Mieszkańcy obawiają się wycinki drzew pod DDR. UM: “Analizowane są różne warianty przebiegu trasy”

Mieszkańcy Wójtowej Wsi wnioskują o zmianę przebiegu fragmentu drogi rowerowej zaplanowanej wzdłuż ul. Słowackiego oraz Zawiszy Czarnego. Obawiają się, że jej realizacja będzie wymagała wycinki 7 drzew oraz innej zieleni miejskiej. Miasto deklaruje, że propozycja mieszkańców jest analizowana.

 
Miejskie inwestycje niejednokrotnie wiążą się z wycinką oraz usuwaniem krzewów i drzew, które kolidują z planowanym przedsięwzięciem. Nie inaczej było w przypadku drogi pieszo-rowerowej biegnącej ulicami Jana Pawła II i Nowy Świat. Na ostatniej z tych ulic latem przystąpiono do wycięcia zdrowych drzew, rosnących wzdłuż budynków. Pojawiły się wówczas komentarze, że infrastruktura tego rodzaju powinna powstawać bez ingerencji we florę, a w tym przypadku nawet i faunę, bo – jak się okazało – na przeznaczonych do usunięcia okazach znajdowały się zajęte przez ptaki gniazda lęgowe.

Takich problemów (i przede wszystkim strat w drzewostanie) uniknąć chcą mieszkańcy ulicy Zawiszy Czarnego, którzy w petycji złożonej do Prezydenta Miasta wnioskują o poprowadzenie około 40-metrowego fragmentu ścieżki rowerowej po jezdni ulicy Zawiszy Czarnego (przy równoczesnym ograniczeniu tam prędkości do 30 km/h).

Planowany przebieg ścieżki rowerowej w pasie ziemi znajdującej się obok działek 1378 i 1377 spowoduje zniszczenie grupy zieleni w postaci 7 drzew i krzewów oraz likwidacji trawników (…) na korzyść kostki brukowej

– wskazują w petycji. Na zieleń, o której piszą mieszkańcy, składają się dwa dorodne, około 50-letnie modrzewie, 2 akacje, 3 lipy, a także dwa rzędy krzewów ozdobnych.

Od wielu lat, nawet już od lat 70-tych mieszkańcy (…) dbają o ten teren zielony, który jest przed ich działkami, a mianowicie: sadząc drzewa i krzewy, często strzygą trawniki oraz sprzątają ten teren by nie był zaśmiecony – wskazują autorzy petycji, którzy przy okazji zaznaczają, że powstanie drogi rowerowej na terenie przyległym do działek 1377 i 1378 wiązać się będzie również z likwidacją miejsc postojowych służących położonym po drugiej stronie ulicy punktom handlowym, a także spowoduje utrudnienia związane z wjazdem na pobliskie posesje. Całość petycji: petycja Zawiszy Czarnego.

Miasto: różne warianty są brane pod uwagę

Umowa na opracowanie dokumentacji projektowej budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Zawiszy Czarnego oraz ul. Słowackiego została zawarta na początku sierpnia br. Projektowanie jest w toku, a podmiot realizujący to zadanie bierze pod uwagę różne możliwości.

Prace projektowe powinny zakończyć się w czerwcu 2022 r. i są prowadzone w koordynacji z projektem przebudowy alei Mickiewicza. Ponadto analizowane są różne warianty poprowadzenia trasy – w tym zgodny z wnioskiem (petycją) mieszkańców. Biorąc powyższe pod uwagę nie możemy w tej chwili wskazać dokładnego przebiegu trasy – informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta miasta.

Realizacja inwestycji planowana jest dopiero w 2023 roku.

Takich przypadków jest więcej

Niedawno w portalu Onet pojawił się artykuł sponsorowany, zlecony przez gliwicki magistrat pt. “Więcej zieleni w centrum miasta. Jak robią to w Gliwicach?”. Spowodował on spore poruszenie wśród mieszkańców zaangażowanych w problematykę m.in. drzew w mieście. W odpowiedzi na publikację gliwiczanie napisali list do redakcji Onetu, pod którym podpisało się kilkaset osób. Wśród wskazywanych tam problemów wymieniono m.in. właśnie wycinanie drzew w związku z budową infrastruktury rowerowej.

Pomimo dostępnej alternatywnej trasy usunięto cały szpaler pięknych drzew pod drogę rowerową przy ul. Kujawskiej, bo miasto Gliwice zieleń stawia na ostatnim miejscu przy projektowaniu infrastruktury. Sytuacja sprzed kilku lat, w tym roku powtórzyła się na ul. Nowy Świat

– wskazują w jednym z punktów.

Zauważają przy okazji, że wiele miejsc w mieście zostaje zabetonowanych – tak stało się m.in. obok gliwickiego dworca PKP i na placu Piastów, gdzie zdrowe i dorodne drzewa zostały wycięte w związku z przebudową dróg po południowej stronie dworca PKP, a teraz powstaje tam m.in. parking. Miejscy aktywiści wskazują, że przeznaczono je do wycinki, jako kolidujące z siecią projektowanego uzbrojenia podziemnego, jeszcze na etapie, kiedy projekt tej sieci był w opracowaniu.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG, scr. MSIP Gliwice

41 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Obserwując
23/12/2021 12:34

Tia…urzędasom z każdej “analizy” wyjdzie wycięcia drzew.
Drzewo to wróg.Beton to przyszłość i rozwój według urzędasów.

treya50
24/12/2021 22:25
W odpowiedzi na  Obserwując

A cóż to za betoniarze minusują taki słuszny komentarz, to jest nie do pojęcia. Przecież w Gliwicach tak się po prostu dzieje, wycinanie zieleni i betonowanie wszystkiego to jest norma. A potem biadolenie, że przy większych deszczach zalewane są ulice i piwnice. A gdzie ta woda ma wsiąkać ? W beton ???

Last edited 26 dni temu by treya50
Aga
23/12/2021 17:46

Zastanawiam
się co to za mądrusie ci wielcy planiści? Nie umiecie projektować uwzględniając istniejącą zieleń???? To wróćcie na studia , jak można chlastać drzewa tak potrzebne nam, rozumiecie ich rolę???? Rozumiecie że tam gniazdują czasem żywe stworzenia??? Jak nie to douczcie się!!!

Obserwując
24/12/2021 12:50
W odpowiedzi na  Aga

Te mądrusie to pewnie absolwenci zacofanej polibudy.Tworzą zacofane projekty,zgodnie z wiedzą komunistyczną.Uczą ich rzeczy które były aktualne w latach 50 tych.Porażka te glajwice na wstecznym.

norma unijna
23/12/2021 11:44

A ścieżka rowerowa nie może iść slalomem pomiędzy drzewami ? Przecież cykliści to ludzie wysportowani, aktywnie wypoczywający, pełni życia, aktywni zawodowo, więc wykonywanie zakrętów na rowerze nie jest chyba dla nich jakimś większym problemem, a jazda zakosami stanowiłaby miłe urozmaicenie rowerowych wycieczek, zwłaszcza że inni aktywni sportowo, mianowicie narciarze również jeżdżą zakosami i rzadko który wali ostro na krechę.

DD
23/12/2021 13:04
W odpowiedzi na  norma unijna

Żeby wpaść na pomysł slalomu między drzewami i to wykonać to już wyższa szkoła jazdy. Politechnika to stanowczo za niski poziom.

Ampuła
23/12/2021 16:31

Terroweryzm jest realnym zagrożeniem dla Gliwic, ponieważ komisarze rad terrowerystycznych przeniknęli do struktur władzy samorządowej. Od tej pory główne “inwestycje” w mieście polegają na topieniu setek milionów złotych w ciągi rowerowo-rowerowe, będące przedłużeniem rowerostrad krzyżujących się z trasami ścieżek tylko dla rowerów. Plany inwestycyjne na przyszłe lata zakładają oczywiście budowę nieskończonej ilości ciągów rowerowo-rowerowych, będących przedłużeniem rowerostrad krzyżujących się z trasami ścieżek tylko dla rowerów. Skala przyboru tej pajęczyny wyraźnie wskazuje, że decydenci w mieście poddali się głosicielom obłąkańczego objawienia, jakoby rowerzyści gliwiccy stanowili grupę rozmnażającą się w tempie właściwym dla Nigru i Zambii. Pozwólcie terrowerystom decydować o kilometrażu i… Czytaj więcej »

cyklista
23/12/2021 11:32

Wycinka drzew ze względu na budowę fikcyjnej drogi dla rowerów to bardzo głupi pomysł. pozostawienie drzew powinno być priorytetem nr 1. A DDR powinny być prowadzone po jezdniach.

Że jak?
23/12/2021 11:45
W odpowiedzi na  cyklista

Ale cyklistom najnormalniej wolno jeździć po jezdniach, więc co chcesz tam wydzielać? Chcesz wszystkie jezdnie w mieście poszerzać o 1,5 – 2,0 m?

Bajtek
23/12/2021 11:44

Tam jest za wąsko na puszczenie ddr jezdnią. Drogę można wytyczyć tak, żeby ominąć drzewa, nie musi przecież być poprowadzona wprost. Natomiast samochody mieszkańcy powinni trzymać na posesji, argument o utracie miejsc parkingowych kompletnie mnie nie przekonuje, auta nie powinny tam stać.

EuGeniusz
23/12/2021 11:56
W odpowiedzi na  Bajtek

Rzeczą normalną są też ciągi współdzielone pieszo – rowerowe (znak C13/16 poziomy).
Co do miejsc postojowych, to jednak służą one wg mieszkańców punktom handlowym i jako takie mają uzasadnienie.

cyklista
23/12/2021 18:04
W odpowiedzi na  EuGeniusz

Te ciągi to właśnie patologia. Ruch rowerowy naprawdę różni się od pieszego.

EuGeniusz
24/12/2021 11:56
W odpowiedzi na  cyklista

Aspekt pomijalny przy odrobinie dobrej woli z obu stron. Jestem kierowcą i rowerzystą, znam przepisy, ale świadomie je łamię zawsze jeżdżąc chodnikiem. Zwyczajnie przedkładam życie i zdrowie ponad ew. mandat. Mimo to nigdy nie miałem z tego powodu nieprzyjemności. Przyjmuję ze skruchą, że na chodniku bezwzględne pierwszeństwo i bezwzględną rację ma zawsze pieszy i dzięki takiej postawie nikt nigdy złego słowa mi nie powiedział. Nie dzwonię na pieszych, nie ryję się, nie pojawiam się znienacka, zachowuję bezpieczne odstępy, za przepuszczenie mówię dziękuję. Gdy jestem pieszym, też idę na rękę rowerzystom na chodniku. Łatwiej i bezpieczniej pogodzić rowerowe z pieszym niż… Czytaj więcej »

gmG
24/12/2021 13:26
W odpowiedzi na  EuGeniusz

nic dodać nic ująć! wesołych świąt!

łańcuch do piły
23/12/2021 15:05

Tak czy inaczej czekam naostrzony w pogotowiu.

Oko
23/12/2021 20:50

To chyba o te podjazdy do posesji chodzi mieszkańcom posesji a ni e o drzewa

Borys
23/12/2021 09:22

Tak, wycinać, wyburzać, przebudowywać! Sieć dróg rowerowych musi być jak najgęstsza! Co prawda nikt po nich nie jeździ, bo przez większą część roku aura nie pozwala na jazdę na rowerze (a przynajmniej nie pozwala tym którzy mają choć odrobinę oleju w głowie i kapkę chociaż zdrowego rozsądku), ale budować, oczywiście budować jak najwięcej pustych, nikomu niepotrzebnych dróg dla rowerów!

EuGeniusz
23/12/2021 11:14
W odpowiedzi na  Borys

Teraz taka moda a Gliwice modne są. Próbują być. Pierdyliard żółtych barierek wzdłuż ścieżki biegnącej przez pole między G-cami a Nieborowicami m/w obrazuje skalę tejże mody. I jej absurd. Byłoby pół biedy, gdyby cykliści akceptowali fakt, że jeżeli ścieżka już występuje w obrębie drogi to mają obowiązek z niej korzystać a nie pałętać się na jezdni i zakłócać płynność ruchu. Ale 1‰ z nich, a dla nich przecież buduje się ścieżki, musi rozwijać zawrotne 20km/h i na klasycznych ścieżkach nie wyrabiają na zakrętach. Poza tym nie będą sobie niszczyć szytek z vectranowym oplotem i mieszanki gumy Endurance w technologii Reflex… Czytaj więcej »

norma unijna
23/12/2021 12:10
W odpowiedzi na  EuGeniusz

Czekam teraz aż ktoś z rowerzystów zawadzi kierownicą o którąś z barierek tego ciągu i tak wyrżnie, że wybije sobie o nią wszystkie zęby.

shaolin
23/12/2021 18:07
W odpowiedzi na  norma unijna

I oto chodzi , szczerbaty zawsze jest zdrowszy

Piotr
23/12/2021 14:34
W odpowiedzi na  EuGeniusz

Barierki muszą być. Poczytaj prawo budowlane. Wiem że to wygląda głupawo i jest bez sensu ale niestety takie przepisy. Trzeba je zmienić ale to już na wyższym szczeblu….

norma unijna
23/12/2021 15:03
W odpowiedzi na  Piotr

To nie wygląda głupawo to jest głupawe i jaki głupawy uchwala takie głupawe przepisy ?

EuGeniusz
23/12/2021 21:06
W odpowiedzi na  Piotr

Ja, jak się podpierałem już wielokrotnie na forum prawem, zwłaszcza Prawem o Ruchu Drogowym, to przytaczałem zawsze konkretny przepis (Art. … pkt …). Stwierdzenie “poczytaj prawo budowlane jest równoznaczne ze stwierdzeniem “Gdzieś słyszałem, znaczy się koleżanka szwagra żony jechała taksówką i słyszała…”.
Nie będę czytał prawa budowlanego, które jest rozmiarów biblii, bo zanim dojdę do rozdziału “chodzenie po wodzie” zdążę się zestarzeć.
Więc słucham. Jakiż to konkretnie przepis nakazał takie arcygłupie a nie inne rozwiązanie w tym miejscu?

Obsługa
23/12/2021 12:35

Drzewa tak ,ale na jesieni gdy lecą liście to nie ma komu sprzątnąć lerz ich aż po kolana

404
23/12/2021 13:06
W odpowiedzi na  Obsługa

Bzdury opowiadasz. Ja każdego dnia jesieni widuję przed 7 rano hałaśnika z dmuchawą na Kościuszki między sądem a szpitalem wojskowym, jak rzetelnie zdmuchuje liście i śmieci na jezdnię. Zresztą nie tylko tam.

DD
23/12/2021 13:09
W odpowiedzi na  Obsługa

W tych liściach cały urok jesieni a poza tym ludzie mają pracę.

404
23/12/2021 14:49
W odpowiedzi na  DD

Jak ten z dmuchawką

DD
23/12/2021 15:41
W odpowiedzi na  404

Tak, hałaśliwą dmuchawą bo to dopiero przyszłość jest tu, na razie mamy okres dekadencji a inżyniery po polibudzie nie potrafią cichego silnika zaprojektować, tak samo nie potrafią obliczyć stawek za odpady od osoby, bo sami muszą korzystać z dorobku drugich.

suchy liść
23/12/2021 16:31
W odpowiedzi na  DD

Tak, hałaśliwą dmuchawą bo hałaśliwe dmuchawy są tylko w Gliwicach i tylko po to abyś mógł sobie ponarzekać a w każdym innym mieście to pracownicy zieleni miejskiej zasuwają konwencjonalnie miotłami bo tam nie ma przyszłości.

DD
24/12/2021 08:02
W odpowiedzi na  suchy liść

Komentując wypowiedzi drugich doradzam trzymać się się faktów.

Bo
23/12/2021 08:21

Trudno.

Last edited 28 dni temu by Bo
Gang PiSena
23/12/2021 12:17

Ścieżka rowerowa jest zupełnie niepotrzebna, bo już za niedługo pomimo uklęku miłościwie nam panujących przed UE w celu uproszenia o zniżkę na VAT w paliwie, wszyscy będziemy jeździć na rowerach ulicami a samochodami będą się poruszać tylko prezesi Kaczyński i Tusk, prowadzonymi przez ich kierowców, dlatego też mówiący po francusku prezydent stolicy już zwęża tam ulice i trend ten zbliża się już do Gliwic.

Last edited 28 dni temu by Gang PiSena
ekoprzodownik
23/12/2021 11:00

Coraz częściej ujawniane jest to,że wiele drzew w Gliwicach rośnie w niewłaściwych miejscach i to,że wcześniej ich nie usunięto jest teraz powodem konfliktu między mieszkańcami. Decyzję nawet trudne muszą jednak włodarze podejmować i zgodnie z maksymą lepiej na każde 10 drzew rosnących w mieście 9 drzew usunąć nawet jeżeli w tej chwili wątpliwe jest czy komuś w przyszłości mogłyby przeszkadzać niż pozostawić to dziesiąte rosnące w niewłaściwym miejscu ,które niekorzystnie oddziałuje na estetykę miasta , trwałość dróg , funkcjonalność infrastruktury, zasłania słońce, jest siedliskiem szkodników (komary,mole) itd. Wydaje sie że jedynie racjonalnym rozwiązaniem jest usunięcie wszystkich rosnących drzew w mieście… Czytaj więcej »

DD
23/12/2021 13:16
W odpowiedzi na  ekoprzodownik

A te donice to koniecznie na kółkach z hamulcem kluczem zabezpieczone.

Marta
23/12/2021 06:38

szkoda że tak pieczołowicie nie odśnieżaja, nie kosza itd tego nie ich terenu, tylko nasadzili krzewów których nawet nie przecinają zbytnio

prawda
23/12/2021 10:11
W odpowiedzi na  Marta

Ma Pani racje. To sa ci eko.

aura
23/12/2021 12:05
W odpowiedzi na  Marta

Za to wyprowadzają psy, które użyźniają w/w tereny.

treya50
24/12/2021 22:40
W odpowiedzi na  aura

Miasto mogłoby nieźle zarobić gdyby kontrolowali miejsca wyprowadzania psów i wlepiali mandaty za niesprzątnięcie kupy swojego pupila. A szczytem świństwa jest to, że właściciele psów pozwalają im sr…ć na chodnikach, tak wprost na płytki chodnikowe. Tacy powinni dostawać dużo wyższe mandaty, ale cóż nigdy nie widziałam strażników wlepiających mandat włącicielom czworonogów.

Zoltan
29/12/2021 20:47
W odpowiedzi na  treya50

Dziwi? Wszak niejeden z nich jak w piosence Sikorowskiego “Tok szoł”: “… Europejczyk a nie żaden koł…”

Piotr
23/12/2021 14:31

Ciąć te chwasty nie pytać o zgodę !!! Inaczej nic w mieście nie powstanie. Całe szczęście że ciężki sprzęt już na Wilczych Dołach pracuje. W Gliwicach prawie wszyscy protestują i wszyscy się na wszystkim znają. Ciekawe czemu w innych miastach mieszkańcy więcej rozumieją ???

Sąsiadka Lipa
23/12/2021 14:56
W odpowiedzi na  Piotr

Nie tyle więcej rozumieją, co muszą mniej kontrolować i pilnować co tym razem sp……ą nieogary z UM i ZDM