Mieszkańcy Wójtowej Wsi nie chcą osiedla bloków w swojej okolicy. Wnoszą o zmiany w MPZP

6 bloków, 250 nowych mieszkań, 500 samochodów i 800 mieszkańców – to liczby, które wskazują mieszkańcy Wójtowej Wsi sprzeciwiający się budowie nowego osiedla w swojej okolicy.

Pod petycją skierowaną do biura Prezydenta Miasta podpisały się 622 osoby.

Powodów sprzeciwu, które podają gliwiczanie mieszkający w tej części miasta, jest wiele. Po pierwsze czterokondygnacyjne budynki nie będą pasowały do istniejącej w rejonie ulic Dolnej Wsi i Głowackiego jednorodzinnej zabudowy. Wnioskodawcy chcieliby, aby miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został zmieniony na taki, który nie będzie zaburzał ładu urbanistycznego okolicy.

REKLAMA

Obawiają się także, że wraz z nowymi lokatorami wielorodzinnych bloków przybędzie na drogach około 500 dodatkowych samochodów.

To z kolei, jak wskazują, doprowadziłoby do powstania potrzeby przebudowy układu drogowego w rejonie ulicy Dolnej Wsi, a także przebudowy infrastruktury technicznej, dróg osiedlowych, jak również przestarzałego układu sieci kanalizacyjnej i deszczowej, co w konsekwencji miałoby stanowić obciążenie dla budżetu miasta (i jednostek mu podległych, red.).

Budowa bloków z podziemnymi garażami – zaznaczają sygnatariusze petycji – może także doprowadzić do zaburzenia – i tak złego – drenażu w tej okolicy.

– Aktualnie obserwujemy na terenie pól przylegających do ul. Dolnej Wsi okresowe problemy z odprowadzaniem wody podskórnej i opadowej. Budowa osiedla bloków z planowanymi trzema olbrzymimi parkingami podziemnymi (…) spowoduje przerwanie drenaży i ryzyko zalewania sąsiednich posesji, zwłaszcza, że najbliższe posesje znajdują się w odległości ok. kilkunastu metrów od ściany bloków – piszą w petycji mieszkańcy Wójtowej Wsi.

Kolejnym powodem zaniechania inwestycji w tej okolicy miałoby być pogorszenie jakości powietrza i jakości życia osób mieszkających na terenie przyległych nieruchomości.

W podsumowaniu wnioskodawcy zwracają się z prośbą do Prezydenta Miasta o pilne spotkanie. Liczą na to, że poprze on ich protest i inwestycja, która ma rozpocząć się jeszcze w 2019 roku, zostanie wstrzymana.

Petycja wpłynęła do magistratu pod koniec lipca. Na początku sierpnia poinformowano wnioskodawców o brakach formalnych, które uzupełniono kilkanaście dni później. Ponieważ czas na rozpatrzenie petycji wynosi 3 miesiące, termin ten przypada na 20 listopada br.

Prezydent na razie nie spotkał się z mieszkańcami Wójtowej Wsi, jednak urzędnicy zajęli się już podnoszoną kwestią.

– Reprezentanci mieszkańców składających petycję odbyli 4 września spotkanie z Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego. W ramach procedury rozpatrywania petycji odbędą się zapewne kolejne spotkania, m. in. w Wydziale Architektury i Budownictwa. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Gliwicach są w kontakcie z przedstawicielami i będą ich informować o postępach prac związanych z rozpatrzeniem petycji – przekazuje Łukasz Oryszczak z biura Prezydenta Miasta.

– Uważam, że budowanie na obrzeżach miast takich wysokich budynków nie jest właściwe – w centrum gęsto i wysoko, a na zewnątrz niżej, luźniej – tak powinno być – mówi dr inż. arch. Justyna Swoszowska, z Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury Politechniki Śląskiej, należąca do Rady Osiedla Wójtowa Wieś w latach 2015-2019.

Jak przekazuje Swoszowska, Rada Osiedla minionej kadencji przekazała do magistratu protest w przeciwko zezwalaniu na tak intensywną zabudowę na obrzeżach miasta jeszcze przy poprzednim wyłożeniu do publicznej wiadomości miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

(żms)

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Adek

A ja nie chce zeby na Wojtowej wsi palili byle czym I truli pobliskie osiedla

seba87

I spuszczali ścieki do strumyka…

mieszkanie-gliwic

a gdzie mają ? na pole, wszyscy ? To jest taka tradycja.. Polska tradycja. fekalia na pole lub do strumyka, śmieci do lasu – te śmieci których nie da się spalić.
Ja mam na czestochowskiej syf pod oknami z którym nikt nic nie robi bo kazdy ma to w d… i życze WAM tego samego. Mam nadzieje że MURAPOL wybuduje wam tam piękne 8 piętrowe bloczki jak na ul. Kozielskiej.

Krycha

A co ma wspólnego z budową osiedla?

:)

Ma tyle, że osiedle nie będzie kopcić syfem z pieców jak wasze milusie domeczki.

Marta

Nie należy wszystkich wrzucać do jednego wora- większa część mieszkańców korzysta tu z gazu

Laszlo_egesz

A ci, którzy trują są pewnie świetnie rozpoznani tylko międzysąsiedzka, źle pojęta solidarność nie pozwala wyeliminować.

...

***** jak potłuczony

Ampuła

Szacun za cywilną odwagę. Masz mój podpis, jeżeli Amnesty International będzie interwencyjnie nagłaśniać Twój przypadek. PiSowskie lobby wunglowo-smogowe prześladuje tych, którzy nie palą w kopciuchach. W mojej okolicy zastraszeni ludzie ogrzewają domy gazem, ale dla niepoznaki składują w obejściu pryzmę węgla widoczną z ulicy – dla oczu urzędowych konfidentów i bojówkarzy opłacanych przez kopalnianych lobbystów.
Do tego montują u wylotu komina coś w rodzaju długo palących się zniczy. Kopcących odpowiednio obficie, żeby imitować emisję kotłowego kopcia smogotwórczego w pełni sezonu grzewczego.

Edzio

Bzdura

Picer

To dlaczego w sezonie jesienno-zimowym w dzielnicach Wójtowa Wieś, Ostropa, itd powietrze można jeść łyżką?

Tapicer

Gdyby powietrze naprawdę było gęste, to byś jadł widelcem.

WQ

A ja mieszkam na Wójtowej Wsi i szlag mnie trafia każdego jesiennego i zimowego wieczoru i nocy, gdy widzę “powietrze” w świetle lamp, a w dzień przebijam się przez śmierdzącą mgłę. To osobna sprawa – wstyd na świat za to że UM nic s tym nie robi. A bloków też nie chcę i pod petycją się podpisałem, nie dla tego że mi się nowi sąsiedzi nie będą podobać, ale dlatego że miasto z piecami może zrobi coś za 20 lat, a bloki to tu to tam powstaną w ciągu roku i miedzy jedną 4-piętrową ścianą a drugą będziemy mieli kolejne… Czytaj więcej »

budowniczy bob

Dlaczego oczekujesz, że miasto ma załatwić temat syfu w powietrzu? Miasto mentalności ludzi nie zmieni. Oczywiście, jak się wszyscy dorzucimy (podatki…) do wymiany pieców na gazowe, to będzie lepiej. Ale problem tkwi głównie w głowach użytkowników obecnych pieców. Miasto im syfu do pieca nie dorzuca.

Picer

Mylisz się. To nie kwestia mentalności tylko ekonomii. A tę kształtują władze.

WQ

Masz 100% racji co do mentalności ludzi, ale Kraków dał marchewkę i kij i zaczęło działać. Oczekuję że miasto ma narzędzia: do ułatwiania inwestycji (unijne i rządowe projekty dopłat) – marchewa, oraz kij i bat na trucicieli – mandaty. Oczekuję że miasto zacznie zajmować jednoznaczne stanowisko i tyle. I mam nadzieję że ta petycja puknie naszych decydentów w końcu w głowę – może się obudzą i poza sensownym planowaniem przestrzeni, zadbają o jakość życia mieszkańców.

Ostatni Sprawiedliwy

@WQ. Za 500 milionów całe Gliwice mogło by korzystać z ciepła geotermalnego. Najczystszej formy energii. Stworzenie modelowego miasta w okręgu przemysłowym opartym na węglu. Nowa Zelandia i Islandia w europie centralnej. Taką inwestycją Frankiewicz zapisałby się na kartach historii Gliwic. Nie wspomnę o współpracy z Politechniką Śląska żeby rozwijać technologię “ciepła z wnętrza ziemi”. Pod tym względem nawet Rydzyk wyprzedził tuza polskich miast. Cóż więcej dodać?

???

Rydzyk z fizyką jest bardzo dobrze obeznany. Słyszałam, nawet, że do Nobla był nominowany w dziedzinie “Przyciąganie ciemnej masy za pomocą fal radiowych”.

Rafał

Co ma Rydzyk do Wójtowej Wsi

Wiesiek

Rydzyk będzie dogrzewał cud geotermalny silnikami diesla. Szkoda że nie blokiem węglowym. Tak się kończą majaki kościelnych byznesmenów.

ewa

Tylko w Toruniu geowoda ma temperaturę lekko ponad 50 stopni. Trzeba ją dobrze podgrzać, żeby grzała dalej.

4WD

Miasto będzie karmić urojenia na temat technopolis i ściemniać z jakimiś dronami przy okazji dając zarobić lokalnej firemce, będzie zwalać winę na transport indywidualny, który niestety nie daje zarobić żadnej lokalnej firemce. Miasto nie użyje dostępnych narzędzi finansowo-prawnych celem polepszenia sytuacji, bo to by wymagało wykonania pracy umysłowej i fizycznej. W UM oraz RM nie ma ludzi skłonnych (zdolnych) do wykonania efektywnej pracy umysłowej i fizycznej we wspomnianym zakresie.

DOBRA ZMIANA

Mogą sobie pisać i zbierać podpisy do usr_j śmierci. PiS dał nam LEX DEWELOPER i nikt nie zatrzyma budowy nowych mieszkań. Miasto prawie nie buduje, rząd daje d..y jak zwykle czyli pozostają prywatne firmy. Ogródki działkowe w centrum wszystkich oburzają, ale wieś w mieście to już trzeba chronić?

Edzio

Raczej PO pozwoliło na lex deweloper

dziecko kreta

opowiadasz o swoich doświadczeniach i paleniu podkładami kolejowymi…

Kk

Pogorszenie jakości powietrza… buhaha, to jakiś żart? Wystarczy się przespacerować z Sikornika, żeby poczuć jak się na Wójtowej Wsi o powietrze dba. Nawet w letni wieczór wypadałoby czasem maskę antysmogowa zakładać, a w pozostałych porach roku powinny stać znaki ostrzegające o zagrożeniu zdrowia.

Nie podoba się mieszkańcom, że samochody będą jeździć?? A jak sami do centrum jeżdżą to jest coś innego? Lepsze, cichsze, bardziej ekologiczne samochody macie? A może one korków nie generują?

Igor

No lepsze bo nas na nie stać.

Gliwiczanin

Jaśnie państwo nie po to wille wybudowali żeby im teraz hołota do grilla zaglądała z balkonów.

słusznie

Słusznie, obecnym mieszkańcom wybudować tam ogród kwiatowy i siłownię na wolnym powietrzu, a bloki to niech sobie stawiają na Sośnicy albo gdzieś indziej !!!

Marta

Oczywiście , każdy chce mieć trochę prywatności . Szkoda że komentujący sami sobie ubliżają nazywając się hołotom-strasznie niskie poczucie wartości ……, czy może kompleksy …….lub po prostu zazdrość i zawiść??? Popieram mieszkańców. Walczcie o swoje -w końcu jest demokracja . A reszcie życzę więcej życzliwości a nie głupiego , nieprzemyślanego hejtowania

Kali

Rodziny mieszkające na trasie planowanej przez miasto obwodnicy też wspierałaś?

mieszkanie-gliwic

a ja nie chce aby na częstochowskiej samochody tak szybko jeździły. Nie chce aby na częstochowskiej autobusy tak wyły przejeżdżając, nie chce aby motocykliści na motorach jeździli tak głośno. Nie chce aby pogotowie i policja jeździły tam na włączonym sygnale. Nie chce aby przez Częstochowską jeździła straż pożarna o 2 w nocy na włączonym sygnale i budziła moje dzieci. Nie chciałbym także aby co weekend pijani ludzie tamtędy przechodzili darli ryje i skakali po autach albo je zwyczajnie kopali No nie chce… edit: a i doczytałem jeszcze. Pogorszenie jakości powietrza :) :) :) no też nie chce aby ludzie palili… Czytaj więcej »

Marta

To jest petycja a nie koncert życzeń

crisis

to się przeprowadź, jak Cię dzielnica uwiera, a innym daj dbać o swoje

Zdun

Uuuu… wiejska “elita” staje okoniem. Wszyscy tam mają po 2-3 samochody, ale następne zepsują im powietrze, które oni doświeżają wonnymi olejkami z kominów. Co za chamstwo się pleni w Gliwicach. Jedni zamykają tranzytową ulicę w centrum, drudzy nie chcą mieć sąsiadów. Co następne Polaku-Chamie?

Marta

Panie Zdun a Pan ile ma??? Piechotą Pan chodzi??? Nie sądzę ?? Jak to łatwo przychodzi ocenianie innych.

Ampuła

Uroczy ten ustęp o “zagrożeniu powstaniem potrzeby przebudowy przestarzałego układu sieci kanalizacyjnej”.
Nietrudno o wniosek, że zarówno smród fekaliów, jak i naturalne nawożenie przydomowych warzywniaków treścią z szamba wpisały się trwale w tradycję tych ziem. Dlatego tubylcy wyraźnie zamierzają bronić okresowego zalewania podwórzy, piwnic i garaży płynnym gównem.
Nowoczesna, szczelna, bezawaryjna kanalizacja byłaby gorsza od trzęsienia ziemi, po którym pożar i potop spustoszyłyby Wójtową Wieś.

Jajco

U nas nie budować, bo będzie hałas i budne powietrze… I to mówią ludzie, którzy przez pół roku palą byle czym w piecach. Uważają, że mieszkają na obrzeżach miasta… Co to za obrzeża, z których widać osiedle Sikornik? Bo oddziela je kilka hektarów pól? No to się je zabuduje następnymi osiedlami. Miasto się rozwija, a jak oni sielsko-anielsko chcą mieć, to chyba pora się wyprowadzić na prawdziwe przedmieścia.

Sikorka

Otóż to. Ciekawe, czy państwo Budkowie podpisali protest hamujący rozwój miasta?

SGx3

No bo miało być tak, jak w telewizorze pokazują czyli słodkie, przytulaśne domki z białym płotkiem, przemili sąsiedzi (wszyscy, bez wyjątku) z szarlotką co sobotę, sarenki zagladające do ogródka, poranny szczebiot skowronków i nocne trele słowików. Wszystko to w odległości 3-5 km od centrum. A tu taki wredny real się objawił.

:)

Kluczowa będzie opinia proboszcza, który już zaciera rączki na wizję rosnącej parafii. Liczydło już pracuje: chrzciny, śluby, pogrzeby, taca… Gdyby mógł, to za kasę udzielałby rozwodów na masową sklalę. Trzeba wszystko tylko tak wybudować, żeby nowi parafianie nie mogli bezpośrednio dojechać do konkurencji z Sikornika. A proboszcz, kiedy miał rozgłośnię, to wielce chwalił prezydenta. Pora na rewanż.

Rett

Co do jednego racja, że Gliwice są konsekwentnie zabudowywane klockami z “ytonga” bez żadnego ładu, składu i poczucia estetyki. Czy w kraju mamy tak kiepskich architektów, że niemożliwe jest budowanie w nawiązaniu do otoczenia i charakteru dzielnicy? Oczywiście łatwiej postawić klocka po taniości i sprzedać za grubą kasę – taki współczesny system “Leningrad”

Os. Os

A domy i wille z pustaka z lat 1960-2010 to są wybitne projekty architektury?

Rett

Charakter Wójtowej Wsi powstawał, kiedy funkcjonowało tu jedno z lepszych i nowoczesnych kąpielisk, kiedy nie próbowano na nowo wymyślać polderów, tylko je zbudowano, wraz z niezbędnymi urządzeniami hydrotechnicznymi, kiedy powstawał kościół pw. św. Antoniego, a w mieście z powodzeniem funkcjonowały szpitale kliniczne. Polecam zapoznać się ze starymi mapami i naniesionymi na nie notatkami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego. I tak, pod tym względem mieszkańcy mają rację, że plany obejmowały przyszłościowe założenia dotyczące retencji, komunikacji (budowa dróg) czy eksploatacji złóż (kopalnie). Lata 1960-2010 o których wspominasz, to lata budowania z tego, co było dostępne (cegły z kurnika, drewno z szopy) oraz lata działalności… Czytaj więcej »

Os. Os

A teraz zamknij sztambuchy i idź na spacer bacznie przyglądając się nowym budynkom “nowych wiejskich mieszczan”. Pewien architekt z ul. Głowackiego jako dom wybudował “łodź”. Ale ten miszcz popełnił też siedzibę Banku Spółdzelczego przy ul. Dworcowej 41, więc nie można się dziwić. Tyle architekt, a co dopiero mają do pokazania domorośli budowniczy i przerabiacze… p.s. “Szpital na wodzie” był budowany na potrzeby PZPR jako nowa siedziba komitetu partii. Z wiadomych powodów budowa utknęła, a po latach dokonano adaptacji budynku na szpital. Czyja to wina? Na pewno dziś znajdą się tacy, którzy by woleli zamiast szpitala parking wielopoziomowy. To zawsze jest… Czytaj więcej »

Rett

Pretensje o “domy-łodzie” itp. kieruj do tych, którzy wydali pozwolenia na budowę/przebudowę, może nawet znajdziesz ich jeszcze urzędujących w tych samych pokojach. Oczywiście, zamiast betonowego sarkofagu dałoby się zbudować ładne, dwukondygnacyjne, nawiązujące do otoczenia budynki – ale to się firmom nie opłaca. Nie decyduje estetyka, zmysł inżynierski tylko pieniądz. Co do Twojego p.s. Znana jest wszystkim historia owego szpitala, jednak nie zmienia to faktu że ktoś nonszalancko podszedł do problemu rzeczki płynącej kilka metrów obok. Nie wiem czy ktoś by wolał w tym miejscu parking wielopoziomowy, ale to że widziałeś kilka słabych architektonicznie rozwiązań, to nie znaczy że na całym… Czytaj więcej »

Os. Os

To ty masz jakieś naiwne pretensje. Nie wiesz, że w pozwoleniu na budowę nie bierze się pod uwagę wyglądu budynku – dlatego otacza nas to co widzisz. Zachowujesz się jakbyś dopiero się urodził w Polsce, która jak długa i szeroka wygląda jak ze snu pijanego zbieracza odpadów, bo tacy jesteśmy. Przykre, ale nic nie poradzisz, bo Polakom to pasuje i możesz sobie tylko wmawiać, że gdzieś na świecie gdzie ludzie są podobnie “bogaci i wykształceni” jest piękniej. I nie widziałem kilku słabych rozwiązań, nie. Widziałem zaledwie kilka dobrych w morzu złych, bo taka jest polska rzeczywistość bez względu czy inwestor… Czytaj więcej »

Nobody

Haha typowe polactwo ja mogę innemu na e dam. To wykupcie ziemię po horyzont to nikt nie wybuduje:)

Kris

Bardzo trafna uwaga !!!

autobusiarz

Mój wujek właśnie tak zrobił, kupił spory kawałek ziemi przed domkiem. Dzięki temu jest (prawie) pewny, że żaden inteligentny inaczej urzędnik nie wyda jakiemuś nadzianemu pajacowi (deweloperowi) pozwolenia na postawienie klocka przed oknem.

SGx3

Słowo klucz – “prawie”.

gość

mieszkanie w klockach nawet nie pasuje do przyszłość jest tu, każdy normalnie wolałby domek choćby z pustaka z ogródkiem i z ładnym widokiem bez klocka

Mów za siebie

Nie każdy

DD

Słusznie, ale to tylko mrzonki i marzenia na XXII wiek a może dalej w przypadku wielu architektów wizjonerów których kształcimy i decydentów, których wybieramy.

Obserwator

Proszę zwrócić uwagę Panie Prezydencie z jakiej części są te podpisy bo ludzie mieszkający 2-3 km dalej to chyba nie maja prawa głosu . Podpisali się tylko nowobogaccy z domków na Głowackiego …

Wiewióra

Dokładnie!

WQ

Hehe, czy Wiewóra i Wiewiora to nie przypadkiem ten sam troll? Bo raz piszesz że mieszkasz na Wójtowej a teraz ledwo jesteś niezorientowana, że petycję organizowali i podpisywali ludzie z całej Dzielnicy – CAŁEJ, jak długa i szeroka.
Sam Ich przyjmowałem i podpisałem, więc wiem co mówię, a Ty?

Teraz zewnątrz jutro wewnątrz

Miasta rozrastają się nie w górę, nie w dół a centrycznie na boki. Zwłaszcza Gliwice, które z natury robią to bez ładu i składu. Nieuchronnie kiedyś Wójtowa Wieś będzie w centrum. Próżne więc wasze lamenty.
PS.
Czy wy i wasze kominy przejmujecie się resztą miasta?

KochamWas

Myślę że wszyscy jedziemy na jednym wozie. I dobrze by każdy miał poczucie jedności i dobrostanu drugiego mieszkańca. Po prostu kochani więcej empatii

SGx3

” pogorszenie jakości powietrza” – yyy? To da się jeszcze gorzej na wojtuli? Ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni.

Zbigniew

Chodzi o przewietrzanie miasta żeby nie zabudowac tzw korytarzy powietrznych jak to ma miejsce w wielu miastach i jest potem zero wentylacji

Lont

Niezupełnie, bo akurat w tym rejonie przewietrzanie polega na nawiewaniu smrodu z domków Wójtowej Wsi do centrum miasta.

Wrzodzisław

“Korytarze powietrzne” to zostały już dawno zabudowane Sikornikiem

MariannA

Ulicą Karolinki nikt się nie przejmował. Przy wąskiej uliczce powstanie kilkaset mieszkań. Osiedle pasuje tam jak pięść do nosa. Nikt nie kiwnął palcem, gdy w podwórzu potencjalnego budynku Prokuratury (dziś lofty) przy Bony, zamiast parkingu dla pracowników zaczęły powstawać bloki. Czy dzeici stamtąd będą uczęszczać do maleńkiego przedszkola przy Górnych Wałów? A do której zlikwidowanej przez ZF podstawówki pójdą? A może do przeludnionej SP 28?

siostra Bernadetta

Mamunie zawiozą dzieciaczki auteczkami na drugi koniec miasta. Tak lubią, tak muszą.

Cookie Monster

Przy tej okazji dobrze przypomnieć nadal niezrealizowane żądanie mieszkańców Gliwic pełnego dostępu do morza !!!

Laszlo_egesz

to już Hitler zrealizował – przecież masz kanał Gliwicki

Cookie Monster

e tam – chodzi o pelny dostep, a nie tam jakims kanalem

droga publiczna

Jak to się stało że droga publiczna stała się czyjąś własnością, mówię tu o dojeździe na cegielnie?!
Ulica Stara Cegielnia…

Igor

Gliwice da zabudowane bez ładu i składu. Nowe osiedla bez szerokich ulic, chodników i oświetlenia. Wszystko na łapu capu. Wystarczy wybrać się też choćby do centrum miasta. To że mieszkańcy Wójtowej Wsi wzięli sprawy w swoje ręce Chwała im za to

PINGWIN

Mam nadzieję że taka liczba luda mi kiełbachy nie wykupi w biedrze. A te dzieci z nowych bloków to do SP 10 będą chodzić? Tam już i tak miejsca nie ma klasy przeludnione

DD

PiS dobuduje piętro a może nawet basen i będzie więcej miejsca. Głosujmy na PiS bo rozdaje cudze komu popadnie.

Tylko szacun

Mega poparcie ponad 600 podpisów Mega szacun dla mieszkańców dzielnicy taki głos nie może być niezauważony

Beatka

To trzeba się wyprowadzić z miasta. Kazdy by chcial mieć las za oknem i kilometr do centrum. Pamiętam jak mieszkańcy okolic politechniki protestowali “bo tu sami profesorowie mieszkają” jak przebijano się od wrocławskiej do zabrskiej. No patrzcie państwo. Jakiś lepszy sort. Jak ktoś chce mieć spokój bez sąsiadów to proszę się pod lasem wybudować wykupując wcześniej 2 hektary gruntu żeby się nikt obok nie wybudował.

Niedoszła Sąsiadka z Wójtowej

Wybuduj się Beatko. Postaw sobie domek

milusia

no to biegusiem do UM i podpisz petycje, potem do roboty, zapracuj sobie wedle własnych chęci i wybuduj willę jaka ci sie zamarzy. Jestem z Kopernika – mieszkanie 46m2, wolna – i chce chłopa z ktory postawi dom i zaprkuje bryke, a nie kupi mi kolejne mieszkanko na szóstym piętrze, hehe. Wchodzisz?

Chłop z domem

A umiesz robić pierogi?

Gliwiczanin

Pogorszenie jakości powietrza na Dolnej Wsi i Głowackiego. Leżę…

BORYS

Niestety w Gliwicach mamy taką przykrą sytuację,że deweloperzy budują w zupełnie przypadkowych miejscach. Na palcach jednej ręki można wyliczyć inwestycje deweloperskie pasujące do otoczenia. Niestety planowanie przestrzenne leży na łopatkach. Tak ogólnie mieszkańcy mają rację. Praktycznie od Sikornika po samą Ostropę istniejąca zabudowa to domy jednorodzinne. Nie było by to zgodne ze sztuką planowania przestrzennego gdyby nagle wśród domków powstały bloki. Sam korzystam z dojazdu ulicą Dolnej Wsi. Rano jest utrudniony już przejazd, a w przypadku dodatkowych 500 aut pewno doszło by do całkowitego zakorkowania. Zastanawia mnie też fakt po co w Gliwicach tyle nowych mieszkań skoro Gliwice sukcesywnie się… Czytaj więcej »

:)

Akurat powody, dla których nowe mieszkania ciągle powstają i dość dobrze się sprzedają są oczywiste. Gliwiczanie uciekają z marnych dzielnic i z centrum, w którym żyje się coraz gorzej. Nie dość, że mieszkają w ruderach, to jakby na wielkim parkingu, w hałasie i smrodzie. Jeżeli trend się utrzyma, to za kilkanaście lat centrum będzie wielkim slumsem z biedotą i gasnącymi staruszkami. Wtedy, po wyburzeniu paru kamienic, Miasto wreszcie wybuduje wam nowe piękne parkingi, bo na sprawnej komunikacji miejskiej wam nie zależy – wszędzie trzeba auteczkiem.

Picer

“…za kilkanaście lat centrum będzie wielkim slumsem z biedotą…”</i?
Nie za kilkanaście lat a od kilkunastu lat centrum jest wielkim slumsem.

Ampuła

Uważasz, że deweloper inwestujący w budowę 250 mieszkań to idiota z gatunku partyjnych kacyków, którzy po wywaleniu z państwowego fotela na oślep “próbują sił w biznesie”?
Przypadkowe miejsca? Statystyczne wyludnianie?
Jeżeli jest praca, płaca i miejsce do zamieszkania, to znajdą się chętni.
Miasto to ludzie. Nie puste pola za stodołą.

NajbardziejWkurzającyKomentarz

A ja w zasadzie się z nimi zgadzam. W ogóle chciałbym, żebyście się wszyscy wynieśli z Gliwic, żeby została tylko starówka, Politechnika, małe, stare domki wokół i wąskotorówka do Rud.

???

Ale czemu/po co politechnika?

Fiku Miku

@???. Na Politechnikę przychodzą też młode i ładne studentki.

Dziadek Rainhold

Ładne studentki to chodzo na inno uczelnie, jakiś uniwersytet albo akademije sztuk pientknych. Na politechnike to chodzo te co szukajo wonsatego inżyniera za menża

wiesniak

Jak gnojufom polejem i tak nikt nie kupi tych mieszkań. Pustostan bydzie. Trzode piętrowo będziem hodować, a gufno na pole wylejem. Bydzie eko

Ampuła

No właśnie akurat na odwrót… Deweloper reklamuje nowe bloki jako powstające w “zamiejskiej strefie eko”, co oznacza świeże powietrze prosto od krowy, bujną zieleń na horyzoncie i średnio 1,47 ptaka przelatującego nad dachami dziennie. Lokale droższe dodatkowo mają nawiew sienny, skrzypienie furmanki z taśmy i raz na kwartał wizytę człowieka z ofertą rękodzieła: prezerwatywy z wikliny, świątki z chińskiego tworzywa, swojska kiełbasa wiórowo-łojowa. Tyle, że tubylce ani myślą dzielić się z przyszłymi lokatorami ekologicznym smrodem gnojówy. Chcą postawienia chłonnych ekranów, żeby ani jedna smużka szambo-odoru nie przeniknęła ku przybyszom w blokach. Cały zaduch kanalizacyjny musi zostać w miejscu jego wytworzenia.… Czytaj więcej »

Maria

Mieszkam niedaleko Wojtowej Wsi.. Ja też nie zgadzam się by powstały tu bloki…Jeśli już ma coś się budować to raczej domy takie jak są np. Za kościołem!