“Nikt nas nie poinformował”. Mieszkańcy nie chcą PSZOK-u w swojej okolicy, wystosowali protest

Mieszkańcy i przedsiębiorcy prowadzący działalność w dzielnicy Obrońców Pokoju nie chcą PSZOK-u w swojej okolicy. W drugiej połowie stycznia złożyli protest w tej sprawie Urzędzie Miejskim w Gliwicach. O wyborze lokalizacji nikt ich nie poinformował, nikt nie zapytał ich o zdanie.

 
Na terenie miasta mają powstać dwa nowe Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, pod warunkiem otrzymania dofinansowania w ramach konkursu RPO Województwa Śląskiego. Pierwszy zaplanowano w dzielnicy Obrońców Pokoju, przy ulicy św. Wojciecha, na działce 539/3 obręb Szobiszowice w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza, drugi przy ulicy Edisona – na wysokości hipermarketu Tesco (działka nr 997 obręb Stare Gliwice).

Lokalizacje zostały wybrane przez urzędników w porozumieniu z Przedsiębiorstwem Zagospodarowania Odpadów. O planach nikt nie poinformował zarówno rad dzielnic, jak i samych mieszkańców, nie mówiąc już o jakichkolwiek konsultacjach.

Plany PZO wyszły na jaw dopiero podczas sesji Rady Miasta w listopadzie ubiegłego roku. – Dowiedzieliśmy się ze slajdów – mówi nam radny Tomasz Tylutko, który zaangażował się w sprawę. Na początku grudnia wystosował on interpelację na ten temat.


Pod uwagę brano różne lokalizacje w mieście, starano się by były one zlokalizowane w dzielnicach oddalonych od siebie oraz oddalonych od istniejącego PSZOKu przy ulicy Rybnickiej

– przekazała w odpowiedzi radnemu naczelniczka wydziału Nadzoru Właścicielskiego, Agnieszka Leszczyńska. – Spośród wszystkich analizowanych lokalizacji (…) jedną z najbardziej odpowiednich okazała się lokalizacja w Szobiszowicach*. Wybrano działkę nr 539/3 w obrębie Szobiszowice przy ulicy św. Wojciecha na której projektowana jest inwestycja, działka stanowi własność Miasta Gliwice. Na potrzeby realizacji projektu PZO wydzierżawi część działki o wielkości 3 tys. m2 – poinformowała Leszczyńska.

Wśród kryteriów wyboru lokalizacji PSZOK, jakimi kierowali się urzędnicy, wymieniono, iż niewskazana jest lokalizacja inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy
mieszkaniowej, ze względu na możliwość powstawania konfliktów społecznych. W przypadku ulicy św. Wojciecha warunek ten nie został spełniony.

* W pismo urzędników wkradł się błąd, bo wspomniany teren leży w dzielnicy Obrońców Pokoju.

Mieszkańcy protestują

Do magistratu w drugiej połowie stycznia trafił w tej sprawie protest podpisany przez grupę mieszkańców i przedsiębiorców. Protestujący obawiają się, że wybudowanie i uruchomienie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w takiej lokalizacji, tj. w bezpośrednim sąsiedztwie domów mieszkalnych i zakładów pracy doprowadzi do szeregu niekorzystnych skutków dla środowiska, a przez to dla nich samych.

Naprzeciwko lokalizacji PSZOK-u przy ulicy świętego Wojciecha znajduje się restauracja Rejtan organizująca imprezy okolicznościowe oraz siedziba firmy DAKO, fot. JS

Wśród zagrożeń z tym związanych wymieniają zatrucie gleby oraz wód powierzchniowych i gruntowych, pogorszenie jakości powietrza wynikające z przedostawania się do niego niebezpiecznych dla zdrowia substancji, degradacji gleby oraz środowiska naturalnego w obrębie przydomowych ogródków oraz pobliskiego Lasu Łabędzkiego, ograniczenia możliwości uprawy warzyw i owoców w rejonie inwestycji, spadku wartości położonych tam nieruchomości, pogorszenia warunków życia oraz wzrostu ryzyka zachorowania na ciężkie choroby.

Ze względu na to, iż wskazana inwestycja – w przypadku jej zrealizowania – wywrze dalece destrukcyjny wpływ na lokalne środowisko naturalne oraz znacząco pogorszy komfort i jakość życia oraz stan zdrowia mieszkających i pracujących w jej pobliżu ludzi, żądamy stanowczo jej zaniechania

– zaznaczają autorzy protestu.

Pod dokumentem zbierane są podpisy mieszkańców i okolicznych przedsiębiorstw. Dotąd zebrano ich 130. Planowane są spotkania na ten temat, rada dzielnicy Obrońców Pokoju zapowiada konsultacje z prawnikami i wystosowanie pism do urzędników. O dalszym przebiegu tej sprawy będziemy informować.

*** AKTUALIZACJA ***

Według nieoficjalnych informacji, PSZOK-i we wskazanych w artykule lokalizacjach jednak nie powstaną. Powodem jest brak dofinansowania, o które PZO ubiegało się w ramach konkursu RPO Województwa Śląskiego. Przed złożeniem wniosku o kolejne środki, miasto ma przeprowadzić konsultacje dotyczące nowego położenia Punktów.

(żms)
fot. JS

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
PAKer

Ludzie chyba nie rozróżniają punktu ZBIÓRKI odpadów z punktem ich SKŁADOWANIA…. . Może myli ich to, że istniejący PSZOK jest przy wysypisku, ale generalnie punkt ZBIÓRKI to miejsce, gdzie można oddać odpady, które nie kwalifikują się do żadnej z kategorii śmieci odbieranych przez mieszkańców. Czyli można tam oddać przykładowo: sprzęt elektroniczny (choć wielu mieszkańców dalej twierdzi, że zużyty odkurzacz albo drukarkę należy postawić koło śmietnika!), świetlówki, resztki farb lub opakowania po nich, odpady budowlane itd. Kto był w obecnym PSZOKu, ten wie, jak to wygląda. Są wiaty, duże kontenery itp. gdzie się po prostu wyrzuca te odpady. Następnie są one… Czytaj więcej »

Weź...

Taaa. Nie będzie tam szpetnych, wysokich, betonowych boksów. Nie będzie tam zwiększonego pylenia i kurzu. Nie będzie też hałasu.

Urko

I w życiu nie zdarzy się pożar. A wszyscy wiemy , że taki plastik z obudowy np. drukarki to niepalny w ogóle jest . A na boksach i ogrodzeniu w ogóle nie pojawią się napisy sławiące Piasta

Ad

A z cmentarza będą wychodziły wampiry i zbierały surowce wtórne.

książę ciemności

To się nazywa zombie recykling

Gimbazjum rulez

Już starożytni, zmarłych chowali w raczej okazałych nekropoliach, miejscach dla nich “świętych”, a nie wyrzucali na śmietnik tudzież obok niego. Może przez szacunek do zmarłych?
Gimbaza tego nie zrozumie.

gimbaza niech się uczy

Starożytni Rzymianie bez oporów dokonywali aborcji a dzieci wyrzucali na śmietnik.

świerk

Napisy sławiące Piasta pojawiają się wszędzie, wiec jest to konkretny powód aby w Gliwicach nie budować nic a to co jest wyburzyć.

Beton

I nie będzie tam też wzmożonego ruchu samochodowego, w tym pojazdów ciężarowych odbierających odpady z punktu.

Zbrojenie

Do działki przy ul. św Wojciecha jest idealny wjazd i zjazd dla samochodów ciężarowych z DK 88.

Informacja Turystyczna

Manną z nieba tam żyją? Czemu nie postulują likwidacji sklepów, wszak by coś stało się śmieciem najpierw trzeba jakiś produkt kupić, zaopatrzenie to jeszcze większy ruch ciężarówek.

Informacja Turystyczna

Krystalicznie czyste powietrze w tej dzielnicy wskazuje, że każdy tam grzeje pompa ciepła, zaś w garażu ma elektryka, którym każdy kawałek mebla odwozi do istniejącego PSZOKu. Tak więc troska o stan środowiska uzasadniona.

Darek

Zasada jest jedna : wszędzie ale nie u nas.

Ad

Popatrzyłem na mapę. Działka o której mowa jest kolosalna. Nie wiem, w której jej części miałby się znaleźć ten PSZOK, ale przypuszczam, że przy samym cmentarzu i zająłby raptem 7% powierzchni tej działki. Do najbliższego domu byłoby ze 150 metrów. Ludzie nie panikujcie, to ma być zwykły punkt zbiórki odpadów segregowanych a nie wysypisko śmieci!

~G~

To nie ludzie panikują, tylko pan Krzyżanowski

Dary losu

Absurdalne protesty. Przecież będą mieli blisko po różne wartościowe energetycznie odpady, którymi uwielbiają palić w piecach.

Ad

Chyba nikt nie chce mieć śmietników pod oknami. Na pewno wiąże się to ze zwiększonym ruchem samochodowym w okolicy, hałasem czy nocnymi wycieczkami “poszukiwaczy skarbów”, ale niech przestaną wysuwać bzdurne argumenty w stylu zatrucie gleby, wód i powietrza, ograniczenia możliwości uprawy warzyw i owoców czy też wzrostu ryzyka zachorowania na ciężkie choroby, bo robią z siebie histeryków w oczach innych mieszkańców.

Ciekawe ilu z tych 130 osób, którzy niby podpisali petycję zjawiłoby się na spotkaniu z władzami miasta, gdyby była taka możliwość…

Zołza

Ale ty możesz zorganizować sobie pszok na swoim podwórku no co ci szkodzi? Przecież mówisz że nie ma to wpływu na wodę, zapach, środowisko.

miły gościu

Każdy ma pszok na podwórku w postaci śmietnika.

Jan

Ostatnio zajechałem w rejon budowanego Centrum przesiadkowego. I takie spostrzeżenie oraz myśl. Czy wjeżdżających do miasta “Przyszłość jest tu.” nadal będzie witać skład złomu przy Toszeckiej i jego mocno zaniedbane otoczenie?

Dociekliwy

Mam takie pytanie: dlaczego takie składowiska nie zostaną zlokalizowane na terenach poprzemysłowych i często mocno zdegradowanych? A takich w Gliwicach chyba nie brakuje… podam przykład terenu po byłej kopalni Gliwice i koksowni na wschód od ul. Bojkowskiej, duży teren kompletnie nie wykorzystany…?

Informacja Turystyczna

Dlaczego swoją paranoję nazywasz dociekliwością.
Między byłą kopalnią a już funkcjonującym PSZOKiem jest rzut kamieniem.
Co zatem miałby to wnieść w kwestii ułatwienia zdawania odpadów???

Cliper

W sąsiedztwie jest miasto Zabrze-tam pszok-i są mobilne i to jest niezłe rozwiązanie-sterty śmieci nie zalegają a mieszkańcy zbywają stare graty nie musząc już jeździć do lasu

Informacja Turystyczna

W Gliwicach też są mobilne zbiórki, problem co najwyżej częstotliwość.
Poza tym sporo przyjmują też sklepy.
Problemem jest mentalność.

punkt dezinformacji

Bo zawsze lepiej, prościej, taniej, wygodniej i szybciej jest wywieźć do lasu.

Rett

Hasztag w artykule to #dofinansowanie a nie #PSZOK

Rett

“…mają powstać dwa nowe Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, pod warunkiem otrzymania dofinansowania w ramach konkursu RPO Województwa Śląskiego”

Skoro jest potrzeba utworzenia takich punktów, to dofinansowanie nie powinno być warunkiem koniecznym do ich powstania.

Miki

Mieszkam w tej dzielnicy. Okolo 300m w linni prostej od planowanej inwestycji. Odrózniam pojecie skladowiska odpadow od miejsca zbiorki zuzytego sprzetu elektro.
Mam mieszane uczucia. Czuje ze nie o oddzialywanie na srodowisko w tej calej sprawie chodzi…
Dzialkajest bardzo atrakcyjna. Zbut bardzo…+ Swietna lokalizacja…
Cos czuje ze to dako i rejtan ma problem bo nie chca miec smietnika kolo siebie (lub ktoras z tych ” firm” miala jakies plany…) .
Z drugiej strony w okolo same domki no i cmentarz wiec lokalizacja takiego skladowiska pasuje tu jak pięsc do oka….

lol

jaka aktywna dzielnica i mieszkańcy pozazdrościć na Koperniku i w Łabędach przy blokach postawili 2 bazy transportowe, sortownie śmieci, w łabędach dostawili na maxa bloki 100eu i tego drugiego dewelopera na ostatnich wolnych terenach zielonych, przy Koperniku wycięli większość drzew oddzielających od obwodnicy chroniące od hałasu oraz sporo innych bez sensu aby wyciąć, powycinali też olchy przy parkingu od kąpieliska, aby został sam beton, tam jeszcze nie jedno podobne, ale tam mieszkańcy ani bańki z ust nie wypuścili na ten temat co dopiero robić protest, widać bydło z bloków latami zamieniane w bydło

Beton

Czy ktoś może to przetłumaczyć na polski ?

Zbrojenie

Może jakaś Julka z piorunkiem co na fejsie daje aprówkę, ma skille i czai co się odjaniepawla.

można zapytać u biskupa

Jak Julka nie da rady, to może jakiś badacz pisma św.

gmG

Brawo Gliwice! w okolicach skrzyżowania A1 i DTŚ miejsca relaksu i wypoczynku w pobliżu osiedla śmietnik (jakikolwiek by nie był)

Obserwujący

Mieszkańcy mogą sobie protestować,urzędasy są jak pisiory,zrobią co będą chcieli.
Bez przesady,inwestycja nie będzie miała większego wpływu niż ich domki i zakłady pracy.
Bez histerii,postawią pszoka w końcu takim szczegółem jak protesty mieszkańców urzędasy sie nie przejmują.
A radni są bezradni.
Glajwice-wsteczny jest tu.

#noś maseczkę

WD-40

Takie autorytarne zarządzanie prędzej czy później zemści się na zarządcach.
Mam pytanie. Czy zużyte świetlówki zawierające rtęć, też tam będą trafiać, czy wywozi się je bezpośrednio do Indii?
I jeszcze jedno. Umiejscowienie składowiska odpadów w sąsiedztwie cmentarza, wyjątkowo źle się kojarzy z takiego zwykłego, ludzkiego, moralnego punktu widzenia.

Informacja Turystyczna

Jak rozumiem Biedronki omijasz w promieniu kilometra?
Z czym kojarzy się zrobienie z cmentarza sralni dla psów?

CX-80

Nieboszczykom to już nie zaszkodzi a nawet wręcz odwrotnie, może ich zakonserwować.

DD

Już przy cmentarzu w Sośnicy egzystuje legalne składowisko i co za tym idzie wylęgarnia insektów atakujących pobliskie osiedle chmarami i ciągnący się z zalegających odpadów smród niemożebny.

henryk portier

Nie myl składowiska z PS Okiem.

Big Mac

Insekty inne robale mają dużo białka i niektórzy uważają, że to pożywienie przyszłości, które pozwoli uratować planetę.

DD

Jeżeli mają to być kontenery po zapełnieniu do wywiezienia to dlaczego nie zorganizować planowej bezpośredniej wywózki dzielnicami zużytego sprzętu wystawionego przed posesje? Pracownicy na miejscu mogą odpowiednio posegregować a co się nie da to w miejscu przeznaczenia. Drobiazgi kontenera szybko nie wypełnią, więc można objechać dwie lub trzy dzielnice jednego dnia. Firma PZO powinna zająć się kreatywnym myśleniem a nie kreatywnym powiększaniem kosztów swojej działalności na koszt mieszkańców gminy. Siedzenie za biurkiem i wydawanie naszej kasy na głupie obrazki o segregowaniu za grube złotówki z wydziału architektury gliwickiej polibudy, oraz zatrudnianie dwóch prokurentów, i 3 osób w radzie nadzorczej razem… Czytaj więcej »

AntyGorol

Naczelniczka swoje,. Naczelniczek swoje, a ludzi o zdanie nikt nie pyta… Vive La Pologne!

Gang PiSena

Rzeczywiście, niezbyt mądrzy są mieszkańcy tej dzielnicy, śmieci to największe bogactwo Niemiec, tak bynajmniej oświadczył kierownik zakładu przeróbki odpadów w Niemczech i dopowiedział, że Niemcy w zasadzie nie mają żadnych bogactw kopalnych i tylko śmieci ratują sytuację bo wiele można z nich odzyskać. Czy powinniśmy naśladować Niemcy w tym zagadnieniu ?

sajko

bynajmniej?

śmieć

Bynajmniej tak, czy bynajmniej nie, bo nie ukrywam, dla mnie to kluczowa sprawa życia lub śmierci.