystko jak leci to się skończą buble i wieczne poprawianie wykonanej pracy.

W pogoni za octem

Szczyt bezczelność! Wydać pół miliarda złotych na halę widmo a teraz straszyć ludzi podwyżkami i brakiem pieniędzy na niemal wszystko…

minor

oprócz tego ten Pan Franek zniszczył komunikacje tramwajową pod pozorem że to NIEEKOLOGICZNY a kasę przeznaczy na cele ekologiczne. CO TERAZ mamy HALĘ PODIUM która pochłonęła dużo kasy a z Ekologią to nic nie ma wspólnego. Do tego jeszcze generuje straty a na marketing wydaje się 8 i pół mln zł. by pokazać co my mamy. Ciekaw czy ktoś pomyślał ile przez te imprezy jest śmieci wywożonych i to plastików!
Niech idzie prezydent do Senatu tam nie będzie szkodził miastu!

Wungiel

Mnie się widzi, że miasto powinno wydawać kasę przede wszystkim na to, z czego korzystają wszyscy mieszkańcy – zieleń, drogi, szpitale, podziemne parkingi w centrum (nawet jak sam nie parkujesz przyjemnie jeśli na powierzchni jest zieleń zamiast samochodów). Jednak zamiast lepszej komunikacji mamy powietrzne taksówki, zamiast schludnych skwerów koncerty podstarzałych satanistów i bokserskie gale.

adamsky

”W końcu Zygmunt Frankiewicz jednoznacznie zaangażował się w polityczny spór po stronie Koalicji Obywatelskiej. Niestety cenę tych ambicji możemy odczuć na własnej skórze.” Koniec cytatu.

Jan

Ja ciągle nie widzę, żeby się zaangażował. Nie wystąpił do rządu, jak inne samorzady, o zwrot pieniędzy za poniesione straty. W marszach równości udziału nie bierze, ani ich nie wspiera, wolnych sądów nie bronił, itd, itp. Jedyne w co ten facet się angażuje, to obrona własnej pozycji i dochodów oraz przywilejów grupy trzymającej władzę, która dobrze żyje z obecnego układu.

jergaj

No chyba że Budka przyjedzie, każe kogoś wywalić żeby wcisnąć na to miejsce swoją żonę – olbrzymią i nie zastąpioną aktywistkę. No ale to taki mało polityczny niuans

ja234

@Jan, więc właśnie.Zygmunt i inni samorządowcy boją się, że pisiory ,po wyborach wezmą ich pod but i prawdopodobnie mają rację.Stracą swoją samorządność, kasę i nie będą mogli sobie śmiało poczynać.Z drugiej strony trzeba zatrzymać dalsze niszczenie kraju przez pisiorów.(1037)

merkuriusz

Jak to możliwe, że we wszystkich wyborach samorządowych obecny prezydent zdecydowanie wygrywa, a na forum (od lat) same krytyczne wypowiedzi na jego temat?

sayi baba

Ponieważ grupa niezadowolonych nie jest wystarczająco liczna by mieć jakikolwiek wpływ na rzeczywistość oprócz cichego popierdywania w internecie?

albo albo

Sprawdź frekwencję wyborczą, to zrozumiesz.

pińset pińset uber alles

Nie same.
Policz sobie ile ludzi siedzi w urzędach i spółeczkach, dodaj rodziny i będziesz miał odpowiedz.
Na tym co świnie rozchlapie z koryta też się idzie pożywić.

Alicja

Panie Prezydencie dziękujemy za te podwyżki i brak bonifikaty przy uwłaszczeniu! Wszystko dla mieszkańców… , dobrze, że PiS dał 500 plus, będzie z czego płacić .

DD

Alicja wróć z krainy czarów. Komuś trzeba zabrać aby komuś dać, rybko.

Perez

przeczytalem….to jest po protsu nie smaczne. Kiedy polityk klamie……jak otwiera usta. Zamiast pracowac na dobrobyt miasta bawia sie a jakas glupia polityczke. Kogo obchodzi jaka partie popiera? PIS, PO…wszyscy to zlodzieje i cwaniaczki, kiedy w koncu ludzie zrozumieja ze do polityki normalni ludzie sie nie pchaja.

Elżbieta z Fushuty

Byłam ostatnio w Gliwicach. Jest to piękne miasto z dużą ilością banków i świetną komunikacją miejską. Gliwickim tramwajem można szybko dotrzeć do sąsiednich miast aglomeracji śląskiej.

Gliwiczanin

Ja codziennie chodzę do roboty wzdłuż Bohaterów Getta i nie mogę się napatrzeć na piękno tej ulicy, zwłaszcza na urokliwą budę nieczynnego tunelu. Podobają mi się również wszystkie blaszane markety i czystość na ulicach oraz powszechny architektoniczny ład.

pińset pińset uber alles

Zapomniałeś wyrazić wdzięczność, za zafundowany przez drogobili slalom z jednej strony na druga dzięki czemu twoje płuca pochłoną więcej smogu i grubasy w samochodach będą miały lepsze powietrze, które im się należy.

jergaj

Frankiewicz czepi się czegokolwiek żeby przed wyborami uderzyć w konkurencję. Z tym że jakoś nie zauważyłem nadmiaru nowej zieleni przed 2015 rokiem, chyba że będziemy liczyli “drzewa” w donicach nad DTŚ-ką i coroczną inwestycję w te donice w celu wymiany uschniętych badyli na nowe okazy. Wiem, wiem zaraz ktoś zacznie udowadniać że nie mam racji, że powstały tysiące centymetrów nowych ścieżek rowerowych i chodników, że rynku w ciągu dekady dwa razy wymieniano nawierzchnię czy że Zabrską robiono tak bardzo rzetelnie i dokładnie że trwa to już ponad rok. Nie. nie rozumiem działania tego Pana który okrzyknięty został przez swoich popleczników… Czytaj więcej »

pińset pińset uber alles

Ekrany dźwiękochłonne są zielone. Ale co biedapieszy narzekacz może o tym wiedzieć.
To najlepszy prezydent w galaktyce, tyle dla auteczek robi!

Stefan

Te ciecia zieleni to chyba już od 20 lat realizują, nie widzę związku z poszczególnymi rządami. Może te rachityczne drzewka na Simińskiego to była ta zapowiedź cięć na zieleń. No nie mogę.

black_horse

Będzie mi bardzo brakowało rzeźb kwiatowych. Buuuuu

ojejku

oby tylko woonerfu nie zlikwidowali bo to będzie dramat mieszkańców !!!!

albo albo

Oddanie prywatnej firmie budynku w nowych gliwicach było dla oszczędności? A może w ramach nowej strategii Miasto przestanie rozdawać nieruchomości klerowi z 90% bonifikatą? Albo przestanie dofinansowywać Politechnikę Śl? Miejskie spółki nadal będą przechowalniami znajomych i żyć ponad stan jak TBS, ZDM, WPiK, MZUK i PRUiM?

Jan Grey

Panie Franek mistrzu w zadłużaniu miasta, a ja proponuję ściąć kasę dla RADANU za promocję Gliwic w Arenie z paru baniek rocznie do 0.

Imiu

przez ponad 25 lat PIS źle robił dla Gliwic?
Może Fran*** jest z PISu XD
Tłumaczenie godne Gliwickich urzednikow i urzedniczek co zazdroszczą nawet magazynierom z Obozow Pracy na Strefach.

Tram

W zapowiedziach “oszczędności” zabrakło rezygnacji z wymiany taboru autobusów na gazowe lub elektryczne i działań magistratu w likwidacji smogu. Może dlatego, że takich działań nigdy nie było widać, wszak prezydent lubi samochody z silnikami Diesla.

autobusiarz

Jeżeli będzie mniej pieniędzy na zieleń, to chyba dobrze. Tzw. utrzymanie zieleni polega na tym, że ogołaca się skwery z drzew i krzewów, pozostałe drzewa przycina się “do kości”, goli trawę do gołej ziemi, niszczy kosiarkami żyłkowymi korę małych drzewek. Nie ma mowy o żadnej bioróżnorodności, polnych kwiatach czy pszczołach albo trzmielach. Ma być goło i łyso, wtedy – zdaniem urzędników – jest “ładnie i estetycznie”.

były wyborca Platformy

Powyższym artykułem dochodzę jednoznacznie do wniosku, że już nigdy nie zagłosuje na Koalicję Europejską, a już na pewno nie na Frankiewicza. Takim zachowaniem są oni godni mojego głosu. Dobrze, że taka informacja została podana przed wyborami zanim zrobiłbym błąd przy głosowaniu 13 października.

PiS IQ

Jednoznacznie dochodzisz do wniosku artykułem… Nie zagłosujesz, bo są godni twojego głosu… Niby każdy głos jest ważny, ale to musi być przykre, kiedy wyborca okazuje się być idiotą.

Ba

Słabe to i przypomina przepychanki dzieci w przedszkolu.